Paratoner Kontrolü Ve Raporu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Paratoner Kontrolü Ve Raporu

Konu, 'İş Güvenliği El Kitapları ve İç Tüzükleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  [h=1]Paratoner Kontrolü ve Raporu[/h]
  Parlayıcı, Patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddelerin üretildiği işlendiği veya depolandığı binalar, yıldırıma karşı yürürlükteki mevzuatın öngördüğü sistemlerle donatılacaktır. Paratonerler ve yıldırıma karşı alınan koruyucu tertibat yılda en az bir defa ehliyetli bir elemana kontrol ettirilecektir. Düzenlenen belge ilgililerin her isteminde gösterilmek üzere işyerinde saklanacaktır. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:343, Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük MAdde:57)

  Radyoaktif Paratonerler, Aktif Paratonerler, Faraday Kafesi gibi yıldırımdan korunma tesisatları ile elektrik ve topraklama tesisatlarınız aşağıdaki tüzük ve şartnameler gereği yılda en az bir defa kontrol edilmelidir.
  Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanıp 21.08.2001 tarih ve 24500 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak, yürürlüğe giren "Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği" Ek-P'de çeşitli topraklama tesislerinin işletme dönemi içindeki muayene,ölçme ve denetlemelere ilişkin önerilen periyotları aşağıda verilmiştir:1. Elektrik üretim iletim ve dağıtım tesisleri (enerji nakil ve dağıtım hatları hariç) için : 2 yıl
  2. Enerji nakil ve dağıtım hatları için : 5 yıl

  Sanayi tesisleri ve ticaret merkezleri için :
  3. Topraklamalara ilişkin dirençlerinin muayene ve ölçülmesi : 1 yıl
  3. Topraklama tesisleri ile ilgili diğer muayene,ölçme ve kontroller : 2 yıl

  Sabit olmayan tesisler için :
  4. Sabit işletme elemanları için : 1 yıl
  5. Yer değiştirebilen işletme elemanları için : 6 ay

  Parlayıcı, Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerleri ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük kapsamındaki topraklama tesisleri ile ıslak ortamlarda çalışılan işyerlerindeki topraklama tesislerinin muayene,ölçme ve denetleme periyotları bir yılı aşamaz.
  Türk Standartları Enstitüsü tarafından 04.12.1990 tarihinde yayınlanarak 4.1.1976 gün ve 7/11204 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile yürürlükte bulunan TS622; "Yapıların Yıldırımdan Korunması Kuralları" madde 2.11.2'ye göre "Muayeneler tercihen 12 ayı geçmeyen sabit aralıklar ile tekrarlanmalıdır. Muayenelerin yapıldığı mevsimin değişmesi için 12 aydan biraz kısa bir aralığın seçilmesi faydalı olabilir."T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yayınlanan "Genel Teknik Şartnameler, Bölüm 7, Yapı İşleri Elektrik Genel Teknik Şartnamesi" madde 47.15.1'e göre "yıldırımdan korunma tesisatlarının her çeşidinin bakımı periyodik olarak yılda bir kere yapılacaktır." Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü'e göre de paratoner ve topraklama bakımlarının yapılması zorunludur.

  Kaynak : [FONT=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]http://isguve
  [FONT=Verdana, Arial, Tahoma, Calibri, Geneva, sans-serif]nligisagligi.com[/FONT][/FONT]   
 2. CEREN AYTAÇ

  CEREN AYTAÇ TÜİSAG Üyesi

  sevgili arkadaşlar izmir ilinde paratoner kontrolü yapan firmalar konusunda yardımcı olurmusunuz ?isg anlamında paratoner ile ılgılı neler yapmalı bir uzman?

   
 3. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Her yıl kontrol edilmeli, topraklama direnci ölçülmelidir.
  İzmir paratoner firmaları şeklinde google dan aratırsanız çıkacak firmalar size yardımcı olacaktır. Ben buradan firma ismi yazarsam sıkıntı olur.

     

   
 4. Halide Ünlü Karaca

  Halide Ünlü Karaca TÜİSAG Üyesi

  iniş hattının üstüne yıldırım sayar da taktırabilirsiniz.

   
 5. simurgg

  simurgg TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  Tesisimize yeni bina eklendiğinden mevcut paratonerimiz tüm alanımızı kapsamamakta. Dolayısıyla yerinin değiştirilmesi ve hatta bir paratoner daha eklenmesi durumu söz konusu. Ancak mevzuatta tüm alanları kapsaması gerekliliği ile alakalı bir bilgiye ulaşamıyorum.

  Ya da yapılmazsa şu kadar cezası olur diye. Gerçi yıldırım düşmesi durumunda kazaların sonucunda ne kadar ceza ödenebileceği aşikar ancak benim konuyu anlatan bir doküman hazırlamam lazım ve mevzuatta ne yazık ki net bilgiye ulaşamadım.
  Konu acil yardımlarınızı bekliyorum.

     

   
 6. simurgg

  simurgg TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar cevap verebilecek olan??

   
 7. S. Ahmet BAK

  S. Ahmet BAK TÜİSAG Üyesi


  Paratoner ile ilgili ayrıca bir yönetmelik yok. Sadece binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik ve ilgili tse standardı var.

  YEDİNCİ BÖLÜM
  Yıldırımdan Korunma Tesisatı, Transformatör ve Jeneratör
  Yıldırımdan korunma tesisatı
  MADDE 64-
  (1) Binaların yıldırım tehlikesine karşı korunması için ilgili yönetmelik ve standartların gereğinin yerine getirilmesi şarttır. Elektrik yükünün yapı veya yapı içindeki diğer tesisat üzerinde risk yaratmaksızın toprağa iletilebileceği yeterli bağlantının sağlanması ve bir toprak sonlandırma ağı oluşturulması gerekir.

  İlgili standart TS EN 62305


  Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkteki dokümanı inceleyebilirsiniz.
  http://www.emo.org.tr/ekler/5e31155e821ca20_ek.pdf
   
  jopsecurity, semih10, simurgg ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Böyle bir soru olabilirm Allah aşkına! ''illaki mevzuatta tüm alanları kapsaması gerekliliği yer almalımı? :) sizcede garip bir durum olmazmı bunu aramak? tüm alanları kapsamaması zaten bir teknik eksikliktir. mevzuat eksikliği değildir :)   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 9. simurgg

  simurgg TÜİSAG Üyesi


  Yazdıklarınıza kesinlikle katıldığımı yazdığım iletiden de anlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Ama bazı çok emin olduğumuz konularda da bilgi verirken bunu mevzuata dayandırdığımız noktalar oluyor değil mi? Örneğin kaçak akım rölesi. Benim aradığım böyle bir şey. Yine de teşekkürler.

     

   
 10. YEMRE

  YEMRE TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir şey duydum da saçma geldi ama gene de sorayım dedim İşletmeye yakın olan bir yerde paratoner sistemi olan başka bi işletme varsa bizim işletmeye yapılmayabilirmiş???   
 11. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Periyodik Test ve Kontroller

  İş Güvenliği yönünden; Buhar Kazanı Periyodik Kontrolü, Kalorifer Kazanı Periyodik Kontrolü, Hava Tankı Periyodik Kontrolü, Kompresör Periyodik Kontrolü, Hidrofor Periyodik Kontrolü, Vinç Periyodik Kontrolü, Caraskal Periyodik Kontrolü, Asansör Periyodik Kontrolü, Forklift Periyodik kontrolü, Topraklama Test ve Kontrolleri, Paratoner Topraklama Test ve Kontrolleri, Elektrik ve Aydınlatma öçümleril vb.

  YASAL DAYANAK
  25.04.2013 Tarihli 28628 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan;
  İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve güvenlik periyodik kontrol süreleri ile kontrol kriterleri belirtilmiştir. Periyodik kontrol sürelerine ilişkin bilgiler verilmiştir.Buradan ulaşabilirsiniz.

  Yani Yasal Dayanak Mevcut.Bilginize.Saygılarımla.Ayrıca başka işletmenin paratoneri sizi ilgilendirmez.   
 12. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar işyerime gelen müfettiş bizim işletmemizde paratoner olmaması nedeniyle etki çapı işletme sınırlarını kapsayacak bir paratoner kurulmasını talep etti.Ancak komşu işletmelerde paratoner var ise çapı nedir,burayı da kapsar mı diye sordu.Buradan çıkardığım sonuç başka bir işletmeye ait paratoner var ise ve etki alanı sizin işletmenizi de kapsıyor ise sorun olmuyor.Muhtemelen komşu işyerinden paratonere ait rapor ve belgelerin bir nüshasını elinizde bulundurmanız yeterli olacaktır.

   
  nergison ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 13. Ramazan YILMAZ

  Ramazan YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  geçen benimde geçirdiğim denetleme de aynı FEİ arkadaşın dediği gibi komşu işletmenin paratoneri kapsıyorsa kapsama alanını da gösteren bir belge isteyin firmadan yeter dediler. periyodik kontrollerde artık her yıl düzenli takip edip firmadan istemek gerekir. tabi komşu firma ne kadar yardımcı olur ücret ister mi orası ayrı?
   
 14. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Müfettişin belirttiği husus ayrıdır.Bitişik nizam işletmelerde geçerlidir o husus her işletmenin kendinin paratoner ve topraklaması olması şarttır.Sizin öyle anlam çıkarmanız önemli değil yarın birgun bi problem olduğunda komşunun paratoner etki çapı vb sizi kurtarmaz.Saygılarımla.

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 15. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi

  Peki her işletmenin kendine ait paratoneri bulunmalı ise müfettişin belirttiği husus nedir?   
 16. Ramazan YILMAZ

  Ramazan YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  işletme de parafudr var ise paratoner gerekli mi?

   
 17. waztez

  waztez TÜİSAG Üyesi

  yıldırımın dolaylı etkisini önlemek için paratonere ilave olarak parafudr da kullanılmalıdır.

  her ikisi de kullanılmalıdır. paratoner direk etkiyi önler, parafudr dolaylı etkiyi.

   
  Last edited by a moderator: 9 Ekim 2014
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 18. jopsecurity

  jopsecurity TÜİSAG Üyesi

  İş ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve güvenlik periyodik kontrol süreleri ile kontrol kriterleri belirtilmiş olması her işyerinde bu ekipmanların bulunması gerekliliğini göstermez. Eğer bu ekipmanlar iş yerinde bulunuyorsa ptk süreleri ve kriterlerinin ne şekilde yapılacağını gösterir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica