Bilgilendirme Tarım Sektörü

Konu, 'Tarım, Hayvan ve Ormancılık Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında leyla tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi  . Bugüne kadar iş sağlığı ve güvenliği konusunda istisna tutulan tarım sektörü çalışanları da hazırlanan kanun taslağıyla kapsam içine dahil edildi. Tarım sektörüne özel olarak Şanlıurfa ve Adana’da pilot uygulama başlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, pilot uygulama sayesinde tarım sektöründe en çok karşılaşılan iş kazalarının tespitini yapacak.
  İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının tarım sektöründe yaygınlaştırılmasına yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında bir protokol imzalanması da gündemde.   
  Tolga_34, alix, Kezban Gürbüz ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  tarım sektörü ile alakalı bir çalışma planlıyorum bu tip konularda dökümanı olan varsa paylaşabilir mi?

   
  MUSTAFA TAHA ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 3. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Tarım sektörüyle alakalı güzel videolar yüklenecek, haftasonu.... Bizi izlemeye devam edin ;)

     

   
  alix ve izmir bu yazıya teşekkür etti.
 4. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Bu konu Türkiye ve Dünya için çok yeni. Eylül ayında İstanbul'da yapılan 19 ncu Dünya İş Güvenliği kongresinde artık ormancılık ve zıraat alanlarında da Dünya'da İş Güvenliği uygulamalarının başlayacağı belirtilmiş, ÇSG Bakanlığı yetkililerince de Türkiye'de uygulamalara başlanacağı belirtilmişti. Açıkçası bu kadar kısa bir sürede pilot bölge uygulamasına geçilmesi iyi olmuş.

  Fakat merak ettiğim şey şu :

  Hani 90'lar öncesinde olsak diyeceğim ki iletişim ve bilgiye erişim şimdilerdeki kadar kolay değil idi. Ama artık bizler de veri depolamayı, veri analizini en az yabancılar kadar iyi yapıyoruz. Dolayısı ile, bakanlıklar arası koordinasyonlar yapılıp, yani ÇSG Bakanlığı ile İçişleri bakanlığı arasında da bir koordinasyon yapılıp, İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü ve J.Gn.K.lığı kriminal bilgi sisteminden rahatlıkla bugüne kadar :

  + kaç tane trafik kazasının yollarda başıboş gezen biçerdöverlerden kaynaklandığını
  + Patoza saçını başını kıyafetini kaptırıp, ölen yararalanan kaç kişi olduğunu
  + Tarla hasadı yapılırken, kaç tane traktörün kaza yaptığını ya da biçerdöver kaynaklı kazaların olduğunu
  + Tarım ilaçlarından kaç kişinin bilerek ya da bilmeyerek zehirlendiğini vs. vs. vs.
  gibi konularda genel kaza/olay taraması yapılamaz mı? En azından kayıtlara geçenler için.

  Çünkü böyle genel bir tarama neticesinde, sahada bizzat tespit yapmaya çalışacak arkadaşlara daha detaylı olay, sebep-sonuç ilişkisi sağlanabileceğini ve çalışmalar yapılırken de olaylara daha objektif yaklaşılabileceğini düşünüyorum.

   
  İlknur Borucu bu yazıya teşekkür etti.
 5. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Taner bey,
  19 ncu Dünya İş Güvenliği Kongresinde yapılan sunumlar içinde Zıraat ile ilgili konular var. Ancak ingilizce. Ve konuları ayıklamanız gerekecek.
  Ben yüklüyorum, umarım işinize yarar.

     

   

  Ekli Dosyalar:

  Serdal DEMİR, Nurdan DAHİ ve ISG-isg bu yazıya teşekkür etti.
 6. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  ILO Safety and health in agricultural work, code of practice

  Taner bey, bu konuda Türkçe dokuman olduğunu pek sanmıyorum, ayrıca benim çalışma alanımdan da uzak bir konu. :)
  Fakat Türkiye'de yapılacak çalışmalar için yine her zaman olduğu gibi yabancı dokumanlardan tercüme yapılacağından, :) siz önce tercüme ederseniz, bir dokuman kazandırmış olursunuz ;)

   

  Ekli Dosyalar:

  Serdal DEMİR, Nurdan DAHİ ve ISG-isg bu yazıya teşekkür etti.
 7. BOZZZ

  BOZZZ TÜİSAG Üyesi

  Tarıma yönelik ilçe ve beldelerdeki sulama birliklerine 6331 sayılı kanun kapsamında 50 ve üzeri işçi çalıştırıyorsa iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu var mı? ve tehlike sınıfı olarak hangi sınıfta?
   
 8. Serdal DEMİR

  Serdal DEMİR TÜİSAG Üyesi

  Sulama birliklerinin tehlike sınıfı TEHLİKE'lidir. Evet sulama birliklerinde 50 ve üzeri çalışan var ise iş güvenliği uzmanı çalışması gerekir.   
  BOZZZ bu yazıya teşekkür etti.
 9. Ayhan Özdemir

  Ayhan Özdemir TÜİSAG Üyesi

  Tarımda çalışan işçilerin çoğunun gayri resmi yada günlük işçiler olması bu konuda en çok zorluk çıkaracak olan durumdur. Özellikle en çok kazaya neden olay tarım işçilerinin römorklarla araziye götürülüyor olmasıdır ve yıllardır çözülememiştir. Bir çoğumuz haberlerde bu kazalardan görmüşüzdür ve görmeye devam ediyoruz. Bence bu durum sadece bir trafik kazası değildir ve acilen bir çözüm bulunması gerekir.

     

   
 10. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Tarım sektöründeki kaza ortalamaları incelendiğinde en çok kaza PATOZ kullanımı esnasında meydana gelir. Genelde de kayışa kaptırırlar ellerini kollarını. Çok daha kahraman olanlar saçlarını ya da üzerlerindeki bol kıyafetlerini makineye kaptırırlar. İkinci kaza bölümü traktör devrilmeleridir. Bakın bakalım kaç kişinin traktör ehliyeti var. Üçüncüsü Biçerdöver makinesine kendisini kaptırmadır. Dördüncü ise özellikle sulu tarımda Elektrik çarpmalarıdır.
  Bu tamamen bilgisizlik ve cehalet ile doğru orantılı bir konu. Fakat, Türkiyede isterse 10 tane daha iş güvenliği yasası olsun, her tarlada bir İSG uzmanı olsun yapılabilecek bir şey yok. Çünkü, şu meşhur katip sistemine göre, İSG uzmanının o tarlada bulunma süresi belli, ya sonra ? Herkes bildiğini okuyor. Ben zaman zaman Türk İSG eğitimlerine katılıyorum öğrenmek için, orada benim hep söylediğim bir şey var "18 Dk.? yani az tehlikeli falan ama orada ben 18 Dk. ne yapabilirim?" Gelen cevap "Ben bakarım, saha gözetimi yaparım, İSG defterine yazarım, Risk Analizini duvara asarım, İş Hijyeni eğitimini veririm, benim işim biter" Ne güzel vallahi :) :) Ancak bunlar İSG uzmanlarını mutlak sorumluluktan kurtaramaz.
  Tarım sektöründe o kadar çok tehlike ve risk var ki, şöyle bir düşünün lütfen, büyük ölçekli bir inşaat alanı ya da mekanik montaj yapılan bir fabrika inşaatı ile eşdeğerdir. Neticede, bu Tehlike ve Risk ikilisini insan hayatının korunması bakımından ele alır iseniz, bence Tarım sektöründe o kadar çok kaza oluyor ki, hımm pardon :) Tarım sektöründeki ucuz atlatmalar takip altında değil, kimse umursamıyor, ayrıca meydana gelen iş kazaları da ÇSB'ye bildirilmiyor. Neden ? çünkü tarım sektöründe çalışanlar orada çalışmıyorlar ki yani SGK kayıtları bile yok :) Kaza olduğunda sadece Polis ya da Jandarmada adli vaka olarak kalıyorlar, savcılığa bildiriliyor ve o kadar.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica