Risk Değerlendirmesi Yapanlar Dikkat

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında eren-ahmet tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi  Bende eklemek isterim gerçekten rezalet durumda şu an benim çalıştığım şehirde .

  1 - Bazıları gidip kendi yerine adam gönderiyor .
  2 - risk analizi için hiçbir belge, gözlem, inceleme yapmadan hazır rapor veriyor.
  3 - Kaşe yok
  4 - Makbuz yok

  Ayıptır cidden bu kadar mı düştü diyemeden geçemiyor insan...


   
 2. S.O.45

  S.O.45 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan bir firmaya ÇSGB tarafından yapılan denetlemede Risk Deperlendirme Raporu üzerine bakanlık müfettişi tarafından kocaman harfler ile "UYDURULMUŞ" yazılıp kabul edilmemesi üzerine firmaya düzgün bir risk değerlendirme Raporu yapmak için davet edildim ve raporu da tamamladım. Çeşitli odalar ile anlaşıp mesleği hiç eden arkadaşları buradan bir kez daha uyarıyorum...

   
 3. Kürşat Dolayman

  Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

  Sonunda anladınız şimdi bu risk analizi dediğiniz şey çok saçma iş veren korkuyor ceza yemekten ve bir OSGB ile anlaşıyor ama kurul falan yok ha OSGB hazırlıyor adam dosyaya koyuyor hatta çok iyi bir risk analizi bile olabilir ama iş veren o dosyayı hiç açmıyor bile içinde ne yazıyor önemli değil maksat denetim geçsin işte burası Türkiye burada işler böyle yürüyecek takmamanızı tavsiye ediyorum yok benim zoruma gidiyor diyorsan düzen değişmeyecek hatta daha beter olacak o zaman bırakın bu işi kafanız rahat olsun

     

   
  TUNAHAN ve OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ssrkdgn

  Ssrkdgn TÜİSAG Üyesi

  3 kişinin çaliştığı bi yer için kurul kelimesi biraz garip olmuyormu sizce adam zaten yaptırmak da istemiyor ki bencede bi kuaför neden risk analizi yaptırsınki. kendisine diyorum yap sen adam ben anlamam kardeşim gel yap diyor bu adamdan 300 lira 400 lira almak zoruma gidiyor bence birde 100 lira için fatura kesmekde bende yapıp veriyorum para falan da almıyorum ne olcak şimdi illa faturamı kescem 100 lira verdi diye hem almadım hemde kdv kestim nasıl olcak bu iş etrafımdaki insanlar rica ediyorlar para verinmi diyeyim 3 kruşluk yer için her işi kendinizce düşünmeyin bende 30 40 kişinin çalıştığı yeri anlarımda bakka çakkal için işi abartmayın bence bakanlık personelide bunun farkındadır adam zaten kendisi yapabildiği raporu size yaptırıyor 3 kişilik kıt kanat geçinen yerleri barı rahat bıraksınlar.....

   
  Mehmet Emin DİNCEL ve oğuz bakar bu yazıya teşekkür etti.
 5. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  yardım ettiğiniz ve ücret almadığınız rapora kendi adınızı yazmayın
  işveren kendi adını kullanırsa gerek sorumluluğunuz gerek fatura derdi ortadan kalkar

     

   
 6. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar fiyatlar düşük yok şöyle ucuza yapılıyor böyle fiyat düşürülüyor diye herkes ağlıyor ama, ömründe İSG'nin İ'sinden anlamayan kişilerin master yapıp hemen nasıl B oluruz da para basarız kısmına eleştiri yapan yok o nasıl olacak. Bugün uzman arıyoruz iş ilanına başvuruların yarısı tezsiz master yapıyorum B olucam diye geliyor siz benim nasıl bir risk aldığımı biliyor musunuz diye geliyor? O nası olacak? Cebinize iş bilmeden fazla para girerken iyi de fiyat kırılınca mı kötü? Veya hiç gittiğiniz küçük işletmelere ÇSGB'nin sitesinde örnek risk analizi var bana yaptırmayıp ordan bedava örneğini siz yapabilirsiniz uzmana gerek yok illa diyen oldu mu aranızda hiç?

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 7. malkovs

  malkovs TÜİSAG Üyesi

  Benimde bir danışmanlık şirketim var izmir'de piyasa KDV dahil 45 liraya düşmüş durumda RD lerimi orta ölçekli fiyat verdiğim için 2 haftadır kimse yaptırmadı. Daha önce geldiler 45 lira fiyat verdiler sen niye bu kadar yüksek veriyorsun diyor anlatıyorum durumu gidiyor normal olarak 45 liralığa yaptırıyor. Yeni İSG uzmanı oldum ve bunları gördükçe yapmış olduğum meslekten gurur duyacağıma yine bu da ayağa düştü demekten başka çare bırakmıyorlar. Yazık çok yazık. Böylesine riskli bir meslekte bunların karşıma çıkması ve uzmanların bilinçsizce bunları yapması beni derinden üzüyor.
  Tek temennim şudur ki isg uzmanlarına ait bir oda ve RD lerin bu oda çatısı altında onay gördükten sonra işverene teslim edilmesidir. Denetleme mekanizmamız eksik gibi. Fiyatlandırma konusunun da odaya ait olması taraftarıyım.
   
 8. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  ben anlamadım şimdi devlet adamlara bir hak vermiş yada açık var diyelim bu konuda adamlarda yüksek lisans yapıyor biz nasıl eleştirebiliriz bunu ? ve gerçekten risk alınan bir meslek bu . İş bilmeden diyemezsiniz bazıları için olabilir ama bu da devletin hatası 15 günlük eğitimle uzman yapıyorlar ne bekliyorsunuz ? umarım siz iş güvenliği konusunda 5-10 yılınızı vermişsinizdir de böyle eleştiri yapabiliyorsunuz...

  benden az kişi çalışan bir işletme yap dese onu yapar veririm para almadan. sanmıyorum ki böyle işletmelerden para alan olsun ki ben daha bu durumda olan işletmelerin risk analizi yap dediğini de duymadım .   
 9. mesut karakuş

  mesut karakuş TÜİSAG Üyesi


  Bakan baş müfettişi özellikle şu vurguyu yaptı: kimse ölmeyecek, kimse ağır uzuv kaybı yaşamayaca, yangın çıkmayacak, patlama olmayacak... şimdi senin hazırladığın belgeler bu durumu önleyici değilse hapiste çürümen gayet normal. ( ucuz ve özentisiz iş yapanlara atfen )

     

   
 10. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  O zaman devlet serbest piyasa da vermiş ister 10000TL'ye risk analizi yapar ister 1 TL'ye niye herkes kızıyor??? isteyen 500 TL'ye de çalışır isteyen 5000 TL'ye de.... Devlet bu hakkı da herkese vermiş bunu nasıl eleştirebiliriz???   
 11. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  doğru söylüyorsunuz burada derdimiz kimseyi eleştirmek olmamalı
  sadece yeni uzman arkadaşlara bu işin önemini ve sorumluluğunu hatırlatmak ayrıca konunun başlangıcındaki bilgilendirme yazıma dikkat ederseniz bu konuda madem yapıyorlar en azından yönetmeliğe uygun yapmaları konusunda yönlendirmek....   
 12. RİSK ANALİZİ EĞİTİM VERMEYİ KAPSAR MI?
  Anlayamadığım nokta şu: Risk analizinde "eğitim verilmeli" diye belirttiniz. risk analizi yaptınız diye eğitim de mi vermek zorundasınız? Bu nereden kaynaklanıyor? Üstelik "eğitim verdik" diyen kuruluşlar eğitim yönetmeliğine göre tehlikeli işlerde 12 saat eğitim vermelidir. Verebilecek var mı? Paket teklif yapmak bir pazarlama taktiği. Risk Değerlendirmesi yapmak ayrı bir yükümlülük, acil durum planı hâkeza öyle, eğitim yine öyle. Herbirinin yapılmamasının cezası ayrı. Kimse eğitim diye 1 saati yutturmasın. 12 saat verebiliyorsa versin.:)))

   
 13. Risk değerlendirmesinin kaç sayfa olacağı, fotoğraf olması nerede geçiyor? Risk değerlendirmesinin aslı matris yönteminde bir tablo, olasılık ve risk derece açıklamasından ibarettir. 3 yıldır bu işin içindeyim. Sayfa sayısı kriterini ilk defa gördüm. Ayrıca bir büroda 8-10 riski geçmeyen bir tablo oluşabilir.
   
  S.O.45 bu yazıya teşekkür etti.
 14. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Aynı anda birden fazla iş yerinde neden çalışamıyorsun ?? Aylık 180 saat'i (mesailer hariç) geçmeyecek şekilde istediğin kadar iş yerinde çalışabilirsin.

   
 15. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesinin aslı demeyelim sizin kullandığınız matris şeklinde hazırlanana ALARP prensibine sahip risk değerlendirmesi bu dediğinizi şekildedir yoksa başka bir çok şekilde yapılan risk değerlendirme teknikleri mevcuttur. Sadece piyasada çoğu arkadaşımız bu bahsettiğiniz tekniği kullanmaktadır.   
  oğuz bakar bu yazıya teşekkür etti.
 16. Murat Özbalcı

  Murat Özbalcı TÜİSAG Üyesi

  Şubat ayı itibari ile denetimler başladığında tüm o SGK girişsiz,eğitimsiz risk analiz raporları ceza yiyecek.Bunu bana bizzat Faruk Çelik'in yardımcıları söyledi.Şimdi çalışsın o ucuzcu arkadaşlar,tazminatları görünce bakalım bu kolay kazandıkları sandıkları bu kadar paranın hapse varan cezalarını nasıl ödeyecekler?

   
  ilker1959 bu yazıya teşekkür etti.
 17. ngkazak

  ngkazak TÜİSAG Üyesi

  Hocam şöyle diyeyim benim bir inşaatıma gelen müfettişler işverene teşekkür etmişler tedbirler alındı diye risk analiz raporuna bakıp şunu demişler klasik bir rapor klişe madde ve uyarılar şimdi ben o zaman soruyorum bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Madem klişe madem klasik ne diye firmaya teşekkür ediyosun bir ikinciside tedbirler için teşekkür ediyosun o tedbirleri alanda aldıran da benim

   
 18. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Valla Murat Bey keşke dediğiniz gibi olsa, ama ben son 4 ayda 4 farklı şantiyede denetime girdim, risk değerlendirmesi var mı diye sadece baktılar birde imzaları tam mı diye baktılar gittiler. Dokümanın kapağı bile açılmadı. Bilginize ha ama şubat ayına kadar 2000 denetmen daha alıp düzgün denetim yapacaksa bakanlık o zaman anlarım ama aynı Faruk Çelik maalesef Toki ve devlet ihalelerine İSG şartnamesi koyduramadığını her fırsatta söylüyor.

   
 19. seda hatip

  seda hatip TÜİSAG Üyesi

  aynen size katılıyorum.. sayfa çok olsun diye bir sürü fotokopi dolduranları görüyoruz.. küçücük bir büfeninde risk analizi yapılıyor. işverenleri de düşünmek lazım. böyle işyerlerindende 300-400 istemek şahsen benim fiyat politikama iş ahlakıma ters geliyor.

   
  oğuz bakar bu yazıya teşekkür etti.
 20. Biraz insaf, kantarın topuzunu kaçırdılar zaten. Adamın promosyon satış dükkanı var. Evden bile daha az riskli. (evde doğal gaz var, onda yok) Yüklen bakalım esnafa. Risk değerlendirmesi, acil durum planı, eğitim. 2 sene sonra İGU, İH... 4 katlı doğalgaz kombili apartmanda yangın merdiveni yok, ama daha az sayıda insan barındıran işyerine yangın merdiveni iste... Eğitimleri devlet ücretsiz vermeli. İnsana değer verdim diye o zaman konuşmaya hakları olur.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica