Periyodik Bakım Formları | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Periyodik Bakım Formları

Konu, 'OHSAS 18001 İş Sağ. ve Güv. Yönetim Sis. Hakkında' kısmında ISG-isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi  asansör bakım formu ekteki gibidir


   

  Ekli Dosyalar:

 2. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  buhar kazanı için ekteki gibidir

   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, Ersan corekcioglu, sda ve 14 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  forklift için ekteki gibidir

     

   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, Selçuk Besen, sda ve 14 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  kalorifer için ekteki gibidir

   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, Selçuk Besen, sda ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  kompresör için ekteki gibidir.

     

   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, Selçuk Besen, sda ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  lift için ekteki gibidir.

   

  Ekli Dosyalar:

  zülal çakır, alibey, Selçuk Besen ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  paratoner için ekteki gibidir.
   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, Selçuk Besen, sda ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  topraklama için ekteki gibidir   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, sda, tgbdgcn ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  vinç ekteki gibidir.

     

   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, sda, tgbdgcn ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. gap2004

  gap2004 TÜİSAG Üyesi

  taner bey merhaba bir konu açtım. yalnız cevap kimseden gelmemiş. yardımcı olabilirmisiniz.
  Şantiyemizdeki kule vinçin peryodik bakımını 07.09.2012 tarihinde yetkili makina mühendisi tarafından yapıldı. Kule vinçimizi iki hafta sonra söküp hemen bir başka yerde montajı yapıldı. Tekrardan makina mühendisinin gelip kontrol etmesi gerekir mi ? Yoksa montajı yapan servis tarafından bir yazı verilse çalışması için yeterli olur mu ?   
  kuark ve stoneage bu yazıya teşekkür etti.
 11. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  demonte-monte, yer değiştirme işlemi olduğı için yeniden muayene ettirmek durumundasınız   
  kuark, SERKAN ÜLKER ve stoneage bu yazıya teşekkür etti.
 12. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  bana göre montaj yerinin değişmesi durumunda tekrar muayene etmek durumundasınız

   
  kuark ve stoneage bu yazıya teşekkür etti.
 13. emel itil

  emel itil TÜİSAG Üyesi

   
 14. funnyman043

  funnyman043 TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler bilgiler için. jeneratör için varmı acaba yönetmelikte neredeyse hiç bahsedilmemiş jeneratörden periyodik kontrollerde eksiklikler varmı yönetmeliğe uygunluk vs. için ne yapmamı önerirsiniz

   
 15. kizilkayakk

  kizilkayakk TÜİSAG Üyesi

  müthiş bir paylaşım gerçekten çok çok teşekküler...   
 16. duygu solmaz

  duygu solmaz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar elinizde şerit testere ve daire testerenin periyodik bakımları için form mevcut mu?? Herkese şimdiden teşekkürler..

   
 17. gecıt

  gecıt TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bakım ve kontrol ayrı şeylerdir. Sanırım herkes bunun farkında ama başlık belki sehven periyodik bakım olarak açıldığı içi belirtme ihtiyacı hissettim. Periyodik kontrol olmalı. Aslında yönetmelikte periyodik bakım diye bir kavram direk olmasa bile bakımında yine belli aralıklarla yapılması istenmektedir.

  Bide belirtmek istediğim husus şu. Periyodik kontrol raporlarında bulunması gereken hususlar diye yönetmelikte belirtilen şeyler var. Periyodik kontrol raporlarının bu doğrultuda düzenlenmesini talep edebiliriz. Daha verimli olabileceğini düşünüyorum. İlgili yönetmelik maddesi şu.

  1.7. İş ekipmanının periyodik kontrolü sonucunda düzenlenecek raporda aşağıdaki bölümler bulunur:

  1.7.1. Genel bilgiler: Bu bölümde işyerinin adı, adresi, iletişim bilgileri (telefon, faks, elektronik posta adresi, internet sitesi ve benzeri), periyodik kontrol tarihi, normal şartlarda yapılması gereken bir sonraki periyodik kontrol tarihi ve gerekli görülen diğer bilgilere yer verilir.

  1.7.2. İş ekipmanına ait teknik özellikler: Raporun bu bölümünde periyodik kontrole tabi tutulacak iş ekipmanının adı, markası, modeli, imal yılı, ekipmanın seri numarası, konumu, kullanım amacı ile gerek görülen teknik özellikler ve diğer bilgilere yer verilir.

  1.7.3. Periyodik kontrol metodu: İlgili standart numarası ve adı, periyodik kontrol esnasında kullanılan ekipmanların özellikleri ve diğer bilgiler belirtilir.

  1.7.4. Tespit ve değerlendirme: Raporun bu bölümünde EK-III madde 1.7.3’te belirlenen kurallar ve yapılan periyodik kontrolden elde edilen değerlerin, yine EK-III madde 1.7.2’de yer verilen iş ekipmanının teknik özelliklerini karşılayıp karşılamadığı hususu ile ilgili standart ve teknik literatürde yer alan sınır değerlere uygun olup olmadığı kıyaslanarak değerlendirilir. Periyodik kontrolde uygulanan test ve diğer işlemlere ilişkin bilgilere yer verilir.

  1.7.5. Test, deney ve muayene: İş ekipmanının periyodik kontrolü esnasında yapılan test deney ve muayene (hidrostatik test, statik test, dinamik test, tahribatsız muayene yöntemleri ve benzeri) sonuçları belirtilir.

  1.7.6. İkaz ve öneriler: Yapılan periyodik kontrol sonucunda iş sağlığı ve güvenliği yönünden uygun bulunmayan hususların belirlenmesi halinde, bunların nasıl uygun hale getirileceğine ilişkin öneriler ile bu hususlar giderilmeden iş ekipmanının kullanımının güvenli olmayacağı belirtilir.

  1.7.7. Sonuç ve kanaat: Raporun bu bölümünde periyodik kontrole tabi tutulan iş ekipmanının varsa tespit edilen ve giderilen noksanlıklar açıklanarak, bir sonraki periyodik kontrole kadar geçecek süre içerisinde görevini güvenli bir şekilde yapıp yapamayacağı açıkça belirtilir.

  1.7.8. Onay: Bu bölümde periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişinin/kişilerin kimlik bilgileri, mesleği, diploma tarihi ve numarasına ilişkin bilgiler, Bakanlık kayıt numarası ile raporun kaç nüsha olarak düzenlendiği belirtilerek, imza altına alınır. Yukarıdaki bilgilerin veya yetkili kişinin imzasının bulunmadığı raporlar geçersizdir.

  Aşağıda başka bi başlık için yazdıklarımı kopyaladım belki faydalı olabilir.

  b) Bakım: İş ekipmanında yapılan her türlü temizlik, ayar, kalibrasyon gibi işlemlerin tamamını,

  g) Periyodik kontrol: İş ekipmanlarının, bu Yönetmelikte öngörülen aralıklarda ve belirtilen yöntemlere uygun olarak, yetkili kişilerce yapılan muayene, deney ve test faaliyetlerini,

  Tanımlar iş ekipmanları yönetmeliğinden alınmıştır.

  Bu kapsamda değerlendirildiği zaman eski tüzükte "ehliyeti hükümet veya mahalli idarelerce kabul edilen teknik eleman"
  ifadesi yeni yönetmelikte ise daha açık ifadeyle mühendis veya tekniker gerekmesi durumu PERİYODİK KONTROLLER için geçerlidir.

  Yani periyodik kontroller için yetkili bir kişi gerekmektedir. Bu ekipmana göre makina mühendisi elektrik mühendisi veya teknikeri veya gerektiğinde belli bir standart çerçevesinde eğitim almış mühendis olmaktadır.(Aslına periyodik muayene yapan kişilerin hepsinin eğitim almış olması gerekmektedir ancak şuan böyle bir zorunluluk yoktur. Yönetmeliğin 13. maddesinde bunun 2014'n 4. ayında zorunlu hale getirileceği yazıyor acak bakanlık sitesinde bunun gecikeceğini açıklamış. Yani şuan sadece tahribatsız muayene için özel eğitim almış kişi gerekli periyodik kontrol için. Diğer periyodik kontrolü herhangi bir makina mühendisi yapabilir veya herhangi bi elektrik mühendisi. Benim bu noktada önerim en azından periyodik kontrolü yapacak mühendise hangi standartlar çerçevesinde bu kontrolü yaptığını, bu ekipman hakkında ne gibi bi malumata sahip olduğunu uygun bi şekilde sormanız. Pek bi işe yaramasada belki azcık bilinç oluşturabilir.)

  Bakım için ise yönetmelikte istenilen şey şunlar;

  b) İşveren, iş ekipmanının kullanımı süresince, yeterli bakımını yaptırarak bu maddenin (a) bendinde belirtilen hususlara uygun durumda olması için gerekli önlemleri alır.

  1.2. İş ekipmanlarının bakımları (günlük, haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve benzeri), ilgili standartlarda belirlenen veya imalatçının belirlediği şekilde, imalatçı tarafından yetkilendirilmiş servislerce veya işyeri tarafından görevlendirilmiş kişilerce yapılır.

  Yani bakım içinde yine standartlara müracat etmemiz gerekiyor. Standartlarda süre yoksa imalatçının belirlediği sürelere göre yapılır.

  Bakımı yapmaya yetkili kişiler ise serviste olabilir veya işyerinde bakım için görevlendirilen çalışanlar olabilir.

  Dikkat edilmesi gereken şu ki eğer iş yerinde bakımcı görevlendirilirse bunlara hem yapacağı işle ilgili eğitim verilmeli hemde bu işten kaynaklanabilecek tehlike ve risklere karşı eğitim verilmeli...

  Ayrıca İş ekipmanında günlük, haftalık, aylık, üç aylık ve benzeri düzenli aralıklarla yapılan muayeneler ile tüm bakım ve onarımlar kayıt altına alınmalıdır. (Bu hususta yönetmelikte belirtilmiş.)

  Yani sonuç olarak bakım ve periyodik kontrol farklı şeyler. İkisi de şart. Bakım işini yeterli eğitimi alması şartıyla bir çalışan yapabilirken periyodik kontrol işi için mühendis tekniker şartı var.

  Yanlış olduğunu düşündüğünüz bi nokta varsa lütfen belirtiniz...

   
  Erol Keskin bu yazıya teşekkür etti.
 18. Funda Nur Kaya

  Funda Nur Kaya TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, fabrikalarda bulunan otomatik raylı büyük kapılar için de periyodik kontrol raporu var mı? Elinde olan paylaşabilirse çok mutlu olurum.

   
 19. Funda Nur Kaya

  Funda Nur Kaya TÜİSAG Üyesi

  raporu değil formu demek istemiştim, afedersiniz:)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. bakim formu hazirlama pres

Yandex.Metrica