Kitap Yapı Sektörü İş Güvenliği El Kitabı - Giriş

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,012
Tepki puanı
3,476
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
YAPI SEKTÖRÜ

İş Güvenliği El Kitabı
ÖNSÖZ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak temel amacımız, kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak çalışma barışının ve sosyal güvenliğin sağlanması yolunda sunduğumuz hizmetlerin uluslararası normlara, iş hayatının gereklerine ve değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve sürekli iyileştirilmesidir. Bu bağlamda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma hayatını denetlemeye yetkili birimi olan ve çalışma barışının tesisi ve çalışanların sağlık ve güvenliğinin sağlanması amacıyla görev yapan İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, çalışanların sağlık ve güvenlik koşullarının iyileştirilmesi ve iş kazaları ile meslek hastalıklarının önlenmesi için programlar dahilinde denetim, bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yapı işyerleri , iş sağlığı ve güvenliği açısından çalışanların yaşamı için önemli riskler taşımaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu İstatistiklerine göre, ülkemizde yapı işyerlerinde 2009 yılında işlemi tamamlanan 64316 iş kazasının 6877’si ( % 10,7 ) yapı işyerlerinde meydana gelmiş olup, bu iş kazalarından 156’sı ölümle, 239 ‘u ise sürekli iş göremezlikle sonuçlanmıştır. Yapı işyerlerinde ölümle sonuçlanan iş kazası sayısı ülkemizde ölümle sonuçlanan toplam iş kazaları sayısının % 13,3’ü gibi bir oranını teşkil etmektedir. Yapı işyerlerinde önleme politikalarının geliştirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması, kalıcı ve sistematik iyileşme sağlanması, ilgili taraflara rehberlik edilmesi, iş sağlığı ve güvenliği yönünden yeni yaklaşımın etkin kılınması amacıyla yapı işyerlerinde genel iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine yönelik bu el kitabı hazırlanmıştır.

Yapı işyerlerinde işveren ve çalışanlarımızın başvuru kaynağı olarak kullanacağını düşündüğümüz bu el kitabının hazırlanmasında görev alan ve katkıda bulunan İş Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Necdet ÇARIKÇI’ya, Baş İş Müfettişleri Tevfik PAÇACI ve Mustafa Cengiz AYNA’ya, İş Müfettişi İbrahim Gökhan KORKUTAN’a, İş Müfettişi Yardımcısı SongülKÜL’e, Almanya İnşaat İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları Sigortası’na(BGBAU), Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Gökhan ARSLAN’a ve katılımı olan tüm taraflara teşekkür ederim.

Mehmet TEZEL
İş Teftiş Kurulu Başkanı




Kitaptaki karikatürler, Anadolu Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen “Uluslararası İnşaat Kazaları Karikatür Yarışması”nda dereceye giren Kürşat ZAMAN, Musa GÜMÜŞ ve Oktay BİLGÖL’e ait karikatürlerdir.
 

Ekli dosyalar

  • Yapı Sektörü İş Güvenliği El Kitabı.pdf
    5.4 MB · Görüntüleme: 131
Moderatör tarafında düzenlendi:

BARIŞ KARA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
3 May 2012
Mesajlar
5
Tepki puanı
0
her şantiyede mutlaka olması gereken bir kaynak teşekkürler....
 

yetginsercan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
1 Nis 2012
Mesajlar
30
Tepki puanı
31
Çok güzel.
 
Üst