Yapı Ruhsatından Önce Müteahhit Seçimi Yapılmalıdır

Konu, 'İnşaat Mühendisleri Mesleki Bilgi' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Yapı Ruhsatından Önce Müteahhit Seçimi Yapılmalıdır

  Yapı Ruhsatı Alınmasından Önce Müteahhitlik Seçimi Çok Doğru Yapılmalıdır
  İnşaat projeleri yüksek emniyet katsayıları ile donatılmıştır. Buna rağmen bir dakikalık 2010 Haiti depreminde yüzbinlerce ölüden bahsedilmesi elbette birden çok hatanın birleşmesi sonucu olmalıdır.

  Zemin etüdleri yapılırken yeteri kadar sondaj yapılmışmıydı?; Jeoteknik raporlarda eksiklik mi vardı?;Doğru taşıyıcı sistem seçilmişmiydi?; Temel iyileştirmeleri gerekiyorsa yapılmışmıydı?; Temel dizaynı yeterlimiydi?; Beton,proje mukavemetinde miydi?; Betonun kürü ve bakımı tam mıydı?; Beton çelikleri olması gereken mukavemette miydi?; Filiz boyları yeterli miydi?; Kolon kiriş bağlantı yerlerinde hata mı yapılmıştı? ;Vibrasyonda sorun mu vardı?; Binada yumuşak kat varmıydı?; Bina,Kısa kolon etkisine mi maruz kaldı?; Kolon temele zıbalama etkisi mi yaptı?Bina iyi bir mühendislik hizmeti almışmıydı? ....gibi binlerce soruyu ardı ardına sıralayabilmek mümkündür.

  Muhtemelen; bu hataların bir kaçı,belki hepsi birlikte bu hatalar zincirini oluşturarak bu kadar binanın yıkılmasına,yüzbinlerce insanın ölmesine, yüzbinlercesinin de yaralanmasına sebebiyet verdiler.

  Ama bu hatalardan biri mutlak kesindi... " Bu binalar,iyi bir mühendislik hizmeti almamıştı "

  İnşaatın her aşaması hayati önem taşır.

  İnşaat,inşaat mühendisliği eğitimi almayan insanların yapabileceği bir iş olmamalıdır.

  Müteahhit seçiminizi yaparken elbette kriterleri siz belirlersiniz... İnşaat mühendisi kökenli müteahhit firma seçip,seçmemek ise sizin bileceğiniz işdir.

  Kaynak : http://www.cobanli.com.tr


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica