Yapı Ruhsatından Önce Müteahhit Seçimi Yapılmalıdır

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,012
Tepki puanı
3,477
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yapı Ruhsatından Önce Müteahhit Seçimi Yapılmalıdır

Yapı Ruhsatı Alınmasından Önce Müteahhitlik Seçimi Çok Doğru Yapılmalıdır
İnşaat projeleri yüksek emniyet katsayıları ile donatılmıştır. Buna rağmen bir dakikalık 2010 Haiti depreminde yüzbinlerce ölüden bahsedilmesi elbette birden çok hatanın birleşmesi sonucu olmalıdır.

Zemin etüdleri yapılırken yeteri kadar sondaj yapılmışmıydı?; Jeoteknik raporlarda eksiklik mi vardı?;Doğru taşıyıcı sistem seçilmişmiydi?; Temel iyileştirmeleri gerekiyorsa yapılmışmıydı?; Temel dizaynı yeterlimiydi?; Beton,proje mukavemetinde miydi?; Betonun kürü ve bakımı tam mıydı?; Beton çelikleri olması gereken mukavemette miydi?; Filiz boyları yeterli miydi?; Kolon kiriş bağlantı yerlerinde hata mı yapılmıştı? ;Vibrasyonda sorun mu vardı?; Binada yumuşak kat varmıydı?; Bina,Kısa kolon etkisine mi maruz kaldı?; Kolon temele zıbalama etkisi mi yaptı?Bina iyi bir mühendislik hizmeti almışmıydı? ....gibi binlerce soruyu ardı ardına sıralayabilmek mümkündür.

Muhtemelen; bu hataların bir kaçı,belki hepsi birlikte bu hatalar zincirini oluşturarak bu kadar binanın yıkılmasına,yüzbinlerce insanın ölmesine, yüzbinlercesinin de yaralanmasına sebebiyet verdiler.

Ama bu hatalardan biri mutlak kesindi... " Bu binalar,iyi bir mühendislik hizmeti almamıştı "

İnşaatın her aşaması hayati önem taşır.

İnşaat,inşaat mühendisliği eğitimi almayan insanların yapabileceği bir iş olmamalıdır.

Müteahhit seçiminizi yaparken elbette kriterleri siz belirlersiniz... İnşaat mühendisi kökenli müteahhit firma seçip,seçmemek ise sizin bileceğiniz işdir.

Kaynak : http://www.cobanli.com.tr
 
Üst