Soru Risk Değerlendirmesi Ekibi

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında mühendis85 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar yeni yönetmeliğe göre risk değerlendirmesi ekibi oluşturan var mı? Ekteki duyuru yazı ile atamayı yapsak doğru olur mu.?
  İyi çalışmalar...


   

  Ekli Dosyalar:

  PınarY, alibey, erkanersoy ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Benim fikrime göre uygundur, seçim ile yapılamayan durumlarda atama ilan edilmesi yerindedir.
  Bence derli toplu bir yayınlama şekli olmuş yalnız ekibin çoğunluğunun mavi yaka olmasına dikkat ediniz, aksi durumda ekibi toparlayamazsınız :)

   
  fatihkrty, serdarpala, cevahmet ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Her bölüm sorumlularını, İnsan kaynakları sorumlusunu ve özellikle teknik işlerden sorumlu ( üretim, malzeme ve metod ve makine bilgisi )kişileri mutlaka dahil edin. İş Güvenliği uzmanı olarak sözlesmeniz yok ise işveren tarafından dışardan danısmanlık şeklinde katkı olacagını belirtmelisiniz. Herhangi bir bağ yok ise İş Güvenliği Uzmanı olarak tek başınıza risk analizi yapamazsınız.

     

   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 4. servet_berber

  servet_berber TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanı olarak herhangi bir yere neden risk analizi yapamıyoruz???

   
 5. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  işverenle iş ilişkiniz olmalı yok ise destek elemanı dısardan danısmanlık hızmet saglama seklınde ekip üyesi olarak yapabilirsiniz. Bu durumda tabi işverenin ataması ve yetkilendirmesi lazım. Bknz risk yön.

     

   
 6. servet_berber

  servet_berber TÜİSAG Üyesi


  şunu öğrenebilir miyim? Bir fatura kesebilen serbest isg uzmanı benden risk analizi yapmamı istedi. Risk analizini kendi adımla yaparsam ve faturada bu şahıs adın kesilirse bir problem olur mu?

   
 7. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ekipte olması gerekenler var fakat benim kurduğum ekip işveren/işveren vekili, isg uzmanı, hekim, genel müdür, bölüm müdür, teknik mdürü , çalışan temsilcisi ve destek elemanı.

  Risk analizini yapıyoruz fakat atamalarda bunları önleyebilecek insanları eklersek daha yararlı olur. Mavi yaka personeli ekibe doldurursak daha sonra müdürler ben nerden bileyim diyebilir
   
 8. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar işveren atama yazılarını imzalamakla ve işveren vekilini belirlemekte ayak sürüyorsa ne yapmamız gerekiyor.

  Kurul kurulması, atamaların yapılması vs. işleri bir türlü yapamıyoruz. İşler yürüyor fakat adamlarda böyle bir durum var. Ben üzerime düşenleri yapıyorum tabiki ama sonuçta imzalayan ben öylesine imzaladım derse? atama yapılmamış   
  muhtesem yolac bu yazıya teşekkür etti.
 9. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Bizim işyerinde(KİT) 400 civarı çalışan var ve yaklaşık 30 adet kısım var.Her kısım için bir ekip listesi yaptım ve listelerde ortak isimler var.Kısımlarda Bölüm şefi,mühendisi,ustabaşı, ustası,İşveren vekili,İG Müh,İşyeri Hekimi derken her ekip 6-7 kişiden oluşmakta.Birçok ekipte ortak isimler var ve sonuç olarak toplamda 50-60 kişi risk değerlendirme ekiplerinde yer alıyor.Ben mümkün mertebe işe ne kadar çok çalışan dahil edilirse o kadar verim alınacağını düşünüyorum ancak yaptığımız risk değerlendirmelerinde baktım ki Mühendisi,Şefi,İşveren vekili en az katkıyı veriyor,ustabaşı ve diğer usta da tek başlarına yetersiz kalıyor,ben de kısımda çalışan 10-15 kişinin tamamını toplayıp onlarla yapmağa başladım.Hatta bazan diyorum ya şu bizim ustabaşı torpille mi ustabaşı olmuş yoksa.Normalde RD'yi bu ekibin yapması gerekirken ve İG Uzmanının yalnızca destek amacıyla ve belli yöntem ve usulleri ekiplere öğreterek ve belli başlı telkinler yoluyla ekiplere kılavuzluk ederek RD sürecine katkı sağlaması gerekirken işin tamamını İG Uzmanı yapmak durumunda kalıyor.Allah tüm İG Müh.arkadaşlara ve işini hakkıyla yapan İyeri Hekimi arkadaşlara yardımcı olsun.

     

   
 10. adacık

  adacık TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar mrb,
  risk analizi yaptığım bir firma var bunların şu anda üretim yapmayan fakat çalışan olarak görünen bir bekçi var.fakat işletme kapalı.bu durumda risk analizi yapılmaz(bence).tutanak mı yazmak gerek bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.   
 11. NEGATOSKOP

  NEGATOSKOP TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar mrb.

  destek elemanı konusunu nasıl çözüyorsunuz....(nerdeyse)gittiğim hiç bir firmada yönetmelikteki tanıma uyan destek elemanı yok?   
 12. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Selamlar
  Arkadaşlar risk değerlendirme ekibinde olması gereken kişiler eksiksiz mi olmalı ?
  Yani destek elemanı veya çalışan temsilcisi olmaz ise risk analizi geçersiz mi sayılır ?
  Diyelim ki 10-20 çalışanı olan bir iş yerinde işveren-uzman-çalışan temsilcisi gibi 3 kişi bir ekip kurup risk analizini yapsa geçerli olmazmı ? ( 3 kişilik bir ekip yeterli oluyor )

  Herkese iyi çalışmalar...

   
 13. kenana

  kenana TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR MRB,
  Çalışan temsilcisini atayamazsınız. Seçim usulü ile belirlenir.
   
 14. kenana

  kenana TÜİSAG Üyesi


  yeterli olur.

   
 15. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Kenan Bey
  Acaba yeterli olacağına dair dayanağınız nedir ? ben de sizin gibi düşünüyorum ama her hangi bir dayanak bulamadım:(   
 16. kenana

  kenana TÜİSAG Üyesi


  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.

  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

  Az tehlikeli sınıfta yer alan 15 kişinin çalıştığı bir yer için konuşalım;
  - iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimlerinin istihdamı buralarda zorunlu olmadığından ekipte bulunmayabilirler.

  Çalışan temsilcisinin yetki ve yükümlülüğü

  MADDE 9 – (1) Çalışan temsilcisi; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalara katılma, çalışmaları izleme, tehlike kaynağının yok edilmesi veya tehlikeden kaynaklanan riskin azaltılması için tedbir alınmasını isteme, tekliflerde bulunma ve benzeri konularda çalışanları temsil etmeye yetkilidir.
  yukarıdaki madde "d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar." maddesini kapsamaktadır.

  Çalışan temsilcisi, destek elemanı, işveren veya işveren vekili muhakkak bulunmalıdır.

   
 17. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi


  Çalışan temsilci aynı zamanda d) maddesindeki kişi oluyor.
  ç) maddesinde bahsedilen iş yerindeki destek elemanıda dışarıdan hizmet alınan iş güvenliği uzmanı oluyor.
  b) maddesindeki durum zaten şuan az tehlikeli sınıf için 2016ya kadar, tehlikeli sınıf için 2014 e kadar zaruri olmadığı için zaten şuan olmasada olur diyorsunuz.

  3 kişi ile kurulan ekip şimdilik iş görüyor gibi görünüyor.

   
 18. celal1

  celal1 TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar risk değerlendirmesi bir iş güvenliği hizmeti midir. Eğer öyleyse yani bir iş güvenliği hizmeti ise işverenler risk analizi kendi bünyesinde oluşturduğu bir ekip tarafından yapamaz. Kendi bünyesinde bir isg uzmanı varsa hariç
  acaba yanlış mı düşünüyorum dayanak 6331 6 madde 1. fıkra a bendi

   
 19. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Celal Bey

  (29 Aralık 2012 tarihli)İS SAGLIGI VE GÜVENLGİ RİSK DEGERLENDRMESİ YÖNETMELİGİ
  MADDE6
  (2) isveren, ihtiyaç duyuldugunda bu ekibe(risk analizi) destek olmak üzere isyeri dısındaki kisi ve
  kuruluslardan hizmet alabilir, demektedir.

   
 20. celal1

  celal1 TÜİSAG Üyesi

  ben sorumu net olarak açıklayamadım galiba ben 6331 sayılı kanunu okuduğumda İşverenin genel yükümlülüğü
  MADDE 4 (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;
  c) Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır

  benim görüşüme göre işverenler kendi risk analizlerini oluşturamazlar yani kendi bünyesinde bir isg uzmanı olmak zorunda buna delil olarak aynı kanunun

  MADDE 6 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
  burada risk analizini işverenin kendisinin üstlenebilmesinin hükmü de açık bir şekilde belirtilmiştir. yanlışmı düşünüyorum veya yanlışmı yorumluyorum görüşlerinizi almak istiyorum

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica