Soru - Restorasyon Çalışmalarında Risk Analizi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Restorasyon Çalışmalarında Risk Analizi

Konu, 'İnşaat Dekorasyon Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında cnsd tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cnsd

  cnsd TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar merhaba, restorasyon işi yapan bir firmanın risk analizine yardımcı olmam istendi. bina restorasyonu üzerine çalışma yapıyorlar. binaların hasarlı bölümlerinin onarımı tekrar yapımı işleri. ancak kafama takılan bir konu var. şantiyede ustalarla konuştuğumda çürütme adını verdikleri bir aşamadan bahsettiler. işe ilk başlangıcın yapıldığı, binanın hasarlı kısımlarının söküldüğü, yıkıldığı sıvaların yıkılarak altındaki duvarlardaki hasar oranının ortaya çıkarıldığı aşama olduğunu, ve binanın asıl hasar oranı bu aşamadan sonra ortaya çıktığı için en tehlikeli kısmın da bu olduğundan dert yandılar. kişisel koruyucu kullanımı, yüksekten malzeme düşmesine karşı ağ germe dışında ne tarz önlemler alınabilir bi fikriniz varmı ?


   
 2. sayın cnsd, yapılan işi tamamen inşaat işleri kapsamında ele alabilirsiniz.
  ayrıca; söküm ve yıkım işleri yoğun olduğundan bu konulara ağırlık vermekte fayda var. Bu tür işlerde merdiven, sıpa iskele, el aletleri kullanımı çoktur. Toz tehlikesi, gürültü tehlikesi, düşme riski, parça fırlama riski, el kesilmeleri riski, baş yaralanmaları riski, yangın riski, elektrik çarpmaları riski en çok rastlanılabilecek tehlike ve risklerdir.
  Bu işlerde çalışan kişilerin eğitimli olması, KKD kullanmaları (iş elbisesi, özel ayakkabı, eldiven, toz maskesi,kulaklık,baret,v.b.), çalışma alanında elektrik tesisatının kontrol edilmeden işe başlanmaması, elektrikli el aletlerinin sağlamlığının kontrol edilmesi, kullanılacak merdiven ve iskelelerin güvenli olması, çevresel koruma önlemlerinin alınmış olması, sökümü yapacak kişinin o işin ehli olması (kapı pencere sökülmesi, klima sökülmesi, duvar yıkılması, sıva kazınması, v.b.) önem arz edecektir.
  Bu arada sökülen malzemelerin çuvallanması/tahliyesi, bu aşamada merdiven ve/veya asansör kullanımı, uygun elle taşıma işleri, araçlarla nakliye konularına da dikkat etmek gerekir.

   
  cnsd bu yazıya teşekkür etti.
 3. oezguel

  oezguel TÜİSAG Üyesi

  @cnsd, risk değerlendirmesi yaptınız mı sonra?

     

   
 4. Alper Ceylan

  Alper Ceylan TÜİSAG Üyesi

  Restorasyon işi ile ilgili bir risk değerlendirmesi çalışması yapan var mı?

   
 5. Mehmet Ata Tuncer

  Mehmet Ata Tuncer TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim de güçlendirme restorasyon işi yapılan bir şantiyem var.

  Bu konuyla ilgili bir risk değerlendirmesi çalışması yapan var mı?

     

   
 6. Elif Daşçı

  Elif Daşçı TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica