Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Planı - 11.01.2009

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,012
Tepki puanı
3,477
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Burada açıklanan sağlık ve güvenlik planı sadece bilgilendirme amaçlı olup her inşaatın konumu farklı olduğundan sağlık ve güvenlik planlaması da her inşaat için farklı yapılmalıdır.

Sağlık ve Güvenlik Planı için sabit bir form geliştirmek YANLIŞTIR.

Yalnızca bir müteahhit tarafından yapılan bir veya birkaç bloktan oluşan yaklaşık 5-10 veya 20-30 dairelik inşaatlar için en basit şekliyle sağlık ve güvenlik planlaması şöyle olmalıdır:* 100-150 sayfalık büyük boy harita-metod kareli bir defter alınır. (Eskiden tutulan Yapı İş Defteri gibi) İstenirse aşağıda anlatılanlar için bir dosya da oluşturulabilir.

* İlk sayfasına inşaatın mimari projesi kroki şeklinde çizilir veya yapıştırılır.

* İnşaatın dış sınırlarını belirten çevreleme ve inşaata giriş yeri gösterilir. Örneğin bu noktaya 1 gibi bir numara verilir.

* Kroki üzerine, işçilerin elbiselerini soyunup giyinecekleri yere 2, el yüz yıkayacakları yere 3, tuvalet ihtiyacını giderecekleri yere 4, iş güvenliği malzemelerini alacakları yere 5 vb gibi numaralar verilir.

* Malzemenin üst katlara çekileceği alan kroki üzerinde örneğin 6 gibi numaralandırılır.

* Daha sonraki sayfalara kroki üzerinde belirtilen rakamların açıklamaları yapılır ve alınan güvenlik önlemleri açıklanır.

Örneğin:

** İnşaatın kazı işine başlanmadan önce kazı ve malzeme taşıma işlerinde kullanılan makine ve araçların kazı çukuruna veya suya düşmemesi için ……………………..…. şeklinde önlemler alınmıştır. Kazı alanına giriş ve çıkış için güvenli yollar sağlanmıştır.
** Bina girişinde yukarıdan düşebilecek cisimlere karşı önlem olarak işçiler ve ziyaretçiler 1 nolu yerden inşaata giriş yapacaktır. Bu yer yoldan inşaatın giriş kısmına kadar üzeri çinko ve ahşap kaplı sundurma şeklinde yapılmıştır.

** İşçiler 2 nolu yerde elbiselerini değiştirecek, 4 nolu yerde baret, eldiven, emniyet kemeri vb kişisel koruyucularını alacaklardır. Tuvalet ihtiyaçlarını 4 nolu yerde gidereceklerdir.

** Yük asansörü ile üst katlara malzeme çekileceği zaman, asansörün yerde yükleme yapılan yerinde (6 numaralı yerde) başkalarının yaklaşmalarını önlemek için sıpa iskelelerle (veya demir çubuklara bağlanmış kırmızı beyaz şeritlerle) çevreleme yapılacaktır. Bu alana yalnızca yükleme yapan kişi girecek ve mutlaka baretini takacaktır.

** Üst katlarda malzeme çeken kişi ise mutlaka emniyet kemerini uygun sağlam bir yere bağlayacak ve malzeme kovasını emniyet kemerini kullanmadan kesinlikle çekmeyecektir.

** (Varsa) İnşaatın yakınında elektrik hattına karşı araya tahta perde koyma, ….... ile uyarı levhaları asılmak suretiyle işçilerin yaklaşmaları önlenecektir.Buna benzer önceden tasarlanan sağlık ve güvenlik önlemleri maddeler halinde yazılacaktır. Bu planı hazırlamak (planlamayı yapmak) için ana kaynak Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği olmalıdır.

Sonraki sayfalarda, tarih belirtilmek kaydıyla inşaatın hangi aşamasında ne tür çalışma yapıldığı ve bu aşamada ne tür güvenlik önlemlerinin alındığı yazılmalıdır.


Örneğin:

*** 01.01.2000 tarihinde inşaatın 3 üncü katında beton dökümü yapılacaktır. Beton dökülmeden önce betonarme kalıpları inşaat mühendisi ….......… tarafından kontrol edildi. Beton dökülmesinde sakınca yoktur. Mühendisin imzası atılır.

*** 01.02.2000 yük asansörünün yeri değiştirilerek 5 inci kat Doğu cephesine bağlandı. Bağlandığı direk, asansörün halatları, kanca bağlantıları, fren tertibatı, elektrik topraklaması .......... vb kontrol edildi. Çalışılmasında sakınca yoktur. Elektrik-İnşaat-Makina Mühendisi her kim ise adı soyadı imzası.

*** 01.01.2001 tarihinde inşaatın dış sıva iskelesi kuruldu. İskelenin sağlamlığı kontrol edildi. Çalışılmasında sakınca olmadığı görüldü. İnşaat Mühendisi, adı soyadı, imzası.


Buna benzer yalnızca çalışılan günler için alınan sağlık ve güvenlik önlemleri günü gününe yazılır ve alınan önlemler ilgilisi tarafından imzalanır.

Kaynak : www.bilgit.com
 
Üst