Soru Acil Durum Ekibi Oluşturma Hakkinda

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ay_iz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,
  Şu anda İzmir de yüklenici bir firmada İş Güvenliği Uzmanlığı yapıyorum, firmam Kamu Kurumlarında ihale yoluyla iş alıp personel tedarik ediyor. Bir ilin Kamu Hastaneler Biriliği ihalesini aldık, Ocak ayı itibariyle işe başlanacak. Sorum şu; Veri giriş elemanı ve güvenlik personeli olarak iki grup var ve doğal olarak iki iş yeri sicili var. Veri giriş personeli(az tehlikeli) 522 kişi fakat 13 farklı kuruma dağılmış durumda. Aynı şekilde Güvenlik personelide (Tehlikeli) 203 kişi ve 15 kuruma dağılmış durumda...Ben acil durum ekiplerini nasıl oluştaracağım konusunda işin içinden çıkamadım...İş yeri sicillerine göre oluştursam çok anlamsız bir ekip olacak personellerin hepsi ayrı ayrı yerlerde...öteki türlüde her kurumda oluşturmaya kalksam hem iş hem maliyet açısından çok zorluk çekeceğim. fikirlerinizi alırsam çok memnun olurum, gitmeden önce en azından ne yapmam gerektiğine karar verirsem işlerimi daha kolay toparlayacağımı düşünüyorum...


   
 2. Görkem DEMİRÖRS

  Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

  kolay gelsin ayiz hanım işler biraz sarpa sarmış sanırsam
  hukuksal boyutuna bakacak olursak anlamsız dediğiniz şeklide olurşturursanız bir sıkıntı olmaz gibi ama düzgün birşey olsun kafamda rahat olsun diyorsanız masraflı olan kısmı seçiceksiniz sanırım onun dışında aklıma başka birşeyde gelmedi benim eğer gelirse iletirim
  iyi çalışmalar ....

   
  ay_iz bu yazıya teşekkür etti.
 3. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  Aynen öyle Görkem Bey, sarpa sardı işler....:) bir taraftan da şunu düşündüm kurumların kendine ait olan acil durum ekiplerini baz alsam mı diye...gerçi yönetmelik alt işveren kendi ekibini kuracak diyor ama...:)

     

   
 4. Görkem DEMİRÖRS

  Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

  işte bence öyle yapın siz göstermelik olarak atayın ki sorun çıkmasın yönetmelikte kaçsa okadar atayın yazın bir sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum

   
 5. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi

  bu 15 işyerinde çalışan sayısı dağılımı nasıl?

     

   
 6. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  kurumlar bazında değişiyor bazı yerde 4 kişi, bazı yerde 50 kişi, bazı yerde 100 kişi...

   
 7. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi

  mesela 4 kişi olan yerlerde hiç ekip olmaz, 50 kişiye kadar olan yerde 1 kişi olur, 100 den fazla olan yerde 2 kişi olur. Bu şekilde dağıtabilirsiniz. Zaten kurumların genelde acil durum ekipleri oluyor. Kendi personelinizden 1 kişide onların ekiplerine dahil edilmesini isteyebilirsiniz, hatta alınan eğitimlere katılmaları ve belgelendirmeleri için ısrarcı da olabilirsiniz. Ben 5 aydır benzer bir firmada çalışıyorum. Çok zor bir işe kalkışmışsınız haberiniz olsun :) Devlet-İşveren-Çalışan arasında mücadele veren isg uzmanının çabasının minimize edilmiş hali :)
   
  ay_iz bu yazıya teşekkür etti.
 8. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Ben merkeze bağlı 20 şubesi olan az tehlikeli bir firmada çalışıyorum. Her şubemiz için ayrı rd ve adp hazırladım, ayrıca bize ait olmayan daha büyük firmalarda da bizden 1 er personel çalışıyor belki 50 ayrı lokasyonda. Onların da eğitimlerini ve periyodik muayenelerini tamamladım. Sizin durumunuz ile benzeştiği için söylüyorum. Evet karışık ama şart, özellikle 50 üstü olanlara, 50 altı olanları da 2016 ya hazırlamak gerekli şimdiden başarılar...   
  ay_iz bu yazıya teşekkür etti.
 9. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  bir tek burası olsa iyi bunun gibi kaç kurum var...:) eğitime toplamak bile bir ölüm...mücadeleye devam...allahtan işverenim bu konuda problem çıkarmıyor, problemi çıkaran personelin çalıştığı kurumlar onlar için lütuf olması gerek aslında alt işveren sorumluluğunu yerine getiriyor diye ama nerde o zihniyet onlarla mücadele etmekten yoruldum döşüyorum kanun ve yönetmelik maddelerini mail atıyorum kurum sorumlularına artık gerisi zorlamayla oluyor....:)

     

   
 10. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  sağolun Funda hanım gerçekten zormuş detaya girip işini düzgün yapmaya çalışmak daha da zormuş....   
 11. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  peki bir şey daha soracağım, mesela kurumda komprasör var kalorifer kazanı var havalandırma sistemleri var, yangın tüpleri var bunların periyodik kontrollerini kurumdan talep edip mi dosyanıza ekliyorsunuz.   
 12. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi

  Bende aynı durumdayım uygulamadaki zorlukları buradan yazmakla bitiremem. En çok da kurumlardaki bazı personellerin hiç bir şey bilmeyip her şeyi biliyormuş gibi konuşmaları insanı yoruyor. Sizinle ve bizim gibi çalışanlarla, bu tarz şeyleri sürekli paylaşalım ki bir standardımız olsun, bu böyle olmaz dediklerinde filan kurumda şöyle yaptılar diyebilelim.

   
 13. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi

  Ben bunları risk analizinde belirtiyorum, bir kopyasını kuruma veriyorum. sonuçta bunları yaptırmak üst işverenin sorumluluğunda. İlk başlarda yaptığım analizlerde termin süresi belirtmiyordum ama artık süre de belirtiyorum. Ayrıca söylediğim sürelerde yapılmamış olursa Tespit ve öneri deftertine yazıyorum, onunda kopyasını kuruma gönderiyorum. Ayrıca kurumda İSG toplantısı veya kurul toplantısı olursa katılıp sözlü olarak da söyleyip, kurul tutanağına geçmesini sağlıyorum. Tabi sadece benim çalışanlarımı ilgilendiren durumlar için bunu yapıyorum.


  Ben bunları risk analizine yazıyorum, risk analizinin de kopyasını kuruma gönderiyorum. İlk yaptığım analizlerde süre belirtmiyordum ama artık süre de belirtiyorum.
   
  ay_iz bu yazıya teşekkür etti.
 14. Görkem DEMİRÖRS

  Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

  SANA KATILIYORUM ... ayiz hanım onlara ait olan cihazlardan onlar sorumlu ama teknik şartnamede size aldırdıkları cihazlardan siz sorumlusunuz sanırım yanlışsam düzeltiniz..

   
  ay_iz bu yazıya teşekkür etti.
 15. Görkem DEMİRÖRS

  Görkem DEMİRÖRS TÜİSAG Üyesi

  tespite yazdıktan sonra termin edileceği tarihe kadar termin olmaz ise iş kurumuna şikayette bulunuyormusunuz ?   
 16. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi

  Şu ana kadar o durma gelmedik. tabi iş kurumuna şikayet durumu çok ciddi ve yakın bir tehlike, yüksek risk durumunda düşünülecek bir seçenek. Pratik olarak bunu yaptığınızda şöyle düşünmeniz gerekiyor, burada kesin birisine bir şey olacak, her türlü uyarıyı yaptım ama dinlemediler, ben de bu duruma göz yumamam. Bu düşüncelerden sonra istifa edip, gidip bakanlığa bildiririm. Yada bildirip sonra istifa ederim. Zaten istifa etmezsem işten atarlar her halde :)

   
 17. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  Evet haklısınız paylaşmak lazım...devletin çıkardığı kanuna en başta devletin kurumu uymuyor, özel sektör paçaları tutuşmuş bir şekilde üstüne düşeni yerine getirmeye çalışıyor. Ben daha henüz risk analizi ve değerlendirmesine giremedim eğitimlerini veriyorum gittiğim zaman kurumda bir saha gözetimi yapıp fotolarını çekiyorum, çünkü hepsi bana uzak yerler sürekli gidemem programlı olamak zorundayım...personele talimatlar hazırladım görev tanımlarına göre onları imzalatıyorum, personele risk analiz değerlendirme formu dağıtıyorum doldurmalarını istiyorum, bana da faydalı oluyor....:) en komiğide çalışan temsilcisi seçiminde yaşanıyor bazı yerlerde buna bile tepki gösteren oldu....ne gerek varmış....

   
 18. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  evet kesinlikle öyle allahtan öyle bir durumumuz yok bide o olsaydı tam sıyırmalık olurdum herhalde...:)

   
 19. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi

  Zaten çalışanların hepsini bir araya toplamak en büyük sorunlardan biri.

   
 20. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  O duruma gelmek çok zor olur zaten...sonuçta görevinizi yapacaksınız ben her zaman diyorum imzayı atan biziz herhangi bir durumda sertifikası askıya alınıp işsiz kalacak olanda biziz aslında devlet bu işte yaptırım kullanmak istiyorsa İSG uzmanlarını koruma altına almalı bence, işsiz kalmak korkusuyla bu dediklerimizi yapan kişi sayısı oldukça azdır herhalde...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica