13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündügünüz Soru Yada Sorular ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. raşit köseoğlu

  raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi  ARKADAŞLAR BİRDE SİZDE BAKIN BAKALIM BU SORUYA B KİTAPÇIĞI 26 SORU YÖNETİMİ DEĞİL YÖNETİMİN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ OLUCAK


   
 2. raşit köseoğlu

  raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi  EN AZINDAN 1 PUANLA KALANLAR İÇİN BÜYÜK ŞANS SAYILIR BANA 3 PUAN LAZIM:(:p
  EN AZINDAN 1 PUANLA KALANLAR İÇİN BÜYÜK ŞANS SAYILIR BANA 3 PUAN LAZIM:(:p

   
 3. hakanisg80

  hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

  b grubu 59. soru ayağa ne kadar temiz hava yollanır sorusu yanlış sorulmuş. tek bir cevap olması için en az demesi gerekiyor . ama 5 değerini geçmemesi için demiş bu durum 8 ve 8 değerinden buyuk 3 şık aynı sonucu veriyor .itiraz eden arkadaş buna da etsin belkide tek değişicek bu

     

   
  burcu t. bu yazıya teşekkür etti.
 4. HSEcglr

  HSEcglr TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım bu soruda aynı hatayı bende yaptım ama yönetimi gözden geçirme yönetimin denetlenmesi anlamınada gelebilir bu yuzden tam emin değilim...

   
 5. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  A kitağçığı 91. soruda kesinlikle yanlış cevabı verilen sorulardan biri hiç kimse kendi cevabı doğru çıktı diye doğrunun yanında olmamazlık yapmasın itiraz dilekçesinde sadece 100. soruya itiraz edecektim ama 91. soruda kesinlikle yanlış cevaplı bir soru...

     

   
  ako bu yazıya teşekkür etti.
 6. volkans

  volkans TÜİSAG Üyesi

  yanlış olan 2 soru var bence birisi basınçlı kazanlardaki 2 yanıtı. diğeri dış denetim sorusu. ben bu soruyu kesinlikle yazım hatasından dolayı yanlış yaptım. bende bu sorulara itiraz edecegim. a grubu 21. sorunun doğru oldugu düşünüyorum.

   
 7. HSEcglr

  HSEcglr TÜİSAG Üyesi

  itiraz başvurusu hanri tarihler arasında. ve bir sorunun iptal edilmesi için 1 kişinin dilekçesi yeterli olabiliyormu. 24 aralık sımavında farklı sorulara 1500 den fazla başvuru yapıldı.
   
 8. volkans

  volkans TÜİSAG Üyesi

  91. sorunun doğru olduğunu düşünüyorum.(A grubuyum). d şıkkında kesinlik yoktur. 10 hafif yaralanmalı kaza geçirildiyse 1 ağır yaralanma geçiricek.. dogru" geçirebilir" deseydi yanlış olurdu. ama soruda kesinlikle geçirecek anlamında sormuş. belki 11 den sonra ağır yaralanacak belli değilki bu. 100. sorudaki yanlış nedir. ben soruyu sallamıştım c şıkkı diye ama ne olması gerekiyordu.   
 9. ako

  ako TÜİSAG Üyesi

  bende 91 nolu soruya itiraz etmeyi düşünüyorum ama araştırma yapıyorum bu teorem ile ilgili pek bi net kaynak yok

     

   
 10. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi

  şağıdaki metinde, Soru itirazları için dilekçe örneği ve İstanbuluzman olarak iptali gerektiğini düşündüğümüz soruları bulabilirsiniz.

  Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, en geç 18 Mayıs 2012 saat 17:00’ye kadar, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir. Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

  Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları,
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün;
  Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No’lu hesabına 30 TL (KDV dahil) “SORULARA İTİRAZ ÜCRETİ” adı altında yatırarak alınan BANKA DEKONTU VE DİLEKÇEile kabul edilecektir.

  Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar, adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

  İtiraz Adresi:
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanlığı
  İnönü Bulvarı No: 42 Emek-ANKARA


  sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde (28 Mayıs 2012 tarihine kadar) İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak, adayların kendilerine yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

  NOTLAR:
  1) Bakanlıkça yapılan önceki sınav Duyurularında:
  Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, ilgili soru/sorular iptal edilmeyecektir. Cevap anahtarı hatalı bulunan soru/soruların, doğru Şık/Şıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirme yapılacaktır.
  Değerlendirme sonrasında, hatalı soru/sorular çıkması halinde; hatalı bulunan soru/soruları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

  2) Adayların sınav sonuçları 07 Haziran tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek, http://www.meb.gov.tr ve http://www.isgmm.gov.tr internet adreslerinde aynı anda yayımlanacaktır.


  DİLEKÇE ÖRNEĞİ:
  16/05/2012  T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  ANKARA

  13 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilen İşyeri Hekimliği(veya C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı) Sınavına, aldığım temel eğitim sonrası girmiş bulunmaktayım. Bu sınavda, soru anlatım bozukluğu, doğru seçenek tespitinde yanlışlık, çoklu seçenekte doğru cevap vb. hatalı olduğunu düşündüğüm; ekli dosyada yer alan soruların ve cevaplarının tarafınızdan yeniden incelenmesi, bu inceleme sonunda iptal vb. değişikliklerin sınav sonucuma yansıtılması hususlarında gereğini arz ederim.

  Saygılarımla,

  İmza :
  Ad-Soyad :
  T.C. Kimlik No :
  Adres :

  EKLER:
  1) Sorulara İtiraz Ücreti Dekontu
  2) 13.05.2012 tarihli İşyeri Hekimliği(veya C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı) Sınavı olası hatalı soruları  İTİRAZ EDİLEBİLECEK SORULAR:

  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Olası Hatalı Soruları:

  1) A Kitapçığı’nda 66. Soru (B Kitapçığı’nda 97. Soru):
  TS EN 2 YANGIN SINIFLARI standardına göre;
  A sınıfı yangınlar: Normal olarak kor şeklinde yanan genellikle organik yapıdaki katı madde
  Yangınlarını kapsar.
  B sınıfı yangınlar: Sıvı veya sıvılaşabilen katı madde yangınlarını kapsar.

  Kömür yangınları A Sınıfı kor oluşturan katı madde yangınlarındandır. A Sınıfı korlu yangınların ise temel söndürme yöntemi soğutmadır. A sınıfı yangınların en iyi söndürme maddesi sudur.
  Asfalt ve ağır yağ yangınları ise B Sınıfı sıvı ve sıvılaşabilen katı madde yangınlarındandır. Korsuz ve alevli yanarlar. B Sınıfı yangınların temel söndürme yöntemi boğmadır. B Sınıfı yangınların en iyi söndürme maddesi köpüktür.

  Sorunun daha doğru olabilmesi için ise “tür” yerine “sınıf” terimi, “söndürücü” yerine ise “söndürme maddesi” ifadesi kullanılmalıydı. Şu haliyle ise, doğru cevap B seçeneği olmalıdır.


  2) A Kitapçığı’nda 68. Soru (B Kitapçığı’nda 99. Soru):
  Bu soru için de yukarıdaki gerekçeye ilaveten C sınıfı yangınlar da korsuz ve alevli yandıklarından C sınıfı yangınların da temel söndürme yöntemi boğmadır. Yukarıda B sınıfı yangınlarının da temelsöndürme yöntemi boğma olduğu izah edilmiş idi. Buna göre doğru cevabın D şıkkı olması gerekir. Bununla beraber C şıkkındaki havayı kesme yöntemi de boğma anlamına geleceğinden bu şık ta doğru olur.
  Diğer iki şıkta ise söndürme yöntemi değil, müdahale teknikleri ifade edilmektedir. Ancak doğru cevap olarak ilan edilen B şıkkındaki B ve C sınıfı yangını için “merkezden uç kısımlara doğru” şeklinde bir müdahale tekniği doğru değildir. Literatürde de yoktur.
  Sıvı yangınlarında bir yerden akarak veya dökülerek yanma var ise öncelikle bu kaynağın söndürülmesi, gaz yangınlarında ise bir borudan veya bir delikten çıkarak veya fışkırarak yanma varsa öncelikle bu noktada alevin koparılması uygun müdahale tekniği olur.
  Bu soru teknik olarak birden fazla hata içeren yanlış bir sorudur.


  3) A Kitapçığı’nda 75. Soru (B Kitapçığı’nda 49. Soru):

  Tüzükte ;
  MADDE 217 - Yüksek ve orta basınçlı kazanlarla yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
  2) Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.
  Soruda kaç adet diye sorulmuş : 2 ünitede en az birer adetten 2 adet olması gerekir.
  Soru kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu ama sorunun soruluş şekline göre 2 adet olarak cevabın A şıkkı olması gerekirdi.

  Dolayısıyla bu soru, soruluş şekli nedeniyle netlik içermemektedir. İptal edilmeli veya A ve B şııkkını işaretleyenlerin cevabı doğru kabul edilmelidir.


  4) A Kitapçığı’nda 100. Soru (B Kitapçığı’nda 74. Soru):

  Andragoji (Yetişkin Eğitimi) İlkeleri arasında yer alanlara bakıldığında; A, B ve C şıkları kesin olarak doğru şıklar (Andragoji'nin ilkeleri arasında yer alıyorlar). D şıkkı ise ilkeler arasında geçmemekle birlikte Eğitimde “sürekli değerlendirme”, ilkeler arasında yer alıyor. Her halukarda ya soru iptal edilmeli(tüm şıklar ilkeler arasında yer alıyor düşüncesiyle), yahut doğru şık D olarak değiştirilmelidir.

  AYRICA; A kitapçığındaki 21. (B’de 30.), 56. (B’de 87.) ve 85. (B’de 59.) sorular da farklı uzmanlarca farklı yorumlanan, itiraz edilebilecek sorular arasında değerlendirilebilir.


  İşyeri Hekimliği Sınavı Olası Hatalı Soruları:

  1) A Kitapçığı’nda 26. Soru (B Kitapçığı’nda 41. Soru):

  Soru, Bakanlıkça belirlenmiş İşyeri Hekimliği Temel Eğitimi müfredatının dışında bir konuya ait sorudur. Dolayısıyla, sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

  2) A Kitapçığı’nda 55. Soru (B Kitapçığı’nda 70. Soru):

  Doğru seçenek, C şıkkı olmalıdır.

  3) A Kitapçığı’nda 61. Soru (B Kitapçığı’nda 76. Soru):

  Soru, Bakanlıkça belirlenmiş İşyeri Hekimliği Temel Eğitimi müfredatının dışında bir konuya ait sorudur. Dolayısıyla, sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

  4) A Kitapçığı’nda 98. Soru (B Kitapçığı’nda 61. Soru):

  A seçeneğindeki “Çalışanlara ….. sağlık kayıtlarının tümüne erişim izni verilmez” ifadesi netlik arzetmemektedir. Çalışanlara, “kendisi ile ilgili olarak” ifadesi olmadığı için bu seçenekteki ifade, sorunun iptaline sebep olmalıdır.


  Saygilarimizla,
  ISTANBULUZMAN
  444 18 17   
  serkan4121 bu yazıya teşekkür etti.
 11. burcu t.

  burcu t. TÜİSAG Üyesi

  ben bu soruyu yapamamıştım , dediğiniz gibiyse bende dilekçeme ekliyim.   
  serkan4121 bu yazıya teşekkür etti.
 12. serkan4121

  serkan4121 TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR,
  İTİRAZ EDECEK ARKADAŞLAR A KİTAPÇIĞINDAKİ 56,66,68,75,91 SORULARI KESİNLİKLE YANLIŞTIR VE YASAL DAYANAKLARIDA MEVCUTTUR.LÜTFEN DİLEKÇELERİNE BUNLARIDA EKLESİNLER 67-68DEN KALANLAR BARİ BUNDAN FAYDALANABİLİRLER.HERKES BİRBİRİNİ DÜŞÜNSÜN YAZIK OLMASIN BU KADAR EMEĞE.SAYGILARIMLA

   
 13. Ramazan Aydemir

  Ramazan Aydemir TÜİSAG Üyesi

  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI
  ANKARA


  SINAVA İTİRAZEDEN: …………………… – T.C. Kimlik No: …………………….
  Adres: ………………………………………………
  ……………………………………………..

  İTİRAZ SÜRESİ: 13 Mayıs 2012 tarihinde sınav soruları ilan edilmiş 3 günlük yasal süresi içinde itiraz gerçekleştirilmektedir.

