Soru : Yüksekte Çalışma Kaç Metreden Başlar?

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Peki yüksekte çalışma eğitimi.. bunun yetkin bir eğitici tarafından verilmesi gerekir mi? Bakımcılara bu eğitimi aldırmak istiyorum... zaman zaman yukarılara çıkıyorlar kemer vb. tamamda eğitim kısmında dayanak istiyorlar benden

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Peki yüksekte çalışma eğitimi.. bunun yetkin bir eğitici tarafından verilmesi gerekir mi? Bakımcılara bu eğitimi aldırmak istiyorum... zaman zaman yukarılara çıkıyorlar kemer vb. tamamda eğitim kısmında dayanak istiyorlar benden
IRATA belgeli kişilerin yüksekte çalışma eğitimi vermesi daha sağlıklı olur.

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Teşekkür ederim. Eğitimin aldırılması gerekliliği ile ilgili yasal dayanak istiyorlar benden. Sadece mesleki yeterlilik olarak mı düşünmeliyim.

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Teşekkür ederim. Eğitimin aldırılması gerekliliği ile ilgili yasal dayanak istiyorlar benden. Sadece mesleki yeterlilik olarak mı düşünmeliyim.
6331 i ve İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğini yasal dayanak olarak gösterebilirsiniz.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
IRATA neden ? ilgili mevzuat derki ''yüksekte çalışmalar için çalışanlara eğitim verilir'' demektedir. IRATA bunun neresinde. IRATA iple erişim eğitim programıdır. iple erişim teknisyeni olmak isteyen bireyler ve iple erişim teknikleri kullanmak isteyen profesyonellere yöneliktir ve içeriği genel iş güvenliği konu başlıklarından farklıdır. Eğitimin temel içeriği ip üzerinde çeşitli manevraları güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye ve ip üzerinde kalmış bir kazazedeyi kurtarma senaryolarına dayanır. Hal böyle olunca da Çalışma bölgesindeki personele genel İş Güvenliği çerçevesinde eğitim verilmelidir. Örneğin emniyet kemeri kullanımı, yaşam halatı kullanımı, yüksek noktada çalışırken sabitlemenin önemi vb. konular. IRATA diyerek kişilerin hatalı şekilde yönlendirilmesine kaynak olmayınız.
Saygılar...

Erdem Gedik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü
İNŞAAT TEKNOLOJİSİ
TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE YÜKSEKTE ÇALIŞANLARIN EĞİTİMİ
MODÜLER PROGRAMI
(YETERLİĞE DAYALI)

İSTİHDAM ALANLARI
Mesleğin gerektirdiği yeterlilikleri kazanan bireyler;
1. Petrol Rafinerileri,
2. Doğalgaz Tesisleri,
3. Petrokimya Endüstrisi,
4. İnşaat Sektörü,
5. Enerji Nakil Hatları
6. Yüksek Binalar,
7. Rüzgâr Türbinleri,
8. Silolar
9. Hidro-elektrik santralleri,
10.Telekomünikasyon sektörü,
11.Macera ve Eğlence Parkları , vb. işyerlerinde çalışabilirler.

EĞİTİM-ÖĞRETİM ORTAMLARI VE DONANIMLARI
1. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarında ve sektördeki işletmelerde eğitim verilmektedir.
2. Programın uygulanabilmesi için donanımları ve mesleklerin gerektirdiği ekipmanlar sağlanmalıdır.

EĞİTİMCİLER
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları kapsamında aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin çizelgede yer alan, alan öğretmenleri esas alınarak;
1. İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı modülü için; geçerli A/B/C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikası olan eğitimciler görev almalıdır.
2. Programın uygulanmasında, yüksekte çalışma modülü için; IRATA L3 ve SPRAT L3 belgesi ile eğitici belgesi olan kişiler görev almalıdır. Ayrıca bu kişilerin yanı sıra uygulama bölümünde yardımcı eğitici olarak IRATA Seviye 2 belge sahibi eğiticiler görev almalıdır.

https://hbogm.meb.gov.tr/modulerpro...erde_Yuksekte_Calisanlarin_Egitimi-Revize.pdf

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
yüksekte çalışma eğitmeniyim ve bu eğitimi istanbul büyük şehir belediyesinde taşeron olarak çalışan firmalara verdik yani ırata gerekli değil

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Industrial Rope Access Trade Association
yüksekte çalışma eğitmeniyim ve bu eğitimi istanbul büyük şehir belediyesinde taşeron olarak çalışan firmalara verdik yani ırata gerekli değil
Doğru tektir. Mesleği gereği profesyonel olarak yüksekte ip, halat vb. ekipman kullanımı gerekli ise ancak IRATA dan bahsedebiliriz. Onun dışında işin gereği olarak yüksekte işini yapacaklar için (örneğin vinç arızasına bakacak operatörler), klasik yüksekte yapılacak işler ve alınacak önlemler başlığı yeterli olacaktır.

YAĞMUR NURAL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
merhaba;ILO'da 1.3 metre yani belden sonraki ikinci omurilik diski olarak belirtildiğini gösteren yasal dayanağa ulaşamıyorum.hangi sayılı ILO sözleşmesinde, ya da tavsiye kararında geçmektedir?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kot farkının bulunduğu heryer. Özetle düşme gerçekleşmişse 10 cm de yüksek.

ozturktuba

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
"ILO'da 1.3 metre yani belden sonraki ikinci omurilik diski olarak belirtilir. "
Bu ifade nerede geçmektedir?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
"ILO'da 1.3 metre yani belden sonraki ikinci omurilik diski olarak belirtilir. "
Bu ifade nerede geçmektedir?
ILO ya bakmadım ama Türkiye'de bizi 6331 sayılı ana kanun başta olmak üzere ilişkili yönetmelikler vb.bağlar. Yazdığınız soru ile ilgili ve en çok yüksekten düşme iş kazasının yaşandığı inşaat işleri ile ilgili "YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ" adlı yönetmeliğinin EK 4 A Başlığının 1. maddesi şöyledir:
"Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma; yüksekte çalışma olarak kabul edilir."

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,
Yüksekte çalışma diye adlandırdığımız mesafe kaç metreden başlar?
İlo sözleşmelerine göre 1.3 metre ancak bu hangi sözleşmede yer almaktadır.Türkiye bu sözleşmeyi onaylamışmıdır?
Yapı işleri tüzüğünün 13. maddesinde;
"Madde 13 – Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma
tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır" diye belirtmiştir.
Buna göre ülkemizde yüksekte çalışma 3 metre midir? bilgisi olan arkadaşların paylaşmasını rica ederim.
Bahsettiğiniz tüzük yürürlükten kalkmıştır. Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin ekinde” yüksek yerler kod farkı olan ve düşme riski yaratan yerler “ olarak tanımlanmıştır. Bu duruma göre, zemindeki herhangibir kod farkı ( kod düşüklüğü) varsa, maalesef bu kapsam içine girmektedir. Düşmenin sonucu önceden kestirilemez. Ben 30 metreden düşüp yaşayan gördüğüm gibi, 1-1,5 metreden düşüp ölen de gördüm.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.