Taşeron Iş Güvenliği Eğitimleri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Taşeron Iş Güvenliği Eğitimleri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Sunumları' kısmında krisografi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar merhaba,
  fabrika dışında taşeron olarak gelen, örneğin elektrik tesisatı revizyonu için,inşaat çalışmaları için..vb işler için gelenlere isg eğitimlerinin verilmesinden gönderen firma mı biz mi sorumlu oluyoruz?
  Ayrıca temel isg eğitimi mi verilmeli yoksa kendi işlerine göre ayrı bir eğitim mi verilmeli?
  Şimdiden teşekkürler


   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 2. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  ta
  taşeron işçilere kendi personeliniz gibi normal işe giriş, temel iş güvenliği eğitimi vermeniz gerekmektedir.

   
  hayrassan bu yazıya teşekkür etti.
 3. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler Taner Bey,
  Fakat taşerondan kastım fabrikada kazı işi için,inşaat için,kaynak için farklı firmalardan destek olarak geçici gelenler,
  işe giriş eğitimi iş güvenliği uzmanı mı vermeli?

     

   
 4. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  hangi bölümde çalışacakları önemli değildir iş güvenliği uzmanı eğitimlerini vermeli ve kayıt altına almalıdır

   
  krisografi bu yazıya teşekkür etti.
 5. ataselim

  ataselim TÜİSAG Üyesi

  taşeron olarak çalışan işçilere isg eğitimlerinin verilmesinden taşeron firma sorumlu, firmanın eğitim vermesi için sizin organizasyon yapmanız gerekmektedir. Temel isg eğitimi çalışılan iş ile alakalı olsa daha iyi olur. (Örnek olarak bizim bir şantiyemizde belirlenen temel isg eğitimleri kapsamındaki konulardan; İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi-Yasal Sorumluluklar, İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları-risk değerlendirme (Temel)-Elektrik Güvenliği-Güvenli Sürüş Eğitimi-İş Makineleri ve Nakliyat İşlerinde Sağlık ve Güvenlik-Bakım ve Onarım İşlerinde Sağlık ve Güvenlik-Yangın Güvenliği ve Acil Durumlar-Sağlık ve Güvenlik İşaretleri-Kişisel Koruyucu Donanımlar)

     

   
 6. isg.doruk

  isg.doruk TÜİSAG Üyesi

  Eğer yapılacak olan iş uzmanlık gerektiren bir iş ise örnek elektrik,operatörlük, kaynak v.s. bunların mesleki eğitim belgelerinin fotokoposini alın ve sizin işletme iç talimatınızı okutarak imzalatın.Uzun süreli işlerde gerekli olan genel iş güvenliği eğitimini verirsiniz.

   
  fatmasena, MEHMET ÇELİK 42 ve krisografi bu yazıya teşekkür etti.
 7. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi


  şimdi taşeron firma mı eğitimi verecek, firmanın isg uzmanı mı?
  o kadar çok taşeron var ki firmamın içerisinde,elektrik için ayrı inşat için ayrı ve her birinin iş süreleri farklı oluyor.kimi 3 gün kimi 15 gün çalışıyor.kendi personellerimizin eğitimini düzenli zaten vermekteyim fakat bu gelen firmaların çalışanlarına kaç gün çalışmaya gelince eğitim vermeliyim,nereden başlamalıyım bilemiyorum?
   
  Canan Çopuroğlu ve isg.doruk bu yazıya teşekkür etti.
 8. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  firmalar için konuşup her yeni gelen olduğu zaman size bilgi versinler tüm taşeronları toplayıp bir toplu eğitim verebilirsiniz   
 9. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Aynı durum şu an benim işletmem de mevcut. İskele kurup boya işi yapılacak ve bunu taşeron bir firmaya vermişler. Başlarında bunları çalıştıran kişi, 2 kişi de çalışacak olan kişi. Adamlar işi yapıp gitmeye bakıyor, eğitim falan veremiyorum :( Teknik müdür olmazsa olmaz olarak işçilerin sigorta kağıtlarının fotokopisini istiyor. Ben yüksekte çalışma ve kimyasallar ile çalışma için kaza önleme planı hazırladım. Tebliğ eden ve tebellüğ eden şeklinde Teknik müdür ve işçileri çalıştıran kişi arasında imzalanacak.

     

   
  aykut özcan55 bu yazıya teşekkür etti.
 10. mhatıp

  mhatıp TÜİSAG Üyesi

  6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasında Madde 4:  Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.


  Bu madde de geçen “her türlü tedbir alınması” kısmı işvereni ciddi anlamda İSG çalışmalarını önemseme zorunluluğunun olduğunu ortaya koymaktadır
  MADDE 8-
  (2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle
  ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.
  (4) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır.

