Soru : Yalıtkan Paspas

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar,
işyerlerinizde önüne yalıtkan paspas koyacağınız panoları hangi kriterlere göre seçiyor ve paspas özelliklerini belirliyorsunuz? Her pano önünde paspas olmalı mı ? Çak mm.'lik paspas seçiyorsunuz ?

Konu ile ilgili pek bilgiye ulaşamadım.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bana da buna benzer bir bilgi lazım. Özellikle gemilerin içindeki pano önlerindeki paspasların özellikleri nedir, bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aşağıdaki bilgiler bir web sitesinden alınmıştır.
internet ortamında sizde aratıp bulabilirsiniz.

izole Halı Paspas Dielektrik Elektrik Geçirmez
izole halı di elektrik levha plaka ebatı : 100 cm x 200 cm dir.

izolehali.jpg

Deney Numune Tanımı :
1000 mm x 1000 mm 2 mm kalınlığında ve 1 kV'a dayanıklı

Deneyler :
1. Di Elektrik Dayanımı Deneyi (TS 5119 Madde 1.5)

Deney Numunesi Uygulanan Gerilim Standarta Göre
2 mm kalınlığında 1 kV Herhangi bir atlama veya delinme oluşmadan 1 dakika süreyle dayanmalıdır.

Numunelere 0 kV'tan başlayıp yavaş yavaş arttırılarak uygulanmış ve 1 dakika süreyle beyan değerinde tutulmuştur.

Sonuç : 2 mm kalınlığındaki numune 1 kV gerilime, herhangi bir atlama veya delinme oluşmadan 1 dakika süreyle dayanmıştır.

2. İzolasyon Direnci Deneyi (TS5631 HD429 S1 Madde 10.1)
Deney numunelerine 500 V DC gerilim uygulanarak hacimsel elektrik dirençleri ölçülmüştür.

Sonuç : 2 mm kalınlığındaki numunenin izolasyon direnci = 200 GΏ

Deneyler Türk Standartları Enstitüsü Deney Laboratuarı Merkezi Başkanlığında yapılmıştır.

Dielektrik Halı Elektrik Halısı Elektrik Geçirmez Halı İzolasyon Halısı izole Paspas Pano önü için Halı Trafo önüHalı Dielektrik yer döşemesi kauçuk paspas

izole Halı

İş Güvenliğinde prensip önlenebilecek her kazayı önlemek olmalıdır. izole halı (dielektrik) iş güvenliği açısından en önemli koruyucu malzemelerder birisidir.

izole Halı Paspas Kullanım Yerleri

Alçak, Orta ve Yüksek Gerilim Olan Çalışma Alanlarında Elektrik İzolasyonunu Sağlayan Kauçuk Esaslı Bir Üründür. Elektrik Santralleri, Trafo Merkezleri, Elektrikle Çalışan Makine ve Çalışma Tezgahları, Pano Önleri Kullanım yerleridir.

izole Halı Paspas Özellikleri

İzole Halı kauçuk esaslı bir malzemedir. % 100 koruma sağlamaktadır. Çeşitli kalınlıklarda 50.000 Volta 50 kV kadar koruyucu olmaktadır. Esnektir dayanıklıdır kaymazlık sağlayacak yapıdadır. İzole halı paspas yalıtkan olup, ısı ve neme dayanıklıdır.

izole halı paspas ın kullanılması neden gereklidir.

izole halı paspas pano önleri, makine önleri ve trafolarda yasal olarak zorunludur.

izole halı paspas dayanıma göre çeşitli kalınlıklarda olmaktadır.

çevreisgc

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Aşağıdaki bilgiler bir web sitesinden alınmıştır.
internet ortamında sizde aratıp bulabilirsiniz.

izole Halı Paspas Dielektrik Elektrik Geçirmez
izole halı di elektrik levha plaka ebatı : 100 cm x 200 cm dir.

izolehali.jpg

Deney Numune Tanımı :
1000 mm x 1000 mm 2 mm kalınlığında ve 1 kV'a dayanıklı

Deneyler :
1. Di Elektrik Dayanımı Deneyi (TS 5119 Madde 1.5)

Deney Numunesi Uygulanan Gerilim Standarta Göre
2 mm kalınlığında 1 kV Herhangi bir atlama veya delinme oluşmadan 1 dakika süreyle dayanmalıdır.

Numunelere 0 kV'tan başlayıp yavaş yavaş arttırılarak uygulanmış ve 1 dakika süreyle beyan değerinde tutulmuştur.

Sonuç : 2 mm kalınlığındaki numune 1 kV gerilime, herhangi bir atlama veya delinme oluşmadan 1 dakika süreyle dayanmıştır.

2. İzolasyon Direnci Deneyi (TS5631 HD429 S1 Madde 10.1)
Deney numunelerine 500 V DC gerilim uygulanarak hacimsel elektrik dirençleri ölçülmüştür.

Sonuç : 2 mm kalınlığındaki numunenin izolasyon direnci = 200 GΏ

Deneyler Türk Standartları Enstitüsü Deney Laboratuarı Merkezi Başkanlığında yapılmıştır.

Dielektrik Halı Elektrik Halısı Elektrik Geçirmez Halı İzolasyon Halısı izole Paspas Pano önü için Halı Trafo önüHalı Dielektrik yer döşemesi kauçuk paspas

izole Halı

İş Güvenliğinde prensip önlenebilecek her kazayı önlemek olmalıdır. izole halı (dielektrik) iş güvenliği açısından en önemli koruyucu malzemelerder birisidir.

izole Halı Paspas Kullanım Yerleri

Alçak, Orta ve Yüksek Gerilim Olan Çalışma Alanlarında Elektrik İzolasyonunu Sağlayan Kauçuk Esaslı Bir Üründür. Elektrik Santralleri, Trafo Merkezleri, Elektrikle Çalışan Makine ve Çalışma Tezgahları, Pano Önleri Kullanım yerleridir.

izole Halı Paspas Özellikleri

İzole Halı kauçuk esaslı bir malzemedir. % 100 koruma sağlamaktadır. Çeşitli kalınlıklarda 50.000 Volta 50 kV kadar koruyucu olmaktadır. Esnektir dayanıklıdır kaymazlık sağlayacak yapıdadır. İzole halı paspas yalıtkan olup, ısı ve neme dayanıklıdır.

izole halı paspas ın kullanılması neden gereklidir.

izole halı paspas pano önleri, makine önleri ve trafolarda yasal olarak zorunludur.

izole halı paspas dayanıma göre çeşitli kalınlıklarda olmaktadır.
Merhabalar
Peki paspasların bir ömrü var mıdır?

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu konuda başımdan geçen olayı anlatayım;
pano önünde izoelektrik paspasımız vardı fakat çalışan dizlerinin üstünde çalışması gerektiğinden diz çökmüş.
bizde izoelektrik paspasın kapladığı alanı ayakta çalışmaya göre ayarlamıştık sonuçdiz çökünce ayakları izoelktrik paspas dışında kalmış....... halen daha davamız sürüyor.
:(

sizde bu duruma göre alanı dikkatli seçin.
pano önünde yukarıdaki meslektaşlarımın da değindiği özellikleri göz önünde bulundurun.
Ayrıca . çalışanın diz çökmesi uzanması vb. durum var mı yok mu buna mutlaka dikkat edin.
uzanma diz çökme sırasında da çalışan izoelektrik paspas üzerinde kalacak genişlikte, boyutlarda izoeletrik paspas kullanın

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
@OGÜN. Bey çok geçmiş olsun, verdiğiniz bilgi çok önemli teşekkür ederim.

slmhlc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu konuda başımdan geçen olayı anlatayım;
pano önünde izoelektrik paspasımız vardı fakat çalışan dizlerinin üstünde çalışması gerektiğinden diz çökmüş.
bizde izoelektrik paspasın kapladığı alanı ayakta çalışmaya göre ayarlamıştık sonuçdiz çökünce ayakları izoelktrik paspas dışında kalmış....... halen daha davamız sürüyor.
:(

sizde bu duruma göre alanı dikkatli seçin.
pano önünde yukarıdaki meslektaşlarımın da değindiği özellikleri göz önünde bulundurun.
Ayrıca . çalışanın diz çökmesi uzanması vb. durum var mı yok mu buna mutlaka dikkat edin.
uzanma diz çökme sırasında da çalışan izoelektrik paspas üzerinde kalacak genişlikte, boyutlarda izoeletrik paspas kullanın
merhaba, yalıtkan paspas kullanımı kapsamı hangi yönetmelik kapsmında detaylı olarak yer verilmektedir, örneğin ana pano odaları için tasarım aşamasında yalıtkan zemin öngörülerek yapılmakta fakat dağıtım panoları her yerde sıklıkla bulunmaktadır, özellikle laboratuvalar.. bu duurmda paspasların kullanımını düzenleyen gerilim miktarı yada yer ile mesafe ya da ana tali pano ayrımı biryerlerde geçmekte midir?

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet gel de şu anda yürürlükte olmayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünü arama! Hep söylüyorum biliyorsunuz, bazıları bu tüzüğü beğenmez ama, bu tüzüğün yeri hala doldurulamamıştır.

Buna örneklerden birisi de “yalıtkan paspaslar’ dır. Eski İSİGT’ ün sırasıyla (274), (277) (303) ve (305) nolu maddeleri nokta atışlı olarak bu konuyla ilgiliydi.

Şu anda maalesef yalıtkan paspas kullanımıyla ilgili bu husus şu anda yürürlükte olan İSG mevzuatında mevcut değildir.

Örneğin “İşyeri bina ve eklentilerinde alınacak sağlık ve güvenlik önlemlerine ilişkin yönetmelik”’ eki olan “Ek-ı işyeri bina ve eklentilerinde uygulanacak asgari sağlık ve güvenlik şartları “’ nın Elektrik Tesisatı ile ilgi maddeleri olan 4-9 maddelerinde böyle bir hüküm yoktur. Bu maddelerde referans verilen elektrikle ilgili belirtilen yönetmeliklerde nokta atışlı bir madde bulunmamaktadır. Sadece “Elektrik İç Tesisler Yönetmeliği”’ nde 33 maddenin sırasıyla a, b ve d fıkralarında üzerinde durulan zeminlerin yalıtılması şeklinde ve üstü kapalı olarak geçmektedir. Acaba Avrupa’ dan birebir tercüme ile hazırlanan bu mevzuatta böyle bir hususun olmadığını ÇSGB biliyor mu?

Bahsettiğim Tüzükteki (4) madde de çok önemli idi, bu madde teknolojik gelişmeyle ilgiliydi. O zaman teftiş yaptığımız yerlerde, nokta atışlı bir madde karşılığı bulamayınca, haliyle gerekçe olarak bu maddeyi yazardık. Böyle bir madde maalesef mevcut İSG mevzuatında mevcut değildir.

Benim görüşümü sorarsanız, bu paspasların kullanılmasında büyük yarar vardır. Bu paspasların yalıtım özelliği elektrik panolarında kullanılan maksimum gerilim değerine göre seçilmeli ve TSE standartlarına uygun yalıtkanlık direncinde bulunmalıdır. Bu paspaslar gerek A.G de ve gerekse de YG’ de kullanılabilir. Tabii yüksek gerilimde kullanılacak paspasların çok iyi kalitede kauçuk malzemeden yapılmış olması lazımdır. Mutlaka ekinde test raporu da istenmelidir. Bu konuda internette çeşitli özelliklerde yalıtkan paspas bulunmaktadır. Bazı arkadaşların da belirttiği gibi, ebatları da biraz fazla ölçüde seçilmelidir.

slmhlc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Evet gel de şu anda yürürlükte olmayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünü arama! Hep söylüyorum biliyorsunuz, bazıları bu tüzüğü beğenmez ama, bu tüzüğün yeri hala doldurulamamıştır.

Buna örneklerden birisi de “yalıtkan paspaslar’ dır. Eski İSİGT’ ün sırasıyla (274), (277) (303) ve (305) nolu maddeleri nokta atışlı olarak bu konuyla ilgiliydi.

Şu anda maalesef yalıtkan paspas kullanımıyla ilgili bu husus şu anda yürürlükte olan İSG mevzuatında mevcut değildir.

Örneğin “İşyeri bina ve eklentilerinde alınacak sağlık ve güvenlik önlemlerine ilişkin yönetmelik”’ eki olan “Ek-ı işyeri bina ve eklentilerinde uygulanacak asgari sağlık ve güvenlik şartları “’ nın Elektrik Tesisatı ile ilgi maddeleri olan 4-9 maddelerinde böyle bir hüküm yoktur. Bu maddelerde referans verilen elektrikle ilgili belirtilen yönetmeliklerde nokta atışlı bir madde bulunmamaktadır. Sadece “Elektrik İç Tesisler Yönetmeliği”’ nde 33 maddenin sırasıyla a, b ve d fıkralarında üzerinde durulan zeminlerin yalıtılması şeklinde ve üstü kapalı olarak geçmektedir. Acaba Avrupa’ dan birebir tercüme ile hazırlanan bu mevzuatta böyle bir hususun olmadığını ÇSGB biliyor mu?

Bahsettiğim Tüzükteki (4) madde de çok önemli idi, bu madde teknolojik gelişmeyle ilgiliydi. O zaman teftiş yaptığımız yerlerde, nokta atışlı bir madde karşılığı bulamayınca, haliyle gerekçe olarak bu maddeyi yazardık. Böyle bir madde maalesef mevcut İSG mevzuatında mevcut değildir.

Benim görüşümü sorarsanız, bu paspasların kullanılmasında büyük yarar vardır. Bu paspasların yalıtım özelliği elektrik panolarında kullanılan maksimum gerilim değerine göre seçilmeli ve TSE standartlarına uygun yalıtkanlık direncinde bulunmalıdır. Bu paspaslar gerek A.G de ve gerekse de YG’ de kullanılabilir. Tabii yüksek gerilimde kullanılacak paspasların çok iyi kalitede kauçuk malzemeden yapılmış olması lazımdır. Mutlaka ekinde test raporu da istenmelidir. Bu konuda internette çeşitli özelliklerde yalıtkan paspas bulunmaktadır. Bazı arkadaşların da belirttiği gibi, ebatları da biraz fazla ölçüde seçilmelidir.
Zaman ayırıp bu kadar kapsamlı bilgilendirme yaptığınız için çok teşekkür ederim. yetkisiz erişimin kontrol edildiği, sayıca çok fazla dağıtım panosunun bulunduğu (eğitim sektörü fazlaca laboratuvar olması) gibi sebepler ile paspasın kullandırılması konusunda kesin bir talepte bulunmuyoruz. ve herhangi bir denetimde de yalıtkan paspas gereklidir denildiği durumda bunu bir mevzuat maddesine ilişkilendirmek zor olacaktır, uygunsuzluk sayılmayacaktır anladığım kadarı ile. bu konudaki potansiyel tehlikeliyi güvenli kilitleme, yetkili erişimi, gibi önlemler ile sağlanabilir, dememiz yeterli midir? görüşünüze göre.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yazımda da belirttiğim gibi yalıtkan paspas kullanılmasında her halükarda (in any case) fayda vardır, mevzuatta nokta atış olmasa bile. Eğer müfettişler gelip istemiş ise, lütfen onlara kibar bir dille yasal dayanağını sorunuz. Esasında onların burunları büyük olduğu için, bir mevzuat maddesi bulur geçeriz diyeceklerdir. Neden böyle diyorum bir benzer konuda ben böyle bir soru sorduğum zaman küstahça bana bile böyle demişlerdi. Bakınız bir işyerimizde aklı evvel bir müfettiş mevzuatta olmayan maddeleri döşeyip gitmişti. Benim hazırladığım bir itiraz raporu ile mahkeme bu maddelerin hepsini iptal etmişti !

slmhlc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yazımda da belirttiğim gibi yalıtkan paspas kullanılmasında her halükarda (in any case) fayda vardır, mevzuatta nokta atış olmasa bile. Eğer müfettişler gelip istemiş ise, lütfen onlara kibar bir dille yasal dayanağını sorunuz. Esasında onların burunları büyük olduğu için, bir mevzuat maddesi bulur geçeriz diyeceklerdir. Neden böyle diyorum bir benzer konuda ben böyle bir soru sorduğum zaman küstahça bana bile böyle demişlerdi. Bakınız bir işyerimizde aklı evvel bir müfettiş mevzuatta olmayan maddeleri döşeyip gitmişti. Benim hazırladığım bir itiraz raporu ile mahkeme bu maddelerin hepsini iptal etmişti !
Çok Haklısınız bazı Ülke gerçekleri bu şekilde. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Ben bir vakıf üniversitesinde çalışıyorum o yüzden her durumu kurum içine yansıtmak doğru olmayabiliyor. İleriki zamanlarda da görüş ve önerilerinizi dinlemek isterim. iyi çalışmalar Dilerim.

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ana panolara, kompanzasyon panolarına. ve ıslak zeminde olan tüm heryere yalıtkan paspas ilave ettiriyorum. Firmamda bu konuda hiç sıkıntı yaratmadı.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.