Soru - Soyunma Odasi Dinlenme Yeri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Soyunma Odasi Dinlenme Yeri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında OSMAN3559 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. OSMAN3559

  OSMAN3559 TÜİSAG Üyesi  İşçilerin kullanacağı soyunma odası ve dinlenme yerlerinin büyüklüğü hesaplanması ve planı nasıl yapılmaktadır?


   
 2. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Yürürlükte olan mevzuatta bu konuda aşağıdaki bilgiler bulunmaktadır.

  İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

  resmi gazete Tarihi: 17.07.2013 resmi gazete Sayısı: 28710

  EK-1 İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE UYGULANACAK ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI

  Dinlenme yerleri

  46 - Yapılan işin özelliği nedeniyle çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından gerekli hallerde veya 10 ve daha fazla çalışanın bulunduğu işyerlerinde, uygun bir dinlenme yeri sağlanır. İş aralarında uygun dinlenme imkânı bulunan büro ve benzeri işlerde ayrıca dinlenme yeri aranmaz. İşyerlerinde daha uygun bir yer yoksa gerekli şartların sağlanması şartıyla, yemek yeme yerleri dinlenme yeri olarak kullanılabilir.

  47 - Çalışma süresi, işin gereği olarak sık ve düzenli aralıklarla kesiliyorsa ve ayrı bir dinlenme yeri yoksa çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından gerekli olan hallerde, bu aralarda çalışanların dinlenebileceği uygun yerler sağlanır.

  Soyunma yeri ve elbise dolabı

  50 - İş elbisesi giyme zorunluluğu olan çalışanlar için, yeterli büyüklükte, uygun aydınlatma, havalandırma, termal konfor ve hijyen şartlarını haiz, kadın ve erkek çalışanlar için ayrı ayrı soyunma yerleri sağlanır. Çalışanların soyunma yerleri dışındaki yerlerde giysilerini değiştirmelerine izin verilmez. Soyunma yerlerinin kolayca ulaşılabilir ve yeterli kapasitede olması ve buralarda yeterli sayıda oturma yeri bulunması sağlanır.

  51 - Soyunma odalarında her çalışan için çalışma saatleri içinde giysilerini koyabilecekleri yeterli büyüklükte kilitli dolaplar bulundurulur. Nemli, tozlu, kirli, tehlikeli maddeler ile çalışılan yerlerde ve benzeri işlerde iş elbiseleri ile harici elbiselerin ayrı yerlerde saklanabilmesi için yan yana iki bölmeli veya iki ayrı elbise dolabı sağlanır. Soyunma yeri gerekmeyen işyerlerinde çalışanların elbiselerini koyabilecekleri uygun bir yer ayrılır.

  incelemek isterseniz ilgili link http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/07/20130717-2.htm şeklindedir.

   
  OSMAN3559 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica