Tam Süreli Çalışırken Başka Bir Yerde De Hafta Sonları Kısmi Olarak Çalışabilir Miyim?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında aysnr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Hakan TOSUN

Hakan TOSUN TÜİSAG Üyesi

2700 TL. Brüt Yaklaşık 1700-1900 arası Nete tekabul ediyor. Zaten Bir Mühendis bu paranın altına çalışmıyor. Bu 2700 TL.nin net olması gerekiyor bana göre...

res_hes(Bora), Eren Ayık, artik ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. osgbuzman

osgbuzman TÜİSAG Üyesi

"Tam zamanlı" sözleşmesi bulunan kişi part time başka bir yerde çalışamaz. Sözlşmesini bakanlık onaylamaz.
    "Tam zamanlı" sözleşmesi bulunan kişi part time başka bir yerde çalışamaz. Sözlşmesini bakanlık onaylamaz.

3. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

Tam zamanlı bir işyerinde çalışan biri başka işlerde de tam zamanlı ve/veya kısmi zamanlı çalışabilir. bu sadece işveren için iş sözleşmesini haklı fesih sebebi olabilir. bunun haricinde işveren sorun çıkartmazsa işçinin çalımasında bir engel bulunmamaktadır.
    Hafta tatilinde ve/veya günün geri kalan saatlerinde işçisinin çalışmasında işveren sorun görmüyorsa işçide istediği kadar çalışabilir.
    iş hayatında bu şekilde çalışan onbinlerce işçi var
    Tam gün çalışılan işyeri sigortayı 30 gün göstermek zorundadır. eksik gösteremez.
    bir kişi adına farklı işyerlerinden ayda 30 günden fazla sigorta gösterilebilir. bunda da bir sorun olmaz. olması gerekende budur. çalışılan her işyerinden çalışılan gün kadar sigorta bildirilmek zorunluluğu vardır.
    Örnek: ben 2 işyerinde de tam zamanlı çalışıp 30 ar günden toplam 60 sigortam bildirilebilir. ancak SGK bunu emeklilik hesabında 30 gün olarak alır. PEK miktarını ise asgari ücretin 6,5 katına kadar olan kısmını kabul eder. bu miktarı aşan kısmın sigorta priminden benim hissemi istersem bana geri verir.

4. hknnzn

hknnzn TÜİSAG Üyesi

bence bu tür tartışmalar sadece yasal dökümanlar örnek gösterilerek cevaplanmamı.Yoksasadece bilgi kirliliği ve kafa karıştırıcı olmaktan ileriye geçmeyecektir.Sonuçta herhangi bir konunun nasıl uygulanacağı ülkemizde belirtilmiş olamlıdır. Bir problem olduğunda yazılı evraklar ön plana çıkacaktır.Bu sebepten ötürü kanunlar ne söylemekte ise ona göre davranmak gerekir diye düşünüyorum.Evet hepimizin istediği , düşündüğü, olmasını özlemlerdiği bazı durumlar olabilir ancak bunların kanunlar önünde tutar dal olarak önümüze çıkmayacaktır.
    Saygılarımla

5. KİM

KİM TÜİSAG Üyesi

Bu konuyla ilgili bende araştırma yaptım. En son aldığım cevap ise bu konu ile ilgili net bir bilgi olmadığı yeni çıkacak yönetmeliklerde bu konuyla ilgili bilgilendirme yapılabileceği şeklindeydi.

Bilgilerinize...

6. ahmetkaraoğlan

ahmetkaraoğlan TÜİSAG Üyesi

mehmet uğur un yazdığı yazı doğrudur arkadaşlar tam zamanlı çalışılan bir işyerinde işveren sigorta primini 30 gün üzerinden yatırmak zorundadır bunun yanında kısmi süreli başka bi işyeri ile sözleşme yaptığınız zaman 30 güne ek olarak prim yatabilir bunda hiç bir sakınca yoktur.

mehmet konal bu yazıya teşekkür etti.
  7. latif80

latif80 TÜİSAG Üyesi

ben doktorum arkadaşlar tam zamanlı özel bir hastanede calısıyorum. aynı zamanda iş yeri hekimliği yapıyorum. bakanlık telefon ve mail ile benden hastanede tam zamanlı kac saat calıstığımı istedi bende fax cektim. bakanlık oluru 3 gün içinde geldi.toplamda 217 saati gecmemem gerekiyor onun dısında sıkıntı cıkarmıyorlar.

mehmet konal, baransely, isguzm ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. gsomer

gsomer TÜİSAG Üyesi

Bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim ama yine de netlik söz konusu değil. Net bilgiye ulaşanlar burada paylaşırsa çok sevinirim.

9. degiray

degiray TÜİSAG Üyesi

Bilgi kirliliğine veya kafa karışıklığına gerek yok. Bir yerde tam zamanlı çalışıyorsan 180 sa eder. 37 sa. mesai yapabilirsin. total 217 sa. geçilemez.
    Bunun dışında yok tam zamanlı işveren haklı fesh nedeni veya her ikiside 30 ar gün SGK yatırırlar ama emekliliğine 30 gün yansır. Bunlar tefferruat ve bu konu için gereksiz bilgiler ,

sercankul bu yazıya teşekkür etti.
  10. Mehmet Mehmet

Mehmet Mehmet TÜİSAG Üyesi

Merhaba
    30 gün tam zamanlı süreyi kısmi süreye değiştirmek için 2/3 zamandan az olması gerekir. Aylık 120 saatin altına düşmen gerekir.

res_hes(Bora) bu yazıya teşekkür etti.
  11. pcelik

pcelik TÜİSAG Üyesi

Merhaba ben SGK ile görüştüm. tam zamanlı çalışan birinin primi 30 gün yatarken ek olarak hizmet verdiğiniz (isg) yerden de ek prim yatabilir. yani iş güvenliği uzmanlarına istenirse 30 günden fazla prim yatabiliyor. bu yüzden tam zamanlı çalıştığınız yerle konuşup da 28 gün prim istiyorum demek yanlış olur. sonuç olarak 30 günlük priminize ek prim gelecektir.

mehmet konal, Nurdenisg ve ayşen75 bu yazıya teşekkür etti.
  12. Merve ÖZKUL

Merve ÖZKUL TÜİSAG Üyesi

bende bunu merak ediyordum. teşekkürlerr :)

13. aysnr

aysnr TÜİSAG Üyesi

Siz bu şekilde mi yapıyorsunuz ? Bakanlıktan onay geldi mi peki ? Sonuçta prim yatmasından ziyade başka firmanında iş güvenliği uzmanı olarak gözükebiliyor musunuz ?

14. titrettin78

titrettin78 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, önemli oln İş Güvenliği Uzmanı olarak 217 saatin dolmamış olması.
    Eğer İş Güvenliği dışında bir firmada başka işlerde çalışıyorsanız, Bakanlık onay veriyor. Bu konu kesin. Çünkü Bakanlığa bildirim yapan arkadaşların tamamına bu konuda Bakanlık ŞİMDİLİK onay veriyor. ŞİMDİLİK diyorum çünkü ileride ne olacağı belli olmaz.
    Ancak o zamanda VERGİ DAİRESİ heran peşinize düşebilir. Diğer yerden İG uzmanı olarak sözleşme yaptığınızda yıllık geliriniz 22.000 TL'yi geçtiğinde hem vergi hemde ceza ödüyorsunuz.
    Bu yüzden mutlaka bir Mali Müşavirden bilgi alın.
    Saygılarımla.

15. pcelik

pcelik TÜİSAG Üyesi

Ben daha bakanlığa başvurmadım ama araştırdım. Sonuçlar bunu gösteriyor bakanlık onay veriyor.

16. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

ben 22.000 kazanayım da 10.000 i ni her ay ceza olarak özdemeye hazırım... :)

Kerem GÜRBÜZ bu yazıya teşekkür etti.
  17. murat avcı

murat avcı TÜİSAG Üyesi

Priminiz 30 gün bir firmadan İsg uzmanı olarak değil,başka bir meslek kodu ile yatsın.

Bunun üstüne ,Ek olarak kısmi süreli iş güveliği uzmanı olarak 3-4 firmada 3 gün- 4 gün -5 gün çalışın.

ve bu şekilde başvurun,başvurunuz onaylanır.

Bir sıkıntı yok şuan için.

kmemel bu yazıya teşekkür etti.
  18. ahubircan

ahubircan TÜİSAG Üyesi

Alo 170 her seyin çaresi arayın sizin durumunuzla ilgili her soruyu sorun ben öyle yaptım sorularıma cevap buldum :)

19. ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK TÜİSAG Üyesi

murat bey teşekkürler öncelikle.Emin olduğunuzu düşünüyorum.Bende bu şekil yapacağım.Yani tam zamanlı 30 günden şu an pirim yatıyor.1-2 firma ile görüşüp ek bir iş yapıp bakanlığa sözleşme mi gönderince onaylar diyorsunuz.inşallah öyledir...

20. ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK TÜİSAG Üyesi

Ahu hanım öncelikle taşekkürler.Bu konuyumu sordunuz?Yani tam zamanlı çalışıp ek olarak ısg uzmanı birkaç firma da çalışabilirmiyim?biraz ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirm...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica