Soru Teknik Nezaretçi Ve İsg Uzmanı Olmak

Konu, 'Madencilik Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında konkast tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar teknik nezaretçilik iki şekilde yapılır;
  1- Vergi mükellefi olursunuz (bağ-kur), serbest meslek makbuzu kesersiniz ve az önce dediğiniz gibi nezaretçilik yaptığınız sahalara kanunda belirtildiği üzere en az 15 günde bir gitmekle yükümlüsünüz. Bu durumda 180+37 saat iş güvenliği uzmanlığı yapabilirsiniz.

  2- Maden şirketinde SSK'lı olursunuz ve teknik nezaretçilik yapabilirsiniz. SSK demek tam zamanlı çalışma demektir, bakanlık 15 günde bir gittiğinizi bilmez veya size bir ayrıcalık tanımaz. Böyle bir durumda da ayda 37 saat (fazla mesai) iş güvenliği uzmanlığı yapabilirsiniz.


   
 2. konkast

  konkast TÜİSAG Üyesi

  EVET BENDE DÜŞÜNÜYORDUM SONUÇTA 30 GÜN TEKNİK NEZARETÇİ OLARAK SGK MIZ YATIYOR.PEKİ İSG UZMANI OLARAK ÇALIŞIRKEN SGK YA NASIL BİR BİLDİRİMDE BULUNUYORUZ?SGK MIZ NEYE GÖRE ÖDENİYOR

   
 3. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Fazla sigorta yatırılsa bile ssk 30 günü baz alıyor diye biliyorum.

     

   
 4. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle iş güvenliği uzmanı olarak görev yapacağın şirketin SGK'da yetkili gösterdiği arkadaşı bulacaksın. Yetkilinin edevlet sisteminde (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Güvenliği Yönetimi adında bir bölüm var) yetkili göründüğü birimler görünüyor. Oradan önce seni kayıt ediyor bu kayıt esnasında yetkili olduğu birimde çalışan işçi sayısı, tehlike sınıfı belli sistem kendi hesaplayarak "en az x saat" hizmet verebilir şeklinde gösteriyor zaten. İşyeri yetkilisi kayıt yaptıktan sonra senin edevlet sistemine düşüyor, sende onayladıktan sonra görevlendirmen başlıyor. Az önce de dediğim gibi sistemde kaç saat iş güvenliği uzmanı olarak hizmet vermen gerektiği görünüyor. Mesela 24 saat hizmet veriyorsan (8 saat mesai x 3 gün) şeklinde düşünebilirsin. 3 gün SSK 'nı yatırmalı.

   
 5. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Evet SGK 30 günü baz alır ama yatan prim miktarı yükselir.

     

   
  konkast bu yazıya teşekkür etti.
 6. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Evet doğru prim miktarı yükselir.O yüzden hem teknik nezaretçi hem isg uzmanı olarak hizmet verebilirsin.Kalan isg saatleri için extra iş bile alabilirsin tabi bakabilirsen.

   
  konkast bu yazıya teşekkür etti.
 7. akın kurt

  akın kurt TÜİSAG Üyesi

  merhabalar.08.11.01 nace kodlu(mermer) madencilik sektöründe bir firmada teknik nezaretçi olarak çalışıyorum.3 yıldır da çalışıyorum.teknik nezaretçilik hizmeti bakanlığın dediği gibi görevden sayılırmı? yani ben bu kodlu işyerlerinde A sınıfı uzman olarak çalışabilirmiyim.
   
 8. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Şu Durumda yapabilirsiniz gibi görünüyor.   
  akın kurt bu yazıya teşekkür etti.
 9. aylntrsk

  aylntrsk TÜİSAG Üyesi

  normalde teknik nezaretçisi olduğumuz yerde daimi nezaretçi olarak bile çalışamazken bence teknik nezaretçisi olduğumuz ocakta isg uzmanlığı yapamıyoruz ama çalışma süresi varsa teknik nezaretçi başka işletmelerde isg uzmanı olarak çalışabilir diye düşünüyorum.

     

   
 10. MEHMET BAĞCI

  MEHMET BAĞCI TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞIM ÖNCELİKLE TEKNİK NEZARETÇİ OLARAK ÇALIŞTIĞIN İÇİN O ŞİRKET ADINA DÜZENLENMİŞ SERBEST MADEN MÜHENDİSLİĞİ BELGENİN OLMASI GEREKİR.EĞER BU BELGE OLMAZSA VE HERYIL MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI TARAFINDAN VİZE YAPILMAZSA SENİN HAZIRLADIĞIN VE İMZALADIĞIN İMALAT HARİTASI VE DİĞER BELGELERİ ODA ZATEN ONAYLAMAZ.TEKNİK NEZARETÇİLİK ARTIK ESKİSİ GİBİ DEĞİL İSG UZMANLARININ YAPACAĞI BİRÇOK İŞİ TEKNİK NEZARETÇİ DE YAPMAK ZORUNDA YÖNETMELİK GEREĞİ.İSG UZMANLIĞINA GELİNCE AYNI İŞ YERİNDE HEM TEKNİK NEZARETÇİ HEMDE İSG UZMANI OLMAK BÜYÜK SIKINTI YARATIR.BÜTÜN OLASI RİSKLERDEN SEN SORUMLU OLURSUN YA SADECE BUİŞLERİ YAP YADA SADECE İSG UZMANLIĞINI YAP.TEKN,L OLARAK İKİSİNİ AYNI ZAMANDA YAPABİLİRSİN AMA ÇOK AZ PARAYA BU RİSKE GİRME DERİM.BENDE MADEN MÜHENDİSİYİM AYNI OLAY BENİM İÇİN DE GEÇERLİ UMARIM YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR.   
 11. aylntrsk

  aylntrsk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 26 aralıkta yayınlanan tebliğle c sınıfı uzmanlar artık A sınıfı işlere bakamıyolar   
 12. MEHMET BAĞCI

  MEHMET BAĞCI TÜİSAG Üyesi

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

  MADDE 6 –(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica