Soru Yangın Söndürme Tüpleri

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ensarr

  ensarr TÜİSAG Üyesi  sn. özgür sönmez;
  1 yıla 4 yıl meselesi kkt'lerin bozulma ömrüdür. 4 yıl sonunda kkt(monoamonyumfosfat) bozulmaktadır. Bu yüzden değiştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemi zaten satın alınan firma gelip yapmaktadır. Periyodik muayene zaman dilimleriyle bakım zaman dilimleri karıştırılmamalıdır. Periyodik muayeneler 6 ayda bir ve 5 yılda bir hidrostatik veya pnömatik (firmanın hangisi işine geliyorsa) deney yapılır. 4 yılın sonunda bazen ortam şartlarına göre bazen erkende bozulma yapıyor.


   
 2. ensarr

  ensarr TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle çalıştığım firmanın yangın cihazlarıda sattığını söyleyerek başlayayım.
  kkt' ler için bozulup bozulmadığını şöyle anlarsınız.
  1- kkt yi yere 2-3 defa yavaşca vurursunuz.
  2- Ters çevirip tüpe kulağınızı dayarsınız.
  3- Eğer kkt pat pat düşüyorsa bozulmuştur. Yok kum akması şeklinde ise çalışıyordur.
  İşyerinde diğer seyyar tüpler için yapabileceğiniz tek şey gösterge saati, pim, mandal yamulmuş mu bunlara bakmak olur.
  Birde arkadaşlar başka firmalardan gelen tüplerde çokca karşılaştığımız bir sorunu size söyleyeyim.
  Halokarbonların mandalın bulunduğu yerdeki sarı parçayı plastikden yapan firmalarla karşılaşıyoruz. Halokarbon plastiği eriterek tüpün içindeki borunun düşmesini sağlıyor. Hiçbir sorun yokmuş gibi görünen halonlar çalışmıyor. saygılar

   
  isgeem, ccihangir ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 3. Züleyha

  Züleyha TÜİSAG Üyesi

  İbre sağındaki kırmızı yere geldiğinde mi? yoksa sol tarafındaki kırmızı yere geldiğinde mi basınçta sorun olduğunu belirtir? tşklr..

     

   
 4. ensarr

  ensarr TÜİSAG Üyesi

  Her ikisinde de... Sol tarafta olduğunda basınç değeri olan 16 bar'ın altına düşmüştür. dolayısıyla püskürtme mesafesi olan 2-3 metreye kadar püskürtme yapamaz. Sağındaysa zaten basınç yükselmiştir. O andan itibaren bomba niteliği taşımaktadır. : )) Derhal satın alınan firmaya haber verilip içindeki basıncın boşaltılarak yeniden azot gazı basılır... saygılar...

   
  isgeem, Züleyha ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 5. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  merhaba,

  6kg KKT yangın tüpü siparişi için araştırma yapmıştım. bazı firmalar 2 yıl garanti süresi verdiler.bu süre sonunda tüpün tamamen boşalıp dolması gerektiğini söylediler.
  isim vermeyim bir firma 4 yıl garanti verdi, aynı özellikte tüpe.

  bu durumun sebebini tam öğrenemedim.

  ticari kaygı mıdır sebebi?

     

   
  ensarr bu yazıya teşekkür etti.
 6. ensarr

  ensarr TÜİSAG Üyesi

  Olabilir tabikide ama fakat lakin genelde malzemenin satın alındığı firmanın verdiği garanti kadar garanti veriliyor.
  Bazen duygusal konularda işin içine girmiyo değil...:kirbac:

   
 7. Ahmet EKİCİ

  Ahmet EKİCİ TÜİSAG Üyesi

  1.Hiç bir İtfaiyenin oraya "39 adet Yangın Söndürme Cihazı alın" diyeceğini sanmıyorum,
  2. 3.soruya vereceğiniz cevap "hayır" ise Cihazları satan şirketin pazarlamacısını kutluyor, işletmedeki teknik personeli esefle kınıyorum :)
  3. Cihazlar, kapanan bir işletmeden kalan, başka bir yerde kullanılmak üzere bekletilen cihazlar mı?
  4. Hepsi Kuru Kimyevi Tozlu mu?
  5. Otomatik algılama-söndürme sistemi de mevcut mu?
  6. Yangın dolabı var mı?
  7. 1000 metre karelik alan tek hacim mi?
  8. Rutin yangın eğitimleri yapılıyor mu?
  9. ...
  10. ...
   
  eikizek bu yazıya teşekkür etti.
 8. eikizek

  eikizek TÜİSAG Üyesi

  öncelikle yaklaşımızdan ötürü teşekkür ederim.

  1.ben yeniyim nasıl olmuş bilemiyorum :)
  2.:)
  3. soruya hayır :)
  4.köpük, CO2, ve toz
  5.yok
  6.yok
  7.4 bölmeden oluşuyor
  8.evet kesinlikle

  şimdi ne yapıcaz :)   
 9. Ahmet EKİCİ

  Ahmet EKİCİ TÜİSAG Üyesi

  :) ...

     

   
  eikizek bu yazıya teşekkür etti.
 10. eikizek

  eikizek TÜİSAG Üyesi

  öneri bekliyorum   
 11. Ahmet EKİCİ

  Ahmet EKİCİ TÜİSAG Üyesi

  Cihaz sayısı fazla diye kaldırıp depoya konacak hali yok elbette.
  Risk durumuna, işletme içindeki yangın yükü ve türüne göre efektif dağılımı yapılacak. Rutin eğitim döneminde uygulama yapılırken
  bu cihazlar kullanılacak; böylece hem eğitim hem rutin dolum-bakım işlemi aynı tarihlerde yapılarak cihazların sadede etiketinin değil,
  içeriğinin de yenilendiğinden emin olunacak.
  Ayrıca K.K.T cihazları en az ayda bir defa ters-düz edilerek içindeki tozun basınç altında topaklaşması engellenecek, personel çalıştığı
  yerdeki cihazların belli aralıklarla gözle kontrolünü yapacak.
  Genel değerlendirmelerin dışında işletmede bir risk analizi yapılmadan net bir şey söylemek elbette mümkün değil.
  Ciddi bir risk analizi yapılmıyorsa bile en azından eğitim aldığınız şirket eğitim öncesi iletmeyi bir incelerse eğitimi bu incelemeye istinaden şekillendirebilir; böylece hem cihazlar hem de riskler konusunda bilgilendirilmiş olursunuz. Eğitimi, cihazları aldığınız şirkete yaptırmıyorsunuz değil mi, yaptırıyorsanız yeterli mi sizce?
  Eğitimi rutin olarak yaptığınızı söylemiştiniz; Acil Durum Toplanma bölgesi, risk analizi, iş güvenliği tabelaları, acil aydınlatma ve yönlendirme vb. önlemler de mevcut mu, en önemlisi eğitim etkili ve verimli mi, yoksa işletmeyi sadece 39 yangın söndürücü ile korumak mümkün olmaz :)
  Dediğim gibi şimdi ne söylesem subjektif olacak...
  Yangınsız, kazasız çalışmalar :)   
 12. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yangın konusunda ekli çalışmayı yaptırmanızı tavsiye ederim...

   
  yusuf.dulda, Bilal54, Aytuğ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. kalitek

  kalitek TÜİSAG Üyesi

  2009 yılında yayınlanan Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğin 99.maddesini 7. fıkrasında;
  (7) Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır. Söndürme cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Servis veren firmalar, istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermek zorundadır. Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda bir kez yerinde genel kontrolleri yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır. Cihazlar dolum için alındığında, söndürme cihazlarının bulundukları yerleri tehlike altında bırakmamak için, servisi yapan firmalar, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları söndürücü cihazın özelliğinde ve aynı sayıda kullanıma hazır yangın söndürme cihazlarını geçici olarak bırakmak zorundadır.
  İlgili yönetmelik : http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/27699.html
  Saygılar.
   
  Aslı AKBABA ve ccihangir bu yazıya teşekkür etti.
 14. ckur

  ckur TÜİSAG Üyesi  1. Bu bahsetmiş olduğunuz sözleşmeler aşağıdaki standartlarda var. Siz standartları örnek göstererek sözleşme yapmalısınız. Size örnek firma ile yapılmış sözleşme gönderebilirim. e-posta yolu ile atabilirim.
  Kolay gelsin...
  TS 11827 Yangın söndürme cihazları- Satış ve servis hizmetleri için - Genel kurallarTS ISO 11602-2 Yangın söndürme tüplerinin periyodik kontrol ve bakımı

  1. Doluma gönderilen tüpleri mutlaka boş olarak verilmesi gerekiyor. Firma tekrar aynı tozu size doldurdum diyerek satabiliyor.
  2. İçerisindeki tozun kalitesi önemli; içindeki söndürücünün (Örn. MAP Mono Amonyum Fosfat) en az % 90 olmasını istemeniz gerekiyor. Piyasada % 25 oranında satılan tozlar mevcut.
  3. Üzerlerinde hangi toz yazıyor ise o toz konulmalı farklı tozlar ile karışırsa (Örn. Mono Amonyum Fosfat;Sodyum veya Potasyum içerikli tozlarla karıştırılmamalı) karbondioksit gazı açığa çıkartır. Bu da yangın söndürücünüzü zamanla fazla basınçlandırır.
  4. Firma ile yapacağınız sözleşmeyi çok iyi yapmanız gerekir. MSB sayfasında TEKBİM kısmı var orada örnek teknik şartname örnekleri var. Örneklerini indirebilirsiniz.


   
 15. ckur

  ckur TÜİSAG Üyesi

  Değerli gurup üyeleri yukardada belirttiğim üzere bu konuda piyasada çok büyük yanlışlıklar var. Örneğin bazı tüplerin manometre göstergeleri çakma bunun çalışıp çalışmadığını ancak boşalttığında anlarsınız. Kaliteli firmaların ise manometre göstergesini tüpün üzerinden kendiniz söküp (geri kaçırmaz mekanizmalı) kontrolünü yapabiliyorsunuz. Bu konuda size bir haber kaynağını üzülerek göstermek istiyorum. Sizlere kaliteli firmalara yöneldiğinizde problem çıkaran yöneticilerinize gösterirsiniz.
  http://gundem.bugun.com.tr/yangin-tuplerinden-skandal-cikti-haberi-206605
  Saygılarımla....   
 16. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar yangın tüpündeki manometrenin yüksek basıncı göstermesi normal değil yani?
  Firma düşük olmasında yüksek olmasında bir sıkıntı yok diyor da :)

   
 17. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi

  [SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][SIZE=15px][B][FONT=Times New Roman]-111- ABC YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER[/FONT][/B][/SIZE]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Her iş için doğru bir araç olduğu gibi her yangın için de doğru bir söndürücü vardır. [/SIZE][/LEFT][/FONT][FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Bir yangın söndürücünün sınıfı -plakası üzerinde tanımlı- söndüreceği yangının ya da yangınların sınıfına karşılık gelir. Yapı işlerinin çoğunda A, B ve C sınıfı yangınlarla ilgileniyoruz. Sonuç olarak, bir iş için en iyi söndürücü, basınç altında kuru, toz kimyasal içeren çok amaçlı ABC Sınıfı söndürücüdür. Yangın sınıfları ve her birinde kullanılabilecek söndürücü çeşidi aşağıda açıklanmıştır. [/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [B][LEFT][SIZE=15px][FONT=Times New Roman]A SINIFI YANGINLAR[/FONT][/SIZE][/LEFT][/B]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Ahşap, kağıt, çöp ve yandığında kor olabilecek diğer materyaller. Kullanılan Söndürücü: A Sınıfı yangınlar için, A Sınıfı ya da ABC Sınıfı söndürücüler kullanılır. A Sınıfı söndürücünün su içerdiği ve sadece A Sınıfı yangınlarda kullanıldığı her zaman hatırlanmalıdır. Benzinde kullanıldığında, yangının yayılmasına neden olabilir; elektrik yangınlarında kullanıldığında elektrik akımına maruz kalmanıza sebep olabilir.[B] [/B][/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [B][LEFT][SIZE=15px][FONT=Times New Roman]B SINIFI YANGINLAR[/FONT][/SIZE][/LEFT][/B]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Bunlar; benzin, solvent, tiner, gres yağı, LPG ve asetilen gibi yanıcı sıvı ve gaz yangınlarını içerir. Kullanılan Söndürücü: B Sınıfı ya da ABC Sınıfı söndürücüler. [/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [B][LEFT][SIZE=15px][FONT=Times New Roman]C SINIFI YANGINLAR[/FONT][/SIZE][/LEFT][/B]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Bunlar enerjili elektriksel ekipmanlardaki yangınlardır. Kullanılan Söndürücü: BC Sınıfı ya da ABC Sınıfı söndürücüler. [/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [B][LEFT][SIZE=15px][FONT=Times New Roman]HATIRLANMASI GEREKEN BAZI ÖNEMLİ NOKTALAR[/FONT][/SIZE][/LEFT][/B]
  [LIST=1]
  [*][FONT=Times New Roman]Yangın sınıfına karşılık gelen yangın söndürücü kullanın.[/FONT]
  [*][FONT=Times New Roman]Asla su veya köpük içeren A Sınıfı yangın söndürücüyü, sıvı veya elektrik yangınlarında kullanmayın.[/FONT]
  [*][FONT=Times New Roman]Söndürücülerin nerede bulunduğunu ve nasıl kullanıldığını bilin. Etikette yazılı yönergeleri takip edin.[/FONT]
  [*][FONT=Times New Roman]Kolay erişim için yangın söndürücünün çevresindeki alanı temiz tutun.[/FONT]
  [*][FONT=Times New Roman]Eşya, ip veya diğer malzemeleri üzerine asarak yangın söndürücüyü gizlemeyin.[/FONT]
  [*][FONT=Times New Roman]Yangın söndürücülere kendi eşyalarınız gibi özen gösterin.[/FONT]
  [*][FONT=Times New Roman]Asla etiketleri söndürücülerden koparmayın. Onlar söndürücülerin en son ne zaman kullanıldığını ve denetlendiğini gösterir.[/FONT]
  [*][FONT=Times New Roman]Arızalı ve şüpheli söndürücüleri yöneticinize rapor edin, böylece değiştirilebilir veya tamir edilebilir.[/FONT]
  [*][FONT=Times New Roman]Söndürücüler denetlenirken, çatlamış hortumlara, tıkalı püskürtme uçlarına ve korozyona bakın. Ayrıca çalışan cihaz tarafından söndürücünün içinde zararın meydana gelmiş olabileceğine de bakın.[/FONT]
  [*][FONT=Times New Roman]Söndürücüleri, kullanılacakları yangınlar dışındaki amaçlar için kullanmayın.[/FONT]
  [/LIST]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Hiç kimse yangın istemez. Fakat eğer başlarsa, hangi söndürücünün kullanılacağını ve nasıl kullanılacağını bilin. [/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [SIZE=15px][B][FONT=Times New Roman]THE ABC'S OF FIRE EXTINGUISHERS[/FONT][/B][/SIZE]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Just as there is a right tool for every job, there is a right extinguisher for every fire. The class of an extinguisher, identified on its nameplate, corresponds to the class or classes of fire the extinguisher controls. On most construction jobs, we are concerned with Class A, B and C fires. Consequently, the best extinguisher to have on a job is a multi-purpose Class ABC extinguisher, which contains a dry, powdered chemical under pressure. The following describes the classes of fire and the kind of extinguisher that can be used on each.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]CLASS A FIRES [/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Wood, paper, trash, and other materials that have glowing embers when they burn. Extinguisher to Use: For Class A fires, use a Class A or Class ABC extinguisher. Always remember that a Class A extinguisher contains water and should be used only on a Class A fire. Used on gasoline, it can spread the fire; used on electrical fires, it can cause you to be electrocuted. [/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]CLASS B FIRES [/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]These are fires involving flammable liquids and gases, such things as gasoline, solvents, paint thinners, grease, LPG, and acetylene. Extinguisher to Use: Use Class B or Class ABC extinguishers. [/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]CLASS C FIRES [/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]These are fires in energized electrical equipment. Extinguisher to Use: Use a Class BC or Class ABC extinguisher.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]SOME IMPORTANT POINTS TO REMEMBER[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]1. Use the fire extinguisher whose class corresponds to the class of the fire.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]2. Never use a Class A extinguisher, which contains water or foam, on a liquid or electrical fire.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]3. Know where extinguishers are located and how to use them. Follow the directions printed on the label.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]4. Keep the area around the fire extinguisher clear for easy access.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]5. Don't hide the extinguisher by hanging coats, rope, or other materials on it.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]6. Take care of the extinguishers just as you do your tools.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]7. Never remove tags from extinguishers. They indicate the last time the extinguisher was serviced and inspected.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]8. Report defective or suspect extinguishers to your Supervisor, so that they can be replaced or repaired.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]9. When inspecting extinguishers, look for cracked hoses ,plugged nozzles, and corrosion. Also, look for damage that may have been done by equipment running into the extinguishers.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]10. Don't use extinguishers for purposes other than fighting fires.[/SIZE][/LEFT][/FONT]
  [FONT=Times New Roman][LEFT][SIZE=15px]Nobody wants afire. But if one starts, know what extinguishers to use and how to use them.[/SIZE][/LEFT][/FONT][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
  [SIZE=15px][LEFT][SIZE=15px][FONT=Times New Roman] [/FONT][/SIZE][/LEFT][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]

  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır. http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/

   
  mmimar63 bu yazıya teşekkür etti.
 18. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  kimyasal malzeme kaybı olmaz,fakat basıç azalması gözlenir....kimyasal malzeme nasıl azalabilir ki? En fazla tüpün püskürtme mesafesi kısalır(basınç azlığından)

   
 19. Tuğçe GÜLER

  Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,

  Yangın tüplerinin içeriğini, (kimyevi toz, CO2 veya köpük gibi) kontrol ettirmek için tüpleri aldığımız firma dışında, kontrol yapan bağımsız firmalar var mıdır? Bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

   
 20. muratselvi2013

  muratselvi2013 TÜİSAG Üyesi

  · Koğuşlarda ve ofislerde yangın tüpü bulunmadığı tespit edilmiştir. Her bağımsız bölüm için en az bir adet, ve her 250 m2 taban alanı için 1 adet 6 kg’lık kuru kimyevi tozlu yangın söndürme tüpleri kullanılmalıdır. Taşınabilir söndürme cihazlarında söndürücünün duvara bağlantı asma halkası duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde yerleştirilmeli ve 4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların zeminden olan yüksekliği yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montajı yapılmalıdır. Arabalı yangın söndürme cihazlarının TS EN 1866 ve diğer taşınabilir yangın söndürme cihazlarının TS 862- EN 3 kalite belgeli olması şarttır (Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik, Madde 99).
  Her bağımsız bölüm için ayrıca 1 adet yangın tüpü daha gerekli ondan 39 alınmıştır.
  İyi Çalışmalar.

   
  eikizek bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica