Soru Ağır Ve Tehlikeli Işler Ile Ilgili

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında KadirCoskun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Sorum şu, Şimdi ben işyerindeki personelin Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışabilir raporunu X firmasından aldım bu firma 1 yıl içerisinde kapandı. Yeniden bu raporun alınması gerekirmi yoksa mevcut rapor bitene kadar geçerli sayılırmı.


   
 2. drsidar

  drsidar TÜİSAG Üyesi

  mevcut rapor 1 yıl geçerlidir. kapanmış olması dr raporunu iptal etmez rahat ol

   
  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 3. res_hes(Bora)

  res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

  Kadir Bey

  Raporu imzalayan bir hekim olduğuna göre sorumlu imza sahibi hekimdir. Kurumun kapanması sizin raporunuzun geçerliliğini etkilemez diye düşünüyorum.

     

   
 4. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Peki Doktor Ölürse : )))

   
 5. drsidar

  drsidar TÜİSAG Üyesi

  yine 1 yıl geçerlidir :D işveren ölse bile geçerlidir :D

     

   
 6. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  işin şakası bi yana çok teşekkürler cevaplarınız için : )

   
 7. haki arslan

  haki arslan TÜİSAG Üyesi

  ne olursa olsun verilen sağlık raporu bir yıl geçerlidir yani no problem
   
 8. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  Raporu veren X- firması demekteki kastınız nedir?
  Özel hastanelerden veya kliniklerden alınan işe giriş sağlık raporları geçerli değildir. Sosyal Güvenlik Kurumunun sigorta işlemleri genelgesine uygun nitelikte bir işe giriş sağlık raporu alınmalıdır. Aksi durumda (SGK) kurum bu raporları kabul etmeyip, yaptığı masrafları kazalının işverenine ödetir.   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 9. gap2004

  gap2004 TÜİSAG Üyesi

  Onur bey merhaba. Şu an çalıştığım şantiyede işe girişlerde personel tarafından özel hastane,tıp merkezi ve de OSGB den alınmış agır ve tehlikeli işler raporuyla işe giriş yapılıyor vede çalışmaya başlıyorlar. Sonradan da iş yeri hekimi tarafından fiziki muayeneleri yapılıyor. Böyle bir durumda hangi rapor geçerli olur?

     

   
 10. drsidar

  drsidar TÜİSAG Üyesi

  işe giriş muayenelerinde muhakkak heyet raporu alınmalı ve bu rapor devlete bağlı kamu kurum hastahanelerinden alınmalıdır. işyerihekimi tarafındanda yapılan ise ağır ve tehlikeli işler raporudur senede 1 defa yapılmalıdır.   
 11. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Yazılanlara tamamı ile katılmıyorum. Cunki kanunda agır ve tehlikeli işler raporunun kimlerin verecegi belirlenmiş ve bunun içerisinde de İşyeri hekimi verebilir ibaresi konulmuş. Kim takar SGKkanun ne derse odur.   
 12. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  OSGB ile hizmet sözleşmesi yapmış iseniz, OSGB 'den almış olduğunuz sağlık raporları (mesleki risklerinize göre yapılması gereken tetkik, analiz, test ve filmler çektirilmesi koşulu ile) geçerlidir. Her ne kadar yasal mevzuatımızda tek bir işyeri hekiminin, hatta aile hekiminin de işe giriş sağlık raporu verebilmesi yönünde yetkileri olmasına rağmen, SGK kurumu iş kazası olması durumunda kurumun zarara uğramaması için sağlık raporlarının kendi genelgelerine uygun olarak alınıp alınmadığına bakıyor.

   
  kazım ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 13. onuryas

  onuryas TÜİSAG Üyesi

  SGK ile hiç işiniz olmamış anlaşılan.
   
 14. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Konuyla alakalı birkaç bişey bende söylemek isterim.Öncelikle bu rapor " Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir" raporu olmadan mümkünse işe başlatmayın veya 1-2 gün içersinde tamam ettirin derim.Peki bu raporu kim veremez ? Bu raporu kesinlikle ve kesinlikle özel hastaneler , tıp merkezleri veremez.Danıştayın bu konuda net kararı var.Ama ne hikmetse adınıda aynen yazarak veren özel hastane ve tıp merkezleri var.Bu raporu 1. olarak varsa "meslek hastalıkları hastanesi" bildiğim kadarıyla bir tek istanbulda maltepede e-5 de var. Aile hekimleri , iş yerihekimleri , devlet hastaneler ve üniversite hastaneleri veriyor.Birde bu işin uygulama tarafı var.Birçok işveren sadece bu rapor için "işyeri hekimi" ile anlaşıyor.Neyse çok dağıtmıyım.
  Eski şantiyemde taşeronlarda gördüğüm birşey özel hastaneler ve tıp merkezlerinde yaptırdıkları analiz ve testlerle beraber bu raporu aldıklarını düşünüyorlar.Yapılan analiz ve testlerin olması çok iyi ancak bu kurumlardan alınanları sadece analiz olarak görüp işyeri hekiminizden raporu aldırmanız benim tavsiyem olacak.

   
  H.Onur ve KadirCoskun bu yazıya teşekkür etti.
 15. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Olmadı valla onur bey insallahta olmaz.   
  H.Onur bu yazıya teşekkür etti.
 16. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  meslek hastalıkları hasatanesi Ankara ,İstanbul ve Zonguldak ta var.

   
  KadirCoskun bu yazıya teşekkür etti.
 17. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  İşe giriş ve periyodik kontrol formunu ilgili tetkik sonuçları ile birlikte işyeri hekimi doldurup onaylarsa ayrıca heyet raporuna gerek yok diye biliyorum. Heyet raporunun gerekliliği ile ilgili mevzuatta bir madde var mıdır? Bu güne kadar hep işyeri hekimi ile giriş yaptırdık. İşyeri hekiminin görevlerinden biri de bu sonuçta.

   
 18. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi

  İş Kanunu Madde:86,87......Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği Madde:5.....bu maddelerde raporların nasıl ve kimler tarafından düzenleneceği zaten belirtilmiştir.

   
  kazım bu yazıya teşekkür etti.
 19. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu konuda genelde gözden kaçan çok önemli bir konu var.işyeri hekimlerinin sağlık raporuna çalışanın hangi işte çalışmasının uygun olduğunu yazdırın.örnek rapor kaynakçı için düzenleniyorsa tetkik ve tahliller varklı ,yüksekte çalışacaksa farklıdır.işyeri hekimleri sorumluluk almamak için çalışanın hangi görev için sağlığının uygun olduğunu yazmıyorlar.Böyle olunca periyodik muayenelerde buna göre yapılmıyor.

   
  a_uymaz bu yazıya teşekkür etti.
 20. ensarr

  ensarr TÜİSAG Üyesi

  Yürürlükten kaldırılan hükümler
  MADDE 37 4857 sayılı Kanunun aşağıdaki hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır:
  a) 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası.
  b) 63 üncü maddesinin dördüncü fıkrası.
  c) 69 uncu maddesinin dördüncü, beşinci ve altıncı fıkraları.
  ç) 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 95, 105 ve geçici 2 nci maddeler.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. agir is saglik raporunun gecerlilik suresi

Yandex.Metrica