  KONU: 13 Mayıs 2012 tarihli C sınıfı İş güvenliği Uzmanlığı sınavına itiraz dilekçesinin sunulmasına ilişkindir.

  AÇIKLAMALAR:
  13 Mayıs 2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında tespit etmiş olduğum hatalı, sorunun hazırlanışı nedeni ile çelişkiye sevk edecek nitelikte olan , İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki uygulamaların tamamının ilişkisi göz ardı edilerek hazırlanmış olan beş adet sorunun iptal edilerek doğru kabul edilmesi için bilgi ve görüşlerinize sunarım.
  Saygılarımla

  SINAVA İTİRAZEDEN
  İSİM SOYİSİM :
  TC :
  İMZA :

  Ekler:
  Ek-1: İtiraz dilekçesi ücret dekontu
  Ek-2: 13.05.2012 tarihli C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı olası hatalı soruları


  EK 2: 13 Mayıs 2012 TARİHİ C SINIFI İŞGÜVENLİK UZMANLIĞI sınav İTİRAZ DÖKÜMANI
  C SINIFI İŞİ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI - A GRUBU sınav KİTAPÇIĞI
  1
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP
  66
  Aşağıdaki yangın türlerinin hangisinde söndürücü olarak köpük kullanılması daha uygundur?
  C)
  B)
  GEREKÇE
  TS EN 2 YANGIN SINIFLARI standardına göre;
  A sınıfı yangınlar: Normal olarak kor şeklinde yanan genellikle organik yapıdaki katı madde
  Yangınlarını kapsar.
  B sınıfı yangınlar: Sıvı veya sıvılaşabilen katı madde yangınlarını kapsar.

  Kömür yangınları A Sınıfı kor oluşturan katı madde yangınlarındandır. A Sınıfı korlu yangınların ise temel söndürme yöntemi soğutmadır. A sınıfı yangınların en iyi söndürme maddesi sudur.
  Asfalt ve ağır yağ yangınları ise B Sınıfı sıvı ve sıvılaşabilen katı madde yangınlarındandır. Korsuz ve alevli yanarlar. B Sınıfı yangınların temel söndürme yöntemi boğmadır. B Sınıfı yangınların en iyi söndürme maddesi köpüktür.

  Sorunun daha doğru olabilmesi için ise “tür” yerine “sınıf” terimi, “söndürücü” yerine ise “söndürme maddesi” ifadesi kullanılmalıydı.
  2
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP
  68
  B ve C sınıfı yangını söndürmede hangi yöntem daha uygundur?
  B)
  C-D
  GEREKÇE
  Bu soru için de yukarıdaki gerekçeye ilaveten C sınıfı yangınlar da korsuz ve alevli yandıklarından C sınıfı yangınların da temel söndürme yöntemi boğmadır. Yukarıda B sınıfı yangınlarının da temel söndürme yöntemi boğma olduğu izah edilmiş idi. Buna göre doğru cevabın D şıkkı olması gerekir. Bununla beraber C şıkkındaki havayı kesme yöntemi de boğma anlamına geleceğinden bu şık ta doğru olur.
  Diğer iki şıkta ise söndürme yöntemi değil, müdahale teknikleri ifade edilmektedir. Ancak doğru cevap olarak ilan edilen B şıkkındaki B ve C sınıfı yangını için “merkezden uç kısımlara doğru” şeklinde bir müdahale tekniği doğru değildir. Literatürde de yoktur.
  Sıvı yangınlarında bir yerden akarak veya dökülerek yanma var ise öncelikle bu kaynağın söndürülmesi, gaz yangınlarında ise bir borudan veya bir delikten çıkarak veya fışkırarak yanma varsa öncelikle bu noktada alevin koparılması uygun müdahale tekniği olur.
  Bu soru teknik olarak birden fazla hata içeren yanlış bir sorudur.


  3
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP
  85
  Kömür ocağında bir ayakta ( Kömür üretilen yer ) çalışmalar sırasında devamlı olarak 2.4gr/dakika toz oluşmaktadır dönüş havzasında toz oranının 5mg/m3 ü geçmemesi için ayağı ne kadar temiz hava gönderilmelidir ?
  A)
  A-B-D
  GEREKÇE
  Soruda ne kadar temiz hava yerine en az ne kadar hava gönderilmelidir olsaydı doğru cevap A şıkkıdır. Bu ifadenin bulunmaması B ve D şıklarını da doğru kılar, çünkü 8 m3/saniye den daha fazla hava verilmesini de dönüş havasındaki toz miktarını 5mg/m3 altından tutar
  Dolayısıyla 8 m3 den daha fazla cevap içeren B ve D şıkları da doğrudur.
  Haliyle bu soruda üç doğru cevap içerdiği için soru iptal edilmelidir.  4
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP
  75
  Yüksek ve orta basınçlı kazanlarda, kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az kaç adet emniyet supabı konmalıdır. ?
  A
  B
  GEREKÇE
  İş sağlığı Güvenliği Tüzüğü madde 217 2. Bent : Kazandan ayrı bulunan buhar kızdırıcılarının buhar çıkış yerleri ile ön ısıtıcıların üzerine en az birer adet emniyet supabı konacaktır.
  Soruda kaç adet diye sorulmuş : Doğru cevap 2 ünitede en az birer adetten 2 adet olması gerekir dolayısıyla doğru cevap B şıkkı olması gerekir
  Soruda her bir ünitede kaçar adet diye sorulsaydı : 1 cevabı doğru olurdu
  5
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP
  100
  Aşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi (Andragoji) ilkeleri içinde yer almaz ?
  B
  Doğru cevabı sağlayan herhangi bir şık yok
  GEREKÇE
  Eğitiminin gerçekleştirilebilmesi için yetişkinlerin katılımı gerekmektedir. Eğitimin hedef kitlesi yetişkinlerdir. Burada kastedilen, eğitimin planlanması aşamasında yetişkinleri katmaksa bu ayrıca mutlaka belirtilmeliydi. Eğer kastedilen eğitim esnasında öğrenme süreçlerine katılmalarının sağlanmasıysa bu durum “katılma” değil “katılımcılık” olarak ifade edilmeliydi ki, bu da yetişkin eğitiminin ilkeleri arasında yer almaktadır. Soru açık ve net değildir, (B) seçeneğinin ifade tarzı da çelişkilere neden olmaktadır. Soruda verilen bütün seçenekler doğrudur. Bu soru iptal edilmelidir

  ARKADAŞLAR İTİRAZ DİLEKÇESİNİ BU ŞEKİLDE DOLDURABİLİRSİNİZ.. GEREKÇELERİ İLE BİLDİRİLMİŞTİR UMARIM DUYARLI BİRER İŞG UZMANI OLARAK YARIN ACELE POSTA SERVİSİ İLE YOLLARSAK 18 MAYIS 2012 TARİHİNDE SAAT 17.00 E KADAR ELLERİNDE OLABİLİR.. LÜTFEN DUYARSIZ KALMAYIN EMİNİM Kİ SİZLER GİBİ BU SEKTÖRDE OLMAK İSTEYEN ONLARCA İNSAN VAR.
   
 14. Doğuş

  Doğuş TÜİSAG Üyesi


  UZUN LAFIN KISASI sınav BAŞARISIZ BİR SINAVDI. AMA BEN BAŞARILI OY KULLANDIM. HATA ETTİM.

   
 15. pelin.a

  pelin.a TÜİSAG Üyesi

  herkese merhaba,
  itirazlara dair olarak ; şuanki cevap anahtarına göre itiraz edilen 2 sorum doğru.
  fakat cevap değiştirilirse yanlış sayılacak ve puanım eksilecek değil mi ? :(   
 16. slazenger

  slazenger TÜİSAG Üyesi   
 17. slazenger

  slazenger TÜİSAG Üyesi

  ****BEYLER ITIRAZ İÇİN AZ VAKTIMIZ VAR.ELIMIZI CABUK TUTALIM. 1 SORU DA 1 SORUDUR.

   
 18. serkan4121

  serkan4121 TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR, DİĞER KURS VE ARKADAŞLARLADA GÖRÜŞTÜM.
  İTİRAZ EDECEK ARKADAŞLAR A KİTAPÇIĞINDAKİ 56,66,68,75,85,91 SORULARI KESİNLİKLE YANLIŞTIR VE YASAL DAYANAKLARIDA MEVCUTTUR.LÜTFEN DİLEKÇELERİNE BUNLARIDA EKLESİNLER 67-68DEN KALANLAR BARİ BUNDAN FAYDALANABİLİRLER.HERKES BİRBİRİNİ DÜŞÜNSÜN YAZIK OLMASIN BU KADAR EMEĞE.SAYGILARIMLA...​


   
 19. samed

  samed TÜİSAG Üyesi

  T.C.
  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  ANKARA

  TARİH : 16.05.2012
  KONU : 13.05.2011 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz
  Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından13.05.2012 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.
  15.05.2012 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim.
  İtiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup dekont ektedir.
  Söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arz ederim.
  Saygılarımla

  TC Kimlik No:
  Adı Soyadı :
  İmza :
  Adres :
  EKLER:
  1. Dekont
  2. İtirazlarım
  İTİRAZLAR
  KİTAPÇIK TÜRÜ : A
  Soru 17- Kuruluş içi ele alındığı inceleme hangisi olamaz.?
  A ) İç tetkik
  B) Dış tetkik
  C) Denetim
  D) Yönetimi gözden geçirme
  İtiraz Nedeni
  İç denetim: İç denetimin temel amacı kuruluşun dış denetime hazır hale gelip gelmediğini sınamaktır.
  Dış denetim: Kuruluş iç denetimin sonuçlarını değerlendirir, eksiklikleri veya yanlışları varsa düzeltir ve dış denetime hazır duruma gelir.
  Sonuç olarak, iç uygunsuzluklar dış denetimde de incelenmektedir.
  Bu nedenle cevap şıkkı net olmayan C dir.
  Soru 28 -Tehlikelerin fiziksel, kimyasal, ergonomik tehlikeler gibi kategoriler ve bunların altında yer alan maddelere bakılarak incelenmesi ve bu incelemenin işyerinin her bir bölümü için ayrı ayrı tekrarlanması günümüzde risk değerlendirmesi için tavsiye edilen bir yaklaşımdır
  Aşağıdakilerden hangisi bunun bir faydası olarak değerlendirilemez?
  A)İşyerinde olabildiğince çok sayıda tehlikenin ortaya çıkarılması
  B)Her bölümdeki tezgâhlar ve makinelerin bakım planlamasının yapılabilmesi
  C) Yüksekte çalışma gibi birçok bölümde tekrarlanan tehlikelerden kaynaklanan risklerin ayrı değerlendirmesinin yapılabilmesi
  D)Her bölümde çalışan işçilerin bireysel özellikleri ve maruz kalacakları risklerin daha ayrıntılı ve sağlıklı değerlendirilmesinin yapılabilmesi
  İtiraz Nedeni
  “Gürültü Yönetmeliği (resmi gazete Tarihi/Sayısı: 23.12.2003 / 25325)
  Maruziyetin Önlenmesi veya Azaltılması
  Madde 7 — Gürültüden kaynaklanan maruziyetin önlenmesi veya azaltılması için
  6) İşyeri, çalışma sistemleri ve iş ekipmanları için uygun bakım programlarının uygulanması”
  Bunun sonucu olarak faydasının olduğu yönetmeliğe riskin azaltılması için girmiş ise değerlendirilemez demek mümkün değildir.
  Sonuç olarak B şıkkı olması mümkün değildir, doğru cevap yoktur.
  Soru 56-I-Elektrik aletinin Koruma sınıfı II (çift yalıtımlı) olması
  II- Elektrik aletini besleyen elektrik hattı üzerinde toprak kaçak akım şalteri
  bulunması
  III- Elektrik aletini besleyen elektrik hattı üzerinde aşırı akım sigortası
  bulunması
  Yukarıdaki durumlardan hangisinde/hangilerinde elektrik aletleri kullanırken topraklamaya gerek yoktur?
  A) Yalnız I B) Yalnız II
  C) I ve II D) I, II ve III
  İtiraz Nedeni
  I. ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR YÖNETMELİĞİ
  3) Elektrik işletme elemanlarının koruma sınıfları:
  ii) Koruma sınıfı II’yedahil olan işletme elemanları: Elektrik çarpmasına karşı korumanın sadece temel yalıtıma dayanmadığı, ikinci bir yalıtım veya kuvvetlendirilmiş yalıtım gibi ek koruma önlemlerinin de alınmış olduğu işletme elemanlarıdır
  Koruma sınıfı II’yedahil olan işletme elemanları, fonksiyon topraklaması için kullanılacak bir bağlantı yeri ile donatılmış olabilirler.
  II.KaçakAkım Rölesi : Fazın, nötr harici başka bir hat üzerinden devreyi tamamlaması sonucu devreyi açar.
  III.Aşırı Akım Rölesi :Elektrik sistemi tarafından aşırı akım çekildiğinde bunun bir röle ile açılması esasına dayanır.
  Kullanılan koruyucu durum tedbirlerini incelediğimizde tanımları yukarıda olup , cevap şıkkı A doğru cevap olamaz. Buna göre olması gereken B şıkkıdır.
  66-Aşağıdaki yangın türlerinden hangisinde söndürücü olarak köpük kullanılması daha uygundur?
  A) Elektrik tesisatı yangınları
  B) Asfalt ve ağır yağ yangınları
  C) Kömür yangınları
  D) LPG yangınları
  İtiraz Nedeni
  YANGIN YÖNETMELİĞİ (Karar Sayısı : 2009/15316)
  Ekli “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte
  MADDE 37 – Aynı Yönetmeliğin 99 uncu maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Taşınabilir söndürme cihazları MADDE 99- (1) Taşınabilir söndürme cihazlarının tipi ve sayısı, mekânlarda var olan durum ve risklere göre belirlenir. Buna göre; a) A sınıfı yangın (katı yakıtlardaki yangın) çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu, b) B sınıfı yangın (sıvı yakıtlardaki yangın) çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli veya köpüklü, c) C sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu veya karbondioksitli, ç) D sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru metal tozlu, söndürme cihazları bulundurulur.
  Söndürücü olarak sıvı ve gaz yangınlarında köpük kullanılması uygundur. Bu nedenle cevap şıkkı B olmalıdır. ( 2 Temmuz 2011 sınavında bu şık değiştirilmiştir.)
  68- B ve C sınıfı yangını söndürmede hangi yöntem daha uygundur?
  A) Uç kısımlardan merkeze doğru
  B) Merkezden uç kısımlara doğru
  C) Havayı kesme
  D) Boğma
  İtiraz Nedeni
  Tablodanda anlaşıldığı üzere bir tekniğin diğerine göre üstünlüğünü söylemek pek mümkün değildir. Olayın şekline göre durum değişecektir.
  Bu nedenle doğru bir cevap şıkkı yoktur.
  100- aşağıdakilerden hangisi yetişkin eğitimi (andragoji) ilkeleri içinde yer almaz?
  A)Eğitimin amaç ve hedeflerinin belirlenmesi
  B) Yetişkinin öğrenme süreçlerine katılmasının gerekmesi
  C) Öğrenme için olumlu eğitim ortamı hazırlanması
  D) Eğitimin sonunda ölçme/ değerlendirme yapılabilmesi
  İtiraz Nedeni
  Andragoji aşağıdaki ilkelere dayanır ;
  Yetişkin, kendi yaşamında daha önceden kazandığı deneyimlere sahipse yaşamına bağlı unsurları daha iyi öğrenir.
  * Yetişkin, bilinçli öğrenen kişi olarak kabul edilir.
  * Yetişkin konuya odaklanmada düşüş yaşamaz, uyarıcılara karşı verdiği tepkilerin süresi yaşıyla doğru orantılı artış gösterir.
  * Kendisine güvenildiği ve katılımı tercih edildiği an yetişkin öğretimi giderek kolaylaşır.
  * Yetişkinde başarısızlıktan korku yoktur.
  * Yetişkin, eğitim içerisinde geçen ve geride kalan zaman veya yılları kayıp olarak görmez.
  * Yetişkin salt öğrenmek yerine şu anki problemin çözümünü öğrenir.
  Sonuç olarak cevap şıkları tamamı yanlıştır , yetişkin öğrenim sürecinede katılabilir.

   
  ycet, köksal yağmur ve cem41 bu yazıya teşekkür etti.
 20. HSEcglr

  HSEcglr TÜİSAG Üyesi

  cevabı değişen sorular olabilirmi yoksa soru iptalinemi gidilir?

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica