Taşıyıcılarda (Transportör) Alınacak Güvenlik Tedbirleri

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,012
Tepki puanı
3,477
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
BEŞİNCİ KISIM SEKİZİNCİ BÖLÜM
Taşıyıcılarda (Transportör) Alınacak Güvenlik Tedbirleri

- TRANSPORTÖR ÜZERİNDEN GEÇİŞ:
Merdaneli, ağırlıklı zincirli ve havai zincirli transportörlerle tomruk transportörü, sonsuz vidalı, pnömatik ve bantlı transportörler ve benzeri taşıyıcıların üzerinden geçmek zorunluluğu bulunan hallerde, güvenliği sağlayan geçitler yapılacak ve hareket halindeki transportörlerin üstüne çıkmalar önlenecektir.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:438)
- TRANSPORTÖRE KORKULUK:
Transportörlerin çukurda veya yer seviyesinde bulunduğu hallerde, bunlar ve boşluklar, uygun korkuluk ve eteklerle korunacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:439)
- TRANSPORTÖR ALTINA KORUYUCU:
Çalışanların üstünden geçen transportörlerin altlarına saç levha veya tel kafesten koruyucular konulacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:440)
- DURDURUCU TERTİBAT:
Transportörlerin yükleme ve boşaltma yerleriyle hareket ve germe tertibatının bulunduğu uygun yerlere durdurucu tertibat konulacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:441)
- GERİ HAREKETE KARŞI ÖNLEM:
Yükleri eğik olarak yükselten transportörlerde hareketin durması halinde, yüklerin kaymasını ve transportörün geriye doğru boşa çalışmasını önleyecek mekanik bir tertibat bulundurulacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:442)
- UYARMA TERTİBATI:
Transportörlerin eriştikleri yerler, operatörün kumanda görüş sahası dışında bulunduğu hallerde, transportör boyunca tehlikeli noktalarda bulunabilecek işçilere, operatörün, transportörün harekete geçeceğini bildirmesini sağlayacak sesli veya ışıklı bir tertibat kurulacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:443)
- TAŞIMA YOLU YANLARINA KORUYUCU:
Merdaneli, ağırlıklı transportörlerin dirsekli kısımları ile yerden 150 santimetreden fazla yüksekte bulunan taşıma yollarının yanları, parça düşmelerine karşı uygun şekilde korunacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:444)
- BANT KOPMASINA KARŞI KORUYUCU:
Bantlı transportörlerden bantların kopmalarına karşı, uygun koruyucular yapılacak ve bunlar, silindirin iki başından en az 1 metre uzatılacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:445)
- SİLO AĞIZLARINA IZGARA:
Bantlı transportörler ile taşınan malzeme, bir boşaltma tertibatı ile alınarak yer altında olan ve ağızları,geçilen yerlerde bulunan silolara boşaltıldığı hallerde, bu silo ağızlarına malzemeyi geçirecek aralıklı ızgaralar konacak veya uygun korkuluk ve eteklikler yapılacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:446)
- BANT SİLİNDİRİ TEMİZLİĞİ:
Bantlı transportörlerin baştaki silindir veya tamburlarına yapışan maddeler el ile temizlenmeyecek, bunlar uygun bıçaklar veya döner fırçalarla temizlenecektir.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:447)
- TABLALI TRANSPORTÖRE KORUYUCU:
Şişe, kavanoz ve benzerlerinin devrilme veya düşmelerini önlemek için, tablalı transportörlerin taşıma yüzeylerinin her iki tarafına, uygun yükseklikte koruyucular yapılacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:448)
- KOVALI TRANSPORTÖRDE GÜVENLİK:
Kovalı yatık transportörlerin en az 215 santimetre yüksekliğinde ve transportörü tamamen kapatabilen ve kontrolü, temizlenmesi ve onarımı için, üzerinde kırılmaz camlı pencereleri veya takma kapakları bulunan ve bina içinde geçtikleri her katta, kovaların boşalmasını sağlayan koruyucuları bulunacak ve tesisatın kumanda kolları, güvenli ve kolay erişilir bir yerde bulunacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:449)
- MERDANEYE KORUYUCU:
Merdaneli transportörlerin merdaneleri arasında 15 cm.den fazla bir açıklık bulunduğunda, bunlar metal,ağaç veya diğer bir maddeden yapılmış uygun ve dayanıklı kaplarla kapatılacak ve miller ve dirsek dişlileri, uygun şekilde korunacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:450)
- SEYYAR TRANSPORTÖR:
Seyyar transportörlerin eğimleri, kriko, sonsuz vida gibi mekanik veya otomatik bir tertibatla ayar edilecek ve seyyar transportörlere elektrik akımı, uygun kablolarla verilecek, gerilim altındaki bütün kısımlar izole edilecek ve metal kısımlar topraklanacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:451)
- SONSUZ VİDALI TRANSPORTÖR:
Sonsuz vidalı transportörler, çelik veya levhalarla döşenmiş oluklar içine konulacak, bu oluklar en az 3 milimetre kalınlığında ve kaldırılıp açılabilen aynı malzemeden yapılmış kapaklarla kapatılacaktır. Bu kapakların altına metal ızgaralar yerleştirilecektir.
Kapaklar açılınca transportör otomatik olarak duracaktır. Bunun sağlanamadığı hallerde, transportör durdurulmadan ve kumanda tertibatı kilitlenmeden, tıkanıklıklar giderilmeyecek veya onarım yapılmayacak ve bunların motorları, fazla yüklemede otomatik olarak duracaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:452)
- PNÖMATİK TRANSPORTÖR AĞZINA KAFES:
Pnömatik transportörlerin verici veya emici ağızları, sağlam kafeslerde korunacak ve vantilatörlerinin yatakları, tozlara karşı tecrit edilmiş olacak ve bunların otomatik yağlama tertibatı, uygun yerlere konmuş bulunacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:453)
- PNÖMATİK TRANSPORTÖR KANALLARI:
Pnömatik transportörlerin kanalları,bu kanalların çapına uygun kalınlıkta çelik veya aynı dayanıklılıkta saçtan yapılacaktır.
Bu kanalların temizlenmesine yarayan menfezlerde, menteşeli veya kızaklı ve sağlam sürgülü kapaklar bulunacak, buralarda statik elektriğe karşı, topraklama yapılacak veya benzeri tedbirler alınacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:454)
- KANALLARA HUNİ:
Pnömatik transportörlere, taşıyacakları, malzemeler el ile verildiği ve besleme ağzının çapı 30 santimetre veya daha büyük olduğu hallerde,bu ağızlara, kanallardan en az 1 metre uzakta uygun huniler yapılacaktır.
(İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:455)
 
Üst