Soru : Yüksekte Çalışma

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yüksekte çalışmayla ilgili belirli bir sağlık raporu varmış ben bu raporun tam içeriğini hiçbir yerde bulamıyorum birileri yardımcı olursa çok sevinirim.
Ben 9 senedir arıyorum bulamadım :) Yüksekte çalışma ile ilgili hiçbir rapor yoktur arkadaşım. Zamanında bir arkadaşımızın uydurduğu bu rapor iş güvenliği ile ilişkili hiçbir mevzuatta geçmemektedir. Ancak işyeri hekimleri şunu yapabilir. Yüksekte çalışma yapacak personellerin işe giriş/periyodik raporlarına ''Yüksekte çalışabilir'' yada ''Yüksekte çalışması uygun değildir'' ibareleri yazdırılabilir. Tabi gerekli tetkikler yapıldıktan sonra. Yapılacak olan tetkiklerin ne olacağı hususu da sanırım işyeri hekimlerin görevidir. Bir zahmet o konuyu da onlar hallediversinler değilmi ama ;)

Nil Günn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Ben 9 senedir arıyorum bulamadım :) Yüksekte çalışma ile ilgili hiçbir rapor yoktur arkadaşım. Zamanında bir arkadaşımızın uydurduğu bu rapor iş güvenliği ile ilişkili hiçbir mevzuatta geçmemektedir. Ancak işyeri hekimleri şunu yapabilir. Yüksekte çalışma yapacak personellerin işe giriş/periyodik raporlarına ''Yüksekte çalışabilir'' yada ''Yüksekte çalışması uygun değildir'' ibareleri yazdırılabilir. Tabi gerekli tetkikler yapıldıktan sonra. Yapılacak olan tetkiklerin ne olacağı hususu da sanırım işyeri hekimlerin görevidir. Bir zahmet o konuyu da onlar hallediversinler değilmi ama ;)

Elimde bir tek bu var ve toplam rapor 100 tl bunların dayandığı bir yönetmelik ya da bir yasal uygunluk var mıdır??

Yüksekte Çalışmaya Sağlık Açısından Uygunluk Raporu
C’CG testi,
nöropsikolojik test bataryası,
tam kan,
tarama odyogramı tetkikleri,
göz, dahiliye,
nöroloji,
KBB,
ortopedi,
psikiyatri konsültasyonları sonucu düzenlenen rapor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Değerli arkadaşlar,
Egemen beye katılmakla beraber, maalesef bazen iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımız gereksiz yere sorumluluk almakta. İş yeri hekimi işe giriş muayene raporundaki "kanaat ve sonuç" kısmında talep ettiği tetkikler sonucu (nasıl gece vardiyasında çalışıp çalışamayacağına karar veriyorsa) personelin yüksekte çalışıp çalışamayacağına karar verir. İş güvenliği uzmanı işe başlayacak personele şu şu tetkikleri getir bakalım diyemez. Bunun kararını iş yeri hekimi verir, işe giriş muayenesine de rapora imzasını atar, iş güvenliği uzmanına dolayısıyla işverene kişinin işe uygunluğu konusunda tebliğini yapar.
Selamlar.

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yukarıdaki parametreler tavsiye niteliğinde bazı kurumların verdiği örneklerdir
bir personelin gece çalışıp çalışmayacağı, yüksekte çalışıp çalışmayacağı gibi çalışma sahasını ilgilendiren tüm raporları firmaya ataması olan işyeri hekimi EK-2 belgesinin en altına kanaat ve sonuç kısmına kendi el yazısı ile yazarak sonuçlandırır

tabii bunu yaparken işe giriş ve ya periyodik taramasında yaptırdığı sağlık parametrelerinin sayısını ve çeşitliliğini artırabilir istediği diğer uzman hekimlerden tavsiye niteliğinde rapor isteyebilir ancak ne devlet nede özel hastaneler nede OSGB ler muayene yaparak ilgili çalışana yüksekte çalışabilir raporu kesinlikle veremezler.

yüksekte çalışma eğitimine gelince şantiyede yaşamış olduğumuzu bir Çalışma Bakanlığı denetiminde A sınıfı uzman arkadaşın vermiş olduğu yüksekte çalışma eğitimi kabul görmüştü burada en önemli olan pratik eğitimdir uzman arkadaş kendine güvenir ve bu sorumluluğu alabilirim diyorsa ve tabiki bu konuya hakimse bu eğitimi verebilir

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş Güvenliğinde aslında tüm konu başlıkları, birer uzmanlık gerektiren konu başlıklarıdır.''ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK'' te belirtilen esaslar dahilinde eğitim planlaması yapılmalıdır. Eğitimi veren kişiler hakkında belirtilen ekstra durum olmadığı görülmektedir. Ancak gözden kaçırılmaması gereken detaylar ne yazık ki tüm uzmanların da gözünden kaçmaktadır. Bu yönetmelikte bahsi geçen sadece konu başlıklarıdır. Çalışma zamanlarında uyulması gereken Güvenlik tedbirlerinden bahsedilmektedir/bahsedilmesi de beklenmektedir. Yapılan faaliyetler ise meslekidir. Yani meslek bilgisi gerektirir. Dolayı ile İş Güvenliği Uzmanı Eğitim veremez mi? verebilir. Verdiği eğitim Temel düzeyde kalacak olan TEMEL İSG EĞİTİMİDİR. Çalışanlar ise yaptıkları iş dolayısı ile mesleklerini icra etmektedirler. İş Güvenliği Uzmanları ile İş yeri Hekimlerinin her konuda her şeyi bilmesi beklenemez/beklenmemelidir de.. Uzman ya da Hekim uygun görürse Risk Değerlendirmesini yapar, Akredite olmuş kurum/kuruluşlardan hizmet alımını sağlayarak, konu hakkında çalışanların mesleki eğitimini alınması ile de sertifikasyon süreci tamamlanır. Eğitimi kimler verebilir diye ayrıca araştırmalar yapıldığında ise adres sadece ve sadece ''Mesleki Yeterlilik Kurumu'' olmalıdır. Asla, Halk Eğitim Merkezlerini aracı olarak kullanan ve ben Mesleki Eğitim Belgesi veriyorum diyen aracı kurumlar olmamalıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.