Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi  sertifica ulaşmasa bile isgkatip te sertifika no felan belli..zaten dilekçe ekine sertifika kopyasını koyun dememiş.. bence kasıt sertifika için başvurmayanlar.. bizim şirketin 1.5 senelik isg uzmanıda benim gibi anlamış.. boşuna verdin 354 tl yi ama olsuni risk olurdu vermemek diyerekte teselli edio beni.. :ağlama:


   
 2. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  hiç bişi olmaz dostum sen merak etme.. olursada çok tehlikelide çalışma cesaretini gösteren bedel öder.. bu husus danıştaya gitse bile bişi çıkmaz.. zira kanuna aykırı bir durum yok..

   
  volkankim bu yazıya teşekkür etti.
 3. EFE38

  EFE38 TÜİSAG Üyesi

  ÜSTAD ÖNCELİKLE ÇOK TEŞEKKÜRLER; ben kamu kurumunda memur olarak çalışıyorum c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ve aralık ayındaki a sınıfı yükselme sınavına gireceğim.. emekli sandığına bağlı olduğum için kurumdan alınan resmi yazı deniliyor duyuruda; çalıştığım kurumdaki insan kaynakları eğitim müdürü hitap.SGK.gov.tr adresinden benim adıma aldığı hizmet belgesi çıktısını mühürleyip kaşeleyip imzalayarak bana verdi bende dilekçemin ekine koyarak bakanlığa gönderdim sizce bu hizmet belgesi resmi yazı yerine geçer mi ?

     

   
 4. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  bu hak bütün c sınıflarına verilse sesinizi çıkarmazdınız ama.3000 gün primi olan biri ile yeni mezun bir olmaz hem maaş hem hayata bakış hem iş tecrübesi bakımından.Allah bu yönetmeliğe çıkaranlardan razı olsun.3636 gün primim var, şimdiye kadar verdiğimiz emeklerin karşılığını alacağız.

   
  Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
 5. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  demek ki uzman 1,5 senelikte olsa okuduğunu anlamak konusunda fark yaratmıyor...

     

   
 6. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  doğru söylüyorsun belki ama bende farklı yorumlamadım doğrusu..
  "18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan sınavda başarılı olan ancak henüz belgesi düzenlenemeyenler "
  demiş duyuruda.. düzenlenemeyenler demiş.. düzenlemeyen ile aynı manada değil tabi.. ama kasıt nedir? ciddi ciddi belgesi bizim yüzümüzden çıkmayan mı demek? yoksa 354 tl yi verdin boşa verdin mi demek? inan bana çok açık bir cümle değil..

   
 7. İlo

  İlo TÜİSAG Üyesi

  Sevgili arkadaşım,
  Yazdıklarınızı tekrar okuyun lütfen.Çünkü uygulama henüz net değil insanları yanlış yönlendirmeyin.Her sınavda bir sınıf atlama gibi bir uygulama yok.Geçici madde 1500-3000 günü baz almış ve kanunun yayınlandığı (2-ağustos) tarihinden itibaren bir yıl içinde iki sınav hakkı vermiş ve prim günü için de başvuru tarihini milat olarak vermiş.Uygulamanın bir yıl süreceğini de -eğer sınvda başarılı olunamazsa-mevcut sertifikyla devam eder demiş.
  Tabi ki kafa karıştırıcı değil de daha net ifadeler kullanılsa iyi olurdu bu karışıklık da olmazdı.
  Benim anladığım şudur;12 kasım itibariyle 1500 gün prim ödenmiş olan -B-3000 gün prim ödenmiş olanlar ise-A-sınavına bu bir yıl içinde iki defa girebilir.Şu anda başkaca yorumlar iyi niyetli ve/fakat doğru değildir.
   
 8. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  ben bunu ;
  ''düzenlenemeyenler'' maddesi kurumca düzenlenemeyenler manasında yorumladım, 18 Ağutos Sınavını kazananlardan sertifika ücretini yatıranlar onbeş günlük periyotlar ile sisteme (İsg-Katip) tanımlanıyorlar ama araya uzunca sayılabilecek 9 günlük kurban bayramı tatili girdiği için kimi sertifakaların düzenlenmesinin gecikebileceğini varsayarak konulmuş bir ibare kanısındayım...   
 9. Tuğsan Nayman

  Tuğsan Nayman TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar 3500 güne sahip biri olarak soruyorum. C sınıfı adayıyım. Şubat ayındaki C sınıfı sınavına girip C sınıfı iş güvenlik uzmanı olduğumu varsayıyorum. Aynı sene içindeki bir sonraki sınavda A sınıfı sınavına ( yani 10 Ekim 2013-10 Ekim 2014 arası yapılabilecek bir sınava) girebilir miyim? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

     

   
 10. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik ve duyuru çok açık. Bu şekilde girmekte herhangi bir sıkıntı yok.   
 11. İlo

  İlo TÜİSAG Üyesi

  Giremezsin   
 12. Soner Çıtakoğlu

  Soner Çıtakoğlu TÜİSAG Üyesi

  Son duyduğum tabi kesin kaynaklardan değil başvuru sadece bir kere imiş yani bu yaptığımız baş vuru 2 sınav hakkı veriyormuş ancak bir daha SGK dökümü gönderilerek başvuru açılmayacakmış. İnşallah doğru değildir.

   
 13. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  10 Ekim değil. 2 Ağustos 2013- 2 Ağustos 2014 arası geçerli.
  21 Aralıktan sonra Şubatta sınav yapılabileceğini pek sanmam.Süre yetişmez.
  A sınavına başvuru yapılabilirliği net değil bence. Önümüzdeki sınavda belli olur.
   
 14. semra

  semra TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar C sınıfı belge sahibiyim..Primlerim her ay 60 gün olarak yatırılıyor ve bu şekilde toplamda 3000 prim gün sayısını dolduruyorum.Bu nedenle A sınıfı için başvuru dilekçesi gönderdim.Şimdi sınavda A sınıfına girdiğimde kazansam bile bu hak elimden alınırmı?...Emeklilik işlemlerinde aylık 30 gün esas alınıyor biliyorum....Bakanlıktan bilgi alamıyorum,eğitim kurumlarının her biri ayrı şeyler söylüyor.Net bilgi yok...Benim durumumda olan arkadaşlar var mı?

   
 15. öz madenci

  öz madenci TÜİSAG Üyesi

  valla mantıklı düşünecek olursak kabul etmezler. şöyleki yeni mezun olmuş ve belgesini bu sınavda alacak olan biri 10 tane işyeri ile anlaşıp ayda 300 gün yatırtsa 10 ay sonra da A sınıfı sınavına girse olur mu. bence olmaz. ama burası türkiye belli de olmaz. ancak mantıklı düşünmek gerekirse bir kişi ayda en fazla 30 gün çalışabilir ve 30 gün kabul edilir.   
  keskinkilic bu yazıya teşekkür etti.
 16. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle her resmi dairede aylık 30 gün kabul edilir.

   
 17. Star

  Star TÜİSAG Üyesi


  Semra Hanım 60 gün olarak nasıl yatırılıyor acaba? Geçmişe dönük olarak da tamamlarsak 60 gün ay olarak yapılması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

   
 18. denizduru

  denizduru TÜİSAG Üyesi

  bencede herkes yaşadığı ilde sınava girsin Ankara da tam bir kargaşa oluyor.Sınava girerken dahi sıkıntı yaşıyoruz.21 Aralık sınavına talep daha çok olacaktır.niye İstanbul da yapılmasın ki..

   
 19. Star

  Star TÜİSAG Üyesi


  Semra Hanım 60 gün olarak nasıl yatırılıyor acaba? Geçmişe dönük olarak da tamamlarsak 60 gün ay olarak yapılması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

   
 20. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Farklı yerlerde çalışılarak 30 gün üzeri prim yatırılmasında sakınca yok. Ancak resmen 30 kabul edilir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica