Soru - Vardiyalı Çalışmalarda Uzman Ve Hekim Görevlendirme | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Vardiyalı Çalışmalarda Uzman Ve Hekim Görevlendirme

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Egemen_01 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar; Uzman ve Hekim Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri hk. Yönetmeliklerinden alıntı aşağıdaki gibidir.
  İşyeri Hekiminin Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile Çalışma Usûl ve Esasları
  MADDE 5
  – (1) İşverence işyeri hekimi olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli işyeri hekimliği belgesine sahip olmak zorundadır.
  (2) İşyeri hekimlerinin görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla işyeri hekimine verilemez.
  (3) Vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.


  İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri
  MADDE 7

  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

  (4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

  Bu Maddelere göre vardiyalı çalışan işyerlerinde sizce İG uzmanı ve İşyeri Hekimi görevlendirmeleri nasıl olmalıdır? Buyrun beraber yorumlayalım...   
 2. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Madde 7 -(4) DİREKT YAZILANI YORUMLADIĞIMDA , işyeri tam zamanlı uzman çalıştırması gerekiyor ise ;
  • kısmi zamanlı birden fazla uzman ile anlaşarak toplam da 217 saatlik sözleşme yaparak sorumluluğunu yerine getirmiş olmaz.
  • ANCAK vardiyalı çalışma yapılıyor ise 2 vardiya için ayrı görevlendirme şeklinde iki uzman ile toplam da 217 saat sözleşme yaparak (Gündüz vardiyası çalışan sayısı için ayrı , Gece vardiyası çalışan sayısı için ayrı) sorumluluğunu yerine getirebilir.!!!!!!!!?????


   
 3. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  ''Tam zamanlı çalıştırması gerekiyor ise'' şartı koşulmuyor burda yanlış yorumluyorsun bence.
  Benim yorumum; Burada vurgulanmak istenen İG uzmanının ve İşyeri hekiminin çalışması gereken saatlerin hiçbir koşulda bölünememesi gerekliliği. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde bu şart aranmaz diyor. yani ayrı uzman ve hekim ile anlaşabilirsin diyor.
  Şöyleki ; diyelim ki çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde 3 vardiya çalışma yapılılıyor. Toplam çalışan sayısı 300 .
  Normalde vardiyalı çalışma olmasaydı işveren, 300 sayısını baz alarak 60 saat tek bir İG uzmanı, 40 saat tek bir İşyeri hekimi görevlendirmeli.
  Ancak vardiyalı çalışmalarda vardiyaları gözeterek yani diyelimki her vardiyada 100 kişi çalışıyor. O zaman vardiyalara eşit dağıtarak her vardiya için 60/3=20 saat İG uzmanı, 40/3=13,3 yuvarlama ile 14 saat işyeri hekimi görevlendirilmelidir mi demek istiyor acaba? :)

     

   
 4. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Tamam doğru ben örneği direkt tam zamanlı üzerinden verdim ama aynı şekilde düşünüyorum.... Gerçi örneğiniz 3 vardiya ve çalışan sayısı eşit dağılım şeklinde olmuş ama farklı olsaydı yani ; 1.vardiya = 50 kişi , 2. vardiya 150 kişi ve 3. vardiya 100 kişi şeklinde , her vardiyayı farklı işyeri gibi kendi içinde değerlendirmeyi-hesaplamayı öngörüyor sanki !!! Tabii ki burada ki kritik soru acaba bu şekilde olmalıdır mı ? yoksa yapılabilir mi ? ........ 2 vardiya çalışan bir işyerindeyim ve denetlemeler de bu durum ile ilgili hiç konu olmadı doğrusu ......

   
 5. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Denetlemelerde bugüne kadar bu hususun irdelenmediği doğru. Şuan için zaten işyerlerine en az bir adet uzman ve hekim görevlendirebilirmiyiz in peşinde bakanlık. Ancak bundan sonraki dönemde vardiyalı çalışmalarla ilgili bu hususun da irdeleneceğini düşünüyorum.

     

   
 6. serkangorus

  serkangorus TÜİSAG Üyesi

  İşyerinde 2 adet uzman ve işyeri hekimi çalışabilir.Şöyleki 400 kişilik bir işyeri çok tehlikeli sınıfta aylık 80 saat zorunlu çalışma saati gözüküyor 1 uzman ataması yaptınız aynı işyerine aynı şartlarda isg katip üzerinden 1 uzman ataması daha ataması yapabilirsiniz.Saatler bölünemez ama aynı işyerine birden fazla işyeri hekimi veya uzman ataması yapılabilir.

   
 7. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Katılıyorum irdelenecektir fakat daha o kısma çok var kanaatindeyim. İşyerlerinde ki genel İSG Kültürünün oluşması ve uygulamaların takibinden fırsat bulup ta bu konuyu irdelemeleri zaman alacaktır. Aslında siz konuyu açınca daha geniş düşünme fırsatım oldu ve gerekli olduğunu düşünüyorum açıkçası.... Tabii ki bunun için öncelikle işverenlerin İSG uygulamalarını/çalışmalarını yasal zorunluluktan ziyade gereklilik olarak görmesi önemli. Bakanlık biraz da bu konuya eğilmesi lazım.
   
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri

  MADDE 7
  -

  (4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır. ( yapılabilir değil )

  Arkadaşlar yukarıda yazılı maddeyi şu şekilde yorumlamak gerekir diye düşünüyorum. Zira yazım kuralı olarak neyi düşünerek yazdığınız ve karşınızda okuyanın ne anladığı çok önemli olduğu için yazının net anlaşılır olması esastır. Ama malesef mevzuatımızda bulunan maddelere farklı anlamlar da yükleyerek yorum yapılabiliyor.  İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

  MADDE 12

  (3) Tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 1500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.


  Yine yukarıda yazılı olan maddeye göre Tehlikeli sınıftan olan ve 1500 ve katları çalışanı olan işyerlerinde her 1500 çalışan için enaz bir uzman görevlendirilir.

  Bir örnek verelim ; Mesela Oyak Renault da 7500 çalışan var ve vardiya usulü çalışılır. Bu durumda enaz 5 iş güvenliği uzmanının vardiyalara dağıtılarak çalıştırılması zorunludur.

  Tabi yönetmelik maddesini ancak bu sayıda çalışanı olan bir işyerinde uygulayabilirsiniz. Küçük ve vardiyalı çalışan Tehlikeli sınıf ve 500 çalışanı olan bir işyerinde bu maddeyi uygulayamazsınız. Zaten bu işyerinde işgüvenliği uzmanı ayda sadece 66 saat hizmet verecektir. Bu işletmenin tek bir vardiyasında bile zaman geçiremeyecek diğer zamanlarda başka şirketlere gidecektir. Yani bu gibi işyerlerinde vardiyalı çalışmanın bu yönetmelikte yazılmak istenen ile örtüşmediğini düşünüyorum.
   
 9. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  YAPILIR yazdığını ben de okudum yorumumu yaparken de yazım ile ilgili genellikle yönetmeliklerde hatalar olabilmesi ve denetlemelerde müfettişlerin konuyu değerlendirme şeklinin farklılık gösterebilmesi nedeni ile bu şekilde yaptım. Şimdiye kadar denetlemelerde o kadar farklı yorumlama ve bakış açıları gördük ki (müfettişlerden) (örnek : isg birimimiz işletme içerisinde ve işletme yani asıl işin yapıldığı mekan giriş katın altında ki 2 katta , müfettişler yönetmelikte giriş katta olması esastır yazdığı için bizi 3 ay uğraştırdı ve tutanaklara yazdılar) insan yazım ile alakalı şüphe etmeden yapamıyor. Ayrıca bugüne kadar denetlemelerde sadece çalışan sayısına göre yeterli iş güvenliği personeli görevlendirilmiş mi diye bakıldı bu konuda herhangi bir mevzu konuşulmadı ama Egemen bey 'in bahsettiği gibi bundan sonraki dönemlerde mutlaka bu konu değerlendirilecektir.

     

   
 10. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Vardiya konusunu birde şöyle düşünelim;

  500 çalışanı olan işyerinde çalışanlar vardiya döndüğü için mutlaka bir hafta gündüz vardiyasına dönecektir. Yani 66 saat sözleşme yapan bir uzman her hafta 66/4 = 16 saat ( 2 gün/hafta ) çalışsa her vardiyada çalışanı gündüz vardiyasına döndüğünde görebilir.

  3 vardiya eşit çalışan ile çalışılıyorsa her vardiya 66/3 = 22 saat/ay uzman bulundurmak ve uzmanı da bu sürelerde gündüz vardiyalarında denk getirmek yeterli olur.   
 11. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanını poliklinik hizmeti veren hekim gibi( ki işyeri hekimlerinin çoğu şuanda sadece bu şekilde çalışmakta) görmenizi yadırgadım doğrusu. Sizde gayet iyi bilirsinizki uzmanın görevi sadece personelleri görmek üzerine kurulu değildir.   
  osman.koyuncu bu yazıya teşekkür etti.
 12. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Poliklinik hizmeti verir gibi demedim.

  Vardiyalı sistemde çalışanlar mutlaka gündüz de çalışacak ve uzmanla buluşacak, eğitim v.b alacak demek istedim.

  Yoksa siz her vardiya farklı uzman gelsin diyemi düşünüyorsunuz ?

  Oysa çalışılacak saat ( örnekteki ) 66 saat/ay ve bunu bir uzman yapabilir. Aynı düşünce işyeri hekimleri için de geçerli tabi...

   
 13. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  ''Yoksa siz her vardiya farklı uzman gelsin diyemi düşünüyorsunuz ?'' Bunu ben düşünmüyorum. sizinde yukarıda yazdığınız yönetmelik maddesi bunu diyor. diyorum.
  İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri
  MADDE 7
  -
  (4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.
  Ancak diye başlayan yönetmelik cümlesinden ben şunu anlarım. Ancak kelimesinden önce gelen cümlede yer alan ''çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez.'' Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılarak Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünür ve birden fazla iş güvenliği uzmanına veya işyeri hekimine görev verilebilir.
  Bu da demek oluyor ki vardiyalı çalışma yapılan yerlerde vardiyalara uygun sürelerde ve sayıda ig uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmelidir.
   
  Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 14. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Yukarda yazdıklarınızın neye yarayacağını anlamadım. Neden farklı uzmanlarla bu çalışmayı yapabileceğinizi düşünüyorsunuz? Çalışma süresi uygunsa tek uzmanla bu vardiyaları döndürebilirsiniz. Birden fazla uzmanın çalışması demek alınacak ücretin 3 vardiyada 3'e bölünmesi demek...

   
 15. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  100 çalışanı olan ve Tehlikeli işyeri olan bir yerde iş güvenliği uzmanının çalışma süresi 13 saat/ay ise ve çalışanlar eşit sayıda 3 vardiya dönüyorsa nasıl olacak ?

  3 uzman vardiyalarında 4 saat/ay mı çalışacak ?   
 16. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Evet. Aynen dediğiniz gibi olacak. Benim yönetmelikten anladığım bu. İşyerlerine denetime gelen bakanlık yetkilileri arasından yönetmelik maddesini benim anladığım şekilde yorumlayan bir müfetiş çıkana kadar herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Ancak benim görüşüm ileride bu hususta yaptırımlar olacaktır.

   
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Uygulamaların makul ve mantıklı olması gerekir. Bu şekilde bir uygulamada ısrar edileceğini düşünmüyorum...

   
 18. G_yigit

  G_yigit TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar ben bir fabrikada hem iş güvenliği uzmanlığı ve şu sıralar iş yoğunluğundan dolayı 3 vardiyalı sistemde kendi vardiyamın vardiya mühendisliği yapmaktayım. isg uzmanlık sözleşmem de 15 saat benim aklıma takılan başka vardiyada meydana gelecek bir iş kazasından sorumlu olur muyum.
  not:(firma içi görevim isg uzmanı ve kalite mühendisi)

   
 19. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Elbette sorumlu olursunuz hizmet süresi olan süre çalışan sayısına ve tehlike sınıfına göre hesaplanır ama sorumluluk bir aylık çalışma süresi içindir...

   
 20. Joffrey Baratheon

  Joffrey Baratheon TÜİSAG Üyesi

  Evet arkadaşlar, en son konu tartışması üzerinden 2 sene geçmiş. Bu süre zarfında herhangi bir denetlemede bu konuda sual alan veya bu maddeyi daha iyi yorumlayabilecek olanınız var mıdır? Teşekkürler

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. gece işyeri hekimliği yapılır mı

Yandex.Metrica