Soru Acil Durum Ekipleri Kaç Kişiden Oluşur?

Konu, 'Acil Durum Eylem Planları' kısmında Esat ÜN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. misg

  misg TÜİSAG Üyesi  Arama : 15
  Kurtarma : 15
  Tahliye : 15
  Yangınla Mücadele : 15
  İlkyardım : 37


   
 2. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  BENCE İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİĞİ OKUMANIZDA FAYDA VAR.

   
  Ayşe KUTLUAY bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ayşe KUTLUAY

  Ayşe KUTLUAY TÜİSAG Üyesi

  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, oldukça faydalı oldu benim için

     

   
 4. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Size cevabı yazdıktan sonra ekip sayısı konusunda şüpheye düştüm ve mesajımı moderatör yardımı ile değiştirdim. Önce 4 ekip(Arama, Kurtarma, Tahliye, Yangınla Mücadele) yazmıştım. Daha sonra ise bazı uzman arkadaşlarla bu konuyu tartıştık.

  İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK'te yazılan;
  a) Arama, kurtarma ve tahliye,
  b) Yangınla mücadele,
  konularının her biri için
  ifadesinin yazılış biçiminden aşağıdaki hangi seçeneğin doğru olabileceği konusunda farklı fikirler var. Bu maddeyi 4 ayrı ekip halinde yapılması şeklinde değerlendirmek daha uygun gibi görünüyor. Bu ekiplere eğitim aldıracağınız kurumdan da fikir alabilirsiniz. İlkyardım konusunda herhangi bir sorun yok.

  Arama Ekibi: 15 kişi
  Kurtarma ve Tahliye Ekibi : 15 kişi
  Yangınla Mücadele Ekibi: 15 kişi


  Arama Ekibi: 15 kişi
  Kurtarma Ekibi :15 kişi

  Tahliye Ekibi : 15 kişi
  Yangınla Mücadele Ekibi: 15 kişi


   
  Ayşe KUTLUAY ve kenana bu yazıya teşekkür etti.
 5. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  Bence arama-kurtarma- tahliye tek ekip, çünkü birbiriyle bütün konular..

     

   
 6. ceylinada

  ceylinada TÜİSAG Üyesi

  Yangınla mücadele ekibi söndürme ekibi midir?Koruma ekibi de olmalı mı?

   
 7. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Konuda sadece İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamında bahsedilen zorunlu ekiplerden söz ettik. Bu yönetmeliğe göre kaç ekip kurulması gerektiği konusunda uzman olarak çalışan arkadaşlarla bir ortak karara varamadık. Herkes nasıl anlıyorsa, ona göre sayıda ekip kuruyor.

  Sizin sorunuza gelince; BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK 'te gerektirdiği şartlarda aşağıdaki ekiplerin kurulması gerektiği yazar. İki yönetmelikte geçen ekipleri eşleştirdiğinizde Söndürme ekibi, Yangınla Mücadele Ekibi'ne denk düşer. Diğer ekiplerin de karşılıkları vardır. İlgili şartları sağlıyosanız BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK'e istinaden "Koruma Ekibi" adı ile bir ekip oluşturmanız gerekir.

  Ekiplerin kuruluşu
  MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
  a) Söndürme ekibi,
  b) Kurtarma ekibi,
  c) Koruma ekibi,
  ç) İlk yardım ekibi.
   
  ceylinada bu yazıya teşekkür etti.
 8. SOLMAZZ

  SOLMAZZ TÜİSAG Üyesi

  Acil durum ekipleri kaç kişiden oluşur ??? forumda epeyce araştırdım ilgili yönetmelikleri (binaların yangından korunması hakkında yönetmelik , ilkyardım yönetmeliği , işyerlerinde acil durumlar için yönetmelik) okudum. Ancak çalışan sayısı az olan yerler için bir sonuca varamadım.

  Örneğin 4 çalışanı olan tehlikeli sınıfta bir iş yeri var diyelim ekipler nasıl oluşturulacak ekip olacakmı yoksa sayılan işler için (arama kurtarma tahliye yangın ilkyardım) bir kişi yeterlimi ? Ekip oluşturulacaksa arama , kurtarma , tahliye , yangın ve ilk yardım için birer kişimi görevlendirilecek hadi görevlendirdik 'acil durum yönetmeliği derki konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir der. Bütün bu işler için görevlendirilen birer çalışana tüm bu eğitimleri nasıl aldıracağız. İşverenin zaten 4 personeli var nasıl ikna olacak bu eğitimleri aldırmaya.Bilgisi olan varsa yanıtlarsa sevinirim.   
  halit sermet dikmir ve Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
 9. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Yasal zorunluluk her ekibe 1 kişi seçerek karşılanabilir. Bu seçimi yaparken biraz da işyerinin yapısı, yangın önlemleri, patlama riski, göçük riski..vb birçok konu değerlendirilebilir. Bunları bilmeden eğitim maliyeti düşünülerek önerim:

  Arama, Kurtarma ve Tahliye Ekibi: 1 kişi
  --------------------------
  Yangınla Mücadele Ekibi: 2 kişi
  --------------------------
  İlkyardım Ekibi : 1 kişi
  --------------------------
  -1 kişiye ilkyardım eğitimi
  -2 kişiye yangınla mücadele eğitimi
  -Yangınla mücadele eğitimi alanlardan farklı 1 kişiye arama, kurtarma ve tahliye eğitimi.

     

   
  halit sermet dikmir, Esin Aydoğdu ve SOLMAZZ bu yazıya teşekkür etti.
 10. SOLMAZZ

  SOLMAZZ TÜİSAG Üyesi

  Bir sorum daha olacak
  İşyerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelikte ;Madde 15
  (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanıveya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir. diyor.
  İSG uzmanı veya İşyeri hekiminin bu eğitimleri verebilmesi için özel bir eğitiminin olması mı gerekli , yoksa iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi olması yeterlimi acaba??   
  Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
 11. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik böyle bir madde olmasına rağmen; bazı uzman arkadaşlar denetlemeye gelen müfettişlerin iş güvenliği uzmanının verdiği acil durum konuları eğitimlerini kabul etmediğini iddia etmektedirler.

  Bu nedenle;
  -Yangınla mücadele eğitimini ilgili itfaiye müdürlüğünden,
  -Arama, kurtarma ve tahliye eğitimini, AFAD benzeri bir kurumdan,
  -İlkyardım eğitimi de ilkyardımcı sertifası verebilen Kızılay gibi bir kurumdan sağlamak daha uygun bir yol olarak izlenebilir.   
  keskinkilic, mekabe ve SOLMAZZ bu yazıya teşekkür etti.
 12. Zafer B.

  Zafer B. TÜİSAG Üyesi

  MADEN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ 19 Eylül 2013_

  "14.1. İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak, çalışanlar herhangi bir acil durumda nasıl davranmaları gerektiği konusunda eğitilirler. Arama, kurtarma ve tahliye konusunda yeterli sayıda destek elemanı görevlendirilir. İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında destek elemanı görevlendirme zorunluluğunun 10’dan az olduğu ve çalışan sayısının da 10’dan az olduğu ocaklarda en az 10 çalışanın konu ile ilgili eğitim alması sağlanır. "

  10 dan az çalışan varsa en az 10 kişiyi nereden bulacağız. Bu neyin kafası?

   
  halit sermet dikmir ve Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
 13. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

  MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

  a) Arama, kurtarma ve tahliye,

  b) Yangınla mücadele,

  konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

  (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

  (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.

  (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.

  (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.
   
  halit sermet dikmir, ozkankosebay ve Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
 14. emine_simyaci

  emine_simyaci TÜİSAG Üyesi

  167 çalışanı olan az tehlikeli bölümlr içeren bir firmada bu ekiplerin kurulması nasıl olacak acaba. bazı bölümleri 1 çalışanı var büroda mesela. yurt olarak kullaılan bölümde 5 çalışan başka bir bölümünde 63 çalıuşan var vs. bunlar için oluşturacağım acil eylem planı ayrı ayrı mı o9lacak ve bu ekipler her biri için ayrı ayrı mı oluşturcam. 1 çalışanı olan yerde nasıl oluşturcam yardımcı olur musunuz:(

   
 15. Fatih Demiralp

  Fatih Demiralp TÜİSAG Üyesi

  İş Yerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
  a) Arama, kurtarma ve tahliye,
  b) Yangınla mücadele,
  konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.
  demektedir. a) bendinde yazan Arama, kurtarma ve tahliye konusunu tek bir konumu yoksa herbiri için ayrı bir konu olarakmı değerlendirik gerekir? Yani 30 çalışanı olan çok tehlikeli bir işyerinde a) bendinde belirtilenler için en az bir elemanmı, yoksa en az 3 elemanmı görevlendirmek gerekiyor?   
 16. Bashkaya

  Bashkaya TÜİSAG Üyesi

  Ben her madde için en az 1 kişi olarak görevlendirme istiyorum, yani a) bendinin tamamı için en az 1 şeklinde yorumladım. 3 ayrı kişi istenseydi ayrı ayrı bentlerde belirtilirdi diye düşünüyorum

   
 17. SOLMAZZ

  SOLMAZZ TÜİSAG Üyesi

  Bende aynı konuya takılmıştım ama burada net bir cevap alamamıştım.
  Geçmis sınavda bir soru vardı.60 çalışanın olduğu az teklikeli bir sınıfta bulunan bir iş yerinde arama kurma tahliye ve
  yangınla mücadele konusunda görevlendirilecek destek elemanı sayısı ne olmalıdır? şeklinde

  Cevap ise arama kurtarma tahliye için 2
  Yanınla mücade için 2 şeklinde idi.
  Anlaşılan o oki arama kurma tahliye tek bir iş , yangınla mücadele ayrı bir iş gibi düşünülüyor .

   
 18. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  Arama, Kurtarma ve Tahliye: 4 kişi
  Yangınla Mucadele : 4 kişi
  İlkyardım: 9 kişi

   
 19. nilüferg

  nilüferg TÜİSAG Üyesi

  40 çalışanı olan az tehlikeli bir iş yeri için 1 destek elemanı belirlememiz yeterli mi ?
  ekip kurulması gerekmiyor sanırım ?

   
 20. hserap

  hserap TÜİSAG Üyesi

  Az tehlikelerde 50 kisiye kadar:
  arama, kurtarma ve tahliye (hepsi) icin 1 kisi
  yanginla mucade: 1 kisi
  ilkyardim: az tehlikeliler 20 kisiye kadar 1kisi. Ohalde 2 kisi olmali.
  toplamda 50 çalışan az tehlikeli isyeri icin : 4 destek elemani gerekiyor.

   
  nilüferg bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica