Bilgi : Trafik Kazaları

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
TRAFİK KAZALARI RİSK ANALİZİ ÜZERİNE

Trafik konulu başlığın altında trafik kazaları ve bu kazaların uzmanlarca incelenmesini gösteren bir yazı göremeyince şaşırdım...ve hemen bir başlık atarak uzman değerlendirmelerimize dikkati çekmek, konu oluşturmak istedim.
Trafik kazaları ile biz itfaiyeciler yoğun bir şekilde karşılaşmaktayız. Bu kazalar trafikte seyir halinde olduğu gibi seyir hali dışında da meydana gelebilmekte.
İşletmelerde özellikle bu konularda ciddi çalışmaların yapılması gerekiyor. Özellikle İş makinalarının kullanımı, yük araçlarının kullanımı, forklift, vinç gibi taşıyıcıların seyir halinde veya iş esnasında kullanımı kaynaklı kazaların çok can yaktığına şahit olmaktayız.
Trafik kazlarına müdahalede ilk anlar çok önemli
Kazazedenin Güvenliği
Olay yeri Güvenliği
Olaya müdahale edenlerin Güvenliği
Çevrenin Güvenliği
Malzeme ve Ekipman Güvenliği
İlk akla gelen güvenlik unsurlarının başında gelmektedir. Özellikle yardımcı ekiplerin gelmesinin uzak olduğu, kurtarma ve müdahale kurumlarının uzak olduğu yerlerde bu tür kazalar ve olaylar için yapılacak Acil Durum plan ve senaryoları için dikkatli davranılması, profesyonel düşünülmesi gerekmektedir. Bu tür olaylara yapılacak müdahalede ekiplerin seçimi, malzeme seçimi, eğitim ve uygulamaları çok önemlidir. İkinci bir ekibin olay yerine gelmesi uzun süreceği, hatta hiç gelemeyeceği alan ve durumlar için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Küçükçekmece trafik kazası...

manşet.jpg

2.jpg

Ataşehir beton kamyonu kazası...

IMG_5612.jpg

IMG_5618.jpg

fehmi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
tehlike sınıfarı tebliğine göre şehirler arası insan taşımacılığı az tehlikeli
şehirler arası hayvan taşımacılığı ve yük tehlikeli sınıfta

önce buna çözüm bulmalıyız

hknarici

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Haldun Bey Merhaba,

Mercedes- Benz' in otobüslerinde uygulamaya aldığı QR Kodu projesi var. Böyle bir uygulama siz itfaiye ve arama kurtarma konularındaki profesyoneller için faydalı olabilir mi? Bunun uygulanabilirliği nedir?

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Haldun Bey Merhaba,

Mercedes- Benz' in otobüslerinde uygulamaya aldığı QR Kodu projesi var. Böyle bir uygulama siz itfaiye ve arama kurtarma konularındaki profesyoneller için faydalı olabilir mi? Bunun uygulanabilirliği nedir?

Dikkatinize özellikle teşekkür ediyorum...Haklısınız QR kodu uygulaması itfaiyenin bir çok alanda kullanabileceği bir teknoloji, özellikle afet anlarında ve trafik kazalarında hatta yangınlarda olay yeri tespit ve incelemelerinde çok faydalı bir proje...
Ancak şu an için uygulama itfaiye birimlerinde kullanılmamakta. İleride umarım kullanıma girecektir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.