Bilgilendirme Trafik Kazaları

Konu, 'Trafik Yönetimi ve Kontrolü' kısmında Haldun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi  TRAFİK KAZALARI RİSK ANALİZİ ÜZERİNE

  Trafik konulu başlığın altında trafik kazaları ve bu kazaların uzmanlarca incelenmesini gösteren bir yazı göremeyince şaşırdım...ve hemen bir başlık atarak uzman değerlendirmelerimize dikkati çekmek, konu oluşturmak istedim.
  Trafik kazaları ile biz itfaiyeciler yoğun bir şekilde karşılaşmaktayız. Bu kazalar trafikte seyir halinde olduğu gibi seyir hali dışında da meydana gelebilmekte.
  İşletmelerde özellikle bu konularda ciddi çalışmaların yapılması gerekiyor. Özellikle İş makinalarının kullanımı, yük araçlarının kullanımı, forklift, vinç gibi taşıyıcıların seyir halinde veya iş esnasında kullanımı kaynaklı kazaların çok can yaktığına şahit olmaktayız.
  Trafik kazlarına müdahalede ilk anlar çok önemli
  Kazazedenin Güvenliği
  Olay yeri Güvenliği
  Olaya müdahale edenlerin Güvenliği
  Çevrenin Güvenliği
  Malzeme ve Ekipman Güvenliği
  İlk akla gelen güvenlik unsurlarının başında gelmektedir. Özellikle yardımcı ekiplerin gelmesinin uzak olduğu, kurtarma ve müdahale kurumlarının uzak olduğu yerlerde bu tür kazalar ve olaylar için yapılacak Acil Durum plan ve senaryoları için dikkatli davranılması, profesyonel düşünülmesi gerekmektedir. Bu tür olaylara yapılacak müdahalede ekiplerin seçimi, malzeme seçimi, eğitim ve uygulamaları çok önemlidir. İkinci bir ekibin olay yerine gelmesi uzun süreceği, hatta hiç gelemeyeceği alan ve durumlar için dikkat edilmesi gerekmektedir.


  Küçükçekmece trafik kazası...

  manşet.jpg

  2.jpg

  Ataşehir beton kamyonu kazası...


  IMG_5612.jpg

  IMG_5618.jpg


   
 2. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  tehlike sınıfarı tebliğine göre şehirler arası insan taşımacılığı az tehlikeli
  şehirler arası hayvan taşımacılığı ve yük tehlikeli sınıfta

  önce buna çözüm bulmalıyız

   
 3. hknarici

  hknarici TÜİSAG Üyesi

  Haldun Bey Merhaba,

  Mercedes- Benz' in otobüslerinde uygulamaya aldığı QR Kodu projesi var. Böyle bir uygulama siz itfaiye ve arama kurtarma konularındaki profesyoneller için faydalı olabilir mi? Bunun uygulanabilirliği nedir?

     

   
  Haldun bu yazıya teşekkür etti.
 4. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Dikkatinize özellikle teşekkür ediyorum...Haklısınız QR kodu uygulaması itfaiyenin bir çok alanda kullanabileceği bir teknoloji, özellikle afet anlarında ve trafik kazalarında hatta yangınlarda olay yeri tespit ve incelemelerinde çok faydalı bir proje...
  Ancak şu an için uygulama itfaiye birimlerinde kullanılmamakta. İleride umarım kullanıma girecektir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica