Taşerona kesilen İSG cezaları hakkında (acil yardım lazım)

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Taşeron firmalar için bir İSG Ceza Listesi hazırladım. Fakat bu rakamları şantiyemizdeki yüksek risk taşıyan işlerden düşük risk taşıyan işlere
doğru 1500 TL ile 60 TL arasında değişen rakamları hiçbir dayanaktan faydalanmadan yaptım.
Saatlerdir araştırıyorum net'ten açıklayıcı bir bilgi bulamadım.

Acaba bu konunun mevzuattaki yeri nedir bilen var mı ? Rakamları neye göre belirlemeliyiz.
Kendi personelimize keseceğimiz cezaların prosedürünü biliyorum.
Bahsettiğim Taşeronla aramızda yaptığımız sözleşmeye istinaden İş Güvenliği Kurallarını ihlal etmesi nedeni ile Taşerona kesmek istediğim cezalar.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Neşe hanım merhaba,
Yaptığınız sözleşmelerde isg ceza kısımları mevcutsa ve bunların miktarlarını belirleyip taşerona imzalattıysanız ceza kesebilirsiniz.
Muhasebenizden de rahat rahat faturalandırmasını isteyebilirsiniz.
Meblağlar size kalmış. Ağa'nın eli tutulmazmış, Artık ne yazarsanız :)
İyi çalışmalar.

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kaan Bey acaba Taşeron İSG Cezalarının da İSGÜM havuzuna aktarılması gerekiyormu ? Personel cezaları gibi...
Taşeron hakedişinden kestiğim İSG Cezalarını. Sahanın İSG Çalışmalarında kullanabilirmiyim ? Misal İskele alabilirim. Düşme durdurma sistemleri falan ! Olabilir mi ?

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kaan Bey acaba Taşeron İSG Cezalarının da İSGÜM havuzuna aktarılması gerekiyormu ? Personel cezaları gibi...
Taşeron hakedişinden kestiğim İSG Cezalarını. Sahanın İSG Çalışmalarında kullanabilirmiyim ? Misal İskele alabilirim. Düşme durdurma sistemleri falan ! Olabilir mi ?
Neşe hanım,
Taşerona kestiğiniz cezaları havuza aktarmanıza gerek yok ve belirttiğiniz ceza miktarlarını da rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Eğer kendi işçinize ceza kesiyorsanız bir işçiye bir ayda en fazla 2 yevmiyelik ceza kesebilirsiniz. Bu parayı da İsgüm havuzuna aktarmanız gerekli.

Taşerondan kestiğiniz paralarla istediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Hatta kurullarda kesilen cezaları ve toplam toplanan parayı konuşup parayıda iş güvenliğini geliştirici nasıl harcama yapacağınızı belirtirseniz tadından yenmez. Bir inceleme sırasında bu uygulamanın sadece şirketinize para kazandırmak amaçlı olmadığını da göstermiş olursunuz.
Ama unutmayın cezanın olduğu yerde ödülde olmalı. Aynı paranın bir kısmını da ödül olarak dağıtmalısınız bence.

İyi çalışmalar.

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Teşekkür ederim Kaan Bey. Çok yardımcı oldunuz.
O zaman birde ödül listesi hazırlamalıyım. Bir şey daha soracağım. Ödülü personele versem olur mu ? Yoksa cezayı taşerona kesiyorsam ödülüde taşerona mı vermem lazım ?
Şöyle anlatırsam belki daha iyi tavsiye vermiş olursunuz. Şu anda çalıştığım AVM Şantiyesi 110 bin m2 çalışma alanına sahip, 38 civarında taşeron var, bunların toplam işçi sayısı 450 civarında. Cezayı taşerona keseceğim. Ödülüde Taşerona mı vermeliyim ? İşçiye dağıtabilirmiyim ödül ? Ayın en güvenli çalışan personeli gibi ?
Görünüşe bakılırsa en az 30 bin TL ceza toplayacağım :)

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Neşe hanım,
İkisini de yapın. Hayal gücünde sınır yok. Ayın taşeronu ayrı seçin. Ayın personelini ayrı seçin.
Personele vereceğiniz bir adet çeyrek altın bile bilinki o şantiyede destan olacaktır.
Bu arada verdiğiniz ödülleri de imza karşılığında verin ve cezaları fotoğraf çekerek, olay esnasında yakaladığınız ihlal yapan işçiye imza attırarak yapmayı unutmayın.
İyi çalışmalar.

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Tamam. Çok teşekkürler. Birde rica etsem hazırladığım listeye göz atabilir misiniz ?
Ekte yüklüyorum hazırladığım listeyi. Hem belki başka arkadaşlarımızada faydası olur.

Ekli dosyalar

• ISG Ceza ve Odul Listesi.pdf
    582.9 KB · Görüntüleme: 1,026

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Neşe hanım merhaba,
Gayet güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.
İşleyiş sırasında gördüğünüz aksaklıkları da daha sonra ekleyebilir ve tebliği edebilirsiniz.
Bu arada küsüratları yuvarlamanız daha iyi olur sanki.
İyi çalışmalar.

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Çok teşekkür ederim Kaan Bey. Rakamları yuvarlayacağım. Saygılar...

Fatih ÖZCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,
Şantiyemde uyguladığım şeklinden bahsemek istiyorum. Belki faydası dokunur. Ceza listesi hazırladım yapılan uygunsuzluğun tehlikesi ve sıklığına göre rakamlarımı belirledim, bu liste doğrudan taşeronu ilgilendiriyor. Doğrudan hiçbir işçiye ceza kesmiyorum. uygunsuzluğun tekrarlanmasına yada yapılan uyarıların düzeltilmemesine göre de cezayı belli oranda yükseltiyorum. Ceza listeme özellikle şunuda ekledim. Ceza sonucu toplanan paralar iş güv. bütçesi olacak ve iş güv. uygulamalarında kullanılacaktır diye.

İşçi sayısının %x i kadar işçiye, toplam olarak işçi sayısının %x i kadar ödül dağıtılacaktır diye ödül prosedürü oluşturduk. Ödül verilecek kalemleri seçtik, en iyi taşeron, en iyi süpervizör, en iyi toolbox yapan personel ve iş güv. kurallarına uyan işçiler gibi. Ayrıca benim belirlememiş olduğum riskleri ve ramak kalaları yazılı bildiren işçilerede ek olarak 10 dolar ödül veriyorum..

Fatih ÖZCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
YÜKSEKTEN DÜŞME kategori olarak iyi olmamış nacizane görüşüm. Yüksekte çalışma diyerek 7 ve 8. maddeleri birleştirebilirdiniz. Kesilecek cezalara bakınca ödül az olmuş bence :) Ayrıca listenizde belirtilmeyen uygunsuzluklar içinde bir satır açmanızda fayda olacaktır.

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Fatih Bey teşekkürler. 7 ve 8 i birleştirdim. Bencede daha iyi oldu. Ayrıca risk ve ramak kalaları yazılı bildirme ödülüde güzelmiş. Çok beğendim. Fatih Bey toplanan cezaların % kaçını ödül olarak dağıtıyorsunuz ?

Fatih ÖZCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
%100. fakat iş güv. hizmetlerinde kullanılıp bir kısmı kalanı da dağıtılabilir..

Fatih ÖZCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bazı uygunsuzluklar kronikleşmiş olabilir. genelde housekeeping gibi. temizlik malzeme düzeni gibi konuları taşeronlarınız umursamıyorsa bu faaliyet için ekip kurup masrafları cezalardan temin edebilirsiniz..

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
ahh ahh Fatih Bey. Keşke temizlik düzen olsa sorun. Bizim şantiyemizde durum korkunç. 110 bin m2 çalışma alanımız var. 450 işçi çalışıyor ve hepsi 38 ayrı taşeronun elemanı. En büyük derdim yüksekte çalışma :( tek kalas üstünde korkuluksuz iskelede 20 m'de çalışan mı dersin. çatı profilleri üzerinde emniyet kemersiz hiçbir koruma önlemi olmadan yürüyenler mi dersin.... çok fena durum. hatta son 2 gündür ben çalıştırmıyorum diye. gece vardiyasında yapıyorlarmış yüksekte çalışmaları. Her an yüreğim ağzımda anlayacağınız :(

Fatih ÖZCAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
:) Çalışma saham 2100 ha. 2500 kişi var aynı problemler bizde de oldu..
Öncelikle bir gece iş güv. personeli temin etmek lazım. İlk zamanlarda ceza olarak şöyle bir uygulamam vardı. Duruma göre sahada sıcağı sıcağına toolbox yapıyordum baktım problem daha ciddi tekrar işe giriş eğitimi veriyordum. İş yaptıranlar baktı bu şekilde daha çok zaman gidiyor dikkatli olmaya başladılar. :)

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Süper bende kurallara uymayanlara işe giriş eğitimini tekrarlayabilirim. Akıl akıldan üstündür. Ne güzel oldu bu soruyu sormam. Seçeneklerim çoğaldı.

Ltf22

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba konuşma biteli uzun zaman olmuş ama kusura bakmayın benim bir problemim var yardımcı olursanız sevinirim.
alt işverenden kestiğim cezaları muhasebecim alt işverenlerden temin etti fakat bu paranın ziraat bankasına yatırılması konusunda ısrarcı bense sizin gibi ödül verilmesinden yanayım bunun için işverene ve muhasebeciye açıklayıcı ve dayanagı olan bir yazı yazmam gerekiyor. Ne yapmalıyım.

glsn sçkn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim Kaan Bey. Çok yardımcı oldunuz.
O zaman birde ödül listesi hazırlamalıyım. Bir şey daha soracağım. Ödülü personele versem olur mu ? Yoksa cezayı taşerona kesiyorsam ödülüde taşerona mı vermem lazım ?
Şöyle anlatırsam belki daha iyi tavsiye vermiş olursunuz. Şu anda çalıştığım AVM Şantiyesi 110 bin m2 çalışma alanına sahip, 38 civarında taşeron var, bunların toplam işçi sayısı 450 civarında. Cezayı taşerona keseceğim. Ödülüde Taşerona mı vermeliyim ? İşçiye dağıtabilirmiyim ödül ? Ayın en güvenli çalışan personeli gibi ?
Görünüşe bakılırsa en az 30 bin TL ceza toplayacağım :)

Neşe hanım merhaba konuyla alakası yok ama ben size bir şey danışmak istiyorum. Danışmanlık yaptığım firmalar taşeron anlaşmasıyla başka firmalara hizmet vermekte. Ben çalıştığım firmalara ilk olarak temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimini veriyorum, belgelerini veriyorum. Ancak asıl iş veren buna rağmen işe başlayacağı zaman yine de kendi bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldırıp bunun için ayrıca ücret alıyor bizden. Neden bizim verdiğimiz eğitimi yeterli görmüyorlar bunun yasal dayanağı var mıdır? Yoksa bu bir iç işleyiş midir? Şimdiden Teşekkür ederim.

bg13032003

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Taşeron firmalar için bir İSG Ceza Listesi hazırladım. Fakat bu rakamları şantiyemizdeki yüksek risk taşıyan işlerden düşük risk taşıyan işlere
doğru 1500 TL ile 60 TL arasında değişen rakamları hiçbir dayanaktan faydalanmadan yaptım.
Saatlerdir araştırıyorum net'ten açıklayıcı bir bilgi bulamadım.

Acaba bu konunun mevzuattaki yeri nedir bilen var mı ? Rakamları neye göre belirlemeliyiz.
Kendi personelimize keseceğimiz cezaların prosedürünü biliyorum.
Bahsettiğim Taşeronla aramızda yaptığımız sözleşmeye istinaden İş Güvenliği Kurallarını ihlal etmesi nedeni ile Taşerona kesmek istediğim cezalar.
iyi çalışmalar neşe hanım: hazırladığınız cezalar ile ilgli dökümanı paylaşmanız mümkün mü? konu hakkında hiç fikir sahibi değilim.yardımcı olursanız çok sevinirim.
E. Bilge Akyürek

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.