   
 11. ssseyma

  ssseyma TÜİSAG Üyesi

  Taner Bey bu eğitimin kayıt altına alması nasıl bir belge ile yapılmalı. Yani eğitimi almıştır diye işçi ve uzman imzalarının yer aldığı bir belge yeterlimidir, yada sadece deftere yazmak yeterli midir? prosedür nasıldır acaba?   
 12. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  ekteki formu kullanıyorum ben. Eğitim verdiğinizi kanıtlamanız yeterli.

   

  Ekli Dosyalar:

  erkanersoy, fatmasena, alibey ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin bey merhaba,
  ekteki dosyayı taşerona verip eğitimi onlar mı veriyorlar. yoksa siz mi veriyorsunuz

  Ahmet AZAK
  iş güvenliği uzmanı
  teknik öğretmen
   
 14. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  işe giren herkese imzalattırıyorum. Eğitim sonrası imzalıyorlar.

   
 15. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin Bey,
  Eğitimi siz mi veriyorsunuz onu sormuştum ben aslında. fabrikada 1 haftalık iş yapmaya gelende var 1 aylık iş yapmaya da gelen oluyor. Bunun eğitimlerini organize etmem gerekli. Taşeronda eğitim verecek isg uzmanı yok..

  Ahmet AZAK
  iş güvenliği uzmanı
  teknik öğretmen   
  krisografi bu yazıya teşekkür etti.
 16. gamzeli81

  gamzeli81 TÜİSAG Üyesi

  Gelen taşeron ve ziyaretçilere genel bir işgüvenliği eğitimi vermek istiyoruz. Nasıl bir sunum hazırlamalıyız? Elinizde örnekler varsa paylaşabilir misiniz? ppt olarak paylaşmak istemezseniz pdf te olur. sadece nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. teşekkür ederim şimdiden.

   
 17. Nuran20d

  Nuran20d TÜİSAG Üyesi


  Bu durum temizlik, özel güvenlik gibi firmalar için de geçerli? Alt işveren - asıl işveren ilişkisinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1213.htm bir yazı var burada her ikisinin de eğitim vermesi gerektiği söylüyor.

   
 18. ataselim

  ataselim TÜİSAG Üyesi

  Her firma kendi çalışanından sorumludur, alt işverenin eğitim aldırılmasının kontrolünü asıl işveren yapar, temizlik ve özel güvenlik firmaları için de geçerlidir. Hatta çalışan sayısı 50 yi geçmeyen özel güvenlik ve temizlik firmaları farklı alt taşeronlar ise kurulda temsilci bulundurmak zorundalar (asıl işveren çalışan sayısı 50 den fazla ise)

   
  fatmasena ve Nuran20d bu yazıya teşekkür etti.
 19. green

  green TÜİSAG Üyesi

  Alt İşverenlik Yönetmeliği Madde 4 :
  Asıl işveren-alt işveren ilişkisinin kurulma şartları
  MADDE 4 –
  (1) Asıl işveren alt işveren ilişkisinin kurulabilmesi için;
  a) Asıl işverenin işyerinde mal veya hizmet üretimi işlerinde çalışan kendi işçileri de bulunmalıdır.
  b) Alt işverene verilen iş, işyerinde mal veya hizmet üretiminin yardımcı işlerinden olmalıdır. Asıl işin bölünerek alt işverene verilmesi durumunda ise, verilen iş işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren bir iş olmalıdır.
  c) Alt işveren, üstlendiği iş için görevlendirdiği işçilerini sadece o işyerinde aldığı işte çalıştırmalıdır.
  ç) Alt işverene verilen iş, işyerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin bir iş olmalı, asıl işe bağımlı ve asıl iş sürdüğü müddetçe devam eden bir iş olmalıdır.
  d) Alt işveren, daha önce o işyerinde çalıştırılan bir kimse olmamalıdır. Ancak daha önce o işyerinde çalıştırılan işçinin bilahare tüzel kişi şirketin ya da adi ortaklığın hissedarı olması, alt işveren ilişkisi kurmasına engel teşkil etmez.

  Sizin bahsettiğiniz durum aslında alt işverenlik kapsamında değil Geçici veya belirli süreli işlerde iş sağlığı ve güvenliği hakkında yönetmelik kapsamındaki geçici iş ilişkisidir.
  Aynı yönetmeliğin Eğitim başlıklı 7. maddesinde "6331 sayılı Kanunun 17 nci maddesi hükmü ile birlikte işveren, belirli süreli veya geçici süreli işsözleşmeleri ile istihdam edeceği çalışanların bilgi ve tecrübelerini de dikkate alarak, yapacakları işin niteliğine uygun yeterli eğitim almalarını sağlar." hükmü vardır.

   
 20. segül gül

  segül gül TÜİSAG Üyesi

  taşeronların verdiği eğitimin saati neye göre belirleniyor acaba?çalıştırıldıgı kurumun tehlike sınıfına göremi? yoksa hizmet verdikleri alana göremi?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica