Soru Bankası 27 Aralık 2014 Sınavı A, B Ve C Hazırlık Osym'ye Göre 5 Şıklı Sorular %100 Başarı

sami aydın

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
10db ve üzeri fark varsa en yüksek olan değere sıfır eklenir.bu son sınavlarda gelmiştir
hocam iyi akşamlar.paylaştığınız sorular için çok teşekkür ederim Alla razı olsun.Hocam bn bu msjınızı anlamadım 10 db üstü demişsiniz?

MUHARREM ÇETİN SAYIM

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Aralık ayında isag facebook sayfasında da online soru çözümlerimiz olacaktır.kaçırmayınız.

www.facebook.com/groups/leventkavlak
İNTERNET PROBLEMİNDEN DOLAYI SIKINTILAR YAŞIYORUM.OZRU DİLERİM YENİ SORULAR AŞAĞIDADIR.CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM

HAKAN ERDOGAN
erdoganeng@gmail.com
Emeğe saygı. Soruları kendim hazırlıyorum.

8. DENEME 8.DENEME 8. DENEME

S1. Acil durum elektrik güç kaynağı, açık gemiler hariç, makine dairesinin dışına konulur ve herhangi bir yangın veya ana elektrik ekipmanının çalışmadığı diğer durumlarda, sistemlerin en az üç saat süreyle aynı anda çalışmasını sağlayabilecek şekilde düzenlenir.Hangisi bunlardan değildir?

A) Dahili haberleşme sistemi, yangın dedektörleri ve acil durum sinyalleri,
B) Seyir fenerleri ve acil durum aydınlatması,
C) Telsiz haberleşme ekipmanı,
D) Çalışanların kaldığı yerler
E) Acil durum elektrikli yangın pompası

S2. Kapalı ve daralanlarda yapılan kaynak işlemleri için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A)Bir kişi dışarıda beklemelidir.
B)Havalandırma yapılmalıdır.
C)Oksijen verilmelidir.
D)Uygun maske ve solunum cihazı kullanmalıdır.
E) Kapali alana giriş çıkışlarda kartlar alınlaı ve kayıtlar yapılmalıdır.

S3. İşyeri merdivenlerinin mukavemet katsayısı 4 olacak ve metrekarede en az kaç kilogram yük taşıyacaktır?

A) 500 B)400 C)300 D)200 E)100

S4. Koğuşlarda tavan yüksekliği ...... santimetreden aşağı olmayacak ve adam başına düşen hava hacmi,en az ..... metreküp olarak hesap edilecektir.

A) 280-10
B) 280-12
C) 300-10
D) 300-12
E) 350-15

S5. Hangisi ortam hava kalitesini etkileyen faktörlerden değildir?

A) Basınç
B) Nem
C) Isı
D) Termal radyasyon
E) Hava akım hızı

S6. Kaldırma işlerinde kullanılan ip halatların güvenlik kat sayısı en az ne olmalıdır?

A) 3 B) 5 C) 6 D) 8 E)10

S7. I- Zincirlerde düğüm ve büküm olmayacaktır.
II- Kırılan bir kaldırma veya bağlama zinciri, telle bağlanmayacak veya cıvatalarla tutturulmayacaktır.
III- Sert ve kesici köşeli yükler kaldırılırken, köşelerle zincirler arası, uygun yastıklarla beslenecektir.
Yüklerin kaldırılmasında kullanılan zincirlerde dikkat edilmesi gereken hususlar yukarıdakilerin hangilerinde doğru olarak sıralanmıştır?

A) Yalnız II
B) Yalnız III
C) II ve III
D) I ve II
E) I, II ve III

S8. Köprü ayaklı gezer vinçlerin geçtiği yol boyu ve raylar en az kaç cm eninde olmalıdır?

A) 55 B) 65 C) 75 D) 85 E) 100

S9. Aşağıda verilen kimyasal madde ve yaptığı kanserden hangisi yanlış verilmiştir?

A) İyonizan radyasyon -Lösemi, akciğer, deri, kemik
B) Ultraviyole ışın -Akciğer
C) Benzen- Lösemi, akciğer
D) Asbest- Akciğer, mezotelyoma, sindirim sistemi
E)Krom - Solunum yolları, sinuslar

S10. İşyerinde bir ya da birkaç kişinin, bir başka kişiyi veya kişileri rahatsız edici, ahlak dışı ve sistematik söz ve davranışlarla taciz ettikleri; kısaca başkalarına karşı psikolojik şiddet uyguladıkları sürece ne denir?

A) Mobbing
B) Kavga
C) Stres
D) Gerilim
E) Karoshi

S11. TS EN 559 Standardına göre; hortum renkleri ile ilgili hangisi yanlıştır?

A) Asetilen.........Kırmızı
B) Oksijen.........mavi
C) LPG, doğal gaz, metan.......yeşil
D) Basınçlı hava, azot, argon……siyah
E) karbondioksit......siyah

S12. Akut arsenik zehirlenmesinde yükümlülük süresi ne kadardır?

A)1 ay B)6 ay C)1 yıl D)2 yıl E)5 yıl

S13. Domino teorisine göre kazaya neden olan olayların dizisindeki faktörlerden hangisi yanlış verilmiştir?

A) Kalıtsal ve sosyal çevre
B) Ölüm
C) Kişinin hatası
D) Güvensiz hareket ve koşullar
E) Kişinin hatası

S14. “Önceden planlanmamış çoğu zaman, kişisel yaralanmalara, makinelerin, araç ve gereçlerin zarara uğramasına, üretimin bir süre durmasına yol açan bir olaya kaza denir” tanımı hangisine aittir?

A) WHO
B) ILO
C) EU-OSHA
D) TS 18001
E)BM

S15.İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre; işverence,asgari sağlık ve güvenlik gereklerinin uygulanmasında çalışanların iş ekipmanı kullanımısırasındaki duruş pozisyonları ve çalışma şekilleri ile birlikte aşağıdakilerden hangisi tam olarak dikkate alınmalıdır?

A)Ergonomi prensipleri
B)Periyodik kontrolü yapan firma
C)İş ekipmanında öngörülen anormal durumlar
D)İş ekipmanını kullanmak üzere görevlendirilmeyen diğer kişiler
E)İş ekipmanında öngörülemeyen anormal durumlar

S16. I- Elektriksel yalıtım hatası nedeniyle çıkan yangınlar
II- Elektriksel yalıtım hatası nedeniyle meydana gelen elektrik çarpmaları
III- Statik elektrik yükleri nedeniyle meydana gelen patlamalar

Toprak kaçan akım şalterleri yukarıdaki risklerden hangilerine karşı doğrudan etkilidir?
A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) I ve II
D) II ve III
E) I, II ve II

S17. I- Elektrik akımının/geriliminin kesilmesi
II- İletkenlerin kısa devre edilmesi
III- İletkenlerin topraklanması

Yeraltı kablolarında yapılacak bir çalışmada, yukarıdaki işlemlerden hangilerinin yapılması gereklidir?
A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) I ve II
D) II ve III
E) I, II ve II

S18.Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esaslarına dair yönetmeliğe göre sağlık konularında verilecek eğitimlerde hangisi yoktur?

A) Hastalıktan korunma prensipleri
B) İlkyardım
C) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri
D) Meslek hastalıklarının sebepleri
E) İşyeri temizliği ve düzeni

S19. İnsanda ağır hastalıklara neden olan, çalışanlar için ciddi tehlike oluşturan, topluma yayılma riski yüksek olan ancak etkili korunma ve tedavi yöntemi bulunmayan biyolojik etkenler hangisidir?

A)Grup 1
B)Grup 2
C)Grup 3
D)Grup 4
E)Grup 0

S20. Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için iş yerlerinde hangi sıklıkla tatbikat yapılır?

A)6 ayda bir
B)1 yılda bir
C)2 yılda bir
D)Tehlike sınıfına
D) Gerektiğinde
1-D,2-C,3-A,4-B,5-D,6-A,7-E,8-C,9-B,10-A,11-C,12-E,13-B,14-B,15-A,16-B,17-C,18-A,19-D,20-B

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
8.deneme cevapları ile birlikte pdf olarak ilk mesaja eklenmiştir.

melon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hakan Bey, rica etsem su iki soruya bir aciklik getirebilirmisiniz...

