Tmgdk Yönergesi Yürürlükte

Enes SUNGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
sertifika için e devletten mezun belgesi yeterli oluyor mu yoksa notere mi bayılmak lazım

ben sertifikayı alırken e-devletten mezun belgemi çıkartıp gönderdim herhangi bir problem olmadı.

Gökhan BAHÇEBAŞI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
sertifika için e devletten mezun belgesi yeterli oluyor mu yoksa notere mi bayılmak lazım
E devletten alınan mezun belgesinde daha öncesinde sıkıntı yaşayanlar olmuş sanırım en garanti yol noter onaylı olması ben öyle yaptım sizde öyle yapın derim

Gökhan BAHÇEBAŞI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar TMGD olduğunuz süre içerisinde kimyasal kaza yaşayıp bakanlığa kaza bildirimi yapan kimse yok mu ?

Erdem tabak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Seyfullah dostum maalesef bayılmak lazim.çünkü noter onaylı istiyorlar.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ben sertifikayı alırken e-devletten mezun belgemi çıkartıp gönderdim herhangi bir problem olmadı.
bende oyle yaptım hocam bir de diploma fotokopyasını ekledim

Merve CİNER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
OSGB olarak hizmet vermediğiniz firmalara TMGDK anlaşmalı olarak hizmet verebilirsiniz.Hem aynı firmaya işgüvenliği hemde TMGD olarak hizmete vermezsiniz.
Merhaba;

Aynı işyerinde hem TMGD hemde İSG Uzmanlığı yapılamayacağını gösteren yasal tebliğ, genelge, yönetmelik vb. nerede yayınlandıysa gönderebilir misiniz. Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
turkiye gov tr den aldıgım mezun belgesi ve diploma fotokopyası kabul edildi notere para bayılmayın

Emin Kaya1

Üye
TÜİSAG Üyesi
OSGB olarak hizmet vermediğiniz firmalara TMGDK anlaşmalı olarak hizmet verebilirsiniz.Hem aynı firmaya işgüvenliği hemde TMGD olarak hizmete vermezsiniz.

Cenk Bey bence bu OSGB firmasını ilgilendiren bir konudur. Aynı firmaya hem isg hem de tmgd olarak hizmet verebilirsiniz fakat OSGB'ler TMGDK olarak yetkilendirilemezler şeklinde biliyorum.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Cenk Bey bence bu OSGB firmasını ilgilendiren bir konudur. Aynı firmaya hem isg hem de tmgd olarak hizmet verebilirsiniz fakat OSGB'ler TMGDK olarak yetkilendirilemezler şeklinde biliyorum.
aynen doğru hocam

ayse yesim arikan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
çalıştığım kurumda hem kalitede hemde tmgd olarak çalışabilir miyim

sedat can1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar tmgd ler 1 ocaktan sonrada 5 farklı yere bakabilir. piyasada bir algı mı oluşturulmaya çalışılıyor anlamadım. ilgili madde de kasıt şu tmgd ataması yapılırken vergi numarası ile yapılıyor. bir şirkete atama yapılırken tüm şubelere yapılmış sayılıyordu. bu madde ile eyer ki şirketin şubeleri de varsa şubelerde 1 şirket gibi sayılarak 5 yere bakılabilir diyor. okuduğumuzu anlayalım lütfen.

Enes SUNGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
arkadaşlar birkaç gündür tmgdk ların bir yıl daha erteleneceği konuşuluyor bilgisi olan var mı ? püis çoğu benzin istasyonuna yazı göndermiş bakanlıkla görüşmeyi yaptıklarını ve günlük 10.000 lt altında satış yapan istasyonların bir sene daha tmgd zorunluğunun erteleneceğini söylemiş. bu açıklamayı da püis genel sekteri bizzat söyledi. Konuyla alakalı bilgisi olanlar lütfen bilgilendirsin brezilya dizisine döndü bu iş artık :))

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar birkaç gündür tmgdk ların bir yıl daha erteleneceği konuşuluyor bilgisi olan var mı ? püis çoğu benzin istasyonuna yazı göndermiş bakanlıkla görüşmeyi yaptıklarını ve günlük 10.000 lt altında satış yapan istasyonların bir sene daha tmgd zorunluğunun erteleneceğini söylemiş. bu açıklamayı da püis genel sekteri bizzat söyledi. Konuyla alakalı bilgisi olanlar lütfen bilgilendirsin brezilya dizisine döndü bu iş artık :))
hocam kucuk yerlerdeki istasyonlar icin manıtklı aslında

beratozdemir06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bu erteleme durumu nedir bilgisi olan var mı isg gibi bu işte çorba olacak sanırım bu dedikoduların çıkması bile ertelemenin olacağını gösteriyo sanki nitekim isg hep böyle oldu

gul boyraz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
"Bir TMGD, istihdam edildiği işletme ile birlikte bu işletmenin temsilciliği veya şubeleri de dâhil olmak üzere en fazla beş yerde danışmanlık yapabilir. " Arkadaşlar herkes farklı farklı yorum yapmış bu konuyla alakalı. Bende kendi yorumumu buraya katmak istiyorum. Burada anlatılan koyu renklerle vurgu yaptığım kısım çünkü bazı arkadaşlar 5 firmayla anlaşma yapabilirim olarak algılıyorlar. Bu firmalardan bir tanesinin bile şubesi olsa ona da bakabileceğini düşünüyor. Burada ki cümleyi iyi analiz etmekte fayda var. Burada tek bir firmada çalışılacağı ibaresi kesinlikle yok. Anlatılmak istenen tamamen temsilcilik ve şubeler ile birlikte en fazla 5 yerde danışmanlık yapılabileceği.[/
Merhaba,

Bizzat bu iş ile uğraşan TMGDK sahibi bir hocamdan öğrendim.Bir kişi aynı şahısa ait 5 firmaya bakabilir dedi.Ancak TMGDK da çalışan bir TMGD 8 yere bakabilirmiş.Örneğin Luk OİL firmasında çalışan bir TMGD sadece bulunduğu merkezde görev yapabilecek Farklı şahıslara ait bayilere bakamayacak.

tarkan tunay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Gül Hanım merhaba. Sonuç olarak herkes okuduğundan doğru ya da yanlış bir görüş beyan ediyor ve doğru olduğunu savunuyor. Yasal düzenlemeler sadece o meslekle iştigal edenlerin anlayacağı şekilde düzenlenmiyor, herkes tarafından algılanacak şekilde düzenleme yapılıyor. Noktanın, virgülün kullanıldığı yere göre cümlenin anlamının değiştiğini de biliyorsunuzdur. Benim tırnak içinde kullandığım cümle tamamen bakanlığın yayınladığı yönetmelikte olan bir cümle. Sizin sözünü ettiğiniz kişinin TMGDK kurması veya bu işle uğraşması her sözünün doğru olarak kabul edilmesi gerektiği anlamı taşımaz. O arkadaş da kendi görüşünü beyan etmiş. Yalnız sizin söylediğiniz "Bir kişi aynı şahısa ait 5 firmaya bakabilir dedi." gibi bir cümle kurmuş olabileceğini düşünmüyorum. Şayet yasal düzenlemede bir firmanın temsilciliği ve şubeleriyle ilgili olarak bir düzenleme yapıldığı yazıyor. Bir kişinin birden fazla şirketi olabilir ve sizin söylediğiniz gibi o şirketler arasında TMGD paylaşımı yapabileceği yönünde bir anlatım yok. Lakin paylaşımım da söylediğim gibi ben mevzuatta bir TMGD'nin sadece 1 firmayla sözleşme yapabileceği ile ilgili herhangi bir ifade bulamadım. Aynı şahıs olsun olmasın 5 firmayla anlaşabileceğimizi düşünüyorum (şubesi olan firmalarda her şube 1 firma sayılarak.) Yeni yılda yönetmelikte değişiklik olacağını, bu ve bunun gibi anlam karmaşası yaratan bir çok konuda daha ayrıntılı cevaplar alacağımızı tahmin ediyorum.

Doğukan Tüzün

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba,
Adana'da ikamet ediyorum.Çevre mühendisi,Çevre görevlisi,İş güvenliği uzmanı ve tehlikeli madde güvenlik danışmanıyım.
Araştırdığım ama net cevaplar bulamadığım soruları sizlerle paylaşmak istiyorum.Sorularımı kaynak göstererek cevaplayabilirseniz daha sağlıklı olacaktır.Şimdiden teşekkürler.

1-) Çevre görevlisi ve iş güvenliği uzmanı olarak tam zamanlı bir yerde çalışırken aynı yerde tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı da yapabilir miyim?
2-)Çevre görevlisi ve iş güvenliği uzmanı olarak tam zamanlı bir yerde çalışırken başka bir yerde tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı da yapabilir miyim?
3-)Çevre görevlisi olarak tam zamanlı bir yerde çalışırken aynı yerde tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapabilir miyim?
4-)Çevre görevlisi olarak tam zamanlı bir yerde çalışırken başka bir yerde tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapabilir miyim?
5-)İş güvenliği uzmanı olarak tam zamanlı bir yerde çalışırken aynı yerde tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapabilir miyim?
6-)İş güvenliği uzmanı olarak tam zamanlı bir yerde çalışırken başka bir yerde tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapabilir miyim?

Özetle yalnızca TMGD olarak çalışmayı düşünmüyorum.Yukarda belirttiğim ünvanlarımla birlikte nasıl "Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı" da yapmam mümkün olur?

Burcu Günay1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Gül Hanım merhaba. Sonuç olarak herkes okuduğundan doğru ya da yanlış bir görüş beyan ediyor ve doğru olduğunu savunuyor. Yasal düzenlemeler sadece o meslekle iştigal edenlerin anlayacağı şekilde düzenlenmiyor, herkes tarafından algılanacak şekilde düzenleme yapılıyor. Noktanın, virgülün kullanıldığı yere göre cümlenin anlamının değiştiğini de biliyorsunuzdur. Benim tırnak içinde kullandığım cümle tamamen bakanlığın yayınladığı yönetmelikte olan bir cümle. Sizin sözünü ettiğiniz kişinin TMGDK kurması veya bu işle uğraşması her sözünün doğru olarak kabul edilmesi gerektiği anlamı taşımaz. O arkadaş da kendi görüşünü beyan etmiş. Yalnız sizin söylediğiniz "Bir kişi aynı şahısa ait 5 firmaya bakabilir dedi." gibi bir cümle kurmuş olabileceğini düşünmüyorum. Şayet yasal düzenlemede bir firmanın temsilciliği ve şubeleriyle ilgili olarak bir düzenleme yapıldığı yazıyor. Bir kişinin birden fazla şirketi olabilir ve sizin söylediğiniz gibi o şirketler arasında TMGD paylaşımı yapabileceği yönünde bir anlatım yok. Lakin paylaşımım da söylediğim gibi ben mevzuatta bir TMGD'nin sadece 1 firmayla sözleşme yapabileceği ile ilgili herhangi bir ifade bulamadım. Aynı şahıs olsun olmasın 5 firmayla anlaşabileceğimizi düşünüyorum (şubesi olan firmalarda her şube 1 firma sayılarak.) Yeni yılda yönetmelikte değişiklik olacağını, bu ve bunun gibi anlam karmaşası yaratan bir çok konuda daha ayrıntılı cevaplar alacağımızı tahmin ediyorum.
Merhaba, bu konuda kesin bilgiye nereden ulasabiliriz? Bu kadar onemli bir konu neden yonetmelikte boyle karışık ve yoruma açık bir cümle ile ifade edilmis anlamak mumkun degil. Konu ile ilgili arastirma yaparken bir danismanlik firmasının bireysel calisan tmgdlerin sadece 1 yere bakabilecegi ile ilgili şu yazısına rastladim ve moralim cok bozuldu. http://www.atlastmgd.com/tmgdk/danismanlar-tmgd-tmgdk-tehlikeli-madde-guvenlik-danismanligi/

alper malkoç

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Aynı işyerinde hem TMGD hemde İSG Uzmanlığı yapılamayacağını gösteren yasal tebliğ, genelge, yönetmelik vb. ya da TMGD tebliğinde buna buna dayanak olabilecek bir kısım varsa yazabilir misiniz

Şifa Nur ŞENSOY KAYTAZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar merhaba; cuma günü yayınlanan bir tebliğ ile iş güvenliği uzmanlarının kesinlikle tmgd olamaz şeklinde güncelleme var diyorlar. ben bireysel olarak tam zamanlı bir firmanın iş güvenliği uzmanıyım. patronum dışardan hizmet almaktansa sertifikan var sen yap diyor. ki bende bu görüşteyim. bu konuda bir engel var mı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.