Soru Acil Durum Ekipleri Kaç Kişiden Oluşur?

Konu, 'Acil Durum Eylem Planları' kısmında Esat ÜN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Birsen

Birsen TÜİSAG Üyesi

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI
    MADDE 7 – (1) Tüm işyerleri için tasarım veya kuruluş aşamasından başlamak üzere acil durumların belirlenmesi, bunların olumsuz etkilerini önleyici ve sınırlandırıcı tedbirlerin alınması, görevlendirilecek kişilerin belirlenmesi, acil durum müdahale prosedürlerinin oluşturulması, dokümantasyon, tatbikat ve acil durum planının yenilenmesi aşamaları izlenerek hazırlanır.MADDE 11 – (1) İşveren; çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde her 10 çalışan için ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde her 20 çalışan için;
    a) Arama ve kurtarma,
    b) Tahliye ve haberleşme,
    c) Yangınla mücadele,
    ç) İlkyardım
    konularında ayrı ayrı olmak üzere uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az bir çalışanı görevlendirir. Birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar ekipler ha
    linde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
    İlkyardım Yönetmeliği
    Madde 16 - ( Değ: 18.03.2004 -25406 R G ) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.

Arkadaşlar, dün Kızılay'ı aradım. "Az tehlikeli yerde 15 çalışanım var ya da tehlikeli yerde 5 çalışanım var, yinede ilkyardım eğitimi aldırmam gerekiyor mu" dedim. Gerekli olduğunu söylediler. Madde biraz yoruma açık gibi sanki. Her 20 kişiye kadar olan her işyerinde mi yoksa 20 kişi olduktan sonra mı eğitimli personel bulunmalı?

2. ebru arslan aydin

ebru arslan aydin TÜİSAG Üyesi

20 kişiye kadardır

3. Kadir Erdogan

Kadir Erdogan TÜİSAG Üyesi

bir kişi de olsa bu eğitimleri aldırmak zorundasınız 01.01.2013 den itibaren

4. Esin Kaban

Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

Bir kişiye bütün bu eğitimleri nasıl aldırabilirsiniz.Sadece 20 den az kişi çalışıyorsa 1 kişi görevlendirilir demiş yönetmelik taslağında.Yani bir kişi acil durum ekibinin bütün işlerini görecek şekilde görevlendirilir .Ama bu kişinin görevi acil durumlarda yapılacakları bilmektir.Bu bir kişiyi hem ilk yardım eğitimine hem söndürmeye hemde diğer görevlere yönlendiremesiniz . Az çalışan varsa zaten az tehlikeli sınıf genel hatları bilse yeterli olması gerekir.

5. doğa34

doğa34 TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    Bu, İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI henüz resmi gazetede yayınlanmadı.
    Ben 1400 kişinin çalıştığı tehlikeli sınfta yer alan bir yerde çalışıyorum,acil durum ekiplerini oluşturmam gerekiyor ama sayılar konusunda kararsız kaldım.Taslakta her 10 kişi için;
    a) Arama ve kurtarma,
    b) Tahliye ve haberleşme,
    c) Yangınla mücadele,
    ç) İlkyardım
    konularında ayrı ayrı olmak üzere en az bir kişi eğitilmeli diyor yani bu durumda herbir konu için 140 kişinin eğitilmesi sonuç olarakta 560 kişinin acil durum eğitimlerini alması gerekiyor.

Ekip sayılarını bu mantıkla mı yani taslağa göre mi oluşturmak doğru olur?Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Teşekkürler,iyi çalışmalar.

6. Esin Kaban

Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

1400 kişinin çalıştığı bir yerde bütün çalışanlar tehlikeli sınıfta mı?Ofis çalışanlarının ve az tehlikeli iş tanımı olan çalışanları ayırmanızda fayda var.Böylece sayıyı düşürmeniz daha mantıklı olur.

7. Gökhan Uzun

Gökhan Uzun TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği 08.02.2013 tarih ve 28553 sayılı resmi gazete'de belirtildiği üzere yürürlükten kaldırıldı. Bu durumda her 10 kişi için 1 ilk yardım eğitimli personel zorunluluğu da kalkmış oluyor mu? İlk yardım yönetmeliğinin ATİ yönetmeliğine verdiği referans geçersiz kalıyor.

"İlk yardım Yönetmeliği
    Madde 16 - ( Değ: 18.03.2004 -25406 R G ) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlk yardım Eğitimi” sertifikası almış "İlk yardımcının bulundurulması zorunludur."

Tehlikeli sınıfta olan ve 46 kişi çalışan fabrikamızda ben ve bir ustamızın ilk yardım eğitimi var. Geriye kalan eksiği 20 personele 1 ilkyardımcı olarak mı hesaplamamız gerekiyor?

8. Gökhan Uzun

Gökhan Uzun TÜİSAG Üyesi

Pardon... kafam karışmış yönetmelik okumaktan. Yukarıdaki taslakta belirtmiş zaten Tehlikeli sınıf için 10 kişide 1 diye... :)

9. bedriye6060

bedriye6060 TÜİSAG Üyesi

acil durum eylem planı yapmaktayım ve ekipleri oluşturuyorum çalıştığım firma az tehlikeli sınıfta yer alıyor.88 kişi çalışıyor.ilk yardım ekibine 20 kişide 1 aldırmam gerekiyor. peki diğer ekipler söndürme,kurtarma,koruma ekibi kaç kişiden oluşur .birde acil durum amir ve yardımcısı bunlardan farklı kişilermi olmalı yoksa bunlar içinden mi seçiliyor

10. Haldun

Haldun TÜİSAG Üyesi

Arama ve kurtarma,: 2
    Tahliye ve haberleşme,: 2
    Yangınla mücadele(SÖNDÜRME ve Amir Yrdc. içinde) : 3
    Acil Durum Operasyon amiri: 1
    Sizin kuracağınız planlamada bu organizasyonu yaparsanız hem mevzuat açısından hemde reel olarak işinize yarar bir ekip oluşturursunuz...
    Tavsiye:
    Özellikle yangın gibi Acil Durumlar için veya iş yeri çok tehlikeli sınıfta olan işletmeler için bu ekipleri çalışanınızın %10 oranında tutmanızda fayda var. Acil Durumlar hesaplarımızdan ve planlarımızdan çok farklı gelişmektedir. Bu sebeple özellikle eğitim ve personel seçim ve sorumluluklarında dikkatli olunması gerekiyor.

11. semra

semra TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar peki sadece 3 çalışanı olan tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için bu ekipler nasıl kurulacak ...

12. Gökhan Uzun

Gökhan Uzun TÜİSAG Üyesi

18 Haziran 2013 tarihinde 28681 Sayılı resmi gazete'de İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik yayınlandı.
    Bir de Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik var.

Biz 46 kişiyiz ve Tehlikeli sınıftayız. Yönetmeliklerin birinde 2 ekip, diğerinde 4 ekip olarak bilgi var. Sayıların belirlenmesi de farklı. Bu durumda hangisi uygulanacak?

Last edited by a moderator: 29 Mayıs 2014
  13. nkursun

nkursun TÜİSAG Üyesi

1

14. charlesdexter

charlesdexter TÜİSAG Üyesi

çok tehlikeli yer 15kişi çalışıyor ne yapmalıyım

15. Hakan Safran

Hakan Safran TÜİSAG Üyesi

Yangın söndürme ve arama kurtarma ve tahliye konularında eğitilmesi gereken çalışanların eğitimi nerelerden yapılır?

16. çağatayözcan

çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

itfaiye veya sivil savunma il müd.gidin veya yangın güvenlik sistemleri ile ilgili hizmet aldığınız firma ile görüşün.

Hakan Safran bu yazıya teşekkür etti.
  17. Serdal DEMİR

Serdal DEMİR TÜİSAG Üyesi

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
    (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
    (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.
    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

18. uzman89

uzman89 TÜİSAG Üyesi

ilk yardım ekibi oluşturmak için bazı oranlar vardı. az tehlikelide toplam çalışan sayısının yüzde 10 u 15 i tehlikelide de yine aynı şekilde o sayılar nelerdi acaba? hangi yönetmelikte yer alıyor ?

19. Ayşe KUTLUAY

Ayşe KUTLUAY TÜİSAG Üyesi

721 kişinin çalıştığı az tehlikeli sınıfta yer alan bir tekstil fabrikasında acil durum eylem planı yapıyorum. Hangi ekibi kaç kişilik oluşturmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

20. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
    MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

(1) 721/50 yaklaşık 15'er kişidir.

Arama Ekibi: 15 kişi
    Kurtarma ve Tahliye Ekibi : 15 kişi
    Yangınla Mücadele Ekibi: 15 kişi

(2) İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK'in 11. maddesinde atıfta bulunulan İlkyardım Yönetmeliği'ne göre; her 20 personel için bir ilkyardımcı bulundurulmalıdır. 721 /20 = yaklaşık 37 kişidir.

(3) Her bir ekibe bir ekip başı seçilecek.

(4) Tüm ekipler arası koordinasyon için sorumlu bir kişi seçilecek.

İlkyardımcı ve zorunlu ilkyardımcı istihdamı
    Madde 16 - (Başlığıyla birlikte değişik:RG-18/03/2004-25406)(1)
    Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.

HELİNMİRZA, hserap ve Ayşe KUTLUAY bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. tekstilde arama kurtarma ekipleri ne yapar

Yandex.Metrica