Soru : Yüksekte Çalışma

dorukis

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Yükseklik kişiden kişiye göre değişen bir kavram olup, tanımı yapılırken ise insan bedeni baz alınmaktadır.

Yükseklik genel olarak tanımlanırken, adım atarak çıkamayacağımız yerler olarak tanımlanabilir. Yani ikinci bel omurunu geçen yerler yüksek olarak kabul edilir. İnsanlar birbirinden farklı olsa da her insanın denge noktası ikinci bel omurudur.

Yükseklik kavramı Avrupa’da 1,8 m. Amerika’da 1,2 m. olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde ise İSİG Tüzüğünün 521. maddesine göre 4 m den, YİİSİG Tüzüğünün 13. maddesine göre 3 m den yüksekte çalışanlara emniyet kemeri verileceği ve koruyucu önlem alınması gerekliliği belirtilmiştir. Yeni çıkarılan yönetmelik ile 2 m.'ye düşürülmüştür.

seko

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Yükseklik kişiden kişiye göre değişen bir kavram olup, tanımı yapılırken ise insan bedeni baz alınmaktadır.

Yükseklik genel olarak tanımlanırken, adım atarak çıkamayacağımız yerler olarak tanımlanabilir. Yani ikinci bel omurunu geçen yerler yüksek olarak kabul edilir. İnsanlar birbirinden farklı olsa da her insanın denge noktası ikinci bel omurudur.

Yükseklik kavramı Avrupa’da 1,8 m. Amerika’da 1,2 m. olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde ise İSİG Tüzüğünün 521. maddesine göre 4 m den, YİİSİG Tüzüğünün 13. maddesine göre 3 m den yüksekte çalışanlara emniyet kemeri verileceği ve koruyucu önlem alınması gerekliliği belirtilmiştir. Yeni çıkarılan yönetmelik ile 2 m.'ye düşürülmüştür.
yeni çıkarılan yönetmelik derken o kaynağa ulaşamadım?

burki_1907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben 3 metre diye billiyorum.2 metre mi olmuş?

ahmeterkin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
yeni yönetmelikler daha çıkmadıki? siz taslakdan bahsediyor olmayasınız. hali hazırda yüksekte çalışma 3m.

aylntrsk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Peki yüksekte çalışma eğitimini kimler verebilir?

engin12

Üye
TÜİSAG Üyesi
Yükseklik sınırlamasının yapıldığı (3m veya 4m) yönetmelik, tüzük hangisidir? Yeni yönetmelik derken kastedilen yönetmeliğin ismi nedir?

kazım akkaya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Peki yüksekte çalışma eğitimini kimler verebilir?

Yüksekte çalışma eğitimlerini IRATA belgeli eğiticilerden alıyoruz. Bazı kurumlar 2 gün eğitim veriyor. Bir gün uygulama bir gün teori. Bazı kurumlar bir gün teorik eğitim veriyor.

IRATA belgeliler dışında başka eğitim vermeye yetkili olan var mı bilmiyorum.

Ersin

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yapı işlerinde iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü 3 metre daha doğru

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İyi çalışmalar,
Kavram olarak 2. bel omur hizası ok, Amerika ve Avrupa ok, bizde ki yönetmelik ve tüzüğe göre de ok.
Peki uygulama olarak 2 metre nereden geldi?
Bulamıyorum, yönetmelik yada tüzük olarak bilgi lazım bana.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Selamlar,

Yüksekte çalışmalarda 3 metre,4 metre, 5 metre yüksekliklerin hiç bir önemi yoktur. "Şuan ki mevzuat yüksekte çalışma için yeterlidir, uygularım" diyecek olanlar varsa da Allah selamet versin.

Değil 2.90'dan atlayan, 90 santimden atlayan kişide hiç bir yaralanma olmayacağı iddia edilemez. Bugüne kadar hiç bir kurumsal şantiyenin 3 metreyi kullandığını da görmedim, duymadım. Bilenler bilir bazı kuruluşlar işletmesi içindeki en kısa boylu çalışanının ağırlık merkezini alır ona göre sınır koyar, misal 1.58 boyunda çalışanı varsa 80 santimden başlar yüksekte çalışma prosedürü. Emniyet kemerinde ise paraşüt tipi emniyet kemeriyle beraber şok emici ve sürekli bağlı kalma prensibi için çift kanca kullanılır. Sıkça görülen karabinaların birbirine bağlanması da uygun değildir, bunun yerine perlon kullanılır. Kısacası günümüzdeki mevzuatlar yeterli değildir. Hele ki 3 metre bir komedidir. Doğrusu ise düşme durumunda düşülecek alana ve alandaki maddelere bağlı olarak yaralanma ihtimali bulunan her yükseklikte yüksekte çalışma prosedürünün başlatılmasıdır. Bu konular için bakanlığın gerçekten de bilgili, tecrübeli kişilerle çalışma yapması ve hemen her çalışma için (Kapalı alan çalışması, Sıcak İşler Çalışması, Yüksekte Çalışma, Kazı Çalışması) prosedür gibi yönetmeliklerle mevzuatı oluşturması gerekmektedir.

coskun888

Üye
TÜİSAG Üyesi
Irata belgesi iple yüksekte çalışma yapanlar içindir. Kulede vs ipin kullanılmadığı çalışmalarda pek de gerekli olmamaktadır. Bizde eğitim konusunda net bir bilgi yoktur.

sametrb

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar, bende bu konuda bilgi ararken net birşey bulamadım. Kurum olarak yüksekte çalışanları denge testine göndereceğiz fakat yüksekte çalışma derken ne kadar yüksek? Hangi yükseklikte çalışanların bu teste girmesi gerekli? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok minnettar olurum.

kalitek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Evet gerçekten bu konunun netliğe kavuşması gerekli.

enginfirat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
IRATA ve SPRAT Uluslar arası geçerliliği olan farklı eğitim sertifikalandırma sistemleri olup her ikisininde 3 aşamalı eğitimleri ve belgeleri bulunmaktadır. Tıpkı iş güvenliği uzmanlarının A,B ve C sınıfı olmak üzere üç aşamalı derecelendirme sistemi ve her bir sınıfın sınırlandırılmış çalışma alanları olduğu gibi IRATA ve SPRAT eğitimlerinde de her bir levelin çalışma alanları sınırlandırılmış ve bir üst aşamaya çıkabilmek için belirli saatlerde yüksekte çalışma tecrübesi edinmiş olması gerekmektedir. Türkiye'de bu eğitimleri genellikle endüstriyel dağcılık veya ip teknikerliği işi ile ilgilenenler almaktadır.
Türkiye'de yüksekte çalışma eğitmenliği gibi bir kavram olmadığı için yüksekte çalışma eğitimi veren özel firmalar daha çok Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitmenlerinin ip teknikleri üzerine sahip olduğu eğitmenlik sertifikalarını yasal dayanak olarak kullanarak bu eğitimleri verdirmektedir.

duncan34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
adım atarak çıkılmayan çalışma alanları için örnek olarak kat kolonlarının kalıb işleri yapılırken ne gibi önlemler alınabilir?geçen gün şantiyede yaşadığım kaza sonucu bir çalışanın ayağında kırılma oldu.platform kurulması yeterli çözüm olur mu?

okankaraoğuz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
KONU NETLİK KAZANMIŞTIR

5 Ekim 2013 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 28786

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

EK -4

Yüksekte çalışma

1– Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma; yüksekte çalışma olarak kabul edilir.

Nil Günn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Yüksekte çalışmayla ilgili belirli bir sağlık raporu varmış ben bu raporun tam içeriğini hiçbir yerde bulamıyorum birileri yardımcı olursa çok sevinirim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.