Risk Değerlendirmesi Yapanlar Dikkat

imsiyat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bende eklemek isterim gerçekten rezalet durumda şu an benim çalıştığım şehirde .

1 - Bazıları gidip kendi yerine adam gönderiyor .
2 - risk analizi için hiçbir belge, gözlem, inceleme yapmadan hazır rapor veriyor.
3 - Kaşe yok
4 - Makbuz yok

Ayıptır cidden bu kadar mı düştü diyemeden geçemiyor insan...

S.O.45

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan bir firmaya ÇSGB tarafından yapılan denetlemede Risk Deperlendirme Raporu üzerine bakanlık müfettişi tarafından kocaman harfler ile "UYDURULMUŞ" yazılıp kabul edilmemesi üzerine firmaya düzgün bir Risk Değerlendirme Raporu yapmak için davet edildim ve raporu da tamamladım. Çeşitli odalar ile anlaşıp mesleği hiç eden arkadaşları buradan bir kez daha uyarıyorum...

Kürşat Dolayman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sonunda anladınız şimdi bu risk analizi dediğiniz şey çok saçma iş veren korkuyor ceza yemekten ve bir osgb ile anlaşıyor ama kurul falan yok ha osgb hazırlıyor adam dosyaya koyuyor hatta çok iyi bir risk analizi bile olabilir ama iş veren o dosyayı hiç açmıyor bile içinde ne yazıyor önemli değil maksat denetim geçsin işte burası Türkiye burada işler böyle yürüyecek takmamanızı tavsiye ediyorum yok benim zoruma gidiyor diyorsan düzen değişmeyecek hatta daha beter olacak o zaman bırakın bu işi kafanız rahat olsun

Ssrkdgn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
3 kişinin çaliştığı bi yer için kurul kelimesi biraz garip olmuyormu sizce adam zaten yaptırmak da istemiyor ki bencede bi kuaför neden risk analizi yaptırsınki. kendisine diyorum yap sen adam ben anlamam kardeşim gel yap diyor bu adamdan 300 lira 400 lira almak zoruma gidiyor bence birde 100 lira için fatura kesmekde bende yapıp veriyorum para falan da almıyorum ne olcak şimdi illa faturamı kescem 100 lira verdi diye hem almadım hemde kdv kestim nasıl olcak bu iş etrafımdaki insanlar rica ediyorlar para verinmi diyeyim 3 kruşluk yer için her işi kendinizce düşünmeyin bende 30 40 kişinin çalıştığı yeri anlarımda bakka çakkal için işi abartmayın bence bakanlık personelide bunun farkındadır adam zaten kendisi yapabildiği raporu size yaptırıyor 3 kişilik kıt kanat geçinen yerleri barı rahat bıraksınlar.....

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
3 kişinin çaliştığı bi yer için kurul kelimesi biraz garip olmuyormu sizce adam zaten yaptırmak da istemiyor ki bencede bi kuaför neden risk analizi yaptırsınki. kendisine diyorum yap sen adam ben anlamam kardeşim gel yap diyor bu adamdan 300 lira 400 lira almak zoruma gidiyor bence birde 100 lira için fatura kesmekde bende yapıp veriyorum para falan da almıyorum ne olcak şimdi illa faturamı kescem 100 lira verdi diye hem almadım hemde kdv kestim nasıl olcak bu iş etrafımdaki insanlar rica ediyorlar para verinmi diyeyim 3 kruşluk yer için her işi kendinizce düşünmeyin bende 30 40 kişinin çalıştığı yeri anlarımda bakka çakkal için işi abartmayın bence bakanlık personelide bunun farkındadır adam zaten kendisi yapabildiği raporu size yaptırıyor 3 kişilik kıt kanat geçinen yerleri barı rahat bıraksınlar.....

yardım ettiğiniz ve ücret almadığınız rapora kendi adınızı yazmayın
işveren kendi adını kullanırsa gerek sorumluluğunuz gerek fatura derdi ortadan kalkar

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar fiyatlar düşük yok şöyle ucuza yapılıyor böyle fiyat düşürülüyor diye herkes ağlıyor ama, ömründe İSG'nin İ'sinden anlamayan kişilerin master yapıp hemen nasıl B oluruz da para basarız kısmına eleştiri yapan yok o nasıl olacak. Bugün uzman arıyoruz iş ilanına başvuruların yarısı tezsiz master yapıyorum B olucam diye geliyor siz benim nasıl bir risk aldığımı biliyor musunuz diye geliyor? O nası olacak? Cebinize iş bilmeden fazla para girerken iyi de fiyat kırılınca mı kötü? Veya hiç gittiğiniz küçük işletmelere ÇSGB'nin sitesinde örnek risk analizi var bana yaptırmayıp ordan bedava örneğini siz yapabilirsiniz uzmana gerek yok illa diyen oldu mu aranızda hiç?

malkovs

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Benimde bir danışmanlık şirketim var izmir'de piyasa KDV dahil 45 liraya düşmüş durumda RD lerimi orta ölçekli fiyat verdiğim için 2 haftadır kimse yaptırmadı. Daha önce geldiler 45 lira fiyat verdiler sen niye bu kadar yüksek veriyorsun diyor anlatıyorum durumu gidiyor normal olarak 45 liralığa yaptırıyor. Yeni İSG uzmanı oldum ve bunları gördükçe yapmış olduğum meslekten gurur duyacağıma yine bu da ayağa düştü demekten başka çare bırakmıyorlar. Yazık çok yazık. Böylesine riskli bir meslekte bunların karşıma çıkması ve uzmanların bilinçsizce bunları yapması beni derinden üzüyor.
Tek temennim şudur ki isg uzmanlarına ait bir oda ve RD lerin bu oda çatısı altında onay gördükten sonra işverene teslim edilmesidir. Denetleme mekanizmamız eksik gibi. Fiyatlandırma konusunun da odaya ait olması taraftarıyım.

imsiyat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar fiyatlar düşük yok şöyle ucuza yapılıyor böyle fiyat düşürülüyor diye herkes ağlıyor ama, ömründe İSG'nin İ'sinden anlamayan kişilerin master yapıp hemen nasıl B oluruz da para basarız kısmına eleştiri yapan yok o nasıl olacak. Bugün uzman arıyoruz iş ilanına başvuruların yarısı tezsiz master yapıyorum B olucam diye geliyor siz benim nasıl bir risk aldığımı biliyor musunuz diye geliyor? O nası olacak? Cebinize iş bilmeden fazla para girerken iyi de fiyat kırılınca mı kötü? Veya hiç gittiğiniz küçük işletmelere ÇSGB'nin sitesinde örnek risk analizi var bana yaptırmayıp ordan bedava örneğini siz yapabilirsiniz uzmana gerek yok illa diyen oldu mu aranızda hiç?

ben anlamadım şimdi devlet adamlara bir hak vermiş yada açık var diyelim bu konuda adamlarda yüksek lisans yapıyor biz nasıl eleştirebiliriz bunu ? ve gerçekten risk alınan bir meslek bu . İş bilmeden diyemezsiniz bazıları için olabilir ama bu da devletin hatası 15 günlük eğitimle uzman yapıyorlar ne bekliyorsunuz ? umarım siz iş güvenliği konusunda 5-10 yılınızı vermişsinizdir de böyle eleştiri yapabiliyorsunuz...

benden az kişi çalışan bir işletme yap dese onu yapar veririm para almadan. sanmıyorum ki böyle işletmelerden para alan olsun ki ben daha bu durumda olan işletmelerin risk analizi yap dediğini de duymadım .

mesut karakuş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ahmet Bey ellerinize sağlık ülkemizde yapılan risk analizlerinin durumunu çok güzel açıklamışsınız. Maddiyat sıkıntısını bizde yaşıyoruz bahseden arkadaşlar gibi. Acil Durum Eylem planını hazırlamak bile başlı başına özen isteyen bir çalışma. Kaldı ki risk değerlendirme kısmından bahsetmedim bile. Bu çalışmayı yaptıktan sonra işyerlerinde yaşanacak kazalara en az 2 yıl ortaksınız. Bunun da maddi hakkının verilmesi gerekir. 50-100 TL'ye yapılan işlerde ben sadece eğitim sertifikalarının verildiğine şahit oldum ve bir gün içerisinde 27000 nüfuslu küçük bir ilçeden 21000 TL para toplandığını biliyorum. Şimdi de o bölgenin esnafının biz uzmanlara karşı olan tutumlarını eğitimlerle telkinlerle düzeltmeye çalışıyorum. Maalesef ülkemizde birçok alanda olduğu gibi bu alanda da suistimaller yapılıyor.

Bakan baş müfettişi özellikle şu vurguyu yaptı: kimse ölmeyecek, kimse ağır uzuv kaybı yaşamayaca, yangın çıkmayacak, patlama olmayacak... şimdi senin hazırladığın belgeler bu durumu önleyici değilse hapiste çürümen gayet normal. ( ucuz ve özentisiz iş yapanlara atfen )

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben anlamadım şimdi devlet adamlara bir hak vermiş yada açık var diyelim bu konuda adamlarda yüksek lisans yapıyor biz nasıl eleştirebiliriz bunu ? ve gerçekten risk alınan bir meslek bu . İş bilmeden diyemezsiniz bazıları için olabilir ama bu da devletin hatası 15 günlük eğitimle uzman yapıyorlar ne bekliyorsunuz ? umarım siz iş güvenliği konusunda 5-10 yılınızı vermişsinizdir de böyle eleştiri yapabiliyorsunuz...

benden az kişi çalışan bir işletme yap dese onu yapar veririm para almadan. sanmıyorum ki böyle işletmelerden para alan olsun ki ben daha bu durumda olan işletmelerin risk analizi yap dediğini de duymadım .

O zaman devlet serbest piyasa da vermiş ister 10000TL'ye risk analizi yapar ister 1 TL'ye niye herkes kızıyor??? isteyen 500 TL'ye de çalışır isteyen 5000 TL'ye de.... Devlet bu hakkı da herkese vermiş bunu nasıl eleştirebiliriz???

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
O zaman devlet serbest piyasa da vermiş ister 10000TL'ye risk analizi yapar ister 1 TL'ye niye herkes kızıyor??? isteyen 500 TL'ye de çalışır isteyen 5000 TL'ye de.... Devlet bu hakkı da herkese vermiş bunu nasıl eleştirebiliriz???
doğru söylüyorsunuz burada derdimiz kimseyi eleştirmek olmamalı
sadece yeni uzman arkadaşlara bu işin önemini ve sorumluluğunu hatırlatmak ayrıca konunun başlangıcındaki bilgilendirme yazıma dikkat ederseniz bu konuda madem yapıyorlar en azından yönetmeliğe uygun yapmaları konusunda yönlendirmek....

O

oğuz bakar

Guest
RİSK ANALİZİ EĞİTİM VERMEYİ KAPSAR MI?
Anlayamadığım nokta şu: Risk analizinde "eğitim verilmeli" diye belirttiniz. Risk analizi yaptınız diye eğitim de mi vermek zorundasınız? Bu nereden kaynaklanıyor? Üstelik "eğitim verdik" diyen kuruluşlar eğitim yönetmeliğine göre tehlikeli işlerde 12 saat eğitim vermelidir. Verebilecek var mı? Paket teklif yapmak bir pazarlama taktiği. Risk Değerlendirmesi yapmak ayrı bir yükümlülük, acil durum planı hâkeza öyle, eğitim yine öyle. Herbirinin yapılmamasının cezası ayrı. Kimse eğitim diye 1 saati yutturmasın. 12 saat verebiliyorsa versin.:)))

O

oğuz bakar

Guest
arkadaşlar ,

son zamanlarda piyasa da çok komik ve elinize bile alırken rahatsızlık duyduğunuz risk değerlendirmesi örnekleri dolaşmakta
maalesef bunları da mesleğe yeni girmiş uzman arkadaşlar hazırlamakta
50-100 tl lere değerlendirme yapan veya yapan yerlerde bir şekilde alet olan arkadaşlar nasıl bir riskin içerisinde olduğunuzun farkında değilsiniz

bir sanayi sitesinde bulunan büfenin yanına isg uzmanını alarak 100 e yakın risk değerlendirmesi yaptığını bunu 100 tl ye yaptığına ve değerlendirmenin 5 sayfa ve sadece başlık kısmında şirket adlarının farklı olduğuna sektöre bile bakmadan kalan tüm satırların aynı olduğuna şahit oldum
yazık....çok yazık....

ve sonrası müfettiş denetimi sonucu hepsinin üzerine X konması ceza yenmesi ve sitedeki tüm esnafların büfeci ve uzman arkadaşın üzerine yürüyerek bu cezaları tazmin etmeleri istekleri...

iş kazası durumunda başlarına gelecek diğer sorunlardan bahsetmiyorum bile....

mesleğe yeni giren arkadaşlar çok rica ediyorum elinize risk değerlendirmesi yönetmeliğini bir alın ve hatmedin bilenlerden öğrenin

madde madde yönetmelikte yazanları uygulamaya çalışın bakın yine şahit olduğum bir şey düzgün yapılmış bir risk değerlendirmesinin üzerinde müdahale tarihi yazmasına rağmen sorumlu kişi yazmıyor oluşu sebebiyle iptal olan ve 10 gün içerisinde düzeltme istenen örnekler var

bu işi çok hafife alıyoruz karşımızda ki muhattap bakanlık ve çalışanları

-öncelikle işverene risk değerlendirme ekibi ataması yaptırın ve kaşe imzalattırın ( iş yerinde 2 kişi bile çalışıyor olsa işveren çalışan ve siz olarak ekip kurun)
-ekibe risk değerlendirmesi eğitimi (amacını,yöntemini adımlarını) anlatın ve yine tüm üyelere imzalatın
-çok önemli bir madde aslında risk değerlendirmesini çalışanlar yapar çalıştıkları yer ve makinanın riskini en iyi onlar bilir siz veya hekim ekip danışmanıdır
bu görüşlerin tutanak altına alınması gerekliliğinden dolayı anket formu tarzında bir form hazırlayın tüm işçilere doldurtarak imza altına alın
-düzgün ve açıklamalı bir kapak yazısı hazırlayın
-risk değerlendirmesini mutlaka fotoğraflayın
- istediğiniz önlemlerin altına ilgili mevzuatı ekleyin( yaptırın gücünüz için elinizi güçlendirir)
-risk değerlendirmesi sonuna sonuç yazısı hazırlayın( aksiyon şekli planı zamanı konusunda bilgilerin olmasına ve iş yeri öncelikli riskleri anlatan notlar olmasına dikkat edin)
-risk değerlendirmesi yönetmeliğini dosyaya mutlaka ekleyin
-risk değerlendirmesi konusunda ekip dışında çalışanlar var ise mutlaka bilgilendirin

yukarıda bahsettiğim tüm maddeler okunursa bizzat yönetmelik tarafından istenen maddelerdir

en önemlisi tüm evrakların altına imzaları alın ve daha da önemlisi siz tüm evrakların altına isg uzmanı olarak değil risk değerlendirmesi ekip danışmanı olarak imza atın ( tabi bunun için ekip kurmuş olmak 100 tane risk değerlendirmesini 1 hafta içinde basıp götürmemek gerekiyor)

ve yine tabiki de böyle bir çalışma olacaksa çalışmayı 50-100 tl ye yapmayın yapanların işine de alet olmayın

bu adımlar geliştirilebilir önerisi olanlar lütfen buraya yazsınlar artık birbirimizi baltalamaktan vazgeçelim ve işimizi doğru yapalım yapmayacak olanlar zaten bir şekilde elenecekler İnşallah müsibetle değil nasihat ile elenirler

ve yine bu ve tecrübeli arkadaşların ekleyecekleri öneriler ışığında bu işi kendiniz yapın elimizdeki örnekleri paylaşmamızı istemeyin yayınlanan örnekler zaten fikir vermesi adına yeterli olacaktır bunu özellikle söylememin sebebi kendiniz yapmaya çalışınca bu iş çok daha detaylı öğreniliyor

kusura bakmayın yazım biraz uzun ama çok önemli olduğunu düşünüyorum
paylaşım ve fikirlerinizi bekliyorum
Risk değerlendirmesinin kaç sayfa olacağı, fotoğraf olması nerede geçiyor? Risk değerlendirmesinin aslı matris yönteminde bir tablo, olasılık ve risk derece açıklamasından ibarettir. 3 yıldır bu işin içindeyim. Sayfa sayısı kriterini ilk defa gördüm. Ayrıca bir büroda 8-10 riski geçmeyen bir tablo oluşabilir.

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Ağustos sınavına girdim ve yakında belgeyi alacağım. Ancak aklıma takılan sorular var bilen varsa yanıtlarsa sevinirim.

6331 sayılı kanunda

MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

6331 kanun kapsamında olan bir iş yerinde çalışabilmek için ya OSGB çalışanı olmak yada iş yerinin kendi çalışanı mı olmak gerekiyor.?? Madde 6 dan bunu anlıyorum .Kendime ait bir şirketim var. Birden fazla iş yeri ile nasıl çalışabilirim? Aynı anda birden fazla işyerinde çalışan olamayacağıma göre OSGB çalışanımı olmak gerekiyor?

Aynı anda birden fazla iş yerinde neden çalışamıyorsun ?? Aylık 180 saat'i (mesailer hariç) geçmeyecek şekilde istediğin kadar iş yerinde çalışabilirsin.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Risk değerlendirmesinin kaç sayfa olacağı, fotoğraf olması nerede geçiyor? Risk değerlendirmesinin aslı matris yönteminde bir tablo, olasılık ve risk derece açıklamasından ibarettir. 3 yıldır bu işin içindeyim. Sayfa sayısı kriterini ilk defa gördüm. Ayrıca bir büroda 8-10 riski geçmeyen bir tablo oluşabilir.

Risk değerlendirmesinin aslı demeyelim sizin kullandığınız matris şeklinde hazırlanana ALARP prensibine sahip risk değerlendirmesi bu dediğinizi şekildedir yoksa başka bir çok şekilde yapılan risk değerlendirme teknikleri mevcuttur. Sadece piyasada çoğu arkadaşımız bu bahsettiğiniz tekniği kullanmaktadır.

Murat Özbalcı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Şubat ayı itibari ile denetimler başladığında tüm o sgk girişsiz,eğitimsiz risk analiz raporları ceza yiyecek.Bunu bana bizzat Faruk Çelik'in yardımcıları söyledi.Şimdi çalışsın o ucuzcu arkadaşlar,tazminatları görünce bakalım bu kolay kazandıkları sandıkları bu kadar paranın hapse varan cezalarını nasıl ödeyecekler?

ngkazak

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ahmet eren arkadaşım işin ciddiyetini çok güzel özetlemişsin.fakat bakanlığın kendi hazırladığı kontrol listelerine baktığımızda bizler acaba risk analizlerini çok mu abartıyoruz diye düşünüyorum.Evet söşlemeli İSG uzmanı bahsettiğiniz durumları harfiyen uygulamalı. Şu aşamada işverenin bile kendisinin hazırlayabildiği RD konusunda müffettişlerin içerik eksikliği olduğu için ceza kestiğini duymadım ve ihtimal vermiyorum.
Çünkü RD yaptırmamanın cezai müeyyidesi var.içeriğinin eksikliği konusunda cezai dayanağı ne olacak.
Hocam şöyle diyeyim benim bir inşaatıma gelen müfettişler işverene teşekkür etmişler tedbirler alındı diye risk analiz raporuna bakıp şunu demişler klasik bir rapor klişe madde ve uyarılar şimdi ben o zaman soruyorum bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Madem klişe madem klasik ne diye firmaya teşekkür ediyosun bir ikinciside tedbirler için teşekkür ediyosun o tedbirleri alanda aldıran da benim

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Şubat ayı itibari ile denetimler başladığında tüm o sgk girişsiz,eğitimsiz risk analiz raporları ceza yiyecek.Bunu bana bizzat Faruk Çelik'in yardımcıları söyledi.Şimdi çalışsın o ucuzcu arkadaşlar,tazminatları görünce bakalım bu kolay kazandıkları sandıkları bu kadar paranın hapse varan cezalarını nasıl ödeyecekler?

Valla Murat Bey keşke dediğiniz gibi olsa, ama ben son 4 ayda 4 farklı şantiyede denetime girdim, risk değerlendirmesi var mı diye sadece baktılar birde imzaları tam mı diye baktılar gittiler. Dokümanın kapağı bile açılmadı. Bilginize ha ama şubat ayına kadar 2000 denetmen daha alıp düzgün denetim yapacaksa bakanlık o zaman anlarım ama aynı Faruk Çelik maalesef Toki ve devlet ihalelerine İSG şartnamesi koyduramadığını her fırsatta söylüyor.

seda hatip

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aynen size katılıyorum.. sayfa çok olsun diye bir sürü fotokopi dolduranları görüyoruz.. küçücük bir büfeninde risk analizi yapılıyor. işverenleri de düşünmek lazım. böyle işyerlerindende 300-400 istemek şahsen benim fiyat politikama iş ahlakıma ters geliyor.

O

oğuz bakar

Guest
Biraz insaf, kantarın topuzunu kaçırdılar zaten. Adamın promosyon satış dükkanı var. Evden bile daha az riskli. (evde doğal gaz var, onda yok) Yüklen bakalım esnafa. Risk değerlendirmesi, acil durum planı, eğitim. 2 sene sonra İGU, İH... 4 katlı doğalgaz kombili apartmanda yangın merdiveni yok, ama daha az sayıda insan barındıran işyerine yangın merdiveni iste... Eğitimleri devlet ücretsiz vermeli. İnsana değer verdim diye o zaman konuşmaya hakları olur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.