Yapmayın Artık, Yapmayın

ahmetyilmaz34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir iş bu işi bilene verilmeli. Burda 1 haftalık eğitimle tüm mühendislere çevre görevlisi belgesi verilip 1 haftada çevre mühendisi yaratılıyorsa, 100 saat eğitimle mühendisler bir anda İSG uzmanı oluyorsa, tüm lisans mezunlarına kimyager, kimya mühendislerinin ve lojistik okuyan mezunların yapması gereken TMGD hakkı tanınmışsa kusura bakmayın ama bu işin cılkı daha 2018'e girilmeden çıkmıştır. Sadece para tuzağı başka bir şey değil. Kurslar basına para yedirir basın abartılı maaşlar yazar benim yeni mezun kardeşim bu haberlere kanar elindekini kursa verir sonra iş arar ve umduğunu bulamaz. Yani tamamen tragedik bir PUKO döngüsü.

ismail küçükyavuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar, bişey sormak istiyorum değerli TMGD arkadaşlarıma; bir işletme düşünün Türkiye'nin değişik illerinde (birbine pek de yakın sayılmayan 7 ilinde) lokasyonları var.
böyle bir işletme için tüm lokasyonlarına danışmanlık yapacaksınız diyelim 1 yıllığına vereceğiniz fiyat ne olur?

Cevaplarınızı samimi olarak bekliyorum.
lokasyon başı 2000+KDV mantıklı olan rakam.bu rakamın dışındakiler "HAMALLIK" olur.bence gerek yok

özcan kandemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
İsmail bey bu işi alanlar aldı yıllık 7 lokasyon için anlaşılan toplam tutar 33.500 tl hamallıkmıdır nedir bilmiyorum vatandaşlar çalışıyorlar işte.

ismail küçükyavuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
İsmail bey bu işi alanlar aldı yıllık 7 lokasyon için anlaşılan toplam tutar 33.500 tl hamallıkmıdır nedir bilmiyorum vatandaşlar çalışıyorlar işte.

Alan firma bu işi yapamaz...Lokasyon başı aylık 398 tl düşüyor.Sadece yol masraflarını karşılamaz...Bu sebeple işveren ihaleyi yenilemek zorunda kalacak..

özcan kandemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
veren memnun alan memnun olurmu bilinmez ama bu iş böyle oldu işte

Ramazan demirkaya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yazılnları okudum öncelikle arkadaşlar Bakanlığın bir şeyler yapabilmesi için TMGD lerinde birşeyler yapması gerekir etki tepki olayı hala binlerce firma TMFB almamış durumda ve bunu kendinize eğer meslek edindiyseniz önce bu durumun bir şikayet dilekçesiyle bakanlığın önüne gitmesi gerekiyor an itibariyle işletmeler hala konunun ne olduğunu neye yaradığını kimlerin ne yaptıgını bilmiyor benim firmam bile daha yeni yeni birşeyler öğreniyor benden kaldiki birde firmaların illegal yoldan aldıkları tehlikeli maddeyi 50 tonun altında tutabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar ben böyle 10 dan fazla firmayı şikayet ettim TMFB almayan birçok aynı sektörden olan firmayıda yani sözün kısası eğer mevzuatın uygulanmasını istiyorsak danışman olarak önce bizlerin piyasayı denetlemesi için bakanlığı markaj altına yani şikayet dilekçeleri gönderilmeli.....

sonay uğurlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
bana demirçelik fabrikasına 750 tl ye danışmanlık yapan adamı(!) getirin. grup şirketlerinden birine teklif verdiğimde sizde 750 tl ye yaparsanız olur cevabı aldım. Allah rızası için tanıyan bilen biri varsa lütfen bana bildirsin. bu kişiler yüzünden ekmeğimizden oluyoruz
yakın arkadaşım adana da iki firma ile anlaştı..birinden 2500 tl diğerinden 3000tl maaş alıyor

Mehmet haşim Gültekin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadslar 750 tlye calisan var diye sikayet ediyirsunuz ama bn bedava yapanda cok kisi taniyorum. Firma calisanini kursa gonderip sinava sokuyor ve kendi isini aksatmadan tmgd de yapmasini istiyor.maasinada bi krus zam yapmiyor:)

Fulya Bolat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir iş bu işi bilene verilmeli. Burda 1 haftalık eğitimle tüm mühendislere çevre görevlisi belgesi verilip 1 haftada çevre mühendisi yaratılıyorsa, 100 saat eğitimle mühendisler bir anda İSG uzmanı oluyorsa, tüm lisans mezunlarına kimyager, kimya mühendislerinin ve lojistik okuyan mezunların yapması gereken TMGD hakkı tanınmışsa kusura bakmayın ama bu işin cılkı daha 2018'e girilmeden çıkmıştır. Sadece para tuzağı başka bir şey değil. Kurslar basına para yedirir basın abartılı maaşlar yazar benim yeni mezun kardeşim bu haberlere kanar elindekini kursa verir sonra iş arar ve umduğunu bulamaz. Yani tamamen tragedik bir PUKO döngüsü.

Evet katılıyorum lisans mezunu herkes bu işi yapmaya kalkarsa bu işe ne güven kalır ne değeri kalitesi ücreti bile yerlerde bir umut herkes başvuruyor kurslara para kazandırma, bütün belgeler alınıyor ne iş bulabiliyor uz ne maaş

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Evet katılıyorum lisans mezunu herkes bu işi yapmaya kalkarsa bu işe ne güven kalır ne değeri kalitesi ücreti bile yerlerde bir umut herkes başvuruyor kurslara para kazandırma, bütün belgeler alınıyor ne iş bulabiliyor uz ne maaş
hangi bölüm mezunları bu işi yapmalı sizce?

kemal akkkurt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
ya bu işin kursunu veren bır kurum , turkıye genelındekı hastanelerle firma başı 300e anlaşmış..Siz daha belgeyı almayımı dusunuyorsunuz ????

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
100 Tl ye , yok mu indiren? :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

FİLİZ SARIBOĞA

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar buradaki yorumlardan şunu anlıyorum kimyagerlerin ve lojistik mezunlarının yapması gereken bir iş. Ancak ben şuan kursa gidiyorum ve şuan kimyagerler ve lojistikte çalışanlarla aynı sınıftayız. Hepsinin söylediği şu bu kursun ve iş alanının kesinlikle kimya ile ilgisi yok. Tamamen bir denetleme mekanizması ve ADR kurallarını iyi anlayıp taşınmasını denetlemek. TMGD uzmanları işin üretim ve yükleme kısmı ile ilgilenmiyor işin ellerindeki ADR kurallarına göre yüklenmesini denetliyor ve onaylıyor. İşin ekonomik kısmına gelince; eşimin şirketinde 2250 TL ye çalışan makine mühendisi var ayrıca 12.500 TL alan makine mühendisi de var. Ölçü diploma değil maalesef ölçü sorumlu olduğun işi başarı ile yapmaya çalışmaktır.Müteahhitlerin milletvekilliği yaptığı bir ülkede tüm lisans mezunlarının analitik zekası ve diplaması olup kendine güvenen bu insanların bu işe aday olması kendine güvenen kimseyi rahatsız etmemeli diye düşünüyorum.
Kursların para kazanması olayına gelince; devlet bir koşul koymuş belkide bilinçli olarak bir sektör yaratmış bu kurslara 49 saat gidip aldığın sertifika ile benim düzenleyeceğim sınava girme hakkı kazanacaksınız diyor. Keşke devlet kendine ait kurumlarda bu dersleri ve eğitimleri verse ancak hızlı bir süreç ile tamamlanması gerektiği için bu yola başvurmuş olabilir. Bana göre kurslar bu sürecin içerisinde pozitif kısım.
Ayrıca TMGD sertifikası alan ve başarılı hiç kimse üç kuruşa çalıştığı kuruma bu işi bedavaya yapmaz.2018 yılında ADR zorunluluğu geldiğinde hiç bir kurum kusura bakmasın üç kuruşa bu sektörü çalıştıramayacak.
Tekrar altını çizmek istiyorum. Bu işi analitik yeteneği ve zekası olan tüm lisans bölümleri yapar. Lütfen kendinizin ve bu işi idealize etmiş kişilerin motivasyonunu bozmayalım.Bu düşünce TMGD sektöründe görev almak isteyen insanlara zarar verir kendimize zarar verir.
Saygı ve sevgilerimle.

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Böyle işlerde maalesef hep birileri işi sahiplenir. Ancak işin özünü bilmediklerinden kaynaklanan bir durum bu. Mesela İSG işi ilk çıktığında makine mühendisleri odası çıktı bu işi sadece makine mühendisleri yapmalı dedi. Her meslek gurubu kendi sahasını genişletme çabasındadır. Bu da anlaşılabilirdir. Ancak işin gerçeği şudur: Denetim mekanizmalarının temeli, sistemli denetim yapan ve o işe hakim personeldir. Temel bilgiyi aldıktan sonra işinize gösterdiğiniz özen ve işin kalitesi devreye girer. Fiyat konusuna gelince. Bir iş görüşmesine gittiğinizde "Bizim böyle bir faaliyet yürütme niyetimiz yok. Bu işler bize göre değil. Sadece mecbur olduğumuz için buradayız." diyen işverenlerin oranı neyse ülkede, fiyat da odur. Yani size ilk TMGD mevzusu açıldığında söylenen 5000 TL ve hatta 20000 TL gibi rakamları duyduğumda çok gülmüştüm. Ben bu belgeyi o zaman almadım. Şu an ise çalıştığım şirket yan görev olarak bu işi verdiği için sınavı bekliyorum. Şimdi içinizden bazıları buna da kafayı takar, ama korkmayın uyduruk iş yapılacak bir işletmede değilim...

İşin para kısmı, bu işi yapanlar tamah ettiği müddetçe düşecek... Esas olan; eğitim sisteminin birilerine sürekli muhtaç, diplomalı bir "sürü" yaratma gayretidir. 180 tane üniversite açıp, binaların içini öğrenci ile doldurmak eğitim vermek değildir. Kardeşim teknik resim hocasının AutoCAD kullanmayı bilmediğini öğrenip bunu bana söylediğinde, ona önerim şu oldu: "Okulu hemen bırak. Vakit kaybetme. Sana hiç bir faydası olmayacak bir süreç için, asla geri alamayacağın zamanını heba etme." Kardeşim şu anda işin yapıyor. Açıktan çalıştığı iş ile ilgili üniversite okuyor ve gayet mutlu. Bu şekilde sadece diplomalı bir topluluk yaratırsınız. Eğitimli insanlar değil.

Bu ucuz sistemin bir sonucu olarak da üç kuruşa tamah eden ucuz tipler ortalığı darma duman ediyorlar. 100 TL'ye LPG Sorumlu müdürlüğü teklif edildiğini söylediğinde, işverenime şöyle dedim "Arkadaş IBAN versin, 100 TL de ben göndericem ona. Yazık çocuğa." Belki itiraz edenleriniz olacaktır, ancak gerçek bu. Çözüm arayanlarınız, bence vakit kaybediyor. Tek bir olaya yönelerek hayatınızı kazanamazsınız. Belgeye dayalı (TMGD, İSG, LPG Sorumlu Müdür vb...) para kazanmak istiyorsanız, bütün belgeleri edinmek ve pazarlayabildiğiniz kadarını pazarlamak zorundasınız. Ben öyle mi yapıyorum? Hayır. Ancak herkesin şartları aynı değil. Şu anki şartlarıma sahip olmasaydım, ben de mecburen böyle yapardım. En azından başlangıç için. Maalesef sistemin bizi getirdiği yer burası. Olması gerekenleri konuşabiliriz. Ancak olması gerekenler bu ülkede olmayacak. Size fiyatları dibe vurun demiyorum. Fiyatları dibe vurmak yerine farklı işleri yarım zamanlı yaparak ekonomik gücünüzü kazanın diyorum. Benim önerim bu. Sözlerim birilerini incittiyse kusura bakmasın. Naçizane görüşümü beyan etmek istedim.

VOLKAN SAYAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
TMGD ücretlerini gerçekten yerle bir eden arkadaşlara iki çift lafım var
DANIŞMANLIK Ücreti kapsamında yaptığın bu işte %18 kdv ödüyorsun
TÜZEL KİŞİLİK veya GERÇEK KİŞİLİK ile yaptığın bu işte %15 gelir vergisi ödüyorsun
şirket veya firma senin üzerine ise 485 tl BAĞKUR ödüyorsun
ister istemez MUHASEBECİ+ TELEFON+ İNTERNET + FİRMALARA ULAŞIM YAKIT MASRAFI ödüyorsun
e kardeşim ben mi yanlış söylüyorum yoksa senin matematiğin mi kötü hesap kitap yapamayacak kadar yoksa batmak için çok mu niyetin varda &&&&KDV DAHİL 500 TL&&& FİYAT VERİYORSUN.
500 NEDİR???? ALDIĞIN RİSKİN VE İŞ YÜKÜNÜN YANINDA SENİN ELİNE NE KALIYORDA SEN 500 TL' ye TAMAM DİYEBİLİYORSUN.
PİYASAYI MAHVETMEKTEKİ AMACIN NEY
500 TL GİBİ RAKAMA TMGD HİZMETİ VERECEĞİME FİRMAYA, PAZARDA TMGD BELGEM İLE LİMON SATARIM DAHA İYİ YAPMAYIN GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM FİYATLARIMIZI BU KADAR AŞAĞI ÇEKMEYİN HER AŞAĞI FİYAT ÇEKİLDİĞİNDE ŞİRKETLER DAHA AŞAĞISINI BEKLİYOR SİZDE BUNA ZEMİN HAZIRLIYORSUNUZ!

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tehlikeli madde den anlayan bölümler kimya biyoloji vb . İşletme tarih turizm engelli ogretmeni vb okuyan kişilerin bu işle ne alakası olur devlet te çalışıyor birde ek iş olarak yapacam diyenler var

Valla sınavların başarı oranına bakınca hiç de öyle olmadığı ortaya çıkıyor. Bir Kimya Mühendisinin kaldığı sınavdan geçebiliyorsa herkes bu işi yapabilir. Önemli olan etiket değil, bilgidir. Olaya oradan bakmayın. Tehlikeli Maddeden anlayan bu sınavı geçebilenlerdir. Başarı oranının %5'lerde gezdiği bir sınavı konuşuyoruz.

Çağatay Carter

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bence bir kişinin 5 firmaya bakabilmesi şartı değiştirilmeli. En çok 2 firma olarak yapılırsa danışmanlık şirketi kurup iş bulamayan arkadaşların belgeleriyle 300tl fiyat veren çakallar bile piyasayı düşüremez. Hem de yapılan işe daha çok özen gösterilir ve belgesi olanların açıkta kalma ihtimali daha az olur. Ben de başka iş yaptığım şirkette TMGD işini de üstlenmeye başladım ama patron dışarıdan bu hizmeti alırken verdiği paranın 3 te 1'ini vericek. İçten içe köpürsem bile eminimki bu ücretin bile altına yapacak firmalar olacaktır. Kısacası arz ne kadar fazla ise alınan ücretlerde ters orantılı düşüyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.