Petrol İstasyonları

ZEHRA DEMİR2

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
MERHABA şuan için sorumlu müdürlüğünü yaptığım istasyonda tmgd olarak anlaşmayı yaptık. konuyla alakalı parça parça veri toplamıştım zaten. şimdi bunları sistematik olarak düzenleme yapıyorum. karşılıklı olarak tüm çalışmaları paylaşıma açmayı düşünüyorum. bu konuda birlikte çalışmak isteyen varsa herzaman beklerim. teşekkürler

Merhabalar,toptan akaryakıt satışı yapan firma ile tmgd anlaşması yaptım.Uygulamayı pek bilmiyorum.Kaza raporundan başka hazırlayacağımız birşeyler var mı şuan? Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,toptan akaryakıt satışı yapan firma ile tmgd anlaşması yaptım.Uygulamayı pek bilmiyorum.Kaza raporundan başka hazırlayacağımız birşeyler var mı şuan? Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.
Aman ins. Kaza olmazda hic hazirlamazsiniz bu belgeyi

kemal çarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar taşıma evrakı hazırladım aslında adr kitabındakinden farklı oldu ama kullanabilirmiyiz sizce ?
m1bdP2.png
PPdpqb.png

kemal çarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
adr cilt 1 de a tablosunda 3 tane dizel var akaryakıt istasyonlarındaki dizel hangisi bunu nasıl belirliyoruz ?

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
adr cilt 1 de a tablosunda 3 tane dizel var akaryakıt istasyonlarındaki dizel hangisi bunu nasıl belirliyoruz ?
şu şekilde: büyük ihtimalle 640L dir. ama yapmanız gereken ana firmadan yakıtı alıyoruzya işte o irsaliyede yazıyor yada taşıma evrakında oraya bakabilirsiniz.

nafiz1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
perakende satış yapanlar 2018 e kadar muaf. Toptan satış yapanlar TMGD sözleşmesi yapmak zorunda. 50 tonu unutun zaten 1 haftada 50 ton üzeri satış yapıyor toptan satanlar.

ilyas dagkusu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar;

Bu konuda çeşitli bilgi kirliliğini gidermek için bir kaç açıklama yapmak istiyorum.4 adet istasyon işletiyoruz.Bölge müdürleri bu konuya hakim onun dışındaki kişilere danıştığınızda farklı konular önünüze çıkabilir.Bu soruyu ben Doğu Anadolu Saha Müdürümüz Murat beyle konuşmuştum.

Yönetmelik ve EPDK nın istediği durum şu şekilde (Kanopi Satışı yapan istasyonlar için;)

--- Yıllık aynı müşteriye 50000 litre herhangi bir yanıcı madde satışı yapıyorsanız
--- Kamu ihalelerine girecek yanıcı madde tedarik edecekseniz

Bunları yapıyorsan zaten ihale evraklarında TMGD nin imzası ve belgesi bulunmak zorunda.

Ben bunu Perakende sektöründe olduğumdan dolayı biliyorum.İstasyonlarda bu görevi yapacak arkadaşlar olursa teknik idari yazılımsal ve dökümansal bilgileri benden tedarik edebilirsiniz.

Herkeze iyi forumlar.
Teşekkürler Ahmet bey peki satış yaptığınız firma tmgd bulundurmak zorundamı ?

Muharrem KIZILASLAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
TMFB almış olan 2 yada 3 sınıf tehlikeli madde tasimacılıgi faaliyetinde bulunan parekende satış istasyonları eğerki TMFB faaliyet konusuna TANK .. TANK KONTEYNER İŞLETMECİLİĞİ ni ekletmişse ve blok olarak yada toplamda 50 ton ve üzerinde taşimacilık yapıyorsa Güvenlik Danışmanı bulundurma zorunluluğu var.

Muharrem KIZILASLAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşım sor cevaplayayım copy past yapmadan.

Muharrem KIZILASLAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Istasyonlara soracağınız soru eksik dersinize iyi calisin. Yillık 50 ton ve uzeri hepsi yapıyor kardeşım Guvenlik danısmaninsarti Tank Konteyner isletmeciliği yapanları kapsiyor..

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Istasyonlara soracağınız soru eksik dersinize iyi calisin. Yillık 50 ton ve uzeri hepsi yapıyor kardeşım Guvenlik danısmaninsarti Tank Konteyner isletmeciliği yapanları kapsiyor..
Peki bu islemi yaptivi halde faliyet belgesinde yazmiyorsa tmgd calistirmaz anlami dogmuyormu soylediginizle? Kim denetliyecek? Veya soyle dusunun adr sadece akaryakit istasyonlari icinmi gecerli?
Yasa acik ve net 50 tonu geciyorsan tmgd den hizmet alacaksin. 50 tonluk aracin var ancak tasidigin miktar 30 ton yine alacaksin. Muafiyet sadece 50 ton alti calisan akaryakit ist. Icin gecerli. Fakat mevcut istasyonlarda sizin gibi dusundugunden 9 istasyondan sorumlu olmam gerekirken 1 istasyonun sadece mazotundan sorumluyum. Sonuç? Denetlemede ceza yicekler.
Iyi calismalar

Muharrem KIZILASLAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Denetim yetkisinin Ulaştırma Bakanlığında olduğunu unutuyorsunuz. TMFB sahiplerinin faaliyet konusu kapsamda faaliyet sürdürmediği yapılan denetim de tespit edildiğinde İdari Para Cezası uygulanıyor merak etme. ADR Tehlikeli malların karayoluyla taşınmasına esas yada diğer taraf olan her birimi kapsıyor. Ayrıca Taşıma kategorisi O olan Tehlikeli madde ve nesneler için miktarına bakılmaksızın belge alma ve güvenlik danışmanı bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Yasa açık işine geldiği gibi yorumlayamazsın 50 tonluk araç nereden çıktı sen bu yorumu hangi mantıkla yapıyorsun araçla ne işin var kardeşim senin... Senin yorumunla 9 istasyona bakman zaten mümkün değil. en fazla 5 TMFB de güvenlik danışmanı olarak hizmet edebilirsin ezbere iş yapma kulaktan dolma duyduklarınla hareket etme. Kısacası, TMGD isen sanada ceza yazılır canım kardeşim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Seyit Oğuz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
tablo A 'da 3 farklı mazot çeşidi var parlama noktasına göre ayrılmış.
petrol istasyonlarında satılan mazot bunlardan hangisine giriyor bilgisi olan var mı?

absinthe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Eğer istasyon dolum tesisinden aldığı ürünü, kendi istasyonuna boşaltmayıp direk başka istasyona satıyor ise, bu toptan satışa girer ve yıllık 50 tonu geçtiğinde ( ki her halükarda geçer ) TMGD çalıştırma zorunluluğu vardır.

Zaten unutulmamalı ki, aski durumda dahi sadece TMGD çalıştırmaktan muaflar, Diğer ADR kurallarından muaf olunmuyor.

Seyit Oğuz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
bölüm 1.4. tarafların yükümlülüklerini okudum ama kafamda bazı soru işaretleri var.

Bir akaryakıt firması toptan satışlarıyla ilgili taşıma işlemlerini sözleşme yaparak bir başka lojistik firması üzerinden yapıyorsa, bu durumda bir taraf taşıyıcı-boşaltıcı, diğer taraf da gönderen statüsünde oluyor.

Böyle bir durumda gönderen, taşıyıcıya hangi belgeleri ibraz etmekle yükümlüdür? taşıma evrakı ve yazılı talimat verilmeli diye biliyorum. başka bir evrak verilmesi gerekir mi taşıyıcıya?

bunların haricinde gönderen olarak başkaca yerine getirmemiz gereken yükümlülük var mıdır?

bir de madde 1.4.2.1.3 "Gönderen üçüncü bir taraf için çalıştığında, üçüncü taraf taşınacak tehlikeli mallar hakkında madde göndereni yazıyla bilgilendirmeli ve yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu bütün bilgi ve belgeleri sağlamalıdır." maddesinden ne anlıyorsunuz?

ahmet tufan1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Ahmet Bey,
Ben akaryakıt istasyonunda TMG Danışmanlığı yapıyorum. üçüncü bir firma ile nakliye anlaşmamız var İstanbul içinde toptan satış gerçekleştiriyoruz. İstanbul dışı toptan satışlarda kendi tankerlerimizi kullanıyoruz. Bu arada Dolum tesislerinden 4 istasyonumuza da kendi tankerlerimizle akaryakıt taşıyoruz.
Bununla ilgili olarak yardımcı olursanız çok memnun olurum. Yazılımsal ve dökümansal bilgileri benimle paylaşmanızı çok isterim.
İyi çalışmalar.
kolay gelsin arkadaşım. birkaç sorum olacaktı. bu hizmeti verirken özlük hakları ile ilgili yasal prosedürü nasıl yaptınız? yani sgk primi, gelir vergisi vs. Danışmanlık şirketi üzerinden değil de ferdi çalışanlar şahıs şirketi açmak zorunda mı yoksa başka bir yolu var mı? siz nasıl yaptınız? bir de örnek sözleşme hangi başlıkta vardır bulamadım da. ya da siz de var mı?

BAKİ KARAKÜÇÜKOĞLU1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba

Bir sorum olacak benim

Birçok petrol istasyonu 2018 e kadar muaf gözüküyor.

Aralarında muaf olmayanlar var, bunlar hangileri ve neye göre muaf değiller?

Şimdi biz petrol istasyonuna gittiğimizde insanlara neyi sormaliyizda siz muafsiniz veya değilsiniz öğrenelim?
PETROL FİRMALARI 3. KİŞİLERE TOPTAN BENZİN SATIŞI YAPIYORLARSA MUAF DEĞİLLER PERAKENDE SATIŞ YAPANLAR 2018 YILINA KADAR MUAF

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
TMGD hizmeti verirken , Danışmanlık şirketi üzerinden değil de ferdi çalışanlar şahıs şirketi açmak zorunda mı yoksa başka bir yolu var mı?

serkan güneş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
akaryakıt istasyonu için faaliyet raporu hazırlama konusunda yardımcı olabilecek var mı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.