6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri) | Sayfa 9 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında H. Berkay Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. serhatb

  serhatb TÜİSAG Üyesi  istediğiniz kadar mail atın bırakın değişiklik olmasını maile bile bakacaklarını zannetmiyorum.


   
 2. guven ozer

  guven ozer TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,yaklaşık 2 haftadır,uzman arkadaşla sözleşme yaptığımız iş yerlerini ziyaret ediyoruz,durum rezalet .Kesinlikle erteleme olmaması lazım,her geçen gün kaza ve meslek hastalığı demek,devlet işçisine ve işverenine sahip çıkmalı belki cezalarda biraz gevşek olunabilir,açil müdahaleler,düzeltmeler haricinde,sistemli bir şekilde iş yerlerinin standarda uydurulması gerekir,hekim ve uzmanlar olarak hepimize ciddi görevler düşüyor.Saygılarımla.

   
 3. omerbb

  omerbb TÜİSAG Üyesi


  Şu son dönemlerde OSGB açan zihniyeti gayet iyi biliyorum. Çevresindeki kaz gibi görüp tanıdıklarına bile fahiş fiyatlar çeken insanlar biliyorum. Benim bizzat tanıdığım ve iş sağlığı ya da güvenliğinin yanından hayatı boyunca geçmemiş bir babamın arkadaşı bile OSGB açtı ! Adamın dediğini aynen aktarıyorum "Abi bu işe girdim çünkü baktım ki tekstil piyasası ölü ee bu işte de iyi para var hemen tuttum bir iş güvenlikçi yeni mezun bir tane de doktor..." Bu firmaların yapmış olduğu çalışmaları da alıp ibret i alem olsun diye işlerini yaptığım firmalara gösterdim ki aradaki farkı görsünler diye. Bu siteden aldıkları risk analizi örneklerini 350 tl ye vasıfsız hayatı boyunca bir firmaya girip çıkmamış uzmanların çevreye fiyatlar verdiğini çokça duydum! Biz bunlara çıktı risk analizi diyoruz ve bu çıktı risk değerlendirmelerinin denetlenmesini bir an önce bekler oldum! Pazarlamacı gibi kapı kapı dolaşıp risk analizi istermisiniz diyen osgbleri dahi biliyorum! Bu insanların para için yapmayacağı şey yoktur yeri gelirse bu firmaları da açıklayacağım... Bu yüzden işini hakkıyla yapmaktan aciz olup piyasayı düşürerek işi alacağını düşünen ve çevresini kaz gibi görüp OSGB açan insanları ben mesleğimle bağdaştırmıyorum.

     

   
  S.O.45, mustafademir2002, OmerBaglar ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. ARKADAŞLAR,
  önümüzdeki salı gününden önce bir netlik oluşacağını ben şahsım adına zannetmiyorum. Lütfen panik yapmayalım ve işimize gücümüze bakalım. Eğer herhangi bir netlik oluşursa bu konuyla ilgili ilk bu siteden duyacaksınız, SÖZ veriyorum.
  Ancak bu siteden dedim, lütfen dikkat ediniz.
  Olur olmaz haber paylaşan, yalan yanlış bilgiler veren arkadaşlarımızı da insafa ve dikkate davet ediyorum.

   
  badebru, umittt, volkankim ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Amerikayı daha ne kadar keşfedeceğiz anlayamadım.diğer iş kollarında insanlar kapı kapı dolaşmıyor mu sanıyorsunuz. Ayrıca temel mesele iş alabilmektir işi alabiliyorsanız ondan sonra biraz akıl ve para gerekir işi bilip bilmemeniz o kadar önemli değil.
  osgbler ticari kaygılarla kurulmuşlardır ve temel amaçları para kazanmaktır hadi ama bu belgeyi alanlarında temel hedefi para kazanmak kendimizi kandırmayalım kimse memleketi kurtarıyorum havasına girmesin amaç para kazanmak olmasa şu sitede üye sayısı 100 ü geçmez.

     

   
  F.AKIN, Altar VATANSEVER, Emrah ERKEK ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  işin kötü tarafı şu son 1 senede popüler olan bir olay bu ve siz tüm hayat gidişatınızı sanki 90 saat ders alarak aldığınız bir belgeye bağlamış gibi konuşuyorsunuz. bu uzmanlık olayından önce sanki boşluk belge geldi aydınlık sonra iptal oldu boşluk gibi.

  Ama şunu belirteyim bu memlekette iş çok adı çoğunun uzman eklenerek havalı bir hale getirilmesede.

   
  Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
 7. badebru

  badebru TÜİSAG Üyesi

  ben agustos ayındakı sınava hazırlanıyorum....şuan ıtıbarıyle durumuz gercekten vahım....sertıfıka ıcın verdıgımız parayamı yansam yoksa sınav ıcın umudamı........bunlar secım yatırımı......esnaf oy versın dıye 2 yıl erteleyecekler pekı bu kadar ısg uzmanın oyları aılesının oyları sızce bu duruma ne yanıt verecek?bunu hıcmı düşünmüyorlar????*
   
 8. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  siz inşaat mühendisi olduğunuz için size dokunmaz ama bu işe o kadar çok ihtiyacı olan fizikçi,kimyacı, jeoloji müh, jeofizik mühendisi varki onlar için çok kötü oldu tabi. Adamlar iş güvenliği uzmanı olmasalar herhangi bir yerde hiç de eğitimlerine uymayan bir işde çalışacaklar, ne yapsınlar yani...   
 9. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  evet bu memlekette mühendise asgari ücret teklif eden iş yerleri ve iş çok haklısınız

     

   
 10. mahdum

  mahdum TÜİSAG Üyesi

  Türkiye de ki durum maalesef böyle , mühendisi de , öğretmeni de vs.'de kendi mesleği olmayan işlerde çalışıyor, sebebi her ne olursa olsun , bu kolay kolay da değişmez. Ona dokunmaz buna dokunmaz diye bir şey de yok, herkese dokunur. Adamlar iş güvenliği uzmanı olduklarında eğitimlerine uygun bir yerde çalışmış ta olmuyorlar aslında , İş Güvenliği Uzmanlığı kolay para kazanma ve hemen iş bulabilme olarak görülüyor şu anda. Bu memlekette gerçekten iş çok , çalışmak isteyene.   
  ediko ve likable03 bu yazıya teşekkür etti.
 11. serhatb

  serhatb TÜİSAG Üyesi

  ewt asgarı ucrete calısmak ısteyene ıs cok dogru dıyorsun..   
 12. likable03

  likable03 TÜİSAG Üyesi

  Yeni mezun C sınıfı uzmanım. 750 gün primi doldurmadan zaten " çok tehlikeli ve tehlikeli " yerlerde çalışamıyorduk ve az tehlikeli yerlerde zaten 1 sene sonra yürürlüğe girecekti değişen ne oldu da biz işsiz kaldık ???

  Bilen varsa bana izah etsin herkes okur bilgi sahibi olur arkadaşlar. Saygılarımla


   
  EmreA ve badebru bu yazıya teşekkür etti.
 13. efe türk

  efe türk TÜİSAG Üyesi

 14. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu yasa ertelenmeyecek o kadar.şu ana kadar 6331 ile ilgili bir çok kanun teklifi yapıldı bundan birkaç ay öncesine kadar gene ak partili milletvekilleri uzmanlığın başka branşlarada verilmesi için teklif yaptı ama kabul edilmedi komisyonda reddedildi.kanun ların değişmesi öyle kolay değil değişecek olsa şimdiye değişirdi herkes kafasına göre yalan söylüyor ortam geriyor.ben işimde gücümde bir insanım bu siteye her girişte moralim bozuluyor yalancılar karamsar insanlar yüzünden lütfen işinize gücünüze bakın bizi de yalan yanlış bilgilerle işimizden gücümüzden alıkoymayın.ben de yıllarca işsiz gezdim ama hiç bir zaman karamsarlığımla etrafımdakileri boğmadım.

   
  umittt bu yazıya teşekkür etti.
 15. özer yelin

  özer yelin TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar kanun ertelenirse iyi olur. en azından iş güvenliği kültürü oluşumu için biraz daha zaman geçmiş olur. böylecede piyasada uzman adı altında iş yapmadan para kazanmayı düşünenler ve OSGB açan kuyumcu galerici vsler biraz olsun sektörden uzak dururlar.   
 16. mahdum

  mahdum TÜİSAG Üyesi

  Vasıfsız eleman diye tabir edilen için evet , asgari ücret ,ama bu forumda adı geçen şahıslar asgari ücret ile çalışıyorlarsa oturup bir düşünmeleri gerek , nerde problem var diye. Aynı diplomaya sahip insanlar aynı ücreti almıyorlar , kendini iyi pazarlayan iyi ücret alıyor. bu her yerde ve her meslekte grubunda aynı. Bu forumdaki uzmanlarda da öyle , çok iyi kazanan da var az kazanan da , ama hem üniversite mezunu hem de uzman olacaksın ve asgari ücret ile çalışacaksın!!!

   
  Exar_Kun bu yazıya teşekkür etti.
 17. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  maalesef ülkemizin gerçeği.kabul etmek lazım.işsizlik.sebeplerini konuşmaya gerek yok.
  şuan ki duruma bakarsak bazı arkadaşların bahsettiği gibi bu mesleğe bel bağlayan çeşitli fakülte mezunlarımız var.tabi onlar bu 6331 sayılı yasa ile bir kapı gördüler bu işi.daha doğrusu gördük.şimdi erteleme söylentileri ile moralleri bozuldu.
  bence bu erteleme yaşanacak.çünkü sonuçta mali durumlar göz önüne alınıp yapılmış bir düzenleme.kaç yüz bin tane 10 kişinin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyeri var.bir arkadaşımızın yaptığı hesaba göre bende kabaca bir hesapla saptama yapmak istiyorum.
  tehlikeli işyerlerinde kişibaşı ödenecek ücret aylık;14 TL idi.100 bin işletmemiz olsun.her birinde 10 kişi çalışsın. ne yaptı; 100.000*10=1000.000 kişi. her kişi 14 TL idi. yani ; 14TL * 1000.000 kişi = 14.000.000 Milyon TL yani eski para ile 14 trilyon. bu ne demek biliyormusunuz arkadaşlar.devasa bir para.ben bu kadar parayı hiç bir arada görmedim mesela :D
  buradan yola çıkaraj bu ertelemenin yaşanacağına inanıyorum.bizi kötü etkileyecek ama devlet bu parayı vermeye hazır değil bence.
  haaa tabi bu dünyanın sonu değil.hala yükümlülük sınırında olup uzmanı olmayan işletmeler var.bunlar uzman alacak.risk analizleri var vs....işsiz kalmayız merak etmeyin.panik yok.
  ne demişler; gülümseki, dünyada seninle birlikte gülümsesin.
  what says; smile, and the worl smiles with you.

   
 18. bonuuus

  bonuuus TÜİSAG Üyesi

  Ya meclis bunu cuma günü görüşecek diye yaziyo siz neye kime hizmet ediyosunuz anlamiyorum valla milletin kafasi zaten karisik niye yapiyonuz bunu

   
 19. Onderkaya_14

  Onderkaya_14 TÜİSAG Üyesi

  Değerli İSG Profesyonelleri,

  6331 sayılı yasanın yürürlüğünün ertelenmesi çalışmalarını durdurabilmek ve farkındalık yaratabilmek amacıyla, bu alanda örgütlenen dört derneğin (Denizli İSG Derneği, Bursa İSG Derneği, İstanbul İSG Derneği, İzmir İSG Derneği ), ortak olarak hazırladığı yazıyı, aşağıda e mail adresleri bulunan milletvekillerine gönderilmesi çalışması başlatmış bulunuyoruz. Yasanın yürürlülüğünün ertelenmemesi başta çalışanların yararınadır. Bu konuda hassasiyet göstermeniz ve yazıyı üyesi bulunduğunuz e mail gruplarında paylaşmanız, ferdi olarak milletvekillerine göndermeniz oldukça önemlidir.

  Desteğiniz ve duyarlılığınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla
  Sema ÖZKAN
  BİGDER Yön. Kur. Başk.
  İş Güvenliği Uzmanı


  İlgili yazı:

  Sayın Milletvekilim,

  20 Haziran 2012 tarihinde Türkiye'de ilk İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası çıkarılmış ve kanunun yıllar içinde tüm çalışanları kapsamasıyla Türk çalışma hayatında çok büyük bir gelişme yaşanmıştır. Ancak 14 Haziran 2013 tarihinde Meclise sunulan Torba Kanunu içerisinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yürürlüğü ile ilgili olarak 2 ila 49 çalışanı bulunan işyerlerinde kanunun yürürlüğü ertelenmek isteniyor. Gerekçesinde İSG uygulamalarında görülen sorunlar yer alıyor.

  Kanaatimize göre sorunun gerçek nedeni gizleniyor. Kanunda belirtilen 2-9 çalışanı olan esnaf ve küçük işletme sahipleri yasal yükümlülüklerini Devlet desteği ile yerine getireceklerdi. Maliye Bakanlığı'nın uygun görüşü alınarak bir yönetmelik bugüne kadar çıkarılamadı ve yalnızca bir taslak yönetmelik hazırlanabildi. Ancak maalesef taslakta öngörülen destek, sıkıntı içerisinde bulunan esnafın derdine çare getirmemektedir. Uygun bir finansman desteği sağlamadan yasayı ertelemek kısa vadede esnafı memnun etmiş gibi görünecektir, ancak bir ölümlü iş kazası veya müfettiş denetlemesinde yasal sorumluluğunu yerine getirememiş olan esnafa nasıl bir kötülük yapıldığı o zaman ortaya çıkacaktır.
  Bazı çevreler mevzuatın ve alt yapının hazır olmadığını iddia ederek kanunun ertelenmesi gerektiğini dile getiriyorlar ve mevzuatın tamamlanmasını geciktiriyorlar ve bu durumdan rant sağlamaya çalışıyorlar. On yıldır bir türlü iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin kimler tarafından nasıl verileceği konusu Danıştay'dan ve kısır tartışmalardan kurtarılamadı. Tüm sosyal tarafların özellikle sahada çalışan İSG profesyonellerinin ve örgütlerinin görüşleri dikkate alınmalıdır. Yönetmeliklerde zamanında yapılacak değişiklikler ile sorun aşılabilirdi, fakat bu çözüm yolu da uygulanmadı.

  Sorunların çözümü için bir yıl daha süre istenmesinin gerçek nedeni yapılacak seçimler ile ilgilidir.

  Ancak şu gerçekleri de unutmamak gerekir; SGK kayıtlarına göre;
  2009 yılında 64.316 iş kazası meydana gelmiş ve 1.171 kişi hayatını kaybetmiş,
  2010 yılında 62.903 iş kazası sonucu 1.444 kişi hayatını kaybetmiş,
  2011 yılında ise 69.227 iş kazası yaşanırken, bu kazalarda 1.700 kişi hayatını kaybetmiştir.

  Bu ölümlere son vermenin yolu İSG kanununda planlandığı gibi İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin en kısa sürede uygulamaya alınmasıdır.

  Kanunu ertelemek yerine, 6331 sayılı kanunun geçici 4. Maddesinde; Tehlike sınıfları tebliğinde belirlenen sektörlerde kendi mesleğinde çalışmış olan c sınıfı iş güvenliği uzmanlarından beş yıl çalışmış olanlar dört yıl tehlikeli sınıfta, 8 yıl çalışmış olanların beş yıl süreyle çok tehlikeli sınıfta çalışabilirler.
  Şeklinde bir düzenlemenin yapılması halinde Kanunun uygulanmasında yaşanan sorunların çözüleceğine inanıyorum.

  Saygılarımızla


  Denizli İSG Derneği adına Bursa İSG Derneği Bşk. İstanbul İSG Derneği Bşk. İzmir İSG Derneği Bşk.
  Gürdal ÖZLER Sema ÖZKAN Sema EREN Ozan Ergin
  Gürpınar OZANER Mesut TORAMAN

   
 20. sayram9

  sayram9 TÜİSAG Üyesi

  Kaynak gösterebilir misiniz acaba

   
  umittt bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica