Soru Şubat 2014 ( Ya Da Mayıs ) Yükselme Sınavına Hazırlık

Konu, 'Soru Bankaları' kısmında Hakan ERDOĞAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi
  KÖMÜR HAVZASI İLE ÖZDEŞLEŞEN İSİM:EREĞLİ MAADİN NAZIRI DİLAVER PAŞA

  Zonguldak kömür havzasında kömür üretiminin başladığı tarih olarak kabul edilen 1848 yılından 1865 yılına değin, işçi ve işveren ilişkileri örf ve adetlerle idare edilmiştir. Asıl amacı üretimin artırılması olsa da, ilk olarak Havza'da işçi ve işveren ilişkisini düzenleme ihtiyacını Dilaver Paşa duymuştur.

  Bahriye Nezareti’nce oluşturulan komisyon tarafından 8 Mayıs 1867 tarihinde Maden katibi İsmail Hakkı, Kolağası (Yüzbaşı) Hasan Tahsin, Miralay memuru mahsusu (Alaya bağlı memur) Mehmet Sait, Maden Komisyonu Başkanı Hüseyin ve Maden Müdürü ve Kaymakam Dilaver imzasıyla 100 maddelik “Ereğli Maden-i Hümayun İdaresinin Nizamnamesi hazırlanır. Bu nizamname ile Dilaver Paşa, kömür havzası ile ilgili olarak hukuki, idari ve teknik konular yanında işçi ve işveren ilişkilerinin düzenlenme yoluna gitmiştir. Dilaver Paşa Nizamnamesi işçiyi korumaktan çok üretimi artırma amacına yönelik olup zorunlu çalışma esasını benimsemiştir. Dilaver Paşa Nizamnamesi gerçekte gerekli onaydan geçmediği için nizamname yani tüzük niteliğini almamıştır. Ancak Ereğli Kömür Madenlerinin yönetim sorumluluğunu yüklenmiş olan Dilaver Paşa tarafından hazırlanmış bir tüzük tasarısı olarak bölgede fiilen uygulanmıştır.

  evet haklısınız bu durumda B de doğru olmuş oluyor.esasen asıl adı Ereğli Maden-i Hümayun İdaresinin Nizamnamesi olsada zamanla dilaver paşa nizamnamesi olarak anılmış.


   
  Zeynep EFE70 bu yazıya teşekkür etti.
 2. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  yeniden gönderirmisin..yüzlerce mailin içinde kayboldu sanırım...çok fazla mail alıyorum:(

   
 3. murti çe

  murti çe TÜİSAG Üyesi

  erdoğan hocam dün size tam net cevabını bulamadığım 3 soru yazmıştım.mail adresinize göndermiştim.bakma fırsatınız oldu mu
  olur gönderiyorum hocam

     

   
 4. uzmanaday

  uzmanaday TÜİSAG Üyesi

  Hap bilgiler genelde sağdan soldan toplama şeklindedir. Dolayısıyla yorum gerektirmeyen ana kaynağı teknik ve yasal düzenlemelere dayanan bu yalın bilgiler kimsenin tekelinde değildir.

  Esas olan bu bilgileri düzenlemek özellikle hatalı olanları ayıklamak ve güncellemek emek ister.Sunulan bilgiler ticari/menfaat amacı gütmüyorsa bilgilerin paylaşımasında sakınca olmadığı düşüncesindeyim.

  Özel bir çalışmadan bilgi paylaşılıyorsa _gerekiyorsada muhatabı bilgilendirilerk_ ilgili kaynaklara atıf yapılarak da bilgi paylaşımları yapılmasında sakınca olmadığı düşüncesindeyim...

   
 5. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi


  size haklısınız ama ben kendi açımdan doğru bulmadım.saygı göstereceğinizi umuyorum.

  bakın saatlerimi harcıyarak

  *bu çalışmayı bitirdim (1364 soru-cevap)
  *5 tane deneme verdim (400 soru)ki az hatalı ve soru dağılımı gerçeğe uygun olsun diye uğraşarak.
  *hap bilgi hazırladım

  karşılığında kimseden bir şey beklemeden yaptım bunları.hem de tek başıma.öyle mailler,öyle mesajlarla karşılaşıyorum ki ..ağza alınmaycak ifadeler.bu arkadaşlar üniversite mezunu aydın eğitimli insanlar..sırf eleştirenler var.bende onlara diyorum ki madem beğenmiyorsunuz madem çekemiyorsunuz bakmayın indirmeyin veya daha iyisini karşılıksız siz yapında bende indireyim..

  sizin nezdinizde bunları yazdım.sizden özür diliyorum.ama bu mailler delirtti beni.


     

   
  kemalx, fatih33, İdil_e ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. uzmanaday

  uzmanaday TÜİSAG Üyesi

  Çalışmanıza saygı duymamak mümkün değil.

  Buradan tek bir bilgi edinen/bilgisini yenileyen herkesin farkında olsun yada olmasın _sizi eleştirse dahi_ menafaat gütmeyen bir çalışmaya saygı duymayacağını düşünemiyorum.

  Her çalışmada hata olabilir. Hata bilgi kirliğine dolayısıyla sunulan çalışmaya teredütle yaklaşmaya, devamında ise doğru bilgilere dahi endişeyle bakmaya neden oduğunu, benzer durumların eğitim aldığımız kurumlarda dahi olduğunu hepimiz biliyoruz.

  Buradaki fark şu ki; yaptığınız çalışmanın henüz sonuçlanmayan bir süreç olduğunu düşünüyorum. Sizinde devamlı vurguladığınız gibi bir gözden fazlası daha fazlasını yapabilir. Süreç içinde yapılan düzeltme ve güncellemelerle çalışmanız mümkün olabilirse en az hata ile son durumunu alacak ve gelecek dönem içinde gerek güncelleyecek başka insanlar, gerekse yeni çalışma yapacak olanlar internet havuzunda bilgilerini paylaşacaklardır.

  Eleştiriler vardır ki gerek anlık tepkiyle gerekse gerçekkten kasıtlı davranışla olumsuzluk yaratabilir. Her ne olursa olsun bilgisini ve tecrübesini paylaşmak isteyenler olabildiğince motivasyonunu bozmadan, "alkışlayanlar - eleştirenler" ayrımı yapmadan olabildiğince çoğunluğa ulaşarak paylaşımına devam etmelidir diye düşünüyorum...

   
 7. hülya ateş

  hülya ateş TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar gürültü hesabı ile ilgili sorular için hesaplama nasıl yapılıyor
   
 8. Güler Yıldırım

  Güler Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Örnek bir soru verirseniz yardımcı olabiliriz belki   
 9. zehra ünen

  zehra ünen TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle insanlığınız, art niyetsiz herkese ışık tutan tavrınızdan dolayı teşekkür ederim. Yaklaşık 25 gün önce sizin çalışmalarınızla tanıştım, ama kısa bir süre devam edebildim.son 10 gün internete ulaşma imksnım yoktu , ayrıca başka bir şekilde de çalışma olanağı bulamadım.buğün çalışmaya başladım ve can havliyle size sarıldım. Yaklaşık 3 saat boyunca yaptıklarınız, paylaşımlarınız, sınavlarınız vs derleme işlemi yaptım.ÇOKKK TEŞEKKÜR EDERİM ...BANA TEKRAR ÇALIŞMA AZMİ VERDİNİZ. UYKUSUZ GÜNLER BENİ BEKLİYOR. BİR DE HAP BİLGİLERİ GÖNDEREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM. arada sizi üzen bazı mailler başarınızın belgesi...hepimizin alacağı sonuçta onlara cevap olacaktır çünkü sizin katkılarınız yadsınamaz..teşekkürler

     

   
  Hakan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
 10. murti çe

  murti çe TÜİSAG Üyesi

  uzmanaday bence erdoğan beye yalnızca bişey söyleyebiliriz o da teşekkür etmek......emeğine sağlık demek   
 11. deniz bayram

  deniz bayram TÜİSAG Üyesi

  merhabalar Murat bey bu sorunun cevabı neden 7?
  YILLIK ÜCRETLİ İZİN YÖNETMELİĞİ
  ) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

  der????   
 12. Güler Yıldırım

  Güler Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  730) 6331 nolu iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre çalışanların eğitimi için hangisi doğrudur?
  A) Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, iş sağlığı ve güvenliği risklerine karşı çalışana gerekli eğitimin verilmesini sağlar
  B) Çalışan temsilcilerine özel olarak eğitim verilmez.
  C) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.
  D) Eğitimler özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir.


  CEVAP B. Çalışan temsilcileri özel olarak eğitilir.

  Arkadaşlar daha önce düzeltildi mi bilemiyorum. Yukarıdaki soruyu sanırım "hangisi yanlıştır?" şeklinde düzeltmeliyiz.

   
 13. Serdar Sezer

  Serdar Sezer TÜİSAG Üyesi

  hem yükseltme için hemde yeni C sınfı olacaklar için olacak sınav
   
 14. uzmanaday

  uzmanaday TÜİSAG Üyesi

  murti çe hangi ifademden rahatsız oldunuz. Yazdıklarıma -neresine neden tam olarak katılmadığınızı bilmesemde- olumsuz oy vermenize rağmen ayrıca yazarak üzerimden gönderme yapmanıza anlam veremedim. Eğer sorular üzerinden insanlar düşüncelerini paylaşmayacaksa doğruyu nasıl bulacağız. Herkes eleştirisini kendisine yakışan şekilde yapar. Eğer bana bir eleştiri yapacaksanız sayfamdan yapabilirsiniz. Buradanda açık açık yapabilirsiniz bence sakıncası yok. Fakat endişem paylaşım sayfasını polemik kavgasına çevirerek kirlenmesine neden olmak. Böyle düşünüp bunları yazmakta benim çelişkim olsun!..

  Bilgisini, tecrübesini menfaat gütmeden paylaşan herkese teşekkürler...

   
 15. canko can

  canko can TÜİSAG Üyesi

  hap bilgilerden banada gönderirmisiniz erdoğan bey çok teşekkürler   
 16. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  yükseltme sınavı için başvurusunu yapıp isgkatip te ''size özel mesaj bulunmamaktadır'' yazısı gören arkadaşlar var mı acaba?

   
 17. murcelikel

  murcelikel TÜİSAG Üyesi

  erdoğan hocam bu sorular hangisiyse paylaşalım da eğer yanlışsa düzeltelim

   
 18. murcelikel

  murcelikel TÜİSAG Üyesi

  hangisi doğrudur diye gözüküyo bende erdoğan hocam yorum yapsın düzelteyim .

   
 19. Güler Yıldırım

  Güler Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  yazmaması mı gerekiyordu acaba?

   
 20. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  bende de aynısı yazıyor .sıkıntı yok

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica