Tmgdk Yönergesi Yürürlükte

Enes SUNGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Yeni yayınlanan tebliğe göre isg uzamanları veya başka alanda çalışan kişiler aynı zamanda tmgd olarak çalışamayacak şikayetler ciddi anlamda arttığı için bakanlık böyle bir karar vermiş. Ayrıca ilerleyen haftalarda da petrol istasyonlarıyla alakalı tonaj sınırlaması getireceklermiş böylelikle bazı istasyonlar danışman çalıştırmaktan muaf olacaklarmış bilgilerinize.

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yeni yayınlanan tebliğe göre isg uzamanları veya başka alanda çalışan kişiler aynı zamanda tmgd olarak çalışamayacak şikayetler ciddi anlamda arttığı için bakanlık böyle bir karar vermiş. Ayrıca ilerleyen haftalarda da petrol istasyonlarıyla alakalı tonaj sınırlaması getireceklermiş böylelikle bazı istasyonlar danışman çalıştırmaktan muaf olacaklarmış bilgilerinize.

isg uzmanlarıyla ilgili olan tebliğ nerede link verir misiniz lütfen?

Enes SUNGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer

yayınlanan yönetmelik burada. bu yönetmelikte belgelerin kiralanmasından bahsediliyor. fakat genel müdürlüğü aradığımızda onların söylediği de isg uzmanları veya başka yerde çalışanların aynı zamanda tmgd olarak çalışamayacakları yönünde bu yönetmelikte de onun için yayınlandı dediler. ama tmgdk açan çoğu firma bu şekilde uzman çalıştırıyor ve böyle cezalar uygulanırsa herkes problem yaşayacaktır çünkü bu kuruluşlar açılırken böyle bir yönetmelik yoktu. Ayrıca bazı tmgdler sosyal medya üzerinden belgemi kiralayabilirim gibi ilanlar vermiş şikayetler olunca da bakanlık böyle bir uygulama koymuş. bu yapılanlar iş kanununa da aykırı ama yayınlanan tebliğ bu söyledikleri de yukarıda ifade ettiğim gibi.

Ekli dosyalar

• 20171222_162511_64574_1_64.pdf
    50.6 KB · Görüntüleme: 60

Ahmety

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Buraya da yazmakta fayda var sanırım.. Başka bir konu başlığı altınada yazmıştım..

Tebliğ ile ilgili gelen cevap bakanlıktan aşağıdaki gibidir.
"
Tebliğe göre, 1 TMGD; 01/01/2018 tarihinden itibaren ya bir işletme bünyesinde TMGD olarak hizmet verebilecek olup veya 1 TMGDK bünyesinde istihdam edilerek çalışabileceklerdir. İşletmede çalışması halinde işletmenin aynı vergi numarasına sahip şube veya temsilciliklerinden 5 tanesine kadar işletmede TMGD olarak çalışabilcektir. TMGDK 'da istihdam edilmesi halinde ise 8 farklı işletmede TMGD olarak hizmet verebilecektir.

Cemalettin DOĞMUŞ
Kimya Mühendisi
Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme
Genel Müdürlüğü
Karayoluyla Demiryoluyla Tehlikeli Yük Taşımaları Dairesi Başkanlığı
Tel: 0.312.2031000/3920
Fax: 0.312.2315189
cemalettin.dogmus@udhb.gov.tr"

Bir arkadaşta iş güvenliği uzmanı konusunu sormuş.

İlgili mevzuat iş güvenliği uzmanının görev, yetki ve sorumlulukları içinde yazmaktadır. Tam zamanlıysa olmuyor.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
herkes bir yalan uyduruyor ve inanıyor çoğu petrol istasyonuna görüşmeye gittim çoğunluğunda iş güvenliği uzmanları tmgd olarak çalışacak ve zaten buna da engel yok, yoksa çalışacak tmgd bulamazlar

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik, MADDE 12 nin 6.bendinde , "İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz." der... Yaniiii , tam gün çalıştığı işyerinde TMGD olarak çalışabilir...

Burcu Günay1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Belgeyi alanların çoğu beş yere bakabilecekleri için aldılar. Örnek olarak verirsek 1.1.2018 Tarihinde parakende satış yapan bir akaryakıt istasyonu TMGD 'ye veya TMGDK 'deye 1500 TL verir mi ? Hukuki ve Cezai Sorumluluğu olan ayrıca TMGD çalışmaya başladığında onunda sorumluluğunu alan iş güvenliği uzmanlığı hizmetini 100 TL 'ye OSGB 'den alan bir akaryakıt istasyonu zannetmiyorum ki TMGD 'ye 1500 TL versin. TMGD yi alan kişi en azından 5 istasyona baksa ancak eline para geçebilir.Bir istasyonda sadece TMGD olarak çalışan bir kişi ailesinin geçimini sağlayabilir mi ? TMGD'yi aynı LPG sorumlu Müdürlüklere benzetiyorum. Nasıl ki sadece LPG sorumlu Müdürlük yapan biri evini geçindiremez. Aynı durum TMDG için de geçerli olacaktır. Şöyle bir düzenleme olabilir çok fazla kimyasal işleyen tesislerde tam zamanlı bir tmgd olacak denilebilir.
Ben biraz önce yakınım olan bir akaryakıt istasyonu yetkilisiyle görüştüm. Danismanlik sirketlerinin 300 tl teklif verdiğini söylüyor. Bu firmalar yüzünden isletmeler
bireysel calisacak tmgdlere iş vermezler.

Ahmety

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben biraz önce yakınım olan bir akaryakıt istasyonu yetkilisiyle görüştüm. Danismanlik sirketlerinin 300 tl teklif verdiğini söylüyor. Bu firmalar yüzünden isletmeler

Firmalar genelde bu fiyata inmiyor hatta bayağı sabit fiyat veriyorlar.

Piyasayı kırmak için ya da kıyıda köşede varsa ismi duyulmamış şirketler içindir.

Düşünelim TMGDK bünyesinde çalışacak kişi en kötü 1400 asgari ücretten işe girse sigortası gideri zaten 300 x 8 karşılığı olanı karşılamıyor.

Zaten bu fiyatta da işe girecekse ya da belge kiraladıysada yakında patlayacaktır.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Piyasa gittikçe düşüyor... :( TMGD mesleği başlamadan bitti...

kadir toprakçı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
merhabalar belediyede çalışan tmgd arkadaşlarımız var mı ya da belediyelerde ve kamu kurumlarında 1.1.2018 zorunluluğuyla ilgili detaylı bir bilgi sahibi olan?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.