Tartışma : Onaylı Defterin İmzalanması

hagrid

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İçiniz halen rahat etmedi ise bir a 4 kağıdına işveren tarafından işveren vekilinin atamasını yapın. İş güvenliği ile ilgili iş ve işlemlerden sorumludur diye işveren tarafından işveren vekili ataması yapılır ikisinin de imzası alınır olay biter.
Onu eskiden yapıyordum ama geçirdiğim denetlemede bu şekilde bir atamanın kabul olmadığını söylediler. Allah kaza bela vermesinde bu tür incik cincik şeylerle uğraşmayalım ne diyim :))

ali ünal123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Onu eskiden yapıyordum ama geçirdiğim denetlemede bu şekilde bir atamanın kabul olmadığını söylediler. Allah kaza bela vermesinde bu tür incik cincik şeylerle uğraşmayalım ne diyim :))
Soma da işveren tarafından müdürün her türlü sorumluluğunun olduğunı gösteren atama kağıdını mahkemeye sundular evrak sahte imza müdüre ait değildi kriminal raporu bu yönde çıkınca evrakta sahtecilikten de yargılanıyorlar müfettiş denetlemesini bilmem ama mahkeme de işe yarar.

furkaneroz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Herkese merhabalar.

Arkadaşlar şöyle bir çıkmazdayım:
1- Hizmet verdiğim bir firmada tespit öneri defterine yazdıklarımı bana işveren vekili olarak gösterilen kişiye imzalatıp kendi nüshalarımı alıyodum. Geçen hafta bana işveren vekili olarak gösterilen kişinin vekaletnamesinin olmadığını yani resmi olarak işveren vekili olmadığını öğrendim. Bu durumda ne yapmam gerekir? Ne gibi sıkıntılarla karşılaşabilirim ?
2- Başka bir işyeri için yine işveren çoğunlukla işyerinde bulunmuyor bulunsa bile isg konularıyla pek ilgilenmiyor. İşyerinde büyük eksiklikler var hepsini hekimle beraber deftere birbir yazıyoruz. İmza kısmına gelince ilgili yönetmelikte aynen bu yazıyor:

(4) Onaylı defter yapılan tespitlere göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile işveren tarafından birlikte veya ayrı ayrı imzalanır. Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır.

(5) Onaylı defterin asıl sureti işveren, diğer suretleri ise iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi tarafından saklanır. Defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren sorumludur. Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.

Yaklaşık 10 gün oldu imzalansın diye ilettiğim defter hala imzalanmamış. Kendi nüshalarımı alayım desem imzasız olacak. Etrafıma sorduğum kadarıyla imzasız şekilde almanın bir anlamı yok diyorlar. Yönetmelikte de açıkça belirtilmiş "Onaylı deftere yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılır." diye. Bu cümleyi ben yazdıktan sonra kendi nüshamı alabilirim diye algılıyorum. Benzer durumlarla karşılaşanlar var mı aranızda nasıl yapmamı önerirsiniz?
Sadıcım sen ne görüyosan yaz bırak seni osgb ye şikayet etsinler boş ver sen yaz, altını imzala işveren ister imzalasın ister imzalamasın isterse hiç alakası olmayan yoldan geçen adama imzalatsın. Defterin saklanmasından işveren sorumludur ne işi var vekilliği olmayan adamda bu 1, ikincisi düzenli tutulmasından işveren sorumludur ne işi var başkasının imzasından defterde, yani ister o defteri yaksın sen nüshanı al çekil kenara otur izle yaz çiz yak sigaranı, işveren istediğini yapsın defterle dediğim gibi sen yaz çiz çekil kenara

ABDULLAH KADAYIFCİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sadıcım sen ne görüyosan yaz bırak seni osgb ye şikayet etsinler boş ver sen yaz, altını imzala işveren ister imzalasın ister imzalamasın isterse hiç alakası olmayan yoldan geçen adama imzalatsın. Defterin saklanmasından işveren sorumludur ne işi var vekilliği olmayan adamda bu 1, ikincisi düzenli tutulmasından işveren sorumludur ne işi var başkasının imzasından defterde, yani ister o defteri yaksın sen nüshanı al çekil kenara otur izle yaz çiz yak sigaranı, işveren istediğini yapsın defterle dediğim gibi sen yaz çiz çekil kenara
Birde sadece Uzman yazacakmış gibi algılanıyor. imzası olan 3 kişi yazabilir Nerede işyeri hekimi ve işveren siz bunları yönetmeliklerle müfettişlere aktarmazsanız her şeyi sorarlar yazarlar. Yönetmeliği çıkartıp önlerine koyun sayın uzman arkadaşlar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.