Taşeron Sayilari Asil Işverenin 50 Sayisina Dahil Mi?

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,
Çok tehlikeli sınıfta c sınıfı uzman olarak tek çalışmaktayım.Kurulu kuracağım ama yeni yönetmelikte kafam karıştı.şirketin 50den az çalışan var.Taşeron larında bir tanesi 50 den fazla çalışanı var bizim şirketimizde.diğer taşeronların 50 den az çalışanı var.Yönetmelik kurulu taşeron kurar işverende temsilci atar diyor.Ama taşeronun öle bişey yapması imkansız çünkü iş güvenliği uzmanı bile yok.Kafam karıştı sizce nasıl yapmam gerekiyor.
Şimdiden teşekkürler.

hjknunuk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mrb. Murat bey, Kurul kurma yükümlülüğünüz olmamasına istinaden kurmanız güzel bir hareket olmuş:) Taşeronlar ile 6'aydan fazla işinizin olduğunu tahmin ederek:

-Kurul oluşturma zorunluluğu bulunmayan 50 'den az işçi çalıştıran taşeron(biz buna A diyelim),koordinasyonu sağlamak için vekaleten yetkili bir temsilci ataması lazım(ki) bu arkadaş,sizin kurul toplantılarına katılsın,genel olarak saha/fabrika hakkında muhatap olabileceğiniz kişi olsun...Bu kişi sadece iş güvenliğinden sorumlu olsun(İsteyin bari bunu bulsunlar,gidip te formeni çıkartmasınlar karşınıza) Diğer 50 den fazla çalışanı olan(b diyelim bu firmayada) taşeron ise Kurul oluşturmak zorundadır(6'aydan fazla sürecek çalışmalar için).Anladığım kadarı ile bunların ahı gitmiş vahı kalmış(mevzuatı bilmedikleri gibi,iş güvenliğinden bir haberler,kurul kuracak düzey dede değiller)Bunlardan da,bir temsilci iste,o da kurulunuza katılsın. Zaten siz kurul kurmak zorundasınız çünkü 6331 sayılı iş kanunu madde 22'de 2.fıkra ç)bendinde toplasm sayınız baz alınır(iş veren/alt iş veren). Hı birde çalışanların bilgilendirilmesi var ki buda 16.madde, Sen yazılı olarak bunların iş verenlerine(a ve b firmaları) talimat hazırla(askeriyedeki gibi:) doldur her şeyi ver...Sonuçta saha sizin,sorumluluk devredilemez...Bunların başında teknik emniyetçi bulunmalı.Sözleşmeye ekleyin maddeleri. Kurul kuracak düzeyde olmadıklarından dolayı bunları yazdım.Bizxim buradada aynı sorun var,ben 1 tane teknik emniyetten sorumlu arkadaş talep ettim,muhatabım o. İşin zor kardeşim,kolay gelsin valla...

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sevgili hjknunuk,
Yorumun için teşekkürler bende aynı senin gibi düşünüyordum yorumun rahatlattı beni. Ben kurulu kuracağım taşeron firma sahiplerinide kurula üye yapacağım.Başka türlü olmayacak çünkü. Ancak bahsettiğiniz talimat hakkında bir örnek paylaşabilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

hjknunuk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sevgili hjknunuk,
Yorumun için teşekkürler bende aynı senin gibi düşünüyordum yorumun rahatlattı beni. Ben kurulu kuracağım taşeron firma sahiplerinide kurula üye yapacağım.Başka türlü olmayacak çünkü. Ancak bahsettiğiniz talimat hakkında bir örnek paylaşabilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
Mrb murat bey...valla dökamlara bir bakayım,yollarım size(gerçi internetten "taşeron firma iş güvenliği sözleşmesi yada iş güvenliği talimatları yazın" örnek maddeler gelir murat bey....Fakat siz not düşün"iş başı toplantı tutanağına"; İş güvenliğinden sorumlu personel işin başında bulunmalıdır,her türlü iş güvenliği tedbiri alınmalı,iş güvenliği sorumluluğu taşeron firmadadır vb. maddeler ekleyin. Ben içecek firmasının taşeronun da çalışırken bile,orasıda bana bunu imzalatmıştı,artık sen düşün...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.