İşyeri merdivenlerinin mukavemet katsayısı 4 olacak ve metrekarede en az kaç kilogram yük taşıyacaktır? A) 500 B)400 C)300 D)200 E)100
Akut arsenik zehirlenmesinde yükümlülük süresi ne kadardır? A)1 ay B)6 ay C)1 yıl D)2 yıl E)5 yıl

ilk soru olarak, en az 500 kg da katsayisi 4 olucak diye biliyorum ben...
ikinci soru icin arsenik degil akut arsenik i sormussunuz, cünkü sadece arsenikde yükümlülük süresi 1 ay dir...

acaba yazmis oldugum aciklamalarda nekadar yanilma payim var, tesekkürler...

melon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
nerde bu millet........

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hakan Bey, rica etsem su iki soruya bir aciklik getirebilirmisiniz...

İşyeri merdivenlerinin mukavemet katsayısı 4 olacak ve metrekarede en az kaç kilogram yük taşıyacaktır? A) 500 B)400 C)300 D)200 E)100
Akut arsenik zehirlenmesinde yükümlülük süresi ne kadardır? A)1 ay B)6 ay C)1 yıl D)2 yıl E)5 yıl

ilk soru olarak, en az 500 kg da katsayisi 4 olucak diye biliyorum ben...
ikinci soru icin arsenik degil akut arsenik i sormussunuz, cünkü sadece arsenikde yükümlülük süresi 1 ay dir...

acaba yazmis oldugum aciklamalarda nekadar yanilma payim var, tesekkürler...

evet 500 kg ve katsayısı 4.

akut arsenik.....1 ay
* Kronik kurşun zehirlenmesi.............3 yıl

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bir kaç gündür hastayım ve hasta hasta calısıyorum

bana hala mail atıp niye soru vermiyorum niye paylasmıyorum diyen ve küfreden tuhaf insanlar sizler inşallah sınavı geçemezsiniz. kalbi kararmış bu insanlarla işim olmaz benim.

daha evvel bir sürü soru ve doküman paylaştım. ve yine paylaşmaya devam ediyorum.

benim bu yaptığım calısmadan hiç kimseden maddi bir beklentim olmadı.bana dua edilsin yeter. bir gün bir yerde bir arkadaşımızla karşılatığımızda hakan bey gelin bir cayımı icin demesi yeter .

sizlere bu hizmeti Rusyadan sağlıyorum. herkes gibi benimde hem ailesel hemde sağlıksal problemlerim oluyor.

anlayışla karşılayan ve bana teşekkürü çok görmeyen bir hayır duayı esirgemeyen arkadaşlarıma değil sözlerim.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
yeni sorular 2.mesaja eklenmiştir.

9.deneme eklenmiştir.
9.deneme eklenmiştir.
9.deneme eklenmiştir.
9.deneme eklenmiştir.
9.deneme eklenmiştir.

herkese başarılar

melon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hakan bey cok gecmis olsun :(((, valla bende cok hastayim...

yardimlarinizdan dolayi cok tesekkür ederim ve inanin ben kesinlikle öyle düsünmem. Ayrica bahsettiginiz o insanlar varya, iste onlar basi bos gezenlerdir ve bunlarda dolayisiyla kisiyle ugrasir ama kaliteli insan ise kendi isiyle ugrasir..
sevgi ve saygilarimi sunuyorum :))

smile fe

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
bir kaç gündür hastayım ve hasta hasta calısıyorum

bana hala mail atıp niye soru vermiyorum niye paylasmıyorum diyen ve küfreden tuhaf insanlar sizler inşallah sınavı geçemezsiniz. kalbi kararmış bu insanlarla işim olmaz benim.

daha evvel bir sürü soru ve doküman paylaştım. ve yine paylaşmaya devam ediyorum.

benim bu yaptığım calısmadan hiç kimseden maddi bir beklentim olmadı.bana dua edilsin yeter. bir gün bir yerde bir arkadaşımızla karşılatığımızda hakan bey gelin bir cayımı icin demesi yeter .

sizlere bu hizmeti Rusyadan sağlıyorum. herkes gibi benimde hem ailesel hemde sağlıksal problemlerim oluyor.

anlayışla karşılayan ve bana teşekkürü çok görmeyen bir hayır duayı esirgemeyen arkadaşlarıma değil sözlerim.
ALLAH razı olsun . Acil şifalar versin inş.

sevilkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Aralık ayında isag facebook sayfasında da online soru çözümlerimiz olacaktır.kaçırmayınız.

www.facebook.com/groups/leventkavlak
İNTERNET PROBLEMİNDEN DOLAYI SIKINTILAR YAŞIYORUM.OZRU DİLERİM YENİ SORULAR AŞAĞIDADIR.CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM

HAKAN ERDOGAN
erdoganeng@gmail.com
Emeğe saygı. Soruları kendim hazırlıyorum.

9.DENEME 9.DENEME 9.DENEME 9.DENEME

S1. Bir patlama olasılığına karşı, patlayıcı madde depolarının karşısına, dirseklerden en az kaç metre derinlikte hız kesici cepler yapılmalıdır?

A) 3 B) 5 C)10 D)25 E)30

S2. Kadın işçiler, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın işçiler ise doğum tarihinden başlamak üzere ........... süre ile gece postalarında çalıştırılamazlar.”

Yukarıdaki cümlede boş bırakılan yeri aşağıdakilerden hangisi doğru tamamlamaktadır?

A) üç ay
B) altı ay
C) sekiz ay
D) on iki ay
E) yirmi dört ay

S3. Sağlık kuralları bakımından günde azami yedi buçuk saat ve ya daha az çalışılmasına dair yönetmeliğe göre karbamatlı ve organik fosforlu insektisitlerin yapımı, paketlenmesi, çözelti olarak hazırlanması ve uygulanması işlerinde maksimum çalışma saati nedir?

A)8 saat B)7.5 saat C)6 saat D) 4 saat E) 3 saat

S4. İş hijyeni eğitim yönetmeliği kapsamına girmeyen iş kolu hangisidir?

A) Gıda üretim ve perakende işyerleri
B) Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler
C) İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan işyerleri
D)
Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför gibi yerler.
E) Yer altı madencilik ve sondaj işleri

S5. I- Meslek hastalıklarının sebepleri
II- İlk yardım
III- Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler
IV- İmalat usulleri
V- Mesleği ile ilgili bilgiler
Yukarıdakilerden hangileri Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’in Ek’inde yer alan eğitim konularındandır?

A) I, III ve V
B) II, III ve IV
C) II, III ve V
D)
I, III ve IV
E) I, II ve III

S6. Kompresör dairelerindeki elektrik tesisatlarına ilişkin aşağıdakilerden hangisi doğru değildir?

A)İmalatçıların talimatlarına uygun panolar ve koruma tesisatları hazırlanmalıdır.
B)Kumanda panosu tehlike bölgesinin dışına yerleştirilmelidir.
C) Nötr hatları dışında gövde koruma bağlantılı topraklama hattı kullanılmalıdır.
D)Kompresörler uygun elektrik tesisatına bağlandıktan sonra topraklama bağlantısı yapılmalıdır
E) Kompresör dairelerinin enerji besleme hatları, yetkili elektrikçiler tarafından yapılmalı ve test ve kontrol edilerek devreye alınmalıdır.

S7. İşveren, asbestle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmeliği kapsamına giren çalışmalara başlamadan önce iş planı hazırlamak ve işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne iş planı ile birlikte bildirimde bulunmakla yükümlüdür. Bu bildirimde hangisi bulunmaz?

A) Asbest söküm çalışanı belgesi
B) Asbest söküm uzmanı belgesi
C) Sökümü yapılacak asbestin türü ve miktarı
D) Çalışanların yaşı
E)
İşyerinin ticari unvanı ve adresi

S8. Risk değerlendirmesinde; risk kontrol adımları uygulanırken, kişisel korunma önlemlerine göre aşağıdakilerden hangisine Öncelik verilmesi sağlanır?

A)Dokümantasyona
B)Toplu korunma önlemlerine
C)Kişisel koruyucu donanımlara
D)Kişisel maruziyet seviyelerinin belirlenmesine
E)Raporlaşmaya

S9. Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği kapsamına girmeyen kişisel koruyucu donanımlar, aşağıdakilerden hangisi olarak sınıflandırılır?

A)Kategori 0
B)Kategori 1
C) Kategori 2
D) Kategori 3
E)Kategori 4

S10. Petrol ve sondaj kulelerinde çıkan yangınlarda kullanılan en etkin söndürme maddesi aşağıdakilerden hangisidir?

A)Köpük
B)Kuru kimyevi toz
C)Su
D)Nitrogliserin
E) CO2 li söndürücüler

S11. Basınçlı kaplarda kontrol kör tapalarının çapları en az kaç mm olmalıdır?

A) 20 B) 25 C) 30 D) 35 E)50

S12. Kuruluşun, yasal zorunluluk ve kendi İSG politikası çerçevesinde dayanamayacağı düzeye indirilmiş risk hangisidir?

A)Kaza
B)Zarar
C)Kabul edilebilir risk
D)Kabul edilemez risk
E) önemsiz risk

S13. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre kullanımdaki LPG tüpleri standartlarda süre belirtilmemişse kaç yılda bir kontrol ve teste tabi tutulmalıdır?

A)Yılda bir
B) Üç yılda bir
C) Beş yılda bir
D) On yılda bir
E) İhtiyac duyulduğunda

S14. Sert ağaç tozlarının mesleki maruziyet derecesi kaç mg/m3 dir?

A)1 B) 2 C)3 D)5 E)7

S15.Atık yağların oluşturacağı tehlikeli kimyasal madde hangisidir?

A)Uçucu organik solventler (VOC)
B)Poliklorür bifeniller (PCB)
C)Benzen
D)Toluen
E)formaldehit

S16. Gürültüde en yüksek maruziyet eylem değeri nedir?

A) 80dB
B) 85dB
C) 87dB
D)97Db
E) 100 dB

S17. Çöküntülü ve ezik arazide, kum, çakıl ve dere tortuları olan yerlerde, killi tabakalarda, ayrışıma uğramış kalkerlerde, parçalanmış volkanik taş ve tüflerde şev açısı kaç dereceyi geçemez?

A)30 B)45 C)60 D)75 E)90

S18. ) Anlam ve amacı “uyarı işareti”, talimat ve bilgisi “dikkatli ol, önlem al, kontrol et” olan ve tüm işaretlere uygulanan güvenlik rengi aşağıdakilerden hangisidir?
A) Kırmızı

B) Sarı
C) Mavi
D) Yeşil
E)Turuncu

S19. İşletmeci, kuruluşta büyük bir kaza meydana geldiği verdiği bilgilerde hangisi bulunmaz?A)Kazanın oluşumu ve gelişim seyri.
B)Kazanın insan ve çevre üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi için gerekli olan mevcut verileri.
C) Kazadan etkilenen kadın sayısı
D)İlgili tehlikeli maddeler ve miktarları.

E) Alınan acil durum önlemleri

S20. “Kadınların, yaşı ne olursa olsun maden ocaklarında yer altı işlerinde çalıştırılamaz.” hükmü aşağıdakilerin hangisinde yer alır?A)Sağlık Kuralları Bakımından Günde Ancak Yedi buçuk Saat veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik’te
B)176 sayılı ILO Sözleşmesi’nde
C)155 sayılı ILO Sözleşmesi’nde

D) 132 sayılı ILO Sözleşmesi’nde
E)45 sayılı ILO Sözleşmesi’nde
1-b 2-b 3-b 4-e 5-e 6-d 7-d 8-b 9-a 10-d 11-c 12-d 13-a 14-d 15-b 16-b 17-b 18-c 19-c 20-e

Moderatör tarafında düzenlendi:

melon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
1) a 2) d 3) b 4) c 5) c 6) d 7) d 8) b 9) a 10) d 11) b 12) c 13) a 14) e 15) b 16) b 17)b 18) b 19) c 20) e

Hüseyin51

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1-C 2-C 3-B 4-A 5- E 6-E 7-C 8-B 9-B 10- C 11-B 12-C 13-C 14-D 15- C 16-B 17-A 18-B 19-B 20-D

ilve usta

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
hocam ben cevapları bulamıyorum bir yardımcı olur musunuz?

Onur Baş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
10.TEST İÇİN CEVAPLARIM:
1-A 2-C 3-B 4-C 5-E 6-E 7-C 8-B 9-D 10-A 11-B 12-C 13-C 14-D 15-C 16-B 17-A 18-B 19-D 20-C
TEŞEKKÜRLER..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.