Ortam Ölçüm Ve Analiz Cihazları | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ortam Ölçüm Ve Analiz Cihazları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçüm Cihazları' kısmında leyla tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi  İş güvenliği açısından ortam ölçümleri ve bu değerlerin analiz edilmesi ve daha sonrasında eğer tehlike oluşturan bir durum var ise önlem almak gerekir.Bu önlemlerin çeşitli yöntemleri vardır siz en uygun olanını secmelisiniz.Bu yüzden ortam ölçün analizlerini önemi ve doğru kullanılması gerekmektedir.
  1-Ortam Gürültü Ölçümü
  2-Gürültü Kişisel Maruziyet Ölçümleri (LEL, TWA)
  3- Ortam Toz Ölçümü
  4- Toz Kişisel Maruziyet Ölçümleri (LEL, TWA)
  5- Ortamda Organik ve İnorganik Gazlar Ölçümü
  6- Organik ve İnorganik Gazların Kişisel Maruziyet Ölçümleri (LEL, TWA)
  7- Termal Konfor Ölçümleri (Nem, Sıcaklık, Hava Akım hızı)
  8- Aydınlatma Ölçümleri
  9- Ağırmetal Ölçümleri (LEL, TWA)
  10- Gürültü Haritaları
  11-Elektrik Topraklama Kontrol ve Ölçümleri
  12-Paratoner Kontrolleri
  13-Kaldırma Araçları Kontrolleri
  14-Basınçı Kap ve Tüp Kontrolleri
  15-Gaz Ölçümleri ve Kontrolleri
  16-Titreşim Ölçüm ve Kontrolleri
  [​IMG]
  Kişisel Toz ve Gaz Örnekleme Pompaları
  • Volumetrik kontrollü iç ortam toz ve gaz örnekleme pompaları
  • Çevre ve iç ortam havasında gerçek zamanlı portatif toz ölçüm cihazı
  [​IMG]
  Gürültü Ölçüm Cihazları ve Dozimetreler
  • İşçi sağlığı ve işgüvenliğine yönelik çalışan personelin maruz kaldığı gürültü miktarını ölçen gürültü ölçüm cihazları ve dozimetreler
  • Kişisel gürültü dozimetreleri için benzersiz “dosebadge” çözüm ile gürültü maruziyet seviyelerinin kolayca tesbiti
  [​IMG]
  Taşınabilir Meteorolojik Ölçüm Sistemleri
  • Rüzgar yönü
  • Rüzgar Hızı
  • Sıcaklık ve Nem
  • Barometrik basınç
  • Yağış miktarı
  • Güneş radyasyonu
  [​IMG]
  Portatif Termal Konfor, Isı Stresi, Aydınlatma ve Hava Akış Hızı Ölçüm Sistemleri
  • İçortam koşullarının (depo, fabrika, ofis veya genel işyerleri) konforunun izlenmesi ve kaydedilmesi için özel olarak tasarlanmış, kompakt ve portatif yapı
  • zamanımızın %90’ının geçtiği içortamlarda sağlıklı, güvenli ve etkili bir hava kalitesi için ideal çözüm   
  Esin Aydoğdu, hüsnü47, elifnuran ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, Leyla Hanım bir sorum olacak, ben Almanya dan bir cihaz alsam ve kalibrasyonunu Almanya dan yaptırsam, bu ne kadar geçerli olur? Bu arada sizin yada arkadaşların bilgisi var mıdır bilmiyorum ama bu cihazı aldığımda kargo ile bana gelirken bir gümrük vergisi ödüyor muyum? yoksa sitede yazan satış fiyatı artı kargo bedeli, toplam ödeyeceğim tutar mıdır?

   
 3. omertasdemir89

  omertasdemir89 TÜİSAG Üyesi

  Leyla hanım biz tesisimizde gürültü ölçüm cihazı almak istiyoruz. Önerebileciğiniz bir cihaz var mı ( cihaz bilgileri ) hem gürültü, hem aydınlatma, hem nem bir arada ölçen cihazlar var. Bazı ölçüm firmaları da bunları kullanıyor sizce alsak böyle bir cihaz yeterli olur mu.

     

   
 4. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi

  bu konular hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşımlarda bulunacaklardır....benimde çok bir bilgim yok...sizin sayenizde bende öğrenmiş olurum:D

   
 5. modus operandi

  modus operandi TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Asbest ölçümlerinin ne gibi cihazlar ile yapılıyor olduğu hakkında bilgisi olan varsa ve paylaşırsanız sevinirim...
  Bu ölçümlerin illaki bir sertifikalandırılmış uzman tarafından mı yapılıyor olması lazım yoksa şirkette gerekli eğitimleri verdikten sonra herhangi bir mühendiste verebilir mi?

     

   
 6. modus operandi

  modus operandi TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Asbest ölçümlerinin ne gibi cihazlar ile yapılıyor olduğu hakkında bilgisi olan varsa ve paylaşırsanız sevinirim...
  Bu ölçümlerin illaki bir sertifikalandırılmış uzman tarafından mı yapılıyor olması lazım yoksa şirkette gerekli eğitimleri verdikten sonra herhangi bir mühendiste yapabilir mi?

   
 7. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben TÜV SÜD 9001,14001,18001,22000 denetçisiyim.Ölçümlerin geçerli olabilmesi için, ölçüm hizmeti alınacak kuruluşun seçiminde 2 alternatif var .
  1.İlgilli bakanlık yetkilendirmiştir.
  2.ISO 17025 e uygun olarak TÜRKAK yetkilendirmiştir..
  Her iki durumdada kuruluşun hangi kapsamda yetkilendirildiği yetki veren kurumun web sitesinden doğrulanmalıdır.Kendi yaptığımız ölçümler sadece bilgilenmede ve önlem almada yararlı olacaktırBu durumda ölçüm cihazının gene de akreditasyon kapsamında kalibre edilmesi gerekiyor.
   
  ayşegül d., FUNDA3426, Murat KOÇAK ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  peki bu ölçümlere bir ücret örneği verebilir misiniz, güncel olarak. Mesela bir gürültü ölçümü hizmeti için iş yeri ne kadar ödeyebilir..?
  teşekkürler şimdiden   
 9. Funda Gürsoy Özkocacık

  Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

  Şükrü bey bende ortam ölçümleri yaptıracağım. yardımcı olursanız sevinirim

     

   
 10. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  fiyat listesi örneği ektedir   

  Ekli Dosyalar:

  Esin Aydoğdu ve Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 11. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  peki bir soru daha... bu ölçümler kanuna göre onaylı mı şükrü bey siz ve ersin bey cevap verebilir mi   
 12. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  Herhangıbir kontrol,ölçüm raporu düzenlenmesi gereğinde iki türlü akreditasyon soz konusudur.
  1.ilgili bakanlık ölçüm,kontrol yapacak kurumu belli bir kapsamda yetkilendirir ve denetler ,bu firmaları kendi bakanlık sitesinde ilan eder.
  2.ölçüm,kontrol yapacak kurumlar TÜRKAK tarafından belli kapsamda yetkilendirilir .TÜRKAK web sitesinde ilan edilir.
  3.Bu iki kategoriyede girmeyen kurumların yaptıkları kontrol ve ölçümler yararsızdır.Geçerliliği yoktur.sadece bilgi amaçlıdır.
  4.Uzmanın şirket içinde kendi yapacağı ölçümlerin akreditasyonu yoktur.Sadece bilgilenme amaçlıdır.
  5.Örnek içme suyu analizi yaptıracaksanız.kendiniz yapmanız veya kuruma gönderdiğiniz numune üzerinden yapılması geçerli değildir.Türkak logol bir akreditasyon raporunu yetkili bir kurum düzenle bütünerse tüm dünyada geçerlidir.
  6.Bir sonraki basamak bakanlığın yetkilendirdiği kurumların raporlarında yurt dışı firmalar tanımayabilir.Ancak TÜRKAK logolu raporlar tüm dünyada geçerlidir.

  saygılar ve kolaylıklar

   
  zhr1972, Esin Aydoğdu, FUNDA3426 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. melikenas

  melikenas TÜİSAG Üyesi

  Şükrü bey teşekkürler , bir sorum olucak uzmanın ölçümlerle ilgili akredidasyon alması , sertifikalandırma eğitim alması mümkün müdür ? TÜRKAK ın böyle bir sertifika veya eğitim hizmeti var mı ? bilgilendirirseniz sevinirim.
   
  ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
 14. brn

  brn TÜİSAG Üyesi

  merhabalar, biz OSGB ye ölçüm cihazı temin etmek istiyoruz.
  ilk sorum nerelerden temin edebiliriz?
  aldığımız cihazla biz iş güvenliği uzmanı olarak direk ölçüm yapabiliyor muyuz yani eğitim sertifika vs.. mi gerekli?
  bir de ölçümü yaptık diyelim bakanlık bunu kabul eder mi bunun için gerekli prosedür nedir?bilgisi olan arkadaşlar acill yardım lütfen.hatta bağlantıya geçebileceğim birileri varsa bekliyorum

   
 15. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Cihazları herhangi bir yerden alabilirsiniz. Ücretleri hassasiyet ve özelliklerine göre değişir. Kalibrasyon turkak onaylı yerlerden yaptırılır. Siz ölçüm yapamazsınız. Tespit yapabilirsiniz. Ölçüm yapmanız büyük sıkıntılar yaratabilir. Fakat gürültü termal konfor aydınlatma tespiti yapabilirsiniz. 200 Lux isteyen bir alanda bir tespit yaparsanız, 550 lux olçersiniz ve aydınlatma iyi dersiniz. Bu bile yerine göre sıkıntı yaratabilir. Ölçümlerde Elektrik Mühendisi,makine mühendisi, çevre mühendisi, kimya mühendisi kullanmak zorundasınız. bu mühendislerin aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olması büyük artıdır. Birde cihazları kaliteli ve turkak onaylı kalibrasyonu varsa tadından yenmez. Şaka bir yana olması gereken bu. Fakat sizde yerine göre rapor yazmadan imza atmadan risk analizi için tespit yapabilirsiniz.   
 16. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi


  Bir kaç noktayı eklemek istedim. yeni aldığınız cihazları kalibrasyon belgeli alırsanız geldiğinde tekrar kalibrasyon yaptırmanıza gerek yok, bir sonraki kalibrasyon tarihine kadar. Birde herhangi bir raporlama yapmayıp sadece tespit için kullanacaksanız kalibrasyonun TURKAK onaylı olmasına ihtiyaç yok. Anladığım kadarıyla OSGB olarak firmalara ortam ölçümü hizmetide vermeyi planlıyorsunuz. ancak bunun için akredite olmanız gerekecektir.

   
 17. ysmnkcby

  ysmnkcby TÜİSAG Üyesi

  Bu konuyla ilgili cihazları her yeren alabilirsiniz demişsiniz ama her yerden alınan her cihazın akreditasyonu olur mu? TURKAK her cihaza akreditasyon verir mi?

   
 18. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Kalibrasyon farklı akredite kuruluş olmak için cihaz seçmek ayrı, akredite kuruluşa kalibrasyon yaptırmak daha farklı, laboratuvar a kalibrasyon yaptırmak da farklı, akredite kuruluş olabilme şartları için cihaz seçmekde farklı...
  Konuyu şöyle anlatıyım;
  Tartı-kantar ağırlık ölçümü, sarraflarda farklı-marketlerde farklı- sebze hallerinde farklı , tonajı yüksek yerlerde farklı... birinde binde 1-birinde yüzde 1 birinde %5 vs hata kabul edilebilir. Ölçüm yapacağınız cihazı buna göre seçersiniz. Kalibrasyonda ister laboratuvara yaptırırsınız, ister türkak onaylı bir laboratuvara... Ben türkak onaylı bir basınçlı kap ölçme kuruluşu açacam derseniz, türkak kriterlerine uygun cihaz seçer ve türkak onaylı bir kuruma kalibrasyon yaptırırsınız... Yani ne istediğinize göre durum değişir ve çeşitlenir..

   
 19. ysmnkcby

  ysmnkcby TÜİSAG Üyesi

  Demek istediğinizi anladım. Peki Türkak' dan akredite olabilecek cihazı nasıl seçebilirim? Ben bu konularda çok bilgiye sahip de değilim açıkcası. Çalıştığım kurumda bu konuda akredite olmak istiyoruz ama ilk olarak cihaz almamız gerek ve nasıl seçeceğimizi bilemiyoruz.

   
  ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
 20. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  Akredite kuruluş olma yolunda cihaz en son basamaktır. Siz önce diğer konuları halledin bence. Cihaz ile ilgili şart türkak ilgili standart başlığında özellik olarak belirtilir. 70-80 bin lira sermayeli bir işin 1.000 TL lik kısmında takılıyorsunuz, bu en son basamak bence. Muayene elemanı, kuruluşun oluşturulması, aidat yatırma-uzman denetimi vs halledin yada onları ayarlayın cihaz hemen alıp 3-5 güne kalibrasyonunu yaptırabileceğiniz bir durum. Ölçüm standardına göre türkak sayfasından özelliğine bakabilirsiniz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. ortam gürültü ölçümleri

Yandex.Metrica