Risk Analizi Yapan Arkadaşlar Lütfen Dikkat...!

Konu, 'Risk Değerlendirmeleri Hakkında' kısmında emrozgr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi
  Eğitim konusuna girmeni bekliyorum :)


   
 2. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Sn. Fatih Öztürk,
  Risk değerlendirmesi yönetmeliğini okuyunuz.

   
  turgut berber bu yazıya teşekkür etti.
 3. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  R.D Yönetmeliği Madde 6-2. bent
  "İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve
  kuruluşlardan hizmet alabilir."
  Bu fıkrada ne yazmış? İş Güvenliği Uzmanından bahsetmiş mi,
  Sonra bozuk Türkçeniz ile Herkes (Herkez değil) kafasına göre yorum atar gibi argo laflar.
  Önce okumanızı ve algınızı güçlendirmenizi öneririm.

  Selametle.

     

   
  Zafer ÜNAL ve turgut berber bu yazıya teşekkür etti.
 4. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi


  Fatih Bey,

  Herkes kafasına göre yorum attığı için forumda pek çok yanlış yönlendirici bilgi var malesef. Konuyu iyi takip etseydiniz yazılan her şeyin altında ilgili yönetmelikten alıntılar olduğunu görürdünüz. Sizde keşke kafanıza göre yorum yapmasaydınız da yönetmelikte ki ilgili maddeyi paylaş saydınız.

  İlgili yönetmelik şöyledir ;

  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
  MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,  Tabi ki bu eğitimleri isg uzmanı vermelidir. Ama bizim tartıştığımız konuya göre isg uzmanının bu eğitimi verebilmesi için ya firmada çalışıyor olamsı gerekir ya da OSGB de çalışarak bu hizmeti verebilir. Şu an risk analizi yapmak için açılan yüzlerce şahıs firması bu eğitimi veremez.

   
 5. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  Herşeyi OSGB yapsın, bireysel kimse birşey yapmasın. Peki ne yapsınlar OSGB ye muhtaç olup üç beş kuruşa boyunmu epsinşer. bırakın insanlar kendi tercihini yapsın. bireysel bir uzman firma ile 3 günlük sözleşme yapar ( isg katipten) bu sürede eğitimini verir.

     

   
  Elvin elçin, turgut berber ve Fatih ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 6. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Aynen arkadaşım şu anda bu yöntem üzerine yoğunlaşıyorum... OSGB lerin maduru olmadan ve firmalarıda mağdur etmeden bu işi yapmanın yolu budur.

   
  uzman_26, Elvin elçin ve turgut berber bu yazıya teşekkür etti.
 7. Fatih ÖZTÜRK

  Fatih ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

  berkay bey kusrumu bağışlayın yazı konusunda,dogrudur yanlış yazılmıştır.
  Bireysel çalışıyorum hemde kafamı bile kaldıramıyorum yoğunluktan,sizin güzel bilgilerinizle de dağarcığımı geliştirmek isterim.
  siz risk analizi hiç yaptınız mı ?İnanın Çok merak Ediyorum.Yaptığınızdan bir örnekte sergilerseniz sevinirim.Saygılar
   
  turgut berber bu yazıya teşekkür etti.
 8. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Fatih bey merhaba,
  Ben dışarıya risk değerlendirmesi yapmıyorum. Kendi çalıştığım firmamda yaptım. Dışarıya risk değerlendirmesi konusunda danışmanlık hizmeti veriyorum. Bu da destek elemanı ve çalışan temsilcilerine eğitimlerle ve alıştırma risk değerlendirmesinin hazırlanması ile gerçekleşebiliyor.
  Örnek isterseniz http://www.isgfrm.com/threads/yönetmeliğe-göre-uygun-risk-değerlendirme.7470/ adresine göz atabilirsiniz.
  Selamlar.   
  bonuuus, turgut berber ve kullanıcı bu yazıya teşekkür etti.
 9. turgut berber

  turgut berber TÜİSAG Üyesi

  en doğrusunu siz yazmışsınız..eğitim verebilir uzman..adı üstünda temel iş güvenliği eğitimi..

     

   
  Fatih ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 10. civiluzman

  civiluzman Guest

  İşverende belgesiz olarak risk değerlendirmesi yapar. Yasal geçerliliğide vardır. Asıl olan olan risk değerlendirme formunu doldurmak değil ki ondan sonraki yapılacak olan iyileştirmeler. Herkes takmış risk değerlendirmesini kim yapara. Risk değerlendirmesini işverende kendisi yapabilir. Gelen müffettiş risk değerlendirmesini neden işveren olarak siz yaptınız die sorgulamaz. Sorgulayacağı konular yapılan risk değerlendirmesi sonucu aksiyon alındımı olay orda bitiyor. Yönetmelikte de işveren kendi yapar diyor. onun haricinde Bakanlığın yayıladığı bazı risk değerlendirme rehberlerinde İş Güvenliği Uzmanı imza kısmında (Varsa) yazıyor. Demek ki risk değerlendirmesini uzman yapacak dieee bir konu yok.   
  ALİ ULVİ ÖZÇELİK ve turgut berber bu yazıya teşekkür etti.
 11. OmerBaglar

  OmerBaglar TÜİSAG Üyesi

  Emre Bey,
  Firmaları mağdur etmeden ve mağdur olmadan kısmı bence çok da doğru bir düşünce tarzı değil. Kaldı ki yasanın temelinde çalışanlar var ve bizim görevimiz de bu çalışanların güvenliğini sağlamak. Maddi konular bu hizmetin önemine gölge düşürmesin lütfen. Neticede işini kaliteli yapan herkes bunun karşılığını bir şekilde alacaktır. Saygılarımla.   
 12. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi


  Ömer bey maddi konulara nasıl bağladınız bu yazdığımı bilemiyorum..?? herhalde sürekli maddi konularla meşgulsunuz bu aralar. Konuyu inceleseydiniz oradaki firmaları mağdur etmemekten neyi kastettiğimi anlardınız. Firmalara risk değerlendirmesi yapmanın yanı sıra isg eğitimleri de verilmelidir. İsg eğitimini yasal olarak veremiyoruz. Mayıs ayında çıkarılan çalışanlara verilecek isg eğitimleri usul ve esasları yönetmeliğinde bu hakkımız kaldırıldı. Ya firmada uzman olarak sözleşme ile çalışacaksanız ya da OSGB ile eğitim hizmeti verebilirsiniz. Ben 1. seçeneğin firmaları ve bizi daha az mağdur edeceği kanısındayım hepsi bu.

   
 13. G_yigit

  G_yigit TÜİSAG Üyesi

  kanuna göre apartman gibi yerlerde sorumlu kişi isterse risk değerlendirmesini kendi yapabilir. OSGB'de veya bireysel çalışan uzman ufak bir işletmeye risk değerlendirmesi yaptı lakin gözünden bir şey kaçtı farkına varırsa düzeltir peki farkına varmayıp bir kaza meydana gelirse sorumlusu uzman oluyor değil mi?
   
 14. Zafer ÜNAL

  Zafer ÜNAL TÜİSAG Üyesi

  Yiğit bey inşallah kimsenin başına kaza bela gelmez ama olur da gelirse sorumlusu sadece uzman olmuyor.

  Bizler risk analizini tek başımıza yaptığımız için bize sadece uzman topun ağzındaymış gibi geliyor ama düşündüğümüz zaman risk değerlendirme ekibine kimler dahilse onlar sorumlu oluyor.

  Ben kendi yaptığım analize imza atıyorum ama risk değerlendirme ekibinde olanlar hiç bir fikri olmadan benim yaptığım analize imza atıyorlar. Kısacası ben risk değerlendirme ekibinde; çalışan, iş veren ya da iş yeri hekimi olarak dahil edilseydim kesinlikle incelemeden okumadan araştırmadan ve gerçekten analiz yapmadan imza atmazdım.

   
  cihan_çorum ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 15. risk değerlendirme Ekibi tabiri sıkça kullanılmaya başlandığını görmek beni son derece mutlu ediyor.sanırım mücadelem sonuç vermeye başladı. Katkılarınızdan dolayı sizi de tebrik ederim Zafer bey   
  cihan_çorum ve Zafer ÜNAL bu yazıya teşekkür etti.
 16. G_yigit

  G_yigit TÜİSAG Üyesi

  büyük şirketlerde risk değerlendirme ekibiyle çalışmanın en akıllı yol olacağına ben de hem fikirim lakin kastım 5-10 gibi az sayıda çalışanı olan işyerleri veya 2. veya 3. sanayi tabir edilen yerler için uzman ve iş yeri sahipleri sorumlulukları paylaşıyor değil mi?(yalnız uzman belirtmişim yanlış olmuş)

   
 17. G_yigit

  G_yigit TÜİSAG Üyesi

  İsg uzmanı olarak serbest çalışmaya başladığımızda farklı şehirlerde bulunan (birbirine komşu şehirler gibi) işyerlerine bakabiliyor muyuz?

   
 18. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  OSGB lerin yönetmeliğinde bu var sınır illere hizmet verebiliyorlar sanırım uzman olarakta bu illerde hizmet verilebilir neticede bakanlığa bildirim sırasında uzmanın ikametgahı hiç bir yerde istenmiyor

   
 19. G_yigit

  G_yigit TÜİSAG Üyesi

  Bildiğim kadarıyla eren-ahmet OSGB'ler komşu il değil şubesi olan illerde hizmet verebiliyor uzmanlar nasıl acaba?

   
 20. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  hayır son çıkan tebliğ ile OSGB ler kuruldukları ile sınır komşusu olan tüm illere hizmet verebiliyorlar
  yukarıda yazdığım gibi uzmanların böyle bir zorunluluğu yok tüm illerde çalışabileceklerini düşünüyorum

   
  G_yigit bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica