Osgb Ye Bağlı Kalmanın Dışında Fatura Keserek Isg Çalışmaları Yapma Hakkında

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi  Gazihan bey merhaba bence böyle birşey yapmayın muhasebeci olanlar bilir ki her danışmanlık firması bu faturayı kesemez çok yüklü para cezaları gelir. İş Sağlığı ve Güvenliği danışmanlık firması olması gerekiyor. Birçok arkadaşımız emlakçılarla anlaşıp fatura kesti incelemelerde ciddi rakamlarda cezaya kalacaklar maalesef! Destek elemanı diyorsunuz yönetmelikte diyor ki destek elemanı İş Güvenlik Uzmanlarınca özel eğitim görürler ! Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe bakarsanız Olayın sadece Risk Değerlendirmesi olmadığını; eğitimlerin verilmesi gerektiğini ve Risk ekibi kurulması gerektiğini Risk ekibindeki herkesin özel eğitim alması gerektiğini bu eğitimlerin yazılı ve uygulamalı verilmesi gerektiğini eğitim sonu ölçme-değerlendirme(sınav) yapılması gerektiğini ve bu eğitimleri sadece İş Güvenlik Uzmanının vermesi gerektiğini göreceksiniz. Prosedürü oldukça fazla bir iştir.Yıllık eğitim programları, bir sonraki yılın isg faaliyet programı, yıllık isg değerlendirme raporları vs... bunları sadece İş Güvenlik Uzmanı yapabilir. Hele k Yıllık değerlendirme raporu online olarak sözleşmenizin olduğu işverenle ve iş yeri hekimiyle yapılması zorunlu bir rapordur.


   
 2. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Ortağı olduğunuz firmanın açılımında İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlığı yazmıyor sadece Danışmanlık yazıyorsa kesinlikle fatura kesmeyin! Çok yüklü cezalarla karşı karşıya kalabilirsisniz. Bu danışmanlık işini karıştıran çok kişi var! En iyisi hizmet süreniz kadar SGK nız yatsın yada bunu tanıdık bir OSGB üzerinden faturalandırın.İyi çalışmalar

   
 3. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Bey merhaba; neden kısmi çalıştığınız yerle SGK priminiz yatmıyor merak ediyorum? Kesinlikle yatar, benimki yatıyor. Hizmet süreniz kadar SGK priminiz yatabilir hatta anlaşmanıza bağlı 30 günlük bile yatar. Ben 5 ayrı işyerinde İSG uzmanıyım. Hepsi de 20 günlük primimi yatırıyor. Fatura olayına ise hiç girmeyin derim.
  İyi çalışmalar

     

   
 4. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba birşey sormak istiyorum risk değerlendirme ekibini kurun demişsiniz diyelim ekibi kurdunuz bu ekibi kanunen kim kuracak ekipteki kişilere kim eğitim verecek? İş Güvenlik eğitimi almayan bu ekip risk değerlendirmesini nasıl yapacak? Eğitimi kim verebilir? ekip kuruldu siz risk değerlendirmesini yaptınız imzada atmadınız. Başkası imzaladı sizde fatura kesmediniz SGK lanmadınız da açıktan paranızı aldınız karşı tarafında işi bitmiş oldu. Sanıyorum doğru anladım. Yönetmelikler der ki Risk ekibi kurun risk değerlendirme raporunu beraber hazırlayın. Ekipteki herkes özel olarak eğitilmelidir. Eğitim ölçme-değerlendirme ve tutanakla belgelendirilir. Peki bu eğitimi kim verebilir Sadece İş Güvenlik Uzmanı verebilir.O noktada o risk analizi suya düşer.Sadece risk analizi ile ilgili değil İsg Hizmetleri yönetmeliği, Çalışanların isg eğitimleri yönetmeliği vs.. tüm yönetmeliklere bakmanızı tavsiye ederim.
  İyi çalışmalar dilerim.

   
 5. uludagfzk

  uludagfzk TÜİSAG Üyesi

  ya cidden her bir mesaj birbirinden farkılı,ya yazanlar kendini anlatamıyor ya da ben anlamıyorum.ben diyorum ki;düzenli olarak çalışmaya başlamadığımız (50 nin altı olan az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda)risk analizi yapıldıktan sonra,eğitim verme olayında geçici iş sözleşmesi elektronik ortamda nasıl imzalanıyor?bukadar net.risk analizi hazırlamada,ekiğ,çalışan temsilcileri vs.düzenli olarak uzman çalıştırma tarihleri gelmeden kurulmaya bilir diyor.6331 sayılı kanun yürütme madde-38.işverenin 10 çalışanı var başlamamış uzman düzenli çalışmaya az tehlikeli sınıf mevzuat diyor sen risk analizi yapcan 2016 itibariylede sabit uzmanla çalışcan.bu işveren risk analizi serbest çalışan uzmana yaptırıyor(tercih kendiside yapabilir ama uzmana yaptırıyor.)mevzuat demiyor ki düzenli uzman çalışıncağa kadar eğitim vermesede olur dolayısıyla eğitim alcak işveren,serbest uzmanda eğitim verme yetkisine sahip ancak geçici iş sözleşmesi yapması lazım bu sözleşme nasıl oluyır?örnekleyerek sordum umarım anlaşılmışımdır.

     

   
 6. uludagfzk

  uludagfzk TÜİSAG Üyesi

  buarada uzman hizmeti sonrası fatura kesilmez,hizmet verildiğinde makbuz kesilir,(serbest meslek makbuzu),ticari iş yapılmıyor çünkü.hizmet karşılığı hizmet ücreti alınıyor.ayrıca stopaj işverene ödetildiği için kdv durumunda serbest meslek makbuzu rahatlatır.fatura zarara sokar.

   
 7. fatihkrty

  fatihkrty TÜİSAG Üyesi

  yazdıkların tümü doğru sorduğun soru eğitim yanlış anlamadıysam; Eğitim işini iş yerinin sigortasında gözükerek yapabilirsin siğortasına girdikten sonra işveren e-devletten sana isg katipten sözleşme yolluyor bunun saatini sen belirlersin orada kaç saatlik eğitimse ona göre teklif yollar örneyin 4 saatlik eğitimse 4 satlik SSK nı yapar sende isg katipe girip onaylarsın böylelikle tüm herşey yasal kılıfına girer. eğitim katılım belgeside düzenleyebilirsin bunun nasıl yapılacağı yönetmelikte acıkca yazıyor öle kuşe kağıda basmanada gerek yok A4 şeklinde yeterlidir. Eğitim katılım formununda fotokopisini al arşivle.Bu hizmet içinde faturada kesme işverenin çalışanı göründüğün için, sana maaş olarak oda gider gösterebilir.Bide muhasebeci SSK nı kod 7 ile giriş yaptır ki GSS borcu pirimin cıkmasın.İyi çalışmalar.
   
  Melikşah Murat Genç, Onur Selçuk ve uludagfzk bu yazıya teşekkür etti.
 8. uludagfzk

  uludagfzk TÜİSAG Üyesi

  çok şükür 2005.fatih budur işte,bak ben isg katip üzerinden sözleşmeyi biliyordum ama işverinin yollayacağını bilmiyodum.valla süpersin.çok çok saol...:)   
 9. HÜSEYİN TUTAL

  HÜSEYİN TUTAL TÜİSAG Üyesi

  Didem Hanım, bence az buçuk bilgilerinizle diğer arkadaşları yanlış yönlendirip, zaten çorba olmuş kafaları daha da çorba ediyorsunuz bence. Mesajın dan alıntı yaptığınız kişi zaten banlanmış. Yani size cevap veremez. Alıntı yaparken hiç olmazsa dikkat edin lütfen. Bence siz mevzuatı hiç okumayın, çünkü anlamiyorsunuz. Eğer okuyorsaniz da anladiklarinizi burada paylaşmayın lütfen, anlayabileceklerin kafası karışabilir zira...

     

   
 10. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin bey bilgilerim az buçuk değil! Mevzuatları gayet iyi biliyor ve uyguluyorum ! Eğer sizinde uygulama fırsatınız olursa bir gün yazdıklarımı anlayabilirsiniz!   
 11. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Evet bu doğru :) Sağolun   
 12. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, yeni bir OSGB firması kurmuş bir sürü yükün altına girmiş biri olarak söylüyorum; daha önce yaptığım risk analizlerinde imza atmadan işverene sunup danışmanlık faturası kesiyordum. Ta ki bir işletmede kaza olup da işveren bana ulaşana kadar. Ondan sonraki durum karışık fakat çözüm şu şekilde olabilir iş veren sizin 1-2 gün SGK nızı yatırır ve çalışanı olursanız risk analizi ve acil eylem planı hazırlayabilirsiniz. Sonra fatura kesebilirsiniz firmanız var ise. Fakat gerek sigorta maliyeti, işverenin aklı karışması ile bu iş karmaşık bir hal alıyor. Sırf bu yüzden şu an 30 bin liraya mal oldu bir çok eksiğimiz var OSGB kurduk. Herkesin işi rast gele.

   
 13. yeşim kaya

  yeşim kaya TÜİSAG Üyesi

  MERHABA ARKADAŞLAR
  BENİM ŞAHIS FİRMAM VAR. YANİ VERGİ MÜKELLEFİYİM. VERGİ DAİRESİNE GİDİP VERGİ LEVHASINDA YAZAN FAALİYETLERE EK OLARAK İSG HİZMETLERİNİ YAPMAK İSTEDİĞİM BİR DİLEKÇEYLE BAŞVURDUM. BANA BUNDAN SONRA YAPTIĞINIZ İŞLE İLGİLİ BUGÜNDEN İTİBAREN FATURA KESEBİLİRSİNİZ DEDİLER. AAMA ANLADIĞIM KADARIYLA FATURA KESİLMESİ YANLIŞ DENİYOR. KAFAM KARIŞTI. O ZAMAN 1-2 GÜNLÜK RİSK ANALİZİ VE ADP İÇİN İŞVEREN SİGORTA ÖDEMEYİ KABUL ETMİYOR. YANİ SADECE İŞİ YAPIP PARAYI ALIP KENARA ÇEKİLMEK Mİ ETİK? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
   
 14. Abdullah Güldoğan

  Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle haklısınız şartlar her geçen gün OSGB kurmak yada bünyeye dahil olmak için sıkıştırıyor. Kesilen fatura yapılacak işin "risk analizi, acil durum eylem planını" zaten geçersiz kılıyor. Çünkü ya işveren firmada çalışmanız lazım yada OSGB üzerinden hizmet vermeniz lazım.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica