Türkiyede Aklif İş Güvenliği Uzmanı Sayısı Nedir? Neden Bağlı Bulundukları Bir Oda Yoktur ?

ekşioğlu o s g b

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Türkiye'de aktif 79 bin 37'si iş güvenliği uzmanı, 29 bin 811'i yeri hekimi ve 16 bin 329'u diğer sağlık personeli olmak üzere toplam 125 bin 177 kişinin sağlığı ve güvenliği profesyoneli sertifikası bulunuyor

Şuanki rakamlar muhtemelen bu rakamların üzerindedir . Şimdi sormak istediği ve yanıtlarını aradığım bir kaç soruyu görüşlerinize sunarak hep beraber tartışma münazara etmek isterim. Uzmanların da tabipler odası gibi bir odaya bağlı olsa yada böyle bir odanın avantajları ve dez avantajları hakında görüşlerinizi almak isterim. Bizlerin ne gibi haklarımızın yenmesini önler yada hangi sorunlarımıza yardımcı olabilir?

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Konu oda oluşturmaksa bunun için siyasi idarenin yasa çıkartması lazım... Yok konu örgütlenmekse odaya gerek varmı?

Bildiğin kadarıyla 2 sendika 7 federasyon ve 90 nın üzerinde dernek var. ( ne faydası var demek yerine birilerine üye olup çalışmak gerekir yada yeni bir tanede siz kurun ve aktif hale getirin )

şu anda türkiyede uzman sıkıntısı yok sıkıntı iş yeri hekim sayılarında o yüzden az tehlikeli sınıf için bakılacak iş yeri hekimi olmadığı için ötelemeler yaşıyoruz.

meslek etiğinden daha çok siyasi kaygı ile hareket eden STK ların varlıkları bizim mesleğimize zarar verdiğini düşünüyorum yoksa örgütlü olmak veya birlikte hareket etmekte sıkıntı olduğunu düşünmüyorum yeterki ocu bucu olmayalım iş guvenliği uzmanı olalım.

ekşioğlu o s g b

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Konu oda oluşturmaksa bunun için siyasi idarenin yasa çıkartması lazım... Yok konu örgütlenmekse odaya gerek varmı?

Bildiğin kadarıyla 2 sendika 7 federasyon ve 90 nın üzerinde dernek var. ( ne faydası var demek yerine birilerine üye olup çalışmak gerekir yada yeni bir tanede siz kurun ve aktif hale getirin )

şu anda türkiyede uzman sıkıntısı yok sıkıntı iş yeri hekim sayılarında o yüzden az tehlikeli sınıf için bakılacak iş yeri hekimi olmadığı için ötelemeler yaşıyoruz.

meslek etiğinden daha çok siyasi kaygı ile hareket eden STK ların varlıkları bizim mesleğimize zarar verdiğini düşünüyorum yoksa örgütlü olmak veya birlikte hareket etmekte sıkıntı olduğunu düşünmüyorum yeterki ocu bucu olmayalım iş guvenliği uzmanı olalım.
Odanın birinci bana göre avantajı şu olur misal aldığımız ucretten maaşlarımız yatmıyor düşükyen gösteriliyor bunun ile ilgili belirlenen skala yok ispata yukumlu tuyuluyoruz. federasyonlara üyeyim ama siyasi menfaaten ileri gidilmiyen bir yapının içinde olmak çok can sıkıcı bizim beklentilerimiz aslında belli özlük hakları kısaca sakaryada olan kazada uzman yasal olarak danışman olmasına rağmen kısmı süreli madurluk yaşayıp sonradan adelet yerine geliyor ise orda bir problem yok mu önemli olan şu bence bu gibi yapılar senpozyumlar farkındalıklar ve en önemlisi güvenlik kültürü oluşabilmesi için iş güvenliği profesyonellerin haklarının korunması gerekmekte adam inanmadığı olaya nasıl sahip çıkıp çalışanları ınandıracak veya kultur oluşturulacak bu meslek kilit nokta olduğu için çok önemli bir çocuk için anne ne ise işçiler için de iş güvenliği profesyolleri o demektir benim görüşüm budur.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eskiden olduğu gibi sendika, dernek, federasyon gibi yapıların çalışana ve emekçiye hiçbir faydası olmaz, olmayacaktır. Bu tarz kuruluşlar (istisnalar olabilir)genellikle baştaki kişilerin cebini dolduran, onlara maddi menfaat sağlayan, siyasi imtiyazlar sağlayan otoriteden başka birşey değil. Aidat topla, uyduruk broşür bastır, online toplantı yap... bunlar mı iş güvenliği uzmanlarının sorunlarını çözecek, bunlar mı sıkıntıları bitirecek. Önemli olan kanuni düzenlemelerdir. Kanunlarda kesin hükümler olsa, açık olmasa kimse zaten böyle bir arayışa girmez.
Ücret konusuna hiç girmeyeceğim çünkü çok sinirleniyorum. açık öğretimi ve uzaktan eğitimi olan bir mesleğin milletin gözünde değerli olması ve ücretinin yüksek olması zaten bir mucize. Sistem baştan yanlış...

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Eskiden olduğu gibi sendika, dernek, federasyon gibi yapıların çalışana ve emekçiye hiçbir faydası olmaz, olmayacaktır. Bu tarz kuruluşlar (istisnalar olabilir)genellikle baştaki kişilerin cebini dolduran, onlara maddi menfaat sağlayan, siyasi imtiyazlar sağlayan otoriteden başka birşey değil. Aidat topla, uyduruk broşür bastır, online toplantı yap... bunlar mı iş güvenliği uzmanlarının sorunlarını çözecek, bunlar mı sıkıntıları bitirecek. Önemli olan kanuni düzenlemelerdir. Kanunlarda kesin hükümler olsa, açık olmasa kimse zaten böyle bir arayışa girmez.
Ücret konusuna hiç girmeyeceğim çünkü çok sinirleniyorum. açık öğretimi ve uzaktan eğitimi olan bir mesleğin milletin gözünde değerli olması ve ücretinin yüksek olması zaten bir mucize. Sistem baştan yanlış...
Kanuni düzenlemelerin olması için dernek, oda vb sivil toplum örgütlerinin çalışma yapması, baskı yapması daha yerinde olacaktır. Bireysel olarak birşey yapmaktansa örgütlenmek daha etkili olur.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kanuni düzenlemelerin olması için dernek, oda vb sivil toplum örgütlerinin çalışma yapması, baskı yapması daha yerinde olacaktır. Bireysel olarak birşey yapmaktansa örgütlenmek daha etkili olur.
şu ana kadar kurulan örgüt veya topluluklar ne yaptı? İş güvenliği uzmanlarının hangi sorununu çözdü. Örgütlenmek ortak bir çıkar uğruna mücadele etmek için önemli ve güzel, bizdeki gibi kendi çıkarına hizmet ediyorsa anlamsız.

ekşioğlu o s g b

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba ,
Yazmış olduklarınıza katılmakla birlikte sadece şu konuda ne yapılabilir diye tarafınıza ile istişere etmek isterim bu kanuni düzenlemeler için (ağlamayan bebeğe mama yok şeklinde ilerledikleri için malesef ) şahıslar mı yoksa gruplar mı etkili olur. bunun dışında mahkemeler içinde bu yapıların görüşleri alınabiliyor . örnek işyeri hekimi davasında maaş sıkalası tabipler odası belirlediği orana bakılıyor .
şu ana kadar kurulan örgüt veya topluluklar ne yaptı? İş güvenliği uzmanlarının hangi sorununu çözdü. Örgütlenmek ortak bir çıkar uğruna mücadele etmek için önemli ve güzel, bizdeki gibi kendi çıkarına hizmet ediyorsa anlamsız.
Sakarya Hendek'te 7 işçinin hayatını kaybettiği, 128 kişinin yaralandığı Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikası patlaması davasında mahkeme İş Güvenliği Uzmanı Aslı Bozkurt'un tahliyesine karar verdi.
bu gibi olaylarda bu gibi kuruluşlara ihtiyaç olduğu kanaatindeyim ki burada büyük ses getiren ve her platformda durumu güncel tutarak yasal olarak sorumluluğu bulunmayan kişinin mağduriyet geç de olsa önlendi . Ben gerekli bir odanın olması gerektiğini düşünenlerdenim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.