Osgb Ye Bağlı Kalmanın Dışında Fatura Keserek Isg Çalışmaları Yapma Hakkında

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında AhmetBBozbay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. adlem

  adlem TÜİSAG Üyesi  Çok hassas ve önemli bir konu ben kendi yasal hakkımdan bir türlü emin olamıyorum malesefki:(


   
 2. izmir35

  izmir35 Guest

  Ahmet bey,

  Ben sizi anladim. Siz suanda uzman calistirma zorunlulugu olmayan yerelere risk analizi yapmak istiyorsunuz ve suanda uzman calistirma zorunlulugu olmadigi icinde bir OSGB ya da isgb kurulmasi zorunlu degildir. Aslinda danismanlik hizmeti gibi birsey vermis olucaksiniz cunki risk analizi isveren yapar ya da yaptirir demektedir. OSGB ya da isgb kurarak yapmak zorunda degildir seklindedir.

  Fatura keseceksiniz zira ben fatura kesiyorum.

   
  volkankim, şeyda güneş ve AhmetBBozbay bu yazıya teşekkür etti.
 3. adlem

  adlem TÜİSAG Üyesi

  İzmir35 benim durumum içinde bilgi verir misiniz

     

   
 4. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi


  aynen bu kadar işte :) maalesef çok bilgi kirliği var.... İşte asıl sorum fatura kesme işini nasıl yapıyorsunuz iş veren misiniz? bugün vergi dairesine gittim vergi mükellefi olmak için bu işi yapmak için mali müşavirle anlaşmanız lazım falan dedi

   
 5. izmir35

  izmir35 Guest


  Oncelikle sunu belirtmek isterim ki Ahmet beyin soylemek istedigi ya da benim anladigim sadece risk analizidir. Acil eylem plani, egitim vs bu gibi durumlarda OSGB ya da isgb olmasi gerekmektedir.

     

   
 6. adlem

  adlem TÜİSAG Üyesi

  O zaman ben bireysel olarak risk değerlendirmesi yapıp faturamı kesiyorum.uzmanlık için istediğim işyeriyle anlaşma yapabiliyor muyum?

   
 7. izmir35

  izmir35 Guest


  Ahmet bey,

  Kendi namima isveren olarak vergi mukellefiyim. Danismanlik hizmeti olarak fatura kesiyorum ve bir mali musavir arkadasimlada sozlesme yaptik bu sekilde devam ettiriyorum. MM olmadan kesinlikle acmiyorlar vergi numaranizi.
   
  AhmetBBozbay bu yazıya teşekkür etti.
 8. AhmetBBozbay

  AhmetBBozbay TÜİSAG Üyesi  öğrenmek istediyim tam olarak buydu teşekkürler... aynı şekilde bir firma ile uzmanlık olarak anlaşsam ücretimi tahsil ederken ya ssk lı göstermesi gerekiyor veyahutta aylık olarak fatura kesmem gerekiyor o da dediğiniz gibi MM ile anlaşmaktan geçiyor   
  izmir35 bu yazıya teşekkür etti.
 9. izmir35

  izmir35 Guest

  Firma ile anlasma yaparsaniz o zaman ya firma sizin SGK nizi yatirir siz fatura kesmezsiniz cunki verginizi zaten odemis olursunuz. Eger fatura keserseniz kendi SGK ya da bagkurunuzu odemeniz gerekir.

     

   
  AhmetBBozbay bu yazıya teşekkür etti.
 10. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  estra işler derken şuan sadece 50den az çalışanı olan işyerleri için risk analizi yapabilirsiniz zaten.başka bir iş yapmaya yetkimiz yok.bunda da eğer işveren sende imza at derse o zaman işler karışıyor.siz risk analizini yaparsınız altına firmada kurduğunuz risk analizi ekibi üyeleri imza atarsa sıkıntı yok.paranızı alıp cebe atarsınız.fatura kesmezsiniz.mali müşavire gerek yoktur.işveren "hayır kardeşim sende imza atacaksın "derse o zaman ya sizi sigorta yapıp bakanlığa bildirecek.ki bunda da fatura kesmenize gerek olmaz.yada sizden bireysel hizmet makbuzu karşılığında fatura isteyecek. o zaman sizin müşavirle çalışmanı ve vergi mükellefi olmanız gerekir.

  dediğim gibi dışarıdan şuan da sadece 50 den az çalışanı olan firmalarda risk analizi yapabiliyoruz.onda daimza atmazsak sıkıntı yok.imza atacaksak
  1-ya bizi sigortalı uzman olarak gösterecek, faturaya gerek olmaz
  2-yada bireysel hizmet faturası keseceğiz.bunda mali gereklilikleri yerine getirmemiz gerekecek.

  tabi 50 den fazla çalışanı olan yerlerde de risk analizi yapabiliriz.ama bu durumda kesinlikle işveren bizi sözleşmeli uzmanı olarak göstermesi gerekeceği için fatura kesmeye gerek yok.   
 11. mrtcalisir

  mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Bey;

  Sözleşmenizin bakanlıktan onaylı olması SSK ve vergi mevzuatı açısından onaylanmış olduğunuz anlamına gelmez. Bakanlıktan gelen onay yazısını incelerseniz onay yazısında "SGK ve diğer mevzuatlardan kaynaklı yükümlülüklerin yerine getirilmiş olmasından siz sorumlusunuz" şeklinde bir ifade vardır. İşyerlerinde "İş Güvenliği Uzmanlığı "yapmanın 2 yolu vardır;
  1. OSGB aracılığı ile,
  2. İşyerinin SSK'lı personeli olarak

  Bunun haricinde uzman olarak çalışmak mümkün değildir.

  Şu an 6331 Sayılı Kanun kapsamına girmemiş işyerlerinde yapılacak çalışmalarla ilgili olarak ise;

  1. Risk değerlendirmesi;
  İlgili yönetmeliğe uzman ve hekim çalıştırma yükümlülüğü başlayıncaya kadar risk değerlendirmesi ekibinde uzman ve hekim bulunması zorunlu değildir. Bu nedenle risk değerlendirmesi raporuna "İş güvenliği uzmanı" olarak imza atmadığınız sürece sorun yok. İlgili yönetmeliğin 6.d.2 maddesi uyarınca farklı bir isim altında rapora imza atıp danışmanlık bedeli adı altında fatura yada makbuz kesebilirsiniz. Ancak "İş güvenliği uzmanı" olarak rapora imza atarsanız yapılacak bir denetlemede müfettişin yaklaşımına bağlı olarak sıkıntı yaşayabilirsiniz.

  2. İSG Eğitimleri: Eğitimi verebilmek için ya işyerinde görevli uzman olmanız ya OSGB çalışanı olmanız yada bu alanda faaliyet gösteren bir eğitim kurumu olmanız gerekir. Yeni yayınlanmış olan yönetmelikte bu durum çok net bir şekilde tanımlanmıştır.

  3. Acil durum planları konusunda ise 6331 Sayılı Kanun kapsamına girmemiş yerlerde kim tarafından yapıldığı çok da önemli değil.

  Bu arada son bir hatırlatma yapman isterim;
  Bakanlık verdiği onaylarda hiçbir zaman sözleşme yaptığınız işyerleri ile aranızdaki bağı kontrol etmez, vergi mükellefiyeti konularına bakmaz, sigortalı olup olmadığınızı sorgulamaz. Bakanlığın şu an dikkat ettiği tek konu İSGKATİP üzerinden sözleşme yapıp yapmadığınız ve İSGKATİP üzerinde görünen toplam aylık çalışma sürenizin uygunluğudur. Onay verme esnasında bunun haricinde diğer konuların uygun olup olmadığına bakmaz. Vergi ve SGK ile ilgili konulardaki uygunsuzluklar başka bir mevzuat başlığı altına girmektedir ve bu konulardaki uygunsuzluklar tespit edildiği taktirde farklı bir mevzuat hükümleri çerçevesinde farklı kurumlar tarafından değerlendirilip idari yaptırımlar uygulanır.

  Son olarak fatura kesmek ile makbuz kesmek arasında çok ciddi bir fark yoktur. Her ikisinde de vergi mükellefi olmanız ve mali müşavir ile anlaşmanız gerekir.

  Murat Çalışır
  A Sınıfı İSG Uzmanı
  0532 208 17 17   
 12. mrtcalisir

  mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

  Bu arada 6331 sayılı Kanun kapsamına girmemiş işyerleri derken Uzman ve Hekim çalıştırma yükümlülüğü başlamamış işyerlerini kasdetmek istemiştim Kullandığım ifade hatalı olmuş.

   
  kardelenler54 bu yazıya teşekkür etti.
 13. wsx

  wsx TÜİSAG Üyesi

  ek iş olarak yaptığımızda makbuz kesilmesine gerek var mı? yani anlaşma yaptığın firma ile zaten hizmet süresi ve ücrette mütabık kaldıktan sonra ücrete bağlı olarak SGK pirimini firma yatırmıyor mu? yatırıyor ise ek olarak makbuza gerek var mıdır ki ? kafalar karma karışık :)
   
 14. wsx

  wsx TÜİSAG Üyesi   
 15. wsx

  wsx TÜİSAG Üyesi

  İlgili yönetmeliğin 6.d.2 maddesi uyarınca farklı bir isim altında rapora imza atıp danışmanlık bedeli adı altında fatura yada makbuz kesebilirsiniz. Ancak "İş güvenliği uzmanı" olarak rapora imza atarsanız yapılacak bir denetlemede müfettişin yaklaşımına bağlı olarak sıkıntı yaşayabilirsiniz.

  rica etsem bunu açabilir misiniz tam olarak anlayamadım?   
  didem27 bu yazıya teşekkür etti.
 16. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  HER İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI FATURA KESEBİLİR VERGİ MÜKELLEFİ OLABİLİR.
  arkadaşlar osgblerde çalışmayın.burada bazı OSGB sahibi arkadaşlar 20.000 lira sermayaeleri ile iş güvenliği uzmanlarına patroNluk yapabileceklerini sanıyor.benim tek muhattabım işverenler fabrika sahibleridir.kendini akıllı zanneden osgbler değil.iş güvenliği uzmanlığı bireysel yapılcak bir iştir.alcağınız risk kendiniz seçersiniz.OSGB sahipleri değil.arkadaşlar hala daha OSGB de çalışan var mı.ölüm lü bir kaza yaşandığında osgbler bu arkadaşı biz burada görevlendirdik diyip size sahip çıkcak mı.OSGB denince benim aklıma kalitesiz hizmet,gözleri daha açılmamış uzmanları yeni mezun uzmanları kullanmaları geliyor.OSGB DE ÇALIŞMAYIN. OSGB DE ÇALIŞMAYIN.

   
 17. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi


  Kesinlikle her uzman fatura kesebilir arkadaşlar. Mevzuatın hiçbir yerinde OSGB olmayan İSG hizmeti verip fatura kesemez diye bir şey yazmaz. Bunun yazdığını iddia eden arkadaşlar nerede yazdığını çıkarsınlar ortaya. Türkiye'deki mevzuatlar diye bir dayanak olamaz. Helede bir uzman böyle bir dayanağı nasıl gösterebilir... Bana kanun yönetmelik tüzük her neyse adını ve maddesini yazın önce, ondan sonrada OSGB olmadan fatura kesemezsin diyin.

   
  AhmetBBozbay bu yazıya teşekkür etti.
 18. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Benim anladığım şudur ve doğrumudur?
  Serbest çalışan İSG uzmanları eğer sözleşmesindeki gün sayısı kadar (yasal çerçevede ) işverene SGK primini yatırttırırsa fatura makbuz vs. kesmesine gerek yoktur. Bu doğruysa en mantıklısı bu geliyor bana. Bugün asgari ücret için işverenler 360 TL prim yatırıyor. Yasal çerçevede diyelim 5 günlük sözleşmemiz var işveren sadece 60 TL prim ödüyor bizde makbuzla faturayla vergiyle serbest müşavirle uğraşmıyoruz. Kanuni olarak hakkımız birden fazla işyeri primimizi ödeyebilir.

   
 19. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi


  Didem Hanım doğru söylüyorsunuz. Eğer işyerinde sigortalı gözüküyorsanız fatura kesmenize gerek olmayacaktır. Ancak bir iş güvenliği uzmanının maaşını asgari ücret gösteremezler. Bir mühendisin brüt maaşı 2013 yılında minimum 2.700TL gösterilmek durumundadır. Bu durumun aksi anlaşıldığı takdirde SGK işverene idari para cezası uygular.

   
  emreemre, didem27 ve AhmetBBozbay bu yazıya teşekkür etti.
 20. kimyaci_20

  kimyaci_20 TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar,

  OSGB de tam zamanlı çalışmaktayım.dışarıdan özel iş geldiğinde fatura, makbuz kesmeden 10 çalışanlı bir firmada yada inşaatta risk değerlendirmesi yapıp imza atıp kaşe basılırsa sıkıntı yaşanır mı?

  teşekkür ederim

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica