Risk Değerlendirme Formu Yapacak Isg Uzmanlari Ile Ilgili

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında jeff's daddy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi
  Risk değerlendirmesi yönetmeliğinde, risk değerlendirmesi ekibinde olabilecekler yer almaktadır. Uzman veya hekimde yer alabilir. Ancak bulunması zorunlu değildir.


   
  kimder bu yazıya teşekkür etti.
 2. Volcano

  Volcano TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesi ekibi

  MADDE 6 (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

  a) İşveren veya işveren vekili.

  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri. !!!! veya demiyor

  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar
  Risk analizini sadece iş güv. uz. yapabilir mi Kanun ispatlı yorum lütfen acil

   
 3. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar
  Hekimin Risk Analizine yazacağı maddeler sağlıksal problem veya çalışmalar ile alakalıdır.Bu sebeple sadece İSG uzmanının yapacağı risk analizi kesinlikle geçerlidir.(Tehlike sınıfı kurtarıyorsa)
  Yeni Risk değerlendirmesinin amaçlarından biri de bu zaten
  Risk değerlendirmesinin olmazsa olmazı
  - risk değerlendirme ekibidir ve risk Analizine mutlak suretle hepsi imza atmalıdır.Ayrıca Risk Değerlendirmesi yapmak üzere görevlendirilen kişilerin görevlendirme yazısını ihmal etmeyiniz.
  - Başka bir husus ise Risk Değerlendirmesine etki eden faaliyetlerin sınıflandırılması için çalışanlara görüş formu dağıtın ve her çalışanın doldurmasını isteyin.Bunun yanı sıra Ramak Kala Formlarının da dağıtılması faydalı olacaktır.En azından yol haritasını bu şekilde çıkarmak daha doğru bir yaklaşım olur.

     

   
 4. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Risk Değerlendirmesinin bir yere gönderilmesi gibi bir durum yok.İstendiğinde gösterilmek üzere hazırlanan bir çalışmadır.
  Fakat amacı istendiğinde gösterilmek değildir.

   
 5. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Bir önceki işletmemde de risk analizini kendim yapmıştım, şimdiki işletmede de kendim yapıyorum. İş yeri hekimi ile bugüne kadar hiç tanışmadım.. Defterleri yolladık 3 gün-5 gün sonra imzalayıp yolladı, bu kadar yani.. Departman müdürleri de olaya hakim değil, verdiğin eğitimle o risk analizinde yer almaları pek verimli olmuyor. Ama şöyle birşey yapılabiliyor. Uzman risk analizini yaptıktan sonra alır onları karşısına tek tek her maddenin üzerinden geçilir, eksik varsa tamamlanır.

     

   
  ÖZGÜR BARIŞ bu yazıya teşekkür etti.
 6. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  isgüm 300 tl ye risk değerlendirmesi yapıyor arayıp sorun iş yeri hekimi yolluyorlar mıymış.

   
 7. Mümin AŞÇIOĞLU

  Mümin AŞÇIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  isgüm 300TL/gün olarak işlem yapıyor. yani risk değerlendirmesini tamemen 300TL yapmıyor. kaç günde bitirirse GÜN x 300TL =... şeklinde oluyor.
   
 8. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  birgün sürerse kaç lira olur   
  Mümin AŞÇIOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 9. Volcano

  Volcano TÜİSAG Üyesi

  Eğitim verdiğimiz konuların başlıklarını yazıp imzalatmakmı gerekir?Yoksa eğitim konuları bir bütün olarak dosyalanmalı mı?
  Acil durum planlarında yangın söndürme eğitimi verdik diyelim.Bunun için geçerli eğitim itfaiye yada ayrı bir sertifika değilmi?benim verdiğim yangın söndürme eğitimi geçerli mi?Sorularla çok bunalttım kusura bakmayın ama bitmiyo soru!Bir kardeşim 1-10 kişilik az tehlikeli bir iş yerinde risk analizi acil durum planı ve eğitim için yapılması gerekenleri belgeleri özetlese çok yararlı olur.Gökhan bey sayesinde risk analizi için görevlendirme yazısı yazmayı öğrenmiş oldum.Değerli paylaşımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim .

     

   
 10. blueskym

  blueskym TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar risk değerlendirmesini , işverenler işyerilerinde kuracakları bir ekip ile yapabilirler.işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bu ekibe kanunda belirtilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzamnı bulundurma yükümlülüğü başladığı tarihte dahil oluyor.yani bir işyeri risk değerlendirmesini işyerinde kuracağı bir ekiple yapar bu ekibede destek olarak risk değerlendirmesini bilen birinden yardım alabilir.bunun için illa iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi olacak diye bir kaide yok.zaten şu anda iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimliği belgesini almış ama sanayi işletmesini hiç bilmeyen binlerce uzman ve hekim var.işveren direkt bunlara yaptıracağına ekibindeki ,işyerini bilen mühendis ,usta ve çalışanlarıyla bu risk değerlendirmesini daha iyi yapar..   
 11. ALTUĞ01

  ALTUĞ01 TÜİSAG Üyesi

  ''işveren risk analizi yapar veya yaptırır.'' diye bir yönetmelik maddesi okumuştum. Eğer işverinin risk analizini yapma yetkisi varsa işyeri hekimi ve isg uzmanına gerek olmadığı anlamına geliyor. buna görede isg uzmanı risk analizini yaparsa işyeri hekimine neden gerek olsun??   
 12. huuleeaan

  huuleeaan TÜİSAG Üyesi

  Bence işvern risk değerlendirmesini yapar dedikleri kısımda resmi olarak isgb kurulması gerekli olmayan haller dışındayı kapsıyor. oda sadece 2014 haziranına kadar 50 den az çalışanı olan az tehlikeli sınıflarda geçerli.

   
 13. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  Özetle;
  Arkadaşlar gerçekçi olalım, Risk değerlendirmesini veya Risk analizini veya ne ad verirsieniz, bu şeyi bizler (iş güvenliği uzm.) yapacağız. Ekip konusu bizim memlekette vakit kaybettirmekten başka bir iş görmez, "ekip" konusunun Türkçesi "tek başına gördüğünle değil çalışanlara sorarak yap bu analizi" demektir diye düşünüyorum. Ustabaşları ile gördüğünüz ve göremediğiniz riskler üzerine "çalışma ortamında ve çalışma esnasında" gidip konuşarak ilk adımı atmalı sonrasında da doğrudan operatör ile aynı mantık ile konuşmalıyız. Çünkü ustabaşı veya amir kişi her zaman birşey saklar, işçi de saklar ama avlamak kolaydır, en kötü ihtimalle 1-2 saat izlersiniz görürsünüz. Hekim konusu daha ayrı bir konu, çoğu eski mantıkla gelip gitmekte ve hasta bakıp ilaç yazmak dışında fazla vakit ayıramamaktadır, onları da kendi yaptığınız analize ortak edip hekimlikle ilişkili kısımları göstererek zorlayabilirsiniz, ama onları da önce siz göreceksiniz ki gösterebilin. Zaten hekimlere genel olarak düşen konular hijyen, mutfak, WC vs., su ve sebiller, aşılar, ergonomi konularıdır, bu konularda da çok rahat hekimlerle analizinizi tamamlayabilirsiniz
  Ya ben doktoru İzmir'de oturan Denizli firması biliyorum :)
  Ama babam da işyeri hekimi, arada onu da sıkıştırmıyor değilim :)
  Kısaca birkaç arkadaşın da dediği gibi risk analizi konusu bizde...
  Şu ara eğitimi hazırlıyorum, imza konusunda eğitim verilen konuları topluca yazıp altına imza alacağım.

  bu arada İSGÜM bu işi 10günden önce elden bırakmaz, en az o kadar ikamet eder derim :)
  Ama yine Ankara'da ikamet eden bir A sınıfı abimiz çalıştığım bir firmaya, sahayı "hiç görmeden" yaklaşık 60-70 sayfa kadar bir risk analizi hazırlayıp göndermiş, bir de üstüne 4bin lira kadar da bir meblayı tahsil etmiş, bizim saflarda kuzu kuzu vermiş (gel de şimdi yeni yönetmeliğe laf et).
  İşin asıl acı tarafı da denetime gelen "iş müfettişleri" bu analize hiç bakmadan, sadece varlığı yeter mantığı ile, OK demiş gitmiş. Ya her yerinden su ve buhar çıkan bir tekstil boyahanesinde "toz" riski "4 x 5 = 20" olabilir mi?
  İSGÜM'e ver, parana deysin bari, en azından hakkını verirler.

  ben şu ara risk analizi yapmaktayım ve yukarıdaki mantık ile gidiyorum, şimdilik çok fazla pürüz yaşamış değilim ama foto şart onu fark ettim, anlatırken rahatlık sağlıyor.


  kolay gelsin cümleten...
   
  SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 14. Anıl09

  Anıl09 TÜİSAG Üyesi

  10-50 arası kişi çalıştıran bir işletme(Örn kırtasiye toptancısı,eve de servis yapan gıda işletmeleri,...)diyelim ki tehlikeli sınıfta yer almakta.yasal zorunluluğu kanunun yayımı tarihinden 1 yıl sonra(29.06.2013).Bunun gibi bir işletme düşünelim.
  Soru şu:risk analizi,acil eylem planları ve işçi eğitimlerinin yapılması yükümlülüğü 29.06.2013 e kadar yapılması mı? yoksa 1.1.2013 veya 31.01.2013 gibi bir tarihe kadar mı yapılmalı.Ben bununla ilgili bir tarih göremedim.Varsa arkadaşlarım dayanağıyla birlikte bilgilendirirler mi beni.
  Mantığım şöyle demekte:29.06.2013 e kadar bu zorunlulukların yapılması.Kanunun bu işletme için yürürlüğe giriş tarihi 29.06.2013 ise Denetleme tarihi 29.06.2013 tür.Sadece bu tarihe kadar yaptırılması.Yoksa zorunluluk 01.01.2013 te başladı diye bir şey yok gibi geliyor bana.Mart ta genel bir denetlemeye gelinse Risk değerlendirmesi vs yok diye işletme cezayla muhatap olamaz bence.

   
 15. natulus16

  natulus16 TÜİSAG Üyesi

  işyerimde mühendis olarak çalışmaktayım c sınıfı isg uzmanıyım.işyerim dışarıdan A sınıfı isg uzmanı ile anlaşma yaparak iş yapılmaktadır. işyerimizde benden başka c sınıfı uzmanı mühendisler bulunmaktadır.işyerimizde asli işlerimizi yürütürken c sınıfı uzmanı olarak anlaşma yapabilirmiyiz?nasıl yapabiliriz? yardımcı olmusunuz?​
   
 16. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
  ...
  Geçiş hükmü
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır. (*) (**)
  ...
  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 –(1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten işgüvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri. (*)
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

  ***
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
  ...
  Yürürlük
  MADDE 38 (1) Bu Kanunun;
  a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
  1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
  c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  yürürlüğe girer. (**)


  ***
  Yönetmeliğe göre İGU ve İYH çalıştırma zorunluluğu (henüz) olmayan işyerleri için risk analizi ekibinde bunların bulunması zorunluluğu yok. Bu bana mantıklı gelmiyor, ama bana soran yok tabi!

  ***
  Dokümantasyon
  MADDE 11 –(1) Risk değerlendirmesi asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir.
  a) İşyerinin unvanı, adresi ve işverenin adı.
  b) Gerçekleştiren kişilerin isim ve unvanları ile bunlardan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olanların Bakanlıkça verilmişbelge bilgileri.
  c) Gerçekleştirildiği tarih ve geçerlilik tarihi.
  ç) Risk değerlendirmesi işyerindeki farklı bölümler için ayrı ayrı yapılmışsa her birinin adı.
  d) Belirlenen tehlike kaynakları ile tehlikeler.
  e) Tespit edilen riskler.
  f) Risk analizinde kullanılan yöntem veya yöntemler.
  g) Tespit edilen risklerin önem ve öncelik sırasını da içeren analiz sonuçları.
  ğ) Düzeltici ve önleyici kontrol tedbirleri, gerçekleştirilme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyesi.
  (2) Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve işyerinde saklanır.
  (3) Risk değerlendirmesi dokümanı elektronik ve benzeri ortamlarda hazırlanıp arşivlenebilir.
  ***
  Ekip olmadan analiz olmaz. Analizin sonunda da ekiptekilerin imzası olması gerektiği söyleniyor. Bir yandan da işverenlere risk analizi kılavuzu hazırlandığı anlaşılıyor. Bir el sistem kuruyor (ideal olan), diğer el işin kolayına nasıl kaçılır, kağıt üzerinde sisteme nasıl uyum sağlanır (Türk usulu) bunu sağlamaya çalışıyor.
  Ocak ayında iş kazalarında 68 çalışan ölüyor, bu arada. İdeal olanı isteyelim, ideal olanı yapalım, ideal olana yönlendirelim, diyorum.

  Saygılarımla.


   
  KOCAELİİSG bu yazıya teşekkür etti.
 17. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Bence çok haklısınız, aslında kurumsal olmak isteyen kurumlar şimdiden adım atıyorlar, zorunlu olmasa da almak istiyorlar bünyelerine.Personel sayısı 50' den az olan kurumlarda da Temmuzdan itibaren İSG uzmanı sorumlu. Yarın İSG uzmanı başlayacak bir bakacak risk analizleri uygun değil, ee kendisi yeniden yapmak zorunda klacak böyle kısır bir döngü

   
 18. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=duyuru&id=duyuru44

  6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa Göre Risk Değerlendirme Süreci

  6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa Göre risk değerlendirme Süreci


  "Tüm işyerlerinde; iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesinin yapılmış olması 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlük maddesi uyarınca 30.12.2012 tarihi itibari ile zorunlu bulunmakta olup bu tarih dışında belirlenen bir tamamlama süresi bulunmamaktadır. Uygulamaya ilişkin düzenlemeler 29.12.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği” ile hüküm altına alınmıştır. Ayrıca; Bakanlığımızca, işyerlerine yapılacak risk değerlendirmelerine yol gösterecek ve bu değerlendirmenin işverenlerin kendileri tarafından yapılması konusunda yol gösterecek kontrol listelerinin hazırlık çalışmaları devam etmektedir."

   
  seniso ve Anıl09 bu yazıya teşekkür etti.
 19. cagricagri

  cagricagri TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhabalar,

  Yaklaşık üç ay önce bir bir mühendislik firması (ltd. şti.) kurdum. Tek çalışan ben gözüküyorum ve şu an sadece bir ticaret merkezinde 2 sandalye 2 masa ve bir bilgisayardan oluşan bir sanal ofis kiraladım. Şimdi ticaret merkezinden bir tebligat geldi ve risk analizi yaptırmam gerektiği söylendi. Biraz inceleme yapınca 10 kişiden az risk grubu düşük işyerlerinde işverelenler analizi kendileri yapabilir denmekte, dışarı yaptırmam durumunda 600TL lik bir fiyat çıkardılar. Bu durumda risk analizini benim yapmam durumunda sıkıntı yaşar mıyım? Açıkçası masa sandalyeden oluşan tek benim çalıştığım ofis için verilen bu fiyat pek etik gelmedi.

   
 20. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Kanun No. 6331
  BİRİNCİBÖLÜM
  Amaç, Kapsam ve Tanımlar
  Amaç
  MADDE 1(1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde işsağlığıve güvenliğinin sağlanmasıve mevcut sağlık ve güvenlikşartlarının iyileştirilmesi için işveren veçalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.
  Kapsam ve istisnalar
  MADDE 2(1) Bu Kanun; kamu veözel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine,çırak ve stajyerler de dâhil olmaküzere tümçalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
  (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
  a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariçTürk SilahlıKuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milliİstihbarat TeşkilatıMüsteşarlığının faaliyetleri.
  b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
  c) Ev hizmetleri.
  ç)Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmetüretimi yapanlar.
  d) Hükümlüve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

  İŞSAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİRİSK DEĞERLENDİRMESİYÖNETMELİĞİ
  BİRİNCİBÖLÜM
  Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
  Amaç
  MADDE 1(1) Bu Yönetmeliğin amacı, işyerlerinde işsağlığıve güvenliği yönünden yapılacak risk değerlendirmesinin usul ve esaslarınıdüzenlemektir.
  Kapsam
  MADDE 2(1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılıİşSağlığıve Güvenliği Kanunu kapsamındaki işyerlerini kapsar.

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica