Soru Türk Mevzuatına Göre Elle Taşıma Işlerinde Maksimum Kaç Kg Kaldırılabiliyor/ Taşınabiliyor?

Konu, 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' kısmında Okan67 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nadir karabacak

  nadir karabacak TÜİSAG Üyesi  Türkiye'nin de kabul ettiği ILO 127 SÖZLEŞMESİ
  MADDE 3:
  "Ağırlığı, sağlık ve güvenliği tehlikeye sokabilecek yüklerin işçi tarafından bedenen taşınması talep veya kabul edilemez."

  İLO dahi patronları zor doruma bırakacak net ifade kullanmamışken bizim Elle Taşıma İşleri Yönetmeliğimizde konu ile ilgili bir değerin yeralması zaten mümkün değildi.
  Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğimizde yer alan erkekler için 55 kg.da zaten mantık dışı bir değer.İşçi günde 6-8 saat bu yükü taşıyabilir mi.Taşıyan biz olsak o akşam işi bırakır soluğu hastanede alırdık.(Yetişebilirsek tabi ki...)
  Kaldı ki, bu ağırlığın günboyu taşınması da Elle taşıma işleri yönetmeliğimizdeki Ek II Bireysel Risk Faktörlerine aykırı bir durum....   
 2. nadir karabacak

  nadir karabacak TÜİSAG Üyesi

  Sizi takip ediyorum ifadelerinizin altı dolu.Başarılı bir iş güvenlik uzmanı olacaksınız..
  Sizin de kullanmadığınız"sanırım" ifadesini mühendisler iş hayatında gerekmedikçe kullanmaz ,işveren veya üst yönetici de bu ifadeyi kullanan kişiye güvenmez.Mühendisler kesin olmayan verileri aralık içersinde tanımlar.. .
  Ayrıca çalıştığımız işyerlerinde devlet biz uzmanlara iş güvencesi verseydi. İşveren karşısında eğilip bükülmeden çalışır mesleğimizi saygın ve onurlu duruma getirirdik.

   
  Burak HEKİM bu yazıya teşekkür etti.
 3. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Cevabı olmayan bir soru üzerinde tartışılmaktadır. Bireysel ve fiziki farklılıklar (Boy, kas kitlesi, yaş, yükün vücuttan ne kadar uzakta tutulduğu, ne yüksekliğe kaldırıldığı , yükün şekli, hacmi gibi) nedeniyle hiç bir bilim insanı bu konuda net bir rakam vermez, veremez. Bu nedenledir ki Elle Taşıma İşleri yönetmeliği :

  MADDE 5 –
  (1) İşveren;

  a) İşyerinde yüklerin elle taşınmasına gerek duyulmayacak şekilde iş organizasyonu yapmak ve yükün uygun yöntemlerle, özellikle mekanik sistemler kullanılarak taşınmasını sağlamak için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür.

  b) Yükün elle taşınmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda, ek-1`de yer alan hususları dikkate alarak elle taşımadan kaynaklanan riskleri azaltmak için uygun yöntemler kullanılmasını sağlar ve gerekli düzenlemeleri yapar.
  der.

  Saygılarımla.

     

   
 4. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi

  yönetmelikte yükün ağırlığıyla ilgili bir ifade yok ama burda neyi tartışıyosunuz anlamadım

   
 5. ysf

  ysf TÜİSAG Üyesi

  Selamlar Faydalı bir döküman konu ile ilgili bilgiler içeriyor. bilgilerinize

     

   

  Ekli Dosyalar:

  Sabri ARI bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica