13.05.2012 Iş Güvenliği Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündügünüz Soru Yada Sorular ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. mstfünal

  mstfünal TÜİSAG Üyesi  aynen bende katılıyorum


   
 2. raşit köseoğlu

  raşit köseoğlu TÜİSAG Üyesi

  BENİM 66 KESİN NETİM VAR HATIRLAYAMADIĞIM 6 SORU VAR HANGİSİNİ İŞARETLEDİM BİLEMİYORUM TAM 70 ALIRSAM BÜYÜK MUCİZE OLUCAK BENİM İÇİN:hey:

   
 3. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Bazı arkadaşalrın sırf kendi yaptığı doğrular nedeniyle yanlışın yanında olmalarını ve satır aralarında zaten piramit sorusunu bilmeyenlerin uzmanlıktan anlamadıklarını söylemelerini an hafif ifadeyle iyi niyet dışı buluyorum bir soruya verilen cevap size göre doğru olabilir ama bir başkasının uzmanlığına laf etme gerabetinede kapılmamak gerektiği inancındayım...

     

   
 4. seyhan

  seyhan TÜİSAG Üyesi

  ilk önce faks olarak gönderdim sonra da kargoya verdim dilekçemi..
  herhalde sorun olmaz :)

   
 5. afemix

  afemix TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bakanlıktan yeni geliyorum. Bana dedikleri sen dahil itirazda bulunan Türkiye geneli 5 kişi var. Allah'tan işimi sağlama alıp başvurmuşum.Toplam 9 soruya başvurdum içinde doğru yaptıklarımda vardı ama adaletli davranmak gerekir yok sa neyine işgüv uzm. olacağız değil mi?

     

   
  Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ ve Bayram Oruc bu yazıya teşekkür etti.
 6. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  sayın
  mert fatih keskin ve mustafa demir.

  öncelikle +-90 bekliyorum. hava atmak için değil tuzumun kuru olduğunu belirtmek için söyledim.

  ikinci olarak piramit sorusu doğru şıklar doğru sadece cevap anahtarında yanlış şık doğru olarak yazılmış.

  bu soruda bu kadar ısrar etmemin sebebi bariz hatalı olmasının yanında iş güvenliği kültürüne çok ters olması.

  özetleyim:

  piramite göre 600 ramak kala kaza da 10 hafif yaralanma meydana gelir. bu 10 kazada 1 ağır yaralanma veya ölüm meydana getirir.

  şimdi soruya gelelim. d şıkkıydı sanırım; diyor ki 10 kaza 1 ağır yaralanma meydana getirir. bakın dikkatli okuyun KESİNLİK belirtmiyor zaten. ve çok doğru. bakın arkadaşlar yarın bir gün (yeni başlayacaklar için ) işe başladığınızda istatistikleri tutacaksınız ve diyelim ki. o ay içinde 10 kaza oldu 11. kaza ağır olabilir diyeceksiniz ve diyin. yani d şıkkında sorun yok. çünkü zaten 10 kaza geçiren biri yakın zamanda ağır bir kaza geçirebilir. KESİNLİK YOK ZATEN ŞIKTA DA KESİN KAZA GEÇİRİR DEMİYOR Kİ.

  b şıkkına gelelim: diyor ki piramit sektöre göre değişir. HAYIR DEĞİŞMEZ. SEKTÖRDEN SEKTÖRE ORANLAR DEĞİŞMEZ.DEĞİŞEN KAZA SIKLIK ORANIDIR. bakın ilerde iş güvenliği eğitimi verdiğinizde bu piramitleri anlatacaksınız ve bu piramitleri tüm fabirkalarda şantiyelrede inşaatlarda birebir aynı anlatacaksıız. Sektöre göre değişmez çünkü. HER SEKTÖRDE AYNI PİRAMİTİ AYNI ŞEKİLDE ANLATACAKSINIZ. ÇÜNKÜ SEKTÖRE GÖRE DEĞİL KAZA SIKLIK ORANINA GÖREDİR BU ORANLAR. İspatı çok basit; çok tehlikeli bir işte her ay 10 kaza meydana gelir ve 1 tanesi ağır kazadır. ancak az tehlikeli bir işte yılda 10 tane kaza meydena gelir ve 11. kaza ağır OLABİLİR. BAKIN KESİNLİK YOK. ZATEN ŞIKTADA KESİN DEMİYOR. OLABİLİR DİYOR. AYNI KİŞİNİN BAŞINA DA GELEBİLİR FARKLI KİŞİNİN DE.

  neden değişez. bakın değişen sadece kaza sıklık oranıdır. sektöre göre. misal metal işinde ayda 10 kaza olur ve her ay 1 ağır kaza tehlikesi olur. ama diyelim ki ofis işinde yılda 10 kaza olur (ki o kadar da olmaz) o halde yılda 1 ağır kaza ihtimali olur.

  son olarak kimseyi küçümsemedim ve tuzum kuru. bana laf atanların sınırda olduğunu düşünüyorum.

   
 7. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  yazınızı üstüme alarak cevap verme ihtiyacı duydum.
  satır arasında yazmadım. açık ve net ifadeler kullandım. ve ifadelerimde piramit sorusu hakkında kimsenin uzmanlığına laf etmedim. sadece yeni arkadaşlar için acizane öğütte bulundum. gelecekte uzman olacaksınız ve sunumlarınızda bu piramitleri anlatacaksınız dedim. gerçeği bilin dedim acizane. özellikle kimsenin uzmanlığı ile alay etmem, etmedim de. kimi çok iyi uzman vardır, en çömezin göremediği doğruyu göremez, insanlık halidir. Nezdimde itibarı düşmez.

  iyi niyet dışı bulmanıza şaşıyorum. lütfen profilime girip geriye dönük mesajlarıma bakın 300 küsür mesajda genelde; (şuan yaptığımın aksine polemiğe girmek yerine) özellikle yeni arkadaşlara yardımcı olmaya çalıştım. lüften geriye dönük tüm paylaşımlarıma ve yorumlarıma bakın. umarım iyi niyetli olduğumu ve bu soruya bu kadar kafayı takmamın sebebinin sınavı geçmek-kalmak değilde; doğru yanlış ve diğer arkadaşlara faydalı olma savaşı olduğunu anlarsınız.

  bir soruya verilen cevap bana göre doğru olabilir veya olmayabilir: o benim sorunum ancak soru yanlış ise hepimizin sorunu olur. kaldı ki bu soruda sana göre bana göre değil herkese göre cevap b şıkkı yani sektöre göre değişir olacaktır ve bu cevap sana göre bana göre değil evrenseldir.

  24 aralıkta çıkan sorulardan birinde uzmanların deprem sel vb durumları önlemesi gerektiği vardı. ve bu soru iptal olmadı. bu piramit sorusu değişmezse (ki 24 aralık travması yaşayanlar bilir ki değişmeyebilir, inancımız kalmadı çünkü) o deprem sorusundan daha garabet bir hal alacaktır. ancak sorunun evrensel cevabı olan b şıkkı olduğu değişmeyecektir.

  amacım kimseye sataşmak değil sadece doğru cevabı anlatabilmek. çünkü bu iş sertifika almakla bitmiyor. hatta sertifika almakla başlamıyor da . sertifika sahibi işsiz (malesef) birçok arkadaşım var. şuan herkes sertifika alayım, gerisi tufan derdinde, ancak seritfikadan ve inşallah bir işe girdikten sonra teorinin pratikten farklı olduğunu anlayacaklar. ve buradan (benim de yaptığım gibi) dokuman, not, fikir isteğinde bulunacaklar (bunu aşalamak için demiyorum, bilakis bende çok faydalandım öğrendim forumdan) .

  işte bu nedenle bu soruya bu kadar taktım. çünkü yukarda ki aşamalardan sonra sıra, insanlara eğitim vermeye iş güvenliğini anlatmaya gelince bu piramitleri kullanacaksınız. ve piramit mantığının göz göre göre bu kadar bariz yanlış yorumlanmasına dayanamıyorum.

  SON OLARAK : Pİramitdeki oranlar SEKTÖRE GÖRE DEĞİŞMEZ Aynıdır.

  Sevgi ve Saygı ile kalın

  Başınızı ağrıttım. Özür dilerim
   
  Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 8. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Esat bey kötü niyetli olmadığınızı bilecek kadar tanıyoruz sizi... lakin sınırda olanlar barajı geçip geçememe, baraja takılma sorunlarıyla uğraşıyorlar.. bu da gerginliğe , yanlış anlamalara sebep oluyor... destek bekliyorlar, aksi bişey söylenince ister istemez taarruza geçiliyor :( uzatmaya gerek yok... kendinizi gayet iyi ifade etmişsiniz, teşekkürler...   
 9. Ermanisg

  Ermanisg TÜİSAG Üyesi

  Piramıt sorusuna benzer bir durumda kanımca cevabı calısanın ustalık duzeyı olması gereken soru ıle ılgılı, kalkıp kaza olasılıgını calısanın ustalık tecrubesıne baglamak pek dogru degıl gıbı gelıyor mantıksal olarak . 24 aralık sınavına gıren bırı olarak bu sınavın daha kolay oldgunu dusnuyrm ancak yıne en az 3-4 soruda barız hatalar var ozellıkle kopuk le sondurme yontemı ıle ılgılı soruda kı bu soru daha oncede sorulmus ve cevabı bellı olan bır sorudur asfalt ve yag yangınları olarak cvb verılecegıne komur yangınları dıye bır cvb verılmıs ayrıca b ve c yangın sorusunda da havayı kesme metodu yerıne merkezden uc kısımlara dogru dıye bır cvb belırlenmıs bu tur hatalar soruların cıddıyetsız onem verılmedgnden hazırlandıgının bır kanıtıdır.Ustelık aralıktakı sınvda ıtıraz ucretı 15 tl ıken bu sınavda 30 tl ye cıkarmalarının sebebınıde merak edıyorm gercekten durumu krıtık sınırda olan arkdslar var kımse hakkını aramasın dıye mı bu tur seyler yapılıyor anlamak mumkun degıl. 24 aralık sınavında barız hakkımızın yenmesıne ragmen mahkeme hala surmekte ınsan ne olursa olsun maddı tazmınat davası da acsam mı dıye dusunuyor , ınsan psıkılojıyse nasıl oynanıyor bılıyorlar herhalde

     

   
 10. slazenger

  slazenger TÜİSAG Üyesi

  Benle bir arkadaşım bugun sabah basvurduk yanı toplamda 5 olması enteresan.   
 11. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Esat Bey, öncelikle bazı şeyleri üzerinize alınmadan önce forumda bu konuyla ilgili yazılanları baştan aşağıya okumanızı öneririm. Bu sorunun şıkkını bende sizin gibi B yaptım ve sizden önce satır arasında uzmanlığa laf söyleyen bir arkadaşımzıın olduğunu ve bunuda satır arasında yaptığını göreceksiniz umarım 90 değil 100 alırsınız bu başarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Yalnız bazı şeyleri üzerinize alınmadan önce keşke acaba başka birilerine bu laf söyleniyor denmiş olunabilinir mi?? diye bir düşünmeniz bence daha uygun olurdu.
  Selamlar   
 12. ozdemir

  ozdemir TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar eğitim aldığım kurum tarafından hazırlanan itiraz dilekçe örneği ve hatalı düşündükleri sorula açıklamasıyla birlikte ek te bulunan dosyada mevcuttur.

   

  Ekli Dosyalar:

 13. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi


  mustafademir beyin yazısını görünce en hafif tabirle sazanlama atladım kendisine cevap yazma gereği duydum. halbuki mustafa beyin yazısı bana çok uysada bana değil başkasınaymış. özelden attığı mesajla anladım.çok özür dilerim. hatta sanırım piramit sorusu hakkında aynı görüşteyiz.
  sazanladığım için güleyim mi ağlayım mı bilmiyorum. sadece çok trajikomik bir durum oldu :)

  bu arada piramit sektöre göre değişmezzz. :) :)
   
  Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 14. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Esat bey olur bazen böyle şeyler sonuçta stresli bir dönemden geçiyoruz :))

   
 15. münza

  münza TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben bugün itiraz dilekçemi verdim. Ankara dışında olduğum için ancak 6 soruyu hazırlayabildim. İtiraz dilekçesi gönderen arkadaşlar varsa herkes itiraz iettiği soruları yazrsa hangi sorulara ve kaç adet soruya itiraz edildiğini öğrenebilriz. Geçen aralık sınavında 69 la kaldım :(
  İnşaallah bu sefer geçeriz yoksa sınavlara hazırlanmaktan ,cevaplar açıklandıktan sonra hangileri yanlış, hatalı veya iptal olacak derdiyle uğraşıyoruz. Benim itiraz ettiğim sorular A kitapçığı 17,21,66,68,75,100- B kitapçığı 26,30,49,74,97,99,   
  hüseyin.sancar bu yazıya teşekkür etti.
 16. ksengok

  ksengok TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar sınav sonuçlarını nezaman ilan edilir?

   
 17. sinsaygi

  sinsaygi TÜİSAG Üyesi

  Tamamen katılıyorum.Bu sorunun iş güvenliği ile kesinlikle alakası yok..

   
 18. münza

  münza TÜİSAG Üyesi

  "ayrıca ehliyet yaşı da yanlış 2918 sayılı karayolları trafik kanuna göre 18 yaşını bitirmiş 19 yaşında gün almış olmak şartı var.sınvda ise en az kaç yaşında olması gerekiyor diyor ve cevap şıkları arasında 19 olmadığı için yüzde yüz iptal edilecek bir soru"

  Arkadaşlar 18 yaşını bitirmiş demek 19 undan gün almış demektir. 19 undan gün almış kişi 19 yaşında olmaz. Bazı arkadaşlarımız bunu karıştırıyorlar. Bence cevap şıklarında bi yanlışlık yok, ama derseniz ki isg mevzuatına göre bu soru sorulması hatalı, itiraz ederek bunu hepimiz öğreniriz.
  Arkadaşlar benden başka itiraz dilekçesi gönderen olmadımı, kimse bişeyler yazmamış itiraz soruları hakkında. Ümit ediyorum öyle bi durum olmamıştır. Yoksa burda birbirimizle soruların doğru veya hatalı olmasını tartışmamızın hiçbir anlamı kalmamış olacaktır. Ben 72 bekliyorum ancak yinede hatalı gördüğüm soruları yazdım çünkü geçen sınavda 69 la kaldım. Belki bu durumda olan bi arkadaşımız olursa onlarda geçebilirler ve emekleri boşa gitmemiş olur. İnanın sizin harcadığınız emeğin başkaları için hiçbir önemi yok. Bizler birbirimiz anlamalıyız ve birbirimize destek olmalıyız.

   
  ruskamat ve mstfünal bu yazıya teşekkür etti.
 19. Seylan Aygün

  Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

  7 Haziran'da açıklanacak..

   
 20. volkans

  volkans TÜİSAG Üyesi

  cevabı KESİN değişir dediginiz sorular hangileri arkadaşlar..

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica