Risk Analizi Imza

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ferhat dudu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. A.Naz

  A.Naz TÜİSAG Üyesi  Ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum şu sıralar. Araştırmalarım sonucunda ve siteden de bilgili kişilerin yardımıyla aynı sonuçlara vardım. 1- Gelir Makbuzu karşılığı %15 stopaj kesilerek,sözleşme yapmadan(50 kişiden az çalışanı olan ,uzman çalıştırma zorunluluğu olmayan firmalar için) risk değerlendirmesi hazırlanabilir.
  2- Sizin bahsettiğiniz yöntem. Ancak sigorta meselesini tam çözememiştim,ona da siz açıklık getirmişsiniz.
  Peki bir firmada 30 gün sigortanız yapılıyorsa, başka bir firmayla anlaşabiliyor muyuz? Benim 30 gün sigortamı yatıran bir firmam var ancak haftada 4 gün çalışmamı kabul ediyorlar. Yani 1 gün izin veriyorlar,başka bir firmayla çalışmayı düşünüyorum ben de,yalnız ikinci firma da 50 kişi üzeri bir ofis,sözleşme yapmadan risk analizi hazırlanamaz.Sözleşme yaparsak 3-4 günlük bir sigorta yatırılırsa,yine 30 gün olan dikkate alınarak,ikincisinde de çalışmam mümkün olur mu acaba? 170'i aradığımda çok fazla dinlemeden hayır olmaz dediler ama sorumluluğu olmayan firmalara da risk değerlendirmesi yapamazsınız olmaz öyle demişlerdi,siz ne düşünüyorsunuz?


   
 2. ulku

  ulku TÜİSAG Üyesi

  Bilemiyorum ki herkesin farklı yorumları var malesef. Ama şuda bir gerçek ki dışarıda şakır şakır kopyala yapıştır yöntemiyle analiz yapan insanlar var.Hemen haberleri geliyor 300, 250 yapıp geçiyorlarmış burası
  Türkiye deyip. Bence bakanlığı birkez daha arayın. Bana söyledikleri yukarıdaki gibi. Onlarda çok emin değil sanırım.Sonumuz hayır olur umarım...

   
  turanmst, alperen ve A.Naz bu yazıya teşekkür etti.
 3. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

  peki levent bey güzel söylediniz fakat işletmeler diyor ki; madem ben bu risk analizine para vereceğim o zaman uzmanda sorumluluğu alsın. ben sorumluluğu alsam, analiz olarak da yapmam gerekenleri yapsam benim açımdan bir sıkıntı olur mu ? riskleri kontrol aşamasında da bir görevli tayin edersem, orada çalışan birisi. ayrıca sizce fatura kesmek zorundamıyız biz ?

     

   
  turanmst bu yazıya teşekkür etti.
 4. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi


  naz hanım merhaba, ben sizin 1. çözümünüzü anlayamadım. gelir makbuzunu ben mi keseceğim, o şekilde uygun oluyor mu.

   
 5. A.Naz

  A.Naz TÜİSAG Üyesi

  Site için ele alırsak, site yönetimi gelir makbuzu kesecek,anlaşmanıza göre alacağınız ücretim %15i stopaj olacak.Siz kesmiyorsunuz iş yaptığınız yer kesecek anladığım kadarıyla, çarşamba günü,ben bir deneme yapacağım, öğrendiklerimi paylaşırım yine.

     

   
  sercan gokerk bu yazıya teşekkür etti.
 6. tubacakmak

  tubacakmak TÜİSAG Üyesi

  valla kafam karıştı iyice, bu ne arkadaş yaa herkes farklı bişey söylüyor.. şimdi risk analizi için sözleşme yapmazsak, sigortamız yatmazsa o zaman kabul etmezler mi risk analizini? Bir sorum daha olacak; bir mağazanın aynı işi yapan iki tane ayrı şubesi varsa ayrı ayrı risk analizi gerekiyor mu?

   
 7. icould1907

  icould1907 TÜİSAG Üyesi

  tabiki bu da sorulur mu :)
   
 8. kimyagerhayriye

  kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

  gerekiyor her iş yerinin kendine has tehlikeleri vardır.   
 9. Caner Sezer

  Caner Sezer TÜİSAG Üyesi

  yazınız için teşekkürler bakanlığı aradım demişsiniz bu konularda hangi numarayı aradınız(dahili numarasıyla birlikte) bazen bunlara soracağım bir yer bulamıyorum o yüzden sordum

     

   
 10. ulku

  ulku TÜİSAG Üyesi

  selamlar ben 170 i ariyorum.onlar ilgiliye yonlendiriyorlar.ancak onlarinda cok kendilerine guvendiklerini sanmiyorum.bazen telefonu aktarip duruyorlar.   
 11. Yahyas

  Yahyas TÜİSAG Üyesi

   
 12. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  arkadaslarla aynı fikirdeyim işveren para verip risk analizi yaptırıyor fakat biz yaptıgımızın arkasında duramıyorsak risk analizinin arkasına sertifikayi koyamıyorsak bu benim ''çakallar '' dediğim gruba girmemize sebep olur ki bu şekilde yapılan risk analizini su anda işletme mezunlarıda yapıyor burada biz onlarla mücadele ediyoruz TÜSİAG Başkanı olarak sizden uzmanların yaptıgı işin arkasında durmasını talep etmenizi beklerdim..

   
  mt_nihat ve krmbz bu yazıya teşekkür etti.
 13. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Turan beye katılıyorum. Eğer imza atamayacaksanız, o işi zaten yapmayın. Eğer bir işi yapacaksanız, altına imzanızı atabilecek kadar kendinize güvendiğiniz zaman yapın.
   
  turanmst bu yazıya teşekkür etti.
 14. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Siz hiç risk analizi yaptınız mı? Levent Beyin dediğinin sonuna kadar arkasındayım. Ayrıca bir işletmeye yapılacak risk analizi için o işletmeden uzun süre geri bildirim almak yani sahadan bilgi toplamak lazımdır. Olan her ramak kala olayları ya da iş kazalarında iş kazası ve meslek hastalığı bildirim formu doldurulmalı ve RA yapılırken bunlar değerlendirilmelidir. Piyasada yapılan risk analizlerinde ise işletmeden en fazla 2 saat kalınıyor.
  Kaldı ki risk analizi yapmakla uzman olunmuyor. Şöyle ciddi bir işletmeye girin de göreyim sizi. Ne yapacağınızı nereden başlayacağınızı şaşırırsınız. Levent Beyin söylediği birikmiş bir tecrübenin yansımasıdır. Mevzuatla ilgili bilmediğiniz o kadar çok şey var ki.

   
  mb32 ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 15. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Benu guldurdunuz :) beni tanimiyorsunuz bile, nerden biliyorsunuz hic analiz yapmadigimi? Ciddi firmslarla calismadigimi? Falima baktiniz heralde :)

  Benim yaptiklarimi merak ediyorsaniz eski mesajlarimi konularimi inceleyin. Belki bilmeden konusmazsiniz o zaman.

  Fikrim degismedi, hala turan beye katiliyorum :)

  Bu arada meczuat ile ilgili bilmedigim cok sey var ya, neymis bi ogretir misiniz? Sabirsizlikla bekliyorum.   
  turanmst bu yazıya teşekkür etti.
 16. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  az tehlikeli sınıflara cem bey 100 ün üzerinde risk analizi yaptım baktıgım fabrikalarada 3 ada bir risk analizi yaptıgımı varsayarsak bu konuda tahmininiz gibi çaylak olmadıgımı anlarsınız..... risk analizi yapmakla uzman olunmadıgı dogru ama peki 220 saatle mi uzman olunuyor yeterli mi bu uzman olmak için yurt dısında bu işi mühendislik eğitimi olarak veriyorlar(hse) bu konu uzun ama bi iş yapılıyorsa bunun arkasında durulması gerekiyor ortada kurulmaya çalışılan bir dernek var ve eger bu derneğin başkanı siz imza atmaktan kaçın derse dısarıda işletmecide risk analizi yapar lise mezunuda risk analizi yapar 30 lirayada risk analizi yaparlar iş güvenliği uzmanlanlığı bir meslek bir marka olmak isteniyorsa yaptıgın her işin altına imzanı atacaksın, arkasında duracaksın bu benim kişisel görüşümdür ama bir iş yapıp arkasında durmayan kişi benim için 'çakal'dır. bi de risk analizi doğru iki saatte yapılıyor ama bunu bu duruma getiren bizleriz eğer firmadan adam akıllı risk analizi yapabilecek ücret talep edebilecek olsak daha düzgün işler yapılabilir kaldı ki az tehlikeli(genellikle ticaret işleri) yapan firmalarda istisnalar dısında çok özel önlem gerektren bir durum çıkmaz genelde, özel önlem gerektiren yerlerede ÇSGB bizim yerimize araştırma yapmıştır, bi bakıp okumakta bizlere düşer...

   
 17. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşlarım,
  Risk Değerlendirmesine imza atmayın dememdeki amacım şuydu;
  risk değerlendirme yönetmeliğini dikkatlice okursak ,risk değerlendirme işi tek başına uzmanın yapabileceği bir çalışma değildir.
  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  Risk değerlendirmesi yapıyorsanız ve imza atıyorsanız,sizinle birlikte işletmedeki herkes yaptığınız risk analizine imza atmakla kalmayacak sizin yaptığınız rsik değerlendirmesine sahip çıkarak,iyileştirmeler konusunda en az sizin kadar duyarlı olacak.Yazdığınız herşeyi harfiyen uygulayacak,eğitim verdiğiniz yerde çalışanların davranış değişikliklerini mutlaka sağlayacaksınız.Siz eğitim verip çekip gidiyorsunuz,daha sonra tekrar gidip kontrol ediyormusunuz eğitim sonuçlarının etkilerini.Şayet eğitim verdiğiniz yerde çalışanların davranışlarında değişiklik olmaz ise ve sizde bunu takip edip tekrar eğitim vermezseniz,oluşacak iş kazasında sizin sorumluluğunuz devam edecektir.risk değerlendirme raporları işyerlerinde sürekli takip edilmesi,güncellenmesi gereken canlı bir organizma gibi.İmza atmayın dememdeki kastım analizleri yazıp yazıp tozlu raflara bırakılabilecek bir çalışma değil bu,100 tl-200 tl ya bu işi yapmanızı isteyen işverenlere bahsettiğim riskleri göze alıp bilimsel çalışma yapmayın.Şayet işveren bahsettiğimiz riskleri göze alıyorsa ,gercek değeri parayla ölçülemeyecek olan insan hayatının parasal karşılığı olamaz ve yaptığınız çalışma maalesef parasal olarak 50 ila 150 tl ya kadar toptan değer biçiliyor.Siz toptan bu işi yaparım deyip imzalarsanız o zaman gerçekten büyük bir riske imza atarsınız.Risk değerlendirmesi işveren için bir yük gibi algılanıyor,fakat bizim için kutsal bir çalışma,bu kutsal çalışmayı imzalamak için bahsi geçen işletmelerde uzun bir süre gözlem ve risk değerlendirmesinden sonrada takip yapmak zorundasınız.Bunları yapmak içinde hakkettiğiniz ücreti almak zorundasınız.İşverene bunları anlatın,şayet hakkettiğiniz parayı vermiyorsa risk analizi yapmayın .Yani risk analizine bu şartlarda imza atmayın.Çünkü kopyala yapıştır tarzı ucuza yapılıp tozlu raflara bırakılan ve sizin imzanız olan raporlar bir gün çalışanıda yakar,sizide yakar bizim mesleğimizide ayaklar altına alır.En derin saygılarımla
  Levent KAVLAK
  TÜİSAG-BAŞKAN

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 18. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi


  Sayın Kavlak, Öncelikle çalışmalarınızı takdir ile izlediğimi ve oluşumunuza destek verebileceğim her noktada yanınızda olduğumu bilmenizi isterim.
  Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem ancak; anladığım ve üzerinde defalarca düşündüğüm, diğer uzmanlarında fikirlerini aldığım bir konu var ki sizinde görüşünüzü alarak bu konuyu pekiştirmek isterim. İSG Hizmetleri ancak ve ancak İSG Katip üzerinden verilebilmektedir. Bir İSG uzmanı katip programı üzerinden sözleşme yapmadan YASAL olarak o işletmenin İSG uzmanı olarak değerlendirilmez. Uzman firmada SGK lı çalışıyor olsa dahi katip programı üzerinden sözleşmesi onaylanmadığı sürece o işletmede yaşanacak hiçbir kazadan uzman sorumlu tutulamaz. Arkadaşların yaptığı Risk Değerlendirmelerinde İsg uzmanı olarak sayfalara istedikleri kadar imza atsınlar isterlerse çifter çifter atsınlar, yaşanacak iş kazalarında o firmada katip üzerinden anlaşmaları yok ise sorumluluk altına girmezler. OSGB lerin şuan yaptıkları risk değerlendirmelerinin de bireysel olarak yapılan risk değerlendirmelerinden farkı yoktur.(bir çoğunun) OSGB ler İSG Katipten sözleşme yapmadan Risk Değerlendirmesi yapmaktadır ki onlarında attıkları imzaların hiçbir yasal sorumluluğu yoktur!
  Özetle İSG Hizmetlerinin yasal sorumluluk altına girmesi için firma-OSGB (yada bireysel hekim ve uzmanlar) ve ÇSGB arasında üçlü sözleşme yapılması ve imzalanması gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmadığı sürece OSGB lerinde İsg Uzmanlarınında attığı imzalar sorumluluk getirmez. Sizin o işletmede çalışanların iş sağlığı ve güvenliği sorumluluklarını üstlendiğinize dair ÇSGB onaylı sözleşme olmadan firma sizi mahkemeye veremez. Uzmanların yaptığı risk değerlendirmesi neticesinde yanlış yapılan bir analizde veya uzmanın farketmediği ve risk değerlendirmesine almadığı bir durumdan dolayı yaşanacak iş kazalarında Ancak avukatlar, uzmanın ya da OSGB nin firmaları yanlış yönlendirdiğine, aldattığına, V.s. gibi konulcarda dava açabilirler. Emsali olmadığı için birşey söylemek boş ama bence öyle bir davada işverenin aleyhine sonuçlanır. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla.

   
 19. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim size tavsiyem -ki kendim öyle yapıyorum- risk analizi yaparken bir prosedür oluşturmayı ihmal etmeyin. Oluşturacağınız bu prosedür, analizin kendisinden bile daha önemli diye düşünüyorum.

  Ben oluşturduğum prosedürde, hem mevzuata uygunluk açısından gerekli doneleri yazıyorum (analiz yöntemi v.b.) hemde firma ile ilgili edinebildiğim tüm bilgileri ekliyorum. Prosedür içerisine mutlak surette analiz ekibinde kimlerin olduğunu yazıyorum ve analiz sonuçlandığında mutlaka bu ekibe her sayfaya olmak üzere tek tek imza attırdıktan sonra en son kendim imzalıyorum. Prosedür içerisine, mutlak surette analiz kapsamını eklemeyi ihmal etmeyin. Ve hatta analizin kapsam dışı bıraktığınız bölümlerini (örneğin: dışarıda işletme dışında yapılan işlerin kapsam dışı bırakılması gerektiği haller) ekleyin. Görmediğiniz, bilmediğiniz, görme şansınızın olmadığı her yeri kapsam dışı bırakmanız sizin lehinize olacaktır. Bazı arkadaşlar olur mu öyle şey, her şeyi görmeden zaten analiz yapılır mı, her şeye bakacaksınız diyebilir. Ancak Türkiye gerçeklerini de unutmamak lazım. İşverenlerin bir çoğu bugün telefonda "bize bi analiz gönder, gelmene gerek yok" diyebilecek kadar bilgisiz bu konuda. Bazen bazı şeylere mecbur bırakılmaya çalışıldığımız da olmuyor değil. En basitinden bir örnek vermek gerekirse, bir firmaya analiz yaparken, adamların firma araçları var ve size Adana'dasınız, araç Samsun'da. Görme şansınız yok maalesef. İşte bu durumu kapsam dışı bırakabilirsiniz arkadaşlar.

  Riskiniz her zaman olacaktır ancak bahsettiğim bu prosedüre ne kadar net bilgi eklerseniz, o kadar riskiniz azalacaktır diye düşünüyorum.

  Levent Bey'in yaptıklarını takdir etmemek mümkün değil. Kendisi bu işin öncülerinden. Sadece, iyi niyetle söylenmiş olan "imza atmayın" ibaresi bana yanlış geldi. Haricinde söylediklerine katılmamak zaten mümkün değil.

   
  turanmst ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 20. heraslan

  heraslan TÜİSAG Üyesi   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica