Perıyodık Kontrol Muhendıs El Kıtabı

Konu, 'İş Güvenliği El Kitapları ve İç Tüzükleri' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi  PERIYODIK KONTROL MUHENDIS EL KITABI-II basınçlı kaplar


   
 2. medet kişioğlu

  medet kişioğlu TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin Bey,
  Diğer peryodik kontrollerin el kitaplarıda sizde mevcut mudur? Yardımlarınızı bekliyorum.

   
 3. medet kişioğlu

  medet kişioğlu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Makine Mühendisler Odasının yayını Periyodik Kontrol El Kitabı-Kaldırma İletme Makinaları kitabını arıyorum. Sizlerde mevcut ise ekleme yapabilirmisiniz. Teşekkürler

     

   
 4. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  bulamazsanız odadan satın alabilirsiniz

   
 5. medet kişioğlu

  medet kişioğlu TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Ersin Bey,
  Makine Mühendisler Odasının yayını Periyodik Kontrol El Kitabı-Kaldırma İletme Makinaları kitabını bulamadım. Aynı zamanda makine mühendisler odasınada sordum, onlarda şuan satışının olduğu yayınlar içinde bu dökümanın olmadığını ilettiler.
  Sizlerden ricam;

  A tipi bir Peryodik (Fenni) Muayene Yapan Bir firmanın fenni muayene konuları ile ilgili ( basınçlı kaplar, kaldırma iletme makinaları, topraklama, paratoner ve elektrik kontrolleri , forklift, kompresör, vinç, otoklav, asansör, calaskal v.s. gibi ) raporları, kontrol formları, kontrol planları, talimatları, prosedürleri neler varsa işime yarayacak her dökümana ihtiyacım var. Bana yardımcı olmanızı rica ederim. Şimdiden allah razı olsun

     

   
 6. birkanes

  birkanes TÜİSAG Üyesi

  güzel bir paylaşım olmuş

   
 7. ftevhide

  ftevhide TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  Bir makine yada elektrik mühendisinin yeni çıkan İş Ekipmanlarında Sağlık ve Güvenlik şartları yönetmeliği'ne göre PERİYODİK KONTROL MÜHENDİSİ olabilmesi için ne yapması gerekiyor. Bilen varsa yada anlayan lütfen paylaşsın. Ayrıca periyodik kontrol mühendisi belgesi aian bir kişi bir periyodik kontrol firmasına bağlı olarak çalışmıyorsa kendi çalıştığı işyerindeki ekipmanların kontrolünü yapabilir mi?
  Sözün kısası iş yerinde yaptırmamız gereken periyodik kontrolleri çalışmakta olan makine mühendisi ve elektrik mühendisi arkadaşlara yaptırabilir miyiz? Paylaşım için şimdiden teşekkürler.
   
 8. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

  resmi gazete Tarihi: 25.04.2013 Sayısı:28628

  Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerin bildirimi
  MADDE 13 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler, bilgilerini Bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırır.
  a) Bakanlığa elektronik ortamda yapılacak kayıt, asgari aşağıdaki bilgileri içerir.
  1) Adı ve soyadı.
  2) T.C. kimlik numarası.
  3) Mezun olduğu okul, bölüm, tarihi ve diploma numarası.
  4) Hizmet zorunluluğu bulunması halinde çalıştığı kurum veya işletmenin sigorta sicil numarası.
  5) Periyodik kontrol yapacağı iş ekipmanı.
  (2) Bildirimde beyan esastır. Bu kişilere Bakanlıkça kayıt numarası verilir.
  (3) Bakanlıkça yapılan araştırma sonucu beyan edilen bilgilerin doğru olmadığı tespit edilenlerin kaydı silinir. Kaydı silinenler Bakanlığın internet sitesinde ilân edilir. Bu kişiler hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapılır.
  (4) Kaydı silinenlerin silinme tarihinden itibaren üç yıl içerisinde yaptığı başvurular, üç yılın tamamlanmasına kadar askıya alınır.
  (5) Periyodik kontrol raporlarında kayıt numaralarının bulunması gerekir.
  (6) Beyan edilen bilgilerin doğru olmadığı tespit edilenler ile kayıt numarası almayanlar tarafından düzenlenen periyodik kontrol raporları geçersiz sayılır.

  Yetkilendirme, eğitim ve denetim
  MADDE 14 – (1) Periyodik kontrol yapacak kişi ve kuruluşlara akreditasyon, yetkilendirme ve eğitim zorunluluğu getirmeye Bakanlık yetkilidir.
  (2) Periyodik kontrolleri yapılmış iş ekipmanları ile ilgili olarak, periyodik kontrol raporunun gerçeğe aykırı düzenlenmesi, bu Yönetmelikte yer alan kriterlere uygun olmayan kişilerce yapılması, uygun olmayan deney ve test yöntemleri kullanılarak yapılması gibi uygunsuzlukların Bakanlıkça tespit edilmesi durumunda, periyodik kontrol raporlarıgeçersiz sayılır. Ayrıca düzenleyen kişiler hakkında 13 üncü maddenin üçüncü fıkrasına göre işlem yapılır.   
 9. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  2.1.3. Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.


  yönetmeliğin içinde geçiyor, TS EN 473 hakkında eğitimleri hakkında bilgisi olan varmı ?

     

   
 10. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  yada daha önce bu eğitime katılan oldumu? bilgisi olan varsa çok yardımcı olacak.   
 11. oxfrt

  oxfrt TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Elektrik iç tesisat kontrolü, Paratoner kontrolü ve Topraklama kontrolü yapabilmek için nereye nasıl bir kayıt yaptırmak gerekiyor bilgisi olan var mı?   
 12. nigarcinar

  nigarcinar TÜİSAG Üyesi

  Sevgili kardeşim, otogaz sorumlu müdürü olduğum için istenen tetkikleri sürekli yaptırıyorum. Bulunduğunuz ildeki TSE'ye başvurun. En iyi tetkikleri onlar yapıyorlar.

   
 13. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar makine mühendisleri çalışma bakanlığı sistemine kayıt yaptırdıklarında odadan yetki belgesi almadan periyodik kontrolleri yapabileceklerini duydum. Var mı böyle bir şey? Bu sistemden kasıt nedir onu da bilemiyorum tabi. İSG uzmanı olmak mı acaba?
   
 14. İsmail HAN

  İsmail HAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  çalıştığım bir firmada hidrofor pompası, mazot tankı, boyler chıller , dizel ve elektrikli yangın pompası , genleşme tankı gibi kaplar mevcut bunlara ait riskleri belirlerken nelere dikkat etmek gerekir hangi yönetmeliklerde geçer yardımcı olursanız sevinirim. Herkese kazasız günler dilerim...

   
 15. eniskanisanli

  eniskanisanli TÜİSAG Üyesi

  Bu standart şudur ;Tahribatsız muayene - Tahribatsız muayene personelinin vasıflandırılması ve belgelendirilmesi- Genel kurallar

  ndt personelleri için kullanılır.Gözle kontrol,manyetik kontrol,röntgen,ultrason,penetrant muayenesi gibi ndt tekniklerini kullananaların eğitiminde kullanılan standarttır.
  EN 473 VTII (en 473 e göre vision teknik ikinci level gibi)

  özellikle kaynak kontrolü yapan ndt personelleri kullanır   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica