Bilgi : Yapı Sektörü İş Güvenliği El Kitabı - Beton Pompaları Ve Dağıtma Kolları

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Beton Pompaları ve Dağıtma Kolları

yapi_sektoru_img_41.jpg

Kurulum
  • Beton pompasını ve dağıtım kolunu zemine sağlam yerleştirin.
  • Yük dağıtan altlıklar kullanın . (1)
  • İnşaat kazısı eğimleri ve kazı kenarları ile arada yeterli güvenlik mesafesi bırakın. (2)
  • Elektrik hatlarıyla arada yeterli güvenlik mesafe bırakın.
yapi_sektoru_img_42.jpg

İşletme
  • Araç sürücülerini ehliyetli ve bu alanda eğitimli kişilerden seçin.
  • Güvenlik sistemlerini etkisiz hale getirmeyin.
  • İşletme güvenliğini tehlikeye atabilecek arıza anında aracın çalışmasını hemen durdurun.Tüm çalışan destek ünitelerini durdurun ve beton nakil sistemindeki basıncı kesin.
  • Yer değiştirme sırasında uzatılmış kolla birlikte hareket etmeyin. Dengeyi, kol uzunluğunu ve kol ağırlığını göz önünde bulundurun.
  • Dağıtım kolunu işletme talimatında belirtilenden daha fazla uzatmayın. Hortum uçlarına uzatma takmayın.
© COMMON WORKS GmbH, COMMON WORKS GmbH Berufsgenossenschaft der Bauwirtschaft, Berlin, Deutschland
Dikkat:
  • Pompalama veya tekrardan pompalama (Örn. Tıkandıktan sonra) anında dağıtım hortumunu serbest şekilde bırakın. Dağıtım hortumu tehlike bölgesine kimsenin girmemesini sağlayın. (6)
  • Dağıtım kolunu kaldırma aleti olarak kullanmayın.
  • Fırtına ya da iş bitimi sonrası dağıtım kolunu içeri çekin veya katlayın.
Muayene
  • Beton pompalarını ve dağıtım kollarını periyodik olarak ve ihtiyaç halinde yetkili uzman bir kişiye muayene ettirin.
  • Beton pompalarını ve dağıtım kollarını iş başlangıcından önce ve günlük olarak eksiklikler yönünden kontrol edin.
  • Nakil hatlarını aşınmaya karşı düzenli olarak kontrol edin.
yapi_sektoru_img_43.jpg